Nagrody przyznawane funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z funduszu motywacyjnego.

ZARZĄDZENIE Nr 63
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 2006 r.
w sprawie nagród przyznawanych funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z funduszu motywacyjnego

Na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady przyznawania i wypłacania funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanym dalej "funkcjonariuszami", nagród ze środków finansowych w wysokości 20 % dochodów uzyskanych przez Skarb Państwa z tytułu przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwaną dalej "ABW", przestępstw przeciwko mieniu oraz przestępstw skarbowych, zwanych dalej "przestępstwami", przeznaczonych na fundusz motywacyjny.
2.
Przestępstwa ujawnione przez delegatury ABW obejmują przestępstwa ujawnione na obszarze ich właściwości terytorialnej.
§  2.
1.
Nagrody z funduszu motywacyjnego przyznaje się funkcjonariuszom, w tym również zwolnionym ze służby na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 3, 4 i 6 oraz ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, którzy przyczynili się bezpośrednio do ujawnienia przestępstw.
2.
Nagrody, o których mowa w ust. 1, przyznaje się ze środków funduszu motywacyjnego jednostki organizacyjnej ABW, której funkcjonariusze przyczynili się bezpośrednio do ujawnienia przestępstw.
3.
Ze środków funduszu motywacyjnego delegatur ABW przyznaje się również nagrody w związku z przestępstwami ujawnionymi przez funkcjonariuszy pełniących służbę w wydziałach zamiejscowych delegatur ABW, na obszarze ich właściwości terytorialnej.
4.
W przypadku udziału w ujawnieniu przestępstw funkcjonariuszy pełniących służbę w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej ABW, nagrody przyznaje się po uzgodnieniu przez kierowników tych jednostek organizacyjnych ABW podziału kwoty uzyskanych w danej sprawie dochodów na poszczególne fundusze motywacyjne. W przypadku braku uzgodnienia lub gdy jedną z tych jednostek organizacyjnych ABW jest jednostka organizacyjna ABW w Warszawie, decyzję w tej sprawie podejmuje Szef ABW.
§  3.
1.
Wysokość nagrody z funduszu motywacyjnego ustala się, uwzględniając:
1)
wysokość uzyskanych w danej sprawie dochodów, o których mowa w § 1 ust. 1;
2)
liczbę funkcjonariuszy wytypowanych do nagrodzenia;
3)
nakład pracy i inne okoliczności dokonania czynności przez funkcjonariusza.
2.
Przy ocenie okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 3, należy brać pod uwagę w szczególności:
1)
złożoność prowadzonego w danej sprawie postępowania oraz właściwe jego udokumentowanie;
2)
warunki działania funkcjonariuszy biorących udział w czynnościach związanych z ujawnieniem przestępstw;
3)
stopień zagrożenia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy.
§  4.
1.
Nagrody z funduszu motywacyjnego przyznaje się i wypłaca w terminie 3 miesięcy, licząc od uzyskania przez jednostkę organizacyjną ABW środków finansowych z tytułu przepadku rzeczy przekazanych na ten cel przez urząd skarbowy lub inny podmiot wykonujący czynności egzekucyjne.
2.
Nagrody z funduszu motywacyjnego przyznają, z własnej inicjatywy lub na wniosek przełożonych funkcjonariuszy, którzy przyczynili się bezpośrednio do ujawnienia przestępstwa:
1)
Szef ABW - funkcjonariuszom jednostek organizacyjnych ABW w Warszawie oraz dyrektorom delegatur ABW i ich zastępcom;
2)
dyrektor delegatury ABW - funkcjonariuszom pełniącym służbę w delegaturze ABW lub w wydziałach zamiejscowych działających na obszarze właściwości terytorialnej delegatury ABW.
3.
Nagrody z funduszu motywacyjnego dla funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 2 pkt 2, w wysokości przekraczającej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok ubiegły, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", przyznaje Szef ABW na wniosek właściwego dyrektora delegatury ABW.
§  5.
1.
Podstawę do wypłaty nagrody z funduszu motywacyjnego stanowi rozkaz personalny o przyznaniu nagrody.
2.
Wypłata nagrody może nastąpić w uroczystej formie.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 130, poz. 1188 i Nr 166, poz. 1609 oraz z 2004 r. Nr 109, poz. 1159, Nr 171, poz. 1800, Nr 267, poz. 2647 i Nr 273, poz. 2703.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024