Indonezja-Polska. Umowa o współpracy kulturalno-edukacyjnej. Warszawa.2003.04.24.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indonezji o współpracy kulturalno-edukacyjnej,
podpisana w Warszawie dnia 24 kwietnia 2003 r.

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indonezji o współpracy kulturalno-edukacyjnej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Indonezji, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

dążąc do umocnienia przyjaznych stosunków między narodami Polski i Indonezji oraz pragnąc popierać i rozwijać współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i sportu oraz w zakresie problematyki związanej z młodzieżą i środkami masowego przekazu,

przekonane, że taka współpraca sprzyja pogłębieniu wzajemnego zrozumienia i poznania obu krajów,

zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi w obu krajach,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać współpracę i wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury, sztuki, edukacji i sportu oraz w zakresie problematyki związanej z młodzieżą i środkami masowego przekazu.

Artykuł  2

W celu upowszechniania znajomości kultury i edukacji drugiego kraju Umawiające się Strony będą popierać:

a)
nawiązywanie kontaktów między zainteresowanymi instytucjami i ekspertami w dziedzinie kultury i sztuki, wymianę wizyt artystów i delegacji stowarzyszeń twórczych, a także wymianę informacji i materiałów dotyczących kultury,
b)
wzajemne organizowanie przedsięwzięć kulturalnych, takich jak wystawy plastyczne, imprezy muzyczne oraz przeglądy filmowe i teatralne,
c)
współpracę między archiwami państwowymi, muzeami i bibliotekami,
d)
współpracę na rzecz zachowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury, w tym współpracę między instytucjami zajmującymi się konserwacją zabytków historii i sztuki oraz jednostkami prowadzącymi badania archeologiczne,
e)
bezpośrednią współpracę między uczelniami, a także akademiami nauk oraz zainteresowanymi placówkami naukowymi obu krajów,
f)
wymianę wizyt, pobyty studyjne i wykłady specjalistów, w tym naukowców, nauczycieli akademickich oraz nauczycieli.
Artykuł  3

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między organizacjami młodzieżowymi, w szczególności poprzez wymianę delegacji.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą popierały współpracę między publicznymi instytucjami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi.

Artykuł  6

Każda z Umawiających się Stron uzna prawa autorskie i prawa pokrewne przysługujące osobom fizycznym i prawnym drugiej Umawiającej się Strony na własnym terytorium, jak też wynikające z działań wykonywanych w związku z niniejszą umową, oraz zagwarantuje ochronę tych praw w wypadku, gdyby nie były one chronione przez umowy o charakterze międzynarodowym.

Artykuł  7

Strony będą współpracować w celu niedopuszczenia do nielegalnego wwozu, wywozu i przekazywania dóbr kultury, stanowiących ich dziedzictwo kulturalne, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju, a także zgodnie z podpisanymi przez obie Strony odnośnymi konwencjami międzynarodowymi.

Artykuł  8

W celu realizacji niniejszej umowy mogą być uzgadniane okresowe międzyrządowe porozumienia wymiany kulturalnej i edukacyjnej lub porozumienia między odpowiednimi resortami, w tym ogólne warunki finansowe realizacji tej umowy.

Artykuł  9

W razie potrzeby przedstawiciele Umawiających się Stron będą się spotykać, na przemian w każdym z krajów, w celu oceny realizacji niniejszej umowy i przygotowania zaleceń co do dalszej współpracy.

Artykuł  10

Umawiające się Strony ustaliły, że zainteresowane instytucje, zajmujące się różnymi dziedzinami niniejszej umowy, mogą zawierać między sobą programy okresowe określające szczegóły ich współpracy.

Artykuł  11

Problemy wynikające z interpretacji lub realizacji niniejszej umowy będą rozstrzygane polubownie w drodze konsultacji lub negocjacji między Umawiającymi się Stronami, z wykorzystaniem kanału dyplomatycznego.

Artykuł  12

Wszelkie zmiany dotyczące treści niniejszej umowy będą uzgadniane poprzez wymianę not i wejdą w życie w terminie określonym przez Umawiające się Strony.

Artykuł  13

Niniejsza umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron i wejdzie w życie z datą otrzymania noty późniejszej, potwierdzającej spełnienie niezbędnych wewnętrznych wymogów prawnych.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, przy czym ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu na kolejne okresy pięcioletnie, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji przynajmniej na sześć miesięcy przed upływem kolejnego okresu obowiązywania.

W przypadku wypowiedzenia niniejszej umowy wszelkie trwające programy i projekty będą obowiązywały do czasu ich zakończenia.

NA DOWÓD CZEGO niżej wymienieni podpisali niniejszą umowę w imieniu swoich Rządów.

SPORZĄDZONO w Warszawie dnia 24 kwietnia 2003 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, indonezyjskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W razie rozbieżności w interpretacji niniejszej umowy tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.31.441

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Indonezja-Polska. Umowa o współpracy kulturalno-edukacyjnej. Warszawa.2003.04.24.
Data aktu: 24/04/2003
Data ogłoszenia: 03/06/2005
Data wejścia w życie: 13/07/2004