Szczegółowe warunki oraz sposoby i terminy przechowywania towarów w depozycie urzędu celnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków oraz sposobów i terminów przechowywania towarów w depozycie urzędu celnego.

Na podstawie art. 189 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje szczegółowe warunki oraz sposoby i terminy przechowywania towarów w depozycie urzędu celnego.
§  2.
1.
Przyjęcie towarów do przechowania w depozycie urzędu celnego, zwanego dalej "magazynem depozytowym", organ celny potwierdza wydając pokwitowanie.
2.
Pokwitowanie sporządza się w 3 egzemplarzach na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia. Pokwitowanie jest drukiem ścisłego zarachowania.
3.
Oryginał pokwitowania otrzymuje osoba składająca towary do przechowania w magazynie depozytowym albo której zatrzymano lub zajęto towar. Drugi egzemplarz dołącza się do towaru, trzeci egzemplarz pozostaje w bloku.
4.
Odbiór pokwitowania powinien być na wszystkich egzemplarzach potwierdzony podpisem osoby, o której mowa w ust. 3.
5.
Przyjęcie towarów do przechowywania w depozycie urzędu celnego zatrzymanych lub zajętych przez inne organy państwowe odbywa się na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego i nie wymaga sporządzenia pokwitowania.
6.
W wypadku gdy nie można ustalić osoby wprowadzającej towar na polski obszar celny, organ celny przyjmie towary do magazynu depozytowego na podstawie wypełnionego druku, stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, z adnotacją, że brak osoby, której można wydać pokwitowanie.
7.
Wartość towarów złożonych w depozycie określa organ celny dla:
1)
towarów niekrajowych - przyjmując ich wartość celną,
2)
towarów krajowych - przyjmując szacunkową wartość rynkową.
§  3.
Przed przyjęciem towarów do przechowania w magazynie depozytowym organ celny może zobowiązać osobę, o której mowa w § 2 ust. 3, lub organ, o którym mowa w § 1 ust. 5, do złożenia towarów w opakowaniu gwarantującym właściwe przechowanie i zachowanie ich tożsamości.
§  4.
Organ celny może odmówić przyjęcia do przechowania w magazynie depozytowym towarów, o których mowa w art. 189 § 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 i Nr 64, poz. 407), zwanej dalej "Kodeksem celnym", gdy:
1)
potwierdzenie ich jakości i rodzaju wymaga wiedzy specjalistycznej lub uprzednich badań, a tożsamości towarów nie można ustalić dostępnymi dla organu celnego metodami,
2)
nie ma możliwości zagwarantowania właściwych warunków przechowywania towarów.
§  5.
1.
Odbioru towarów będących w rozumieniu przepisów odrębnych depozytami może dokonać osoba, o której mowa w § 2 ust. 3, lub osoba przez nią upoważniona, po zwrocie pokwitowania i uiszczeniu opłaty za przechowanie towarów w depozycie.
2.
Wydanie towarów zajętych lub zatrzymanych do postępowań administracyjnych i karnych skarbowych prowadzonych przed organami celnymi może nastąpić po uprawomocnieniu się wydanego przez właściwy organ rozstrzygnięcia w sprawie i uiszczeniu opłaty depozytowej za przechowanie towarów.
3.
W wypadku zagubienia lub utraty pokwitowania, wydanie towarów może nastąpić po złożeniu przez osobę, o której mowa w § 2 ust. 3, oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia. Krajowe środki płatnicze mogą zostać zwrócone po upływie 2 miesięcy od daty złożenia oświadczenia o zagubieniu lub utracie pokwitowania.
4.
Wydanie towarów, o których mowa w ust. 3, następuje w obecności dwóch świadków, którymi mogą być funkcjonariusze celni, z wyjątkiem magazyniera.
§  6.
1.
Przechowywane w depozycie krajowe środki płatnicze mogą być odebrane w każdym urzędzie celnym, z wyjątkiem wypadku określonego w § 5 ust. 3.
2.
Towary oraz zagraniczne środki płatnicze mogą być odebrane w urzędzie celnym, w którym są przechowywane.
§  7.
1.
Termin przechowywania towarów, o których mowa w art. 189 § 1 i 3 Kodeksu celnego, wynosi 2 miesiące. Termin ten może być przedłużony o 4 miesiące na wniosek osoby, o której mowa w § 2 ust. 2, lub osoby przez nią upoważnionej.
2.
Okresy przechowywania towarów zajętych lub zatrzymanych uzależnione są od rozstrzygnięć wydanych przez właściwe organy.
§  8.
Przechowywanie przedmiotów wartościowych, przedmiotów muzealnych i zabytkowych, rzeczy znalezionych oraz broni, amunicji i innego sprzętu stanowiącego wyposażenie wojskowe określają przepisy odrębne.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

POKWITOWANIE

Urząd Celny

w ...............

Druk ścisłego zarachowania

nr .......................

Przyjęcia od .................................................

(imię i nazwisko albo nazwa osoby składającej

towary\której zatrzymano lub zajęto towary)

..............................................................

(adres lub siedziba osoby)

..............................................................

(określenie rodzaju sprawy i jej oznaczenie)

..............................................................

(podstawa prawna przyjęcia towarów do przechowania w

magazynie depozytowym)

..................................

(przywóz, wywóz, inne)

Lp. Dokładne określenie rodzaju i nazwa towarów (środków płatniczych) Ilość towarów jedn. miary Wartość celna towarów niekrajowych lub szacunkowa wartość rynkowa towarów krajowych Inne dane i uwagi np. zastrzeżenia dot. wartości szacunkowej określonej w rubryce 4
1 2 3 4 5

.................. ................ ................

(data wystawienia (podpis i stempel (potwierdzenie

pokwitowania) funkcjonariusza odbioru

celnego) pokwitowania)

Termin odbioru przechowywanych Wymienione w pokwitowaniu

towarów (środków płatniczych) towary otrzymałem

do dnia..................... ........................

(podpis odbiorcy)

strona druga

Pouczenie

1. Przechowywane w depozycie krajowe środki płatnicze mogą być odebrane w każdym urzędzie celnym, natomiast zagraniczne środki płatnicze tylko w urzędzie, w którym były przechowywane.

2. Towary przyjęte do przechowania w magazynie depozytowym, w tym krajowe środki płatnicze, mogą być odebrane w każdym urzędzie celnym przez osobę uprawnioną lub przez osobę przez nią upoważnioną w terminie podanym w pokwitowaniu po zwrocie oryginału pokwitowania i uiszczeniu opłaty za przechowanie towarów w depozycie urzędu celnego.

3. Upoważnienie do odbioru towarów oraz zagranicznych i krajowych środków płatniczych powinno być sporządzone w formie pisemnej.

4. W wypadku zagubienia lub utraty pokwitowania, wydanie towaru może nastąpić po złożeniu przez osobę, o której mowa w pkt 2, odpowiedniego oświadczenia złożonego

5. Depozyty nie podjęte w wyznaczonym terminie podlegają sprzedaży po 2 latach od dnia doręczenia osobie uprawnionej wezwania odbioru i w przypadku niemożności doręczenia wezwania termin ten liczy się od dnia zwrotu wezwania bądź stwierdzenia niemożności doręczenia.

6. Za przechowanie towarów, krajowych i zagranicznych środków płatniczych pobiera się opłatę w wysokości 5% ich wartości za każdy rozpoczęty miesiąc, jednak nie mniej niż 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w kwartale poprzedzającym przyjęcie towarów do magazynu depozytowego urzędu celnego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W wypadku przechowania wartości dewizowych wartość ustala się według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu ich przyjęcia do przechowania. W razie przekazania towarów do przechowania innej osobie opłata stanowi równowartość poniesionych kosztów przechowania.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OŚWIADCZENIE

................................ ......................pod rygorem odpowiedzialności karnej. Krajowe środki płatnicze zostaną zwrócone w urzędzie, w którym były przechowywane, nie wcześniej niż po upływie 2 miesięcy od daty złożenia oświadczenia o zagubieniu pokwitowania.

(imię, nazwisko, adres lub nazwa (miejscowość i data)

i siedziba osoby składającej

oświadczenie)

Oświadczam, pouczony o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1

Kodeksu karnego, że w dniu ............ zgubiłem(am) -

utraciłem(am)*) oryginał pokwitowania na złożenie towarów

(krajowych lub zagranicznych środków płatniczych) w magazynie

depozytowym Urzędu Celnego w ..................................

...............................................................

...............................................................

(dokładne określenie rodzaju i nazwa towarów\środków

płatniczych)

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Opisanie okoliczności zagubienia - utraty oryginału

pokwitowania

...............................................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

..........................

*) Niepotrzebne skreślić .............................

(podpis osoby uprawnionej lub

jej upoważniony pełnomocnik)

...................................

(podpis i stempel funkcjonariusza

celnego przyjmującego oświadczenie

i pouczającego o odpowiedzialności

karnej z art. 233 § 1 kk.)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024