Prawa i obowiązki oraz kwalifikacje osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 18 lipca 1988 r.
w sprawie praw i obowiązków oraz kwalifikacji osób prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami.

Na podstawie § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoby wymienione w § 8, 9 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268), prowadzące zajęcia praktyczne z uczniami szkół zawodowych i młodocianymi pracownikami, zwanymi dalej "uczniami" i "młodocianymi", są zobowiązane do:
1)
prowadzenia tych zajęć zgodnie z programem nauczania i zasadami dydaktyki, z uwzględnieniem zmian zachodzących w technice, technologii i organizacji wytwarzania bądź działalności usługowej,
2)
kształtowania odpowiednich postaw społeczno-moralnych uczniów i młodocianych oraz wdrożenia ich do pracy zgodnej z obowiązującymi normami jakości i wydajności,
3)
udzielania uczniom i młodocianym stosownego instruktażu w zakresie wynikającym z programu nauczania,
4)
udzielania zindywidualizowanej pomocy niepełnosprawnym uczniom i młodocianym w przyswajaniu przez nich wiedzy i nabywaniu umiejętności wchodzących w zakres praktycznej nauki zawodu,
5)
zapoznania uczniów i młodocianych z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz zapewnienia ścisłego ich przestrzegania,
6)
prowadzenia dokumentacji technicznej i pedagogicznej zajęć oraz dokonywania okresowych ocen uczniów i młodocianych na zasadach określonych odrębnymi przepisami,
7)
uczestniczenia w posiedzeniach rady pedagogicznej szkoły w sprawach dotyczących nauczania i wychowania uczniów i młodocianych, z którymi prowadzą zajęcia praktyczne.
§  2.
1.
Osoby prowadzące zajęcia praktyczne mogą odmówić ich prowadzenia, jeżeli nie zostały zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy albo jeżeli rodzaj zajęć obejmowałby prace niezgodne z programem nauczania.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, osoba odmawiająca prowadzenia zajęć składa na piśmie odpowiednie oświadczenie wraz z uzasadnieniem i przedstawia kierownikowi zakładu pracy (warsztatu) oraz dyrektorowi szkoły.
§  3. 1
 
1.
Z zastrzeżeniem ust. 6 i 7 osoby nie będące nauczycielami mogą prowadzić zajęcia praktyczne, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne, odbyły przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odznaczają się właściwą postawą ideowo-moralną, dającą rękojmię należytego wypełniania powierzonych im obowiązków.
2.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby legitymujące się wykształceniem średnim, wyższym lub równoważnym zawodowym w zakresie nauczanego zawodu lub specjalności oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w tym zawodzie lub specjalności.
3.
Kwalifikacje zawodowe do prowadzenia zajęć praktycznych w rzemieślniczych zakładach pracy posiadają osoby legitymujące się:
1)
wykształceniem wyższym lub średnim w zakresie nauczanego zawodu oraz co najmniej dwuletnim stażem pracy w zawodzie, którego będą nauczać, albo
2)
tytułem mistrza w rzemiośle lub
3)
tytułem mistrza w zawodzie.
4.
W uzasadnionych przypadkach zajęcia praktyczne mogą prowadzić osoby posiadające inne kwalifikacje niż określone w ust. 3. Decyzje w tych sprawach podejmuje kurator oświaty i wychowania na wniosek właściwej organizacji rzemieślniczej.
5.
Kwalifikacje pedagogiczne do prowadzenia zajęć praktycznych posiadają osoby, które ukończyły studia wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, inny zakład kształcący nauczycieli albo odpowiedni kurs pedagogiczny.
6.
Przepisy ust. 2, 3 i 5 nie dotyczą osób, które przed wejściem w życie zarządzenia prowadziły zajęcia praktyczne, a ich kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne w myśl dotychczasowych przepisów uznane były za wystarczające.
7.
W uzasadnionych przypadkach prowadzenie zajęć praktycznych może być powierzone osobom nie posiadającym kwalifikacji pedagogicznych, pod warunkiem że kwalifikacje te uzyskają w ciągu 1 roku od daty zatrudnienia.
§  4.
Kwalifikacje zawodowe i pedagogiczne wymagane od nauczycieli prowadzących zajęcia praktyczne określają odrębne przepisy.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 maja 1990 r. (M.P.90.20.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024