Wymagania, jakim powinien odpowiadać operat wodnoprawny.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 26 stycznia 1976 r.
w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać operat wodnoprawny

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Operat wodnoprawny, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne, zwany dalej "operatem", sporządza się w formie opisowej i graficznej.
2.
Część opisowa operatu zawiera:
1)
dane dotyczące zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia,
2)
określenie:
a)
celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód,
b)
ilości, stanu i składu ścieków oraz przewidywanego sposobu i efektu ich oczyszczenia,
c)
rodzaju urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych i wodnych,
d)
stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu szkodliwego oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub wykonania urządzeń wodnych oraz rodzaju urządzeń zapobiegających temu oddziaływaniu,
e)
obowiązków zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich,
3)
charakterystykę wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym,
4)
wyniki analiz wody dokonanych w zamierzonym miejscu wprowadzenia ścieków w odniesieniu do średniego niskiego przepływu (SNQ) lub przepływu gwarantowanego w danym przekroju wód płynących albo objętości wód stojących,
5)
bilans wodny zakładu z określeniem wpływu gospodarki wodnej zakładu na wody powierzchniowe i podziemne,
6)
projekt instrukcji gospodarowania wodą.
3.
Część graficzna operatu zawiera:
1)
plan urządzeń wodnych wykonany na mapie lub szkicu w skali stosowanej przy sporządzaniu planów realizacyjnych z naniesionymi nieruchomościami usytuowanymi w zasięgu szkodliwego oddziaływania zamierzonego sposobu korzystania z wód lub wykonania urządzeń wodnych, z oznaczeniem powierzchni oraz określeniem ich właścicieli,
2)
zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych i koryta wody płynącej usytuowanych w zasięgu oddziaływania tych urządzeń, wykonane w skali określonej w pkt 1,
3)
schemat układu urządzeń pomiarowych, znaków żeglugowych i wodnych,
4)
schemat funkcjonalny lub technologiczny urządzeń wodnych.
§  2.
1.
Operatem, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych, jest zatwierdzona dokumentacja geologiczna zawierająca ustalenia zasobów tych wód, odpowiednie dane, o których mowa w § 1, a ponadto:
1)
określenie wielkości poboru wody w m3 na godzinę i w m3 na dobę z podaniem bilansu zapotrzebowania wody na okres obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego,
2)
opis urządzeń służących do poboru wody z określeniem ich wydajności,
3)
opis urządzeń tłoczących i uzdatniających wodę,
4)
określenie rodzajów urządzeń służących do rejestracji i kontroli poboru wody,
5)
plan z naniesieniem:
a)
ujęć wód podziemnych znajdujących się na obszarze położonym w odległości dwukrotnie większej od zasięgu oddziaływania ujęcia objętego wnioskiem o wydanie pozwolenia,
b)
obiektów budowlanych znajdujących się w zasięgu oddziaływania ujęcia.
2.
Operatem, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na pobór wody podziemnej w celu odwodnienia obiektu budowlanego za pomocą otworów wiertniczych, jest projekt robót odwadniających.
§  3.
Operat, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód śródlądowych do celów rybackich, oprócz odpowiednich danych, o których mowa w § 1, zawiera:
1)
dla stawów:
a)
określenie nazwy, powierzchni ewidencyjnej i użytkowej oraz rodzaju połączeń z innymi wodami,
b)
dane dotyczące okresów nawadniania i odwadniania,
2)
dla wylęgarń:
a)
określenie miejsca usytuowania,
b)
nazwę użytkowanej wody powierzchniowej,
3)
dla rzek, jezior i innych zbiorników:
a)
określenie nazwy i powierzchni wody oraz rodzaju połączeń obwodu rybackiego z innymi wodami,
b)
oznaczenie granic obwodu rybackiego, obrębów hodowlanych i ochronnych tarlisk, zimowisk oraz miejsc usytuowania sadzy rybackich i przepławek.
§  4.
Operat, na którego podstawie wydaje się pozwolenie wodnoprawne na eksploatację urządzeń wodnych, zawiera:
1)
dla urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem:
a)
dane dotyczące zakładu eksploatującego urządzenia wodne,
b)
dokumentację powykonawczą w części dotyczącej zmian wprowadzonych do projektu urządzeń wodnych,
c)
dokumenty stwierdzające efekty eksploatacyjne urządzeń wodnych wraz z analizami ścieków po ich oczyszczeniu,
d)
określenie wpływu ścieków na odbiornik,
2)
dla urządzeń służących do ujmowania wód podziemnych:
a)
dane dotyczące zakładu pobierającego wodę,
b)
projekt badań hydrogeologicznych lub opinię hydrogeologiczną, jeżeli wydano pozwolenie na pobór wody bez ustalenia jej zasobów,
c)
dokumentację powykonawczą w części dotyczącej zmian wprowadzonych do projektu urządzeń.
§  5.
Operatem jest projekt urządzeń wodnych albo wyciąg z założeń techniczno-ekonomicznych lub z dokumentacji jednostadiowej inwestycji, jeżeli odpowiada wymaganiom przewidzianym dla operatu.
§  6.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej może w uzasadnionych wypadkach odstąpić od wymagań określonych w zarządzeniu, jak również może żądać zamieszczenia dodatkowych danych w operacie.
§  7.
Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Traci moc zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 5 kwietnia 1967 r. w sprawie dokumentacji wymaganej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Monitor Polski Nr 22, poz. 106).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024