Współdziałanie urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.

UCHWAŁA Nr 3
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 1970 r.
w sprawie współdziałania urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do wierceń i innych robót górniczych wykonywanych w związku z badaniami geologicznymi oraz do wierceń studziennych, jeżeli głębokość wyrobiska przekracza 30 m, a bez względu na głębokość wyrobiska - do badań sejsmicznych oraz do robót prowadzonych na terenie obszaru górniczego albo w celu poszukiwania lub rozpoznawania złoża kopaliny, której wydobywanie podlega przepisom prawa górniczego.
2.
Przepisy uchwały dotyczące projektu badań geologicznych lub jego zatwierdzenia mają odpowiednie zastosowanie do programu badań geologicznych i jego rejestracji.
3.
Przepisów uchwały nie stosuje się do prac geologicznych związanych z ruchem zakładu górniczego, prowadzonych na terenie obszaru górniczego tego zakładu.
§  2.
Roboty określone w § 1 podlegają kontroli i nadzorowi urzędów górniczych w zakresie ustalonym w prawie górniczym i w dekrecie z dnia 21 października 1954 r. o urzędach górniczych (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 114), a w szczególności w zakresie:
1)
prawidłowości sporządzania technicznej części dokumentacji ruchowej robót, ustalonej odrębnymi przepisami,
2)
bezpieczeństwa, techniki i technologii prowadzonych robót, a w tym zakresie:
a)
robót przygotowawczych i budowlano-montażowych,
b)
stosowania urządzeń, narzędzi i sprzętu wiertniczego,
c)
technologii wiercenia,
d)
rurowania i uszczelniania rur w otworach,
e)
zamykania przewierconych poziomów wodonośnych, ropnych i gazowych,
f)
zabezpieczania przeciwwybuchowego otworów wiertniczych,
g)
techniki wykonywania pomiarów, prób i badań w otworach wiertniczych (pomiary geofizyczne, kwasowanie, torpedowanie, szczelinowanie itp.),
3)
analizy przyczyn zagrożeń bezpieczeństwa ruchu,
4)
stanu technicznego urządzeń energo-mechanicznych, sprzętu wiertniczego oraz aparatury kontrolno-pomiarowej, jak również zabezpieczenia maszyn i urządzeń,
5)
przekazywania otworów wiertniczych do eksploatacji, prawidłowego likwidowania wyrobisk i doprowadzania terenu po zakończeniu robót do stanu użyteczności gospodarczej.
§  3.
Roboty określone w § 1 podlegają kontroli i nadzorowi organów państwowej administracji geologicznej w zakresie ustalonym w przepisach prawa geologicznego, a w szczególności w zakresie:
1)
prowadzenia robót i badań zgodnie z zatwierdzonym projektem badań geologicznych,
2)
prawidłowego sporządzania geologicznej części dokumentacji ruchowej robót, ustalonej odrębnymi przepisami, a zwłaszcza:
a)
sporządzania geologicznego profilu wyrobiska,
b)
bieżącego rejestrowania w dokumentacji ruchowej postępu robót oraz wykonywanych pomiarów i prób w otworze wiertniczym,
c)
wskazywania poziomów wodonośnych do zamknięcia,
3)
działalności osób nadzoru geologicznego nad robotami,
4)
sporządzania dokumentacji geologicznych.
§  4.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej obowiązane są do wzajemnego zawiadamiania się o stwierdzonych w trakcie kontroli i nadzoru zasadniczych nieprawidłowościach przy prowadzeniu robót i badań oraz o podjętych decyzjach w tych sprawach.
§  5.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej przeprowadzają w razie potrzeby wspólne kontrole robót, a w szczególności wierceń głębokich związanych z poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wyniki takiej kontroli powinny być poddawane wspólnej analizie obu organów.
§  6.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej wydają, każdy w swoim zakresie działania, decyzje wynikające z wykonywania kontroli i nadzoru.
§  7.
1.
Urząd górniczy przed wydaniem decyzji, która miałaby wpływ na zmianę zatwierdzonego projektu badań geologicznych, obowiązany jest uzgodnić decyzję z organem państwowej administracji geologicznej, który zatwierdził ten projekt.
2.
Organ państwowej administracji geologicznej przed wydaniem decyzji, która miałaby wpływ na zmianę zatwierdzonego planu ruchu, obowiązany jest uzgodnić decyzję z urzędem górniczym, który zatwierdził ten plan.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024