united kingdom
ukraine

Współdziałanie urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.

UCHWAŁA Nr 3
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 1970 r.
w sprawie współdziałania urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się do wierceń i innych robót górniczych wykonywanych w związku z badaniami geologicznymi oraz do wierceń studziennych, jeżeli głębokość wyrobiska przekracza 30 m, a bez względu na głębokość wyrobiska - do badań sejsmicznych oraz do robót prowadzonych na terenie obszaru górniczego albo w celu poszukiwania lub rozpoznawania złoża kopaliny, której wydobywanie podlega przepisom prawa górniczego.
2.
Przepisy uchwały dotyczące projektu badań geologicznych lub jego zatwierdzenia mają odpowiednie zastosowanie do programu badań geologicznych i jego rejestracji.
3.
Przepisów uchwały nie stosuje się do prac geologicznych związanych z ruchem zakładu górniczego, prowadzonych na terenie obszaru górniczego tego zakładu.
§  2.
Roboty określone w § 1 podlegają kontroli i nadzorowi urzędów górniczych w zakresie ustalonym w prawie górniczym i w dekrecie z dnia 21 października 1954 r. o urzędach górniczych (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 114), a w szczególności w zakresie:
1)
prawidłowości sporządzania technicznej części dokumentacji ruchowej robót, ustalonej odrębnymi przepisami,
2)
bezpieczeństwa, techniki i technologii prowadzonych robót, a w tym zakresie:
a)
robót przygotowawczych i budowlano-montażowych,
b)
stosowania urządzeń, narzędzi i sprzętu wiertniczego,
c)
technologii wiercenia,
d)
rurowania i uszczelniania rur w otworach,
e)
zamykania przewierconych poziomów wodonośnych, ropnych i gazowych,
f)
zabezpieczania przeciwwybuchowego otworów wiertniczych,
g)
techniki wykonywania pomiarów, prób i badań w otworach wiertniczych (pomiary geofizyczne, kwasowanie, torpedowanie, szczelinowanie itp.),
3)
analizy przyczyn zagrożeń bezpieczeństwa ruchu,
4)
stanu technicznego urządzeń energo-mechanicznych, sprzętu wiertniczego oraz aparatury kontrolno-pomiarowej, jak również zabezpieczenia maszyn i urządzeń,
5)
przekazywania otworów wiertniczych do eksploatacji, prawidłowego likwidowania wyrobisk i doprowadzania terenu po zakończeniu robót do stanu użyteczności gospodarczej.
§  3.
Roboty określone w § 1 podlegają kontroli i nadzorowi organów państwowej administracji geologicznej w zakresie ustalonym w przepisach prawa geologicznego, a w szczególności w zakresie:
1)
prowadzenia robót i badań zgodnie z zatwierdzonym projektem badań geologicznych,
2)
prawidłowego sporządzania geologicznej części dokumentacji ruchowej robót, ustalonej odrębnymi przepisami, a zwłaszcza:
a)
sporządzania geologicznego profilu wyrobiska,
b)
bieżącego rejestrowania w dokumentacji ruchowej postępu robót oraz wykonywanych pomiarów i prób w otworze wiertniczym,
c)
wskazywania poziomów wodonośnych do zamknięcia,
3)
działalności osób nadzoru geologicznego nad robotami,
4)
sporządzania dokumentacji geologicznych.
§  4.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej obowiązane są do wzajemnego zawiadamiania się o stwierdzonych w trakcie kontroli i nadzoru zasadniczych nieprawidłowościach przy prowadzeniu robót i badań oraz o podjętych decyzjach w tych sprawach.
§  5.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej przeprowadzają w razie potrzeby wspólne kontrole robót, a w szczególności wierceń głębokich związanych z poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wyniki takiej kontroli powinny być poddawane wspólnej analizie obu organów.
§  6.
Urzędy górnicze i organy państwowej administracji geologicznej wydają, każdy w swoim zakresie działania, decyzje wynikające z wykonywania kontroli i nadzoru.
§  7.
1.
Urząd górniczy przed wydaniem decyzji, która miałaby wpływ na zmianę zatwierdzonego projektu badań geologicznych, obowiązany jest uzgodnić decyzję z organem państwowej administracji geologicznej, który zatwierdził ten projekt.
2.
Organ państwowej administracji geologicznej przed wydaniem decyzji, która miałaby wpływ na zmianę zatwierdzonego planu ruchu, obowiązany jest uzgodnić decyzję z urzędem górniczym, który zatwierdził ten plan.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.2.11

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Współdziałanie urzędów górniczych i organów państwowej administracji geologicznej w zakresie nadzoru nad robotami geologicznymi.
Data aktu: 12/01/1970
Data ogłoszenia: 24/01/1970
Data wejścia w życie: 24/01/1970