united kingdom
ukraine

Wytyczne stosowania obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 14 marca 1964 r.
w sprawie wytycznych stosowania obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) oraz § 6 ust. 6 uchwały nr 393 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1962 r. w sprawie wytycznych dla ustalenia stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach (Monitor Polski z 1963 r. Nr 4, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obniżkę stawek czynszu dzierżawnego za tereny państwowe oddawane w dzierżawę jednostkom państwowym i organizacjom społecznym w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) należy stosować:
1)
za tereny wydzierżawione pod uprawy sadownicze, warzywnicze i drobne uprawy kwiatów w wysokości 50% ramowych stawek wymienionych w tabeli stawek czynszowych, stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały nr 393 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1962 r. w sprawie wytycznych dla ustalenia stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach (Monitor Polski z 1963 r. Nr 4, poz. 14), zwanej dalej "uchwałą",
2)
za tereny wydzierżawione na inne cele niż wymienione w pkt 1, w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, w wysokości nie przekraczającej 50%, a w razie wydzierżawienia terenu organizacjom politycznym lub związkom zawodowym - 80% ramowych stawek wymienionych we właściwych tabelach stawek czynszowych załączonych do uchwały.
2.
Za tereny wymienione w ust. 1, z wyłączeniem działek przydomowych, oddawane w dzierżawę spółdzielniom mieszkaniowym (lokatorskim) na cele ogrodnicze, związane z utrzymaniem zieleni osiedlowej, należy stosować obniżki czynszu w wysokości 50% ramowych stawek wymienionych w tabeli stawek czynszowych stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały.
§  2.
1.
Na obszarach wymienionych w § 6 ust. 2 uchwały obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów państwowych, wydzierżawionych innym osobom prawnym niż wymienione w § 1, powinny być stosowane w granicach do 50% ramowych stawek wymienionych we właściwych tabelach stawek czynszowych załączonych do uchwały w zależności od znaczenia gospodarczego i społecznego działalności tych osób dla ogólnej aktywizacji i zaspokajania potrzeb ludności danego terenu.
2.
Wprowadzenie obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenu w stosunku do osób fizycznych (na obszarach i w granicach określonych w ust. 1) powinno objąć:
1)
żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, żołnierzy wchodzących w skład Odrodzonego Wojska Polskiego w okresie przed 9 maja 1945 r., uczestników kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierzy polskich formacji przy armiach sojuszniczych z okresu od września 1939 r. do 9 maja 1945 r., żołnierzy Armii Radzieckiej z okresu od 22 czerwca 1941 r. do 9 maja 1945 r. posiadających obywatelstwo polskie, uczestników walk partyzanckich z Niemcami oraz ich sprzymierzeńcami, o ile nie występowali przeciwko Polsce Demokratycznej, a wchodzili w skład Gwardii Ludowej, Armii Ludowej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Polskiej Armii Ludowej i Korpusu Bezpieczeństwa, członków partyzantek radzieckich i jugosłowiańskich posiadających obywatelstwo polskie, inwalidów wojennych i wojskowych, rencistów, a także więźniów politycznych z okresu od września 1939 r. do 9 maja 1945 r. oraz wdowy i sieroty po wymienionych żołnierzach, uczestnikach walk partyzanckich i więźniach politycznych,
2)
inne osoby fizyczne, jeżeli obniżka czynszu za dzierżawę terenów państwowych uzasadniona jest warunkami materialnymi dzierżawcy.
§  2a. 1
1.
Na obszarach nie wymienionych w § 6 ust. 2 uchwały prezydia właściwych rad narodowych mogą w przypadkach określonych w § 2 wprowadzić obniżkę stawek czynszu za tereny państwowe wydzierżawione innym osobom prawnym niż wymienione w § 1 lub osobom fizycznym na cele rolne, warzywnicze lub sadownicze, jeżeli:
1)
terenów tych nie można przeznaczyć pod pracownicze ogrody działkowe,
2)
wydzierżawione tereny zaliczane są do gleb klasy IV-VI.
2.
Obniżka stawek czynszu nie może przekraczać 50% ramowych stawek, wymienionych w tabeli stawek czynszowych stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały.
§  3.
Za będące własnością Państwa działki przydomowe, odpowiadające normatywom, położone na obszarach wymienionych w § 6 ust. 2 uchwały, oddane w dzierżawę osobom wymienionym w § 2 ust. 2 niniejszego zarządzenia na cele rolne, warzywnicze lub sadownicze, należy stosować obniżki czynszu dzierżawnego w wysokości 75% ramowych stawek określonych tabelą stanowiącą załącznik nr 2 do uchwały.
§  4.
Za działki przydomowe wydzierżawione wraz z budynkiem (§ 6 ust. 5 uchwały) osobom prawnym lub fizycznym pod uprawy warzywnicze, sadownicze i drobne uprawy kwiatów, prezydium właściwej rady narodowej może wprowadzić obniżki w granicach do 75% ustalonych stawek w zależności od znaczenia gospodarczego i społecznego tych osób prawnych lub sytuacji materialnej osób fizycznych.
§  5.
W granicach określonych przez prezydium właściwej rady narodowej decyzje o obniżeniu stawek czynszu dzierżawnego za tereny państwowe wydzierżawione poszczególnym jednostkom państwowym, organizacjom społecznym, innym osobom prawnym lub osobom fizycznym wydaje organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej miasta (dzielnicy lub osiedla).
§  6.
1.
Organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej, wydając decyzje o obniżeniu czynszu dzierżawnego, powinien wskazywać w tych decyzjach na indywidualny charakter obniżki przyznanej określonemu dzierżawcy.
2.
Jeżeli prezydium właściwej rady narodowej wprowadzi obniżkę stawek przez ustalenie minimalnej i maksymalnej granicy obniżki, organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, ustalając w tych granicach obniżkę dla poszczególnego dzierżawcy, weźmie pod uwagę znaczenie gospodarcze i społeczne działalności osoby prawnej lub sytuację materialną osoby fizycznej.
§  7.
Obniżki stawek czynszu dzierżawnego ustalone na podstawie niniejszych wytycznych mogą być stosowane również do czynszów należnych za okres od dnia wejścia w życie uchwały.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 21 kwietnia 1964 r. (M.P.64.29.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 1964 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.19.84

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne stosowania obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach.
Data aktu: 14/03/1964
Data ogłoszenia: 21/03/1964
Data wejścia w życie: 21/03/1964