Zasady przydziału mieszkań w m.st. Warszawie w latach 1961-1965.

UCHWAŁA Nr 240
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lipca 1961 r.
w sprawie zasad przydziału mieszkań w m. st. Warszawie w latach 1961-1965.

Rada Ministrów po zapoznaniu się z sytuacją mieszkaniową w m. st. Warszawie stwierdza, że mimo stale zwiększającej się ilości budowanych mieszkań poważna liczba ludności pracującej w Warszawie znajduje się wciąż jeszcze w wysoce niezadowalających warunkach mieszkaniowych, zajmując pomieszczenia nie nadające się do zamieszkiwania, jak piwnice, strychy itp. lub skrajnie przeludnione mieszkania.
Likwidacja tego stanu powinna nastąpić m. in. przez:

- zabezpieczenie prawidłowego rozdziału lokali mieszkalnych przez jeden ośrodek dyspozycyjny,

- zwiększenie ilości mieszkań pozostających w dyspozycji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy,

- zastosowanie w okresie przejściowym przydziału powierzchni mieszkalnej według norm pozwalających na zapewnienie mieszkań jak największej ilości osób znajdujących się w trudnych warunkach mieszkaniowych,

- zwiększenie w nowym budownictwie asortymentu małych mieszkań,

- zastosowanie innych niezbędnych środków mających na celu jak najbardziej sprawiedliwe i oszczędne wykorzystanie zasobu mieszkaniowego na terenie m. st. Warszawy.

Dla realizacji tych celów Rada Ministrów uchwala, co następuje:

§  1.
Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy może być dokonany tylko na rzecz osób:
1)
zajmujących pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania, jak piwnice, strychy, komórki itp.,
2)
zajmujących pomieszczenia szczególnie zagęszczone,
3)
przekwaterowywanych z budynków podlegających rozbiórce,
4)
dla których przydział lokali jest uzasadniony ze względu na wykonywane funkcje, jak np. nauczyciele, pracownicy służby zdrowia (a w szczególności pielęgniarki), funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, dozorcy,
5)
przekwaterowywanych w wykonaniu prawomocnych orzeczeń sądowych i ostatecznych decyzji administracyjnych.
§  2.
Lokale mieszkalne z nowego budownictwa mogą być przydzielane tylko osobom wymienionym w § 1, które są pracownikami instytucji państwowych lub jednostek gospodarki uspołecznionej, a ich przydatność zawodowa, postawa społeczna, warunki materialne albo stan zdrowia przydział taki uzasadniają.

Szczegółowe kryteria w tym zakresie ustali Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.

§  3.
Osoby nie odpowiadające warunkom określonym w § 2 mogą otrzymać lokale mieszkalne jedynie w budynkach ze starego budownictwa i przy zastosowaniu zasad uchwały.
§  4.
Osoby, których dochód łącznie z dochodem wszystkich wspólnie zamieszkałych członków rodziny wynosi w zasadzie ponad 1.510 zł miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę, nie mogą otrzymać przydziału mieszkania pozostającego w dyspozycji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy, mogą natomiast ubiegać się o przydział mieszkania z budownictwa spółdzielczego, które należy odpowiednio rozwijać.
§  5.
1.
Wprowadza się następujący rozdział powierzchni mieszkań w nowo wznoszonych domach z budownictwa Rady Narodowej m. st. Warszawy:
1)
76% przeznacza się do dyspozycji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy,
2)
12% do sprzedaży spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego z przeznaczeniem dla pracowników instytucji państwowych i jednostek gospodarki uspołecznionej,
3)
7% do dyspozycji centralnych organów państwowych i podległych im bezpośrednio jednostek budżetowych z przeznaczeniem dla wysoko kwalifikowanych specjalistów i innych osób, których kategorie określi Prezes Rady Ministrów,
4)
3% do dyspozycji Prezesa Rady Ministrów,
5)
2% do dyspozycji władz naczelnych organizacji politycznych i społecznych.
2.
Przewodniczący Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy w porozumieniu z Szefem Urzędu Rady Ministrów wydziela co kwartał odpowiednią ilość mieszkań dla zapewnienia realizacji limitów określonych w ust. 1 pkt 2-5.
§  6.
1.
Przy sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego (§ 5 ust. 1 pkt 2) należy zastrzec, że z ogólnej liczby mieszkań w tych domach przydział dokonywany będzie:

- w 1/3 dla pracowników ministerstw, centralnych organów państwowych i podległych im bezpośrednio jednostek budżetowych,

- w 1/3 dla pracowników miejskich jednostek gospodarczych,

- w 1/3 dla pracowników innych instytucji państwowych i jednostek gospodarki uspołecznionej oraz dla pracowników organizacji społecznych.

2.
Osoby mające otrzymać mieszkanie w myśl przepisów ust. 1 wyznacza Komisja (§ 10).
3.
Kandydaci ubiegający się o przydział mieszkań (ust. 1) powinni odpowiadać warunkom wymienionym w § 2 oraz zgłosić przystąpienie do spółdzielni, z tym że prawo pierwszeństwa przydziału przysługuje osobom zajmującym pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania.
§  7.
1.
Podlegające przydziałowi przez właściwe do spraw lokalowych organy Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie mieszkania zwalniane na skutek ruchu ludności na skutek przeniesienia z nich biur albo uzyskane w ramach odbudowy, nadbudowy bądź kapitalnych remontów przechodzą do wyłącznej dyspozycji tego Prezydium.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy lokali mieszkalnych zwalnianych w związku z przydziałem mieszkań wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 4 i 5.
§  8.
Pozostającą w dyspozycji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy (§ 5 ust. 1 pkt 1) powierzchnię mieszkań z nowego budownictwa przeznacza się:
1)
50% - na przekwaterowanie osób, zajmujących w dniu wejścia w życie prawa lokalowego (12.II.1959 r.), lub które zajęły po tym dniu na podstawie tytułu prawnego pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania (piwnice, strychy, komórki itp.) oraz innych osób znajdujących się w szczególnie ciężkich warunkach mieszkaniowych,
2)
40% - na przekwaterowanie osób z budynków podlegających rozbiórce,
3)
- na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb mieszkaniowych tych kategorii osób, dla których przydział lokali jest uzasadniony ze względu na wykonywane funkcje, jak np. nauczyciele, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, pracownicy służby zdrowia (w szczególności pielęgniarki), dozorcy itp.,
4)
2% - na rezerwę do dyspozycji Przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  9.
Lokale mieszkalne zwalniane na skutek ruchu ludności, na skutek przeniesienia z nich biur lub uzyskane w ramach odbudowy, nadbudowy bądź kapitalnych remontów (§ 7) przeznacza się:
1)
w 50% - na przekwaterowanie osób wymienionych w § 8 pkt 1,
2)
w 50% - na przekwaterowanie osób z budynków podlegających rozbiórce oraz na wykonanie prawomocnych orzeczeń sądowych i ostatecznych decyzji administracyjnych.
§  10.
1.
Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy dokonywany będzie osobom, którym mieszkanie zostanie przyznane przez Komisję Przydziału Mieszkań zwaną dalej Komisją.
2.
Komisja przyznaje lokale mieszkalne opierając się na materiałach opracowanych według zasad uchwały przez organy do spraw lokalowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych na podstawie opinii komisji społecznych, organów związków zawodowych oraz sprawdzanych w razie potrzeby przez specjalnie powołane zespoły.
3.
Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy powoła Komisję i ustali szczegółowy zakres i tryb jej działania.
§  11.
Nazwiska osób zakwalifikowanych przez Komisję do przydziału lokalu mieszkalnego będą podawane do publicznej wiadomości przez ogłoszenie wykazu tych osób w siedzibie prezydium właściwej dzielnicowej rady narodowej oraz w zakładach pracy zatrudniających zakwalifikowanych do przydziału pracowników.

Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy określi szczegółowy tryb postępowania w tym zakresie.

§  12.
Komisja opracuje ogólny plan przydziału lokali mieszkalnych na lata 1961-1965 oraz zawiadomi zainteresowanych o zakwalifikowaniu ich do przydziału lokali mieszkalnych w tym okresie.

Na podstawie planu ogólnego Komisja opracowywać będzie co roku plany szczegółowe przydziału lokali mieszkalnych, które stanowić będą podstawę do ogłaszania nazwisk osób, które w danym roku mają otrzymać przydział lokalu mieszkalnego, z podaniem terminu (kwartału) realizacji przydziału.

§  13.
1.
Osobom przekwaterowywanym z pomieszczeń nie nadających się do zamieszkania oraz z budynków podlegających rozbiórce przydziela się lokale o powierzchni odpowiadającej powierzchni dotychczas zajmowanej, a tylko w przypadkach szczególnie uzasadnionych (pełnione odpowiedzialne funkcje w gospodarce uspołecznionej, wyjątkowe zagęszczenie - poniżej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na 1 osobę) powierzchnia przydzielonego mieszkania może być nieco większa od dotychczas zajmowanej; w żadnym przypadku przydzielona powierzchnia mieszkalna nie może być większa od obowiązujących norm zaludnienia.
2.
Osoby, które bez uzasadnionych przyczyn odmawiają przyjęcia przydzielonych im według zasad uchwały lokali mieszkalnych, mogą otrzymać przydział lokali nie wcześniej niż po zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych osób wymienionych w § 1 pkt 1, 2 i 3.
§  14.
1.
Przy przydziale lokali mieszkalnych w zakładowych domach mieszkalnych należy przy równych i innych kryteriach dotyczących przydatności kandydatów w zakładach pracy uwzględniać w pierwszej kolejności pracowników zamieszkałych w pomieszczeniach nie nadających się do zamieszkania. Przepisy §§ 2, 4 i 22 pkt 1 stosuje się odpowiednio. Przydział powyższych lokali wymaga uprzedniego ogłoszenia w danym zakładzie pracy wykazu osób, którym lokale mają być przydzielone.
2.
Kierownicy zakładów pracy w porozumieniu z organami związków zawodowych i samorządu robotniczego dokonają w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie uchwały przeglądu planów przydziału mieszkań w zakładowych domach, w celu dostosowania realizacji tych planów do zasad uchwały.
§  15.
1.
Zaleca się Związkowi Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych:
1)
wydanie wytycznych, by spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego przy przyjmowaniu członków, mających otrzymać mieszkania w domach z własnego budownictwa spółdzielni, brały pod uwagę przydatność zawodową i postawę społeczną ubiegających się o przyjęcie i zapewniły prawo pierwszeństwa kandydatom odpowiadającym kryteriom wymienionym w § 2 oraz zapewniły pierwszeństwo przydziału osobom wymienionym w § 1 pkt 1 i 2,
2)
przejrzenie przewidzianej kolejności przydziału mieszkań w domach spółdzielni budownictwa mieszkaniowego i przyspieszenie kolejności przydziału mieszkania w przypadkach przewidzianych w § 1 pkt 1 i 2,
3)
ustanowienie zasady, że przy przydziale mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych (lokatorskich) należy stosować ogólnie obowiązujące - na podstawie uchwały i przepisów wykonawczych - normy powierzchni mieszkalnej, a w spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych (własnościowych) należy stosować normy powierzchni ogólnie obowiązujące w m. st. Warszawie przed wejściem w życie uchwały,
4)
dostosowanie struktury budowy mieszkań do składu rodzinnego osób oczekujących na przydział w celu wyeliminowania przydziału mieszkań o nadmiernej powierzchni.
§  16.
Pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania powinny być po ich opróżnieniu odpowiednio zabezpieczone przed ich ponownym zamieszkaniem oraz wykorzystane w miarę możliwości na punkty usługowe, warsztaty rzemieślnicze itp. Do osób samowolnie zajmujących te pomieszczenia albo lokale w budynkach podlegających rozbiórce należy rygorystycznie stosować przepisy art. 59 i art. 81 prawa lokalowego (Dz. U. z 1959 r. Nr 10, poz. 59) przez natychmiastowe usunięcie tych osób z zajętych pomieszczeń i pozbawienie ich prawa otrzymania przydziału lokalu mieszkalnego w m. st. Warszawie na okres 5 lat. Osoby umożliwiające zajęcie na mieszkania tych pomieszczeń należy pociągać do odpowiedzialności w myśl art. 78 prawa lokalowego.
§  17.
1.
Zabrania się meldowania w pomieszczeniach nie nadających się do zamieszkania lub w budynkach podlegających rozbiórce, chyba że chodzi o zameldowanie małżonka osoby zajmującej lokal i zameldowanej lub ich dzieci.
2.
Zabrania się meldowania w innych lokalach niż wymienione w ust. 1, z wyjątkiem osób w przepisie tym wymienionych - gdy wskutek zamieszkania dodatkowych osób nastąpiłoby zagęszczenie lokalu poniżej 5 m2 powierzchni na osobę.
3.
W żadnym przypadku nie może nastąpić zameldowanie w budynku szpitalnym, szkolnym lub biurowym oprócz lokali stanowiących mieszkania służbowe - a osoby, które zajmą na cele mieszkalne lokale w tych budynkach, należy bezzwłocznie usuwać i pociągać do odpowiedzialności. Do odpowiedzialności należy pociągać również osoby, które umożliwią lub dopuszczą do zajęcia wymienionych lokali.

Właściwi ministrowie oraz Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy wydadzą odpowiednie zarządzenia w tym zakresie w terminie 14 dni od wejścia uchwały w życie.

§  18.
Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy będzie przeprowadzać kontrolę wszystkich przydziałów mieszkań i zgodności zaludnienia tych mieszkań z obowiązującymi normami, z wyjątkiem mieszkań wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 4 i 5. W razie stwierdzenia uchybień Prezydium wyznacza termin przydzielenia lub zaludnienia mieszkania zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku niezastosowania się do decyzji mieszkanie lub jego część przechodzi do dyspozycji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  19.
1.
Prezes Rady Ministrów powoła Komisję do kontroli i aktualizacji dodatkowej powierzchni mieszkalnej przyznanej przed wejściem w życie uchwały.
2.
Do czasu zakończenia prac przez Komisję, o której mowa w ust. 1, wstrzymuje się w zasadzie przyznawanie dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
§  20.
Prezes Rady Ministrów powoła Komisję Partyjno-Rządową, która:
1)
przeprowadzi kontrolę zajmowanej powierzchni biurowej,
2)
zbada możliwości ścieśnienia biur poszczególnych instytucji w celu wygospodarowana powierzchni biurowej dla jednostek zajmujących lokale w budynkach mieszkalnych i zwolnienia tych lokali z przeznaczeniem ich na cele mieszkalne,
3)
zbada możliwości funkcjonowania biur instytucji społecznych w godzinach popołudniowych w lokalach instytucji państwowych i jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  21.
1.
Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy dostarcza według zasad ustalonych w § 13 lokali na wykwaterowanie osób z budynków podlegających rozbiórce w związku z realizacją inwestycji mieszkaniowych tylko w przypadku realizacji inwestycji własnych, inwestycji spółdzielni mieszkaniowych oraz zakładów pracy, budujących zakładowe domy mieszkalne, w których lokale przeznaczone są dla wszystkich członków załogi.
2.
W przypadkach realizacji inwestycji nie wymienionych w ust. 1 lokal dostarcza inwestor; za zgodą Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy inwestor może zamiast dostarczenia lokali przekazać odpowiednie środki finansowe wraz z limitem na rzecz tego Prezydium.
§  22.
Zobowiązuje się Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy do:
1)
przedstawienia na najbliższej sesji Rady Narodowej wniosku o ustalenie na okres przejściowy norm zaludnienia w wysokości do 7 m2 na każdą uprawnioną osobę z zachowaniem praw nabytych w stosunku do osób, które otrzymały przydział przed wejściem w życie uchwały. Opłatę za powierzchnię zajmowaną ponad obowiązujące normy zaludnienia oblicza się według przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie uchwały,
2)
zapewnienia by organy do spraw lokalowych i administracje domów mieszkalnych ściśle przestrzegały, aby najemcy przenoszący się do innych lokali mieszkalnych (spółdzielczych, służbowych, do domów jednorodzinnych lub lokali przydzielanych przez organy do spraw lokalowych) oddawali dotychczas zajmowane lokale całkowicie opróżnione i w stanie nie zniszczonym. Należy zapewnić w tym zakresie współdziałanie komitetów blokowych. Najemca przed zapisaniem się do spółdzielni bądź zgłoszeniem wniosku o przydzielenie mieszkania w domu zakładowym powinien złożyć we właściwym organie do spraw lokalowych prezydium dzielnicowej rady narodowej zobowiązanie, że zwolni w całości dotychczas zajmowany lokal. Zarząd spółdzielni mieszkaniowej bądź kierownik zakładu pracy nie mogą przyjąć wniosku zainteresowanego bez dostarczenia zaświadczenia od organu do spraw lokalowych właściwej dzielnicowej rady narodowej o wykonaniu tego obowiązku,
3)
ustalenia zakresu działania Wydziału do Spraw Lokalowych Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i organów do spraw lokalowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych, z dostosowaniem do zadań wynikających z uchwały,
4)
przeprowadzania systematycznej analizy gospodarki lokalami w m. st. Warszawie i działalności Komisji oraz przedkładania co najmniej raz w roku na sesji Rady Narodowej sprawozdania z działalności w tym zakresie,
5)
zapewnienia budowy - poczynając od 1962 r. - większej ilości mieszkań przeznaczonych dla małych rodzin (2-4 osobowych) oraz budowy dla osób samotnych - w wydzielonych zespołach - oszczędnie zaprojektowanych lokali mieszkalnych, posiadających wspólne urządzenia sanitarne,
6)
sprawdzenia założeń i planów lokalizacji nowych inwestycji, aby o ile to jest możliwe, uniknąć wyburzeń domów zamieszkałych oraz sprawdzenia zasadności ustalonych terminów wyburzeń,
7)
niewydawania zezwoleń na lokalizację budownictwa indywidualnego na terenach uzbrojonych, które powinny być przeznaczone na budownictwo wielokondygnacyjne i zweryfikowania wydanych decyzji lokalizacyjnych sprzecznych z tą zasadą, o ile budowa domu nie została rozpoczęta,
8)
przeprowadzenia rewizji planu remontów domów mieszkalnych w kierunku zapewnienia w pierwszym rzędzie remontów tych domów, które wymagają dokonania szybkiej naprawy, aby nie dopuścić do ich całkowitej dewastacji, prowadzącej do stanu zagrożenia budynku,
9)
reasumcji na okres przejściowy uchwały nr 36/136 Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy z dnia 1 września 1959 r. w sprawie ustalenia trybu i zasad przeznaczenia 50% samodzielnych izb kwaterunkowych Związkowi Spółdzielni Mieszkaniowych na potrzeby przekwaterowań spółdzielczości mieszkaniowej.
§  23.
1.
Inwestorzy budownictwa mieszkaniowego będący instytucjami państwowymi (w tym również resorty obrony narodowej i spraw wewnętrznych), jednostkami gospodarki uspołecznionej lub instytucjami uspołecznionymi obowiązani są do dnia 1 grudnia każdego roku zgłaszać do Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy wykaz domów mieszkalnych, które mają być oddane do użytku w roku następnym na obszarze m. st. Warszawy.
2.
Wykaz powinien zawierać adresy budynków (bloków), ilości mieszkań w każdym budynku według rodzajów z podaniem powierzchni oraz liczby izb (pomieszczeń).
§  24.
W celu zapewnienia pełnej koordynacji wszystkich form budownictwa mieszkaniowego na terenie działalności rad narodowych zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej do opracowania w terminie do dnia 31 sierpnia 1961 r. zasad sporządzania jednolitych planów budownictwa mieszkaniowego.
§  25.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej do opracowania i przedłożenia Radzie Ministrów w terminie do dnia 30 września 1961 r. propozycji co do zmiany trybu orzekania w sprawach lokalowych w tym kierunku, by zmniejszyć ilość instancji orzekających, oraz do ustalenia szczegółowych zasad i trybu załatwiania spraw zamiany lokali mieszkalnych zgodnie z założeniami uchwały.
§  26.
Traci moc uchwała nr 169 Rady Ministrów z dnia 10 maja 1957 r. w sprawie zasad i trybu rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego na obszarze m. st. Warszawy (Monitor Polski Nr 39, poz. 251).
§  27.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024