Organizacja wewnętrzna i szczegółowy zakres działania zarządu zaopatrzenia robotniczego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 lipca 1953 r.
w sprawie organizacji wewnętrznej i szczegółowego zakresu działania zarządu zaopatrzenia robotniczego.

Na podstawie § 8 uchwały nr 352 Prezydium Rządu z dnia 13 maja 1953 r. w sprawie organizacji zarządów zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-52, poz. 582) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zakresu działania zarządu zaopatrzenia robotniczego (ZZR) należy: kierowanie według wytycznych i wskazań ministra (kierownika centralnego urzędu) sprawami zaopatrzenia robotniczego w resorcie, ogólne kierownictwo, koordynacja, kontrola i nadzór nad działalnością oddziałów zaopatrzenia robotniczego (OZR) w resorcie, a w szczególności:
1)
sporządzanie zbiorczych zestawień zaopatrzenia robotniczego, uzyskanie ich zatwierdzenia oraz koordynacja i kontrola ich wykonania;
2)
ustalanie wytycznych w sprawie organizacji zaopatrzenia robotniczego oraz instruowanie OZR;
3)
organizacja wymiany doświadczeń pomiędzy OZR;
4)
inspekcja i rewizja działalności OZR;
5)
wykonywanie funkcji naczelnego inwestora w zakresie inwestycji prowadzonych przez OZR;
6)
współpraca z Ministerstwem Handlu Wewnętrznego i innymi ministerstwami w zakresie organizacji i techniki handlu oraz żywienia zbiorowego;
7)
zawieranie umów generalnych i koordynacja prac przy zawieraniu umów szczegółowych i bezpośrednich;
8)
ustalanie norm zapasów i zużycia oraz kontrola ich przestrzegania;
9)
ustalanie receptury dla wytworów i usług żywienia zbiorowego;
10)
ustalanie wytycznych dla działalności gospodarstw rolnych i warsztatów usługowych OZR;
11)
czuwanie nad stałym postępem w działalności OZR, a w szczególności nad jakością żywienia zbiorowego i usług oraz estetyką wyposażenia OZR i obsługi;
12)
nadzór nad stanem wyposażenia technicznego i ogólnego oraz budynkami i pomieszczeniami będącymi w użytkowaniu OZR, jak również ich remontami i konserwacją;
13)
sprawy organizacji gospodarki magazynowej i transportowej OZR;
14)
organizowanie szkolenia wewnątrzzakładowego dla potrzeb OZR oraz opracowywanie wniosków co do szkolenia zawodowego pracowników OZR;
15)
sporządzanie zbiorczych sprawozdań finansowych z działalności OZR;
16)
prowadzenie zbiorczej sprawozdawczości i statystyki;
17)
współpraca z właściwymi władzami w celu zapewnienia OZR odpowiednich środków i warunków działania;
18)
nadzór nad stanem sanitarnym i higienicznym pracowników i urządzeń, wytworów i usług świadczonych przez OZR;
19)
ścisła współpraca z zarządem przedsiębiorstw, w których działają OZR, oraz z centralnymi zarządami i jednostkami równorzędnymi, którym te przedsiębiorstwa podlegają;
20)
zatwierdzanie kalkulacji kosztów i cen na wyroby i usługi, świadczone przez OZR, stosownie do obowiązujących przepisów.
§  2.
W zarządach zaopatrzenia robotniczego obowiązują ogólne zasady organizacyjne ustalone w uchwale Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie struktury organizacyjnej uspołecznionych przedsiębiorstw przemysłu kluczowego, centralnych zarządów przemysłu i zjednoczeń (Biuletyn PKPG Nr 12, poz. 145).
§  3.
1.
Na czele ZZR stoi dyrektor odpowiedzialny przed ministrem za całokształt spraw wchodzących w zakres działania ZZR, a zwłaszcza za:
1)
należyte sporządzanie zbiorczych zestawień zaopatrzenia robotniczego w resorcie;
2)
właściwą organizację i kontrolę całokształtu działalności OZR.
2.
Dyrektor zarządza sprawami ZZR przy pomocy podległego mu zastępcy (zastępców) oraz kierowników komórek organizacyjnych.
§  4.
1.
Podział ZZR na komórki organizacyjne określa ramowy schemat organizacyjny, stanowiący załącznik do zarządzenia.
2.
W przypadkach uzasadnionych rozmiarami i rodzajem pracy, a także zróżnicowaniem zagadnień, należy zamiast wydziałów przewidzianych w ramowym schemacie organizacyjnym tworzyć stanowiska pracy. Wydziały mogą być tworzone w przypadku, gdy w komórce organizacyjnej zatrudnionych jest przynajmniej 5 pracowników.
3.
Komórki administracyjno-gospodarcze można tworzyć tylko w przypadku, kiedy ZZR mieści się poza siedzibą ministerstwa. W przeciwnym przypadku obsługę budżetowo-gospodarczą aparatu ZZR wykonują właściwe komórki organizacyjne ministerstwa (departament budżetowo-gospodarczy). Zamiast komórki administracyjno-gospodarczej tworzy się wówczas sekretariat ZZR.
§  5.
Do zakresu działania komórki planowania należy: opracowywanie instrukcji i wytycznych do planów zaopatrzenia robotniczego, koordynacja prac nad opracowywaniem planów, sporządzanie zestawień zbiorczych, kontrola kalkulacji kosztów wytworów i usług, opiniowanie cen i przedkładanie ich do zatwierdzenia, udzielanie pomocy OZR przy sporządzaniu planów, przyjmowanie i analiza wniosków oraz współpraca z centralnymi zarządami branżowymi i jednostkami równorzędnymi przy pracach nad planami i kontrola ich wykonania, opracowywanie zbiorczych zestawień inwestycyjnych, organizacja i prowadzenie sprawozdawczości i statystyki.
§  6.
Do zakresu działania komórki organizacyjnej pracy i płacy należy: analiza i korekta projektów oraz sporządzanie zbiorczych zestawień zatrudnienia i funduszu płac OZR oraz kontrola ich wykonania, kontrola przestrzegania umów zbiorowych, stawek płac i premii, opracowywanie norm i instrukcji w sprawie organizacji służby zaopatrzenia robotniczego, tworzenia, likwidacji i lokalizacji placówek OZR przy współudziale właściwych komórek organizacyjnych ZZR, opieka nad współzawodnictwem pracy w OZR.
§  7.
Do zakresu działania komórki finansowo-księgowej z głównym księgowym na czele należy: opracowywanie zbiorczych zestawień finansowych zaopatrzenia robotniczego i kontrola ich wykonania, sporządzanie planów kasowych, nadzór nad likwidacją należności i zobowiązań, kontrola gospodarki i dyscypliny finansowej, opracowywanie instrukcji w sprawie organizacji rachunkowości, udzielanie pomocy OZR w organizacji rachunkowości i sporządzaniu sprawozdań finansowych, analiza kosztów własnych, sporządzanie zbiorczych sprawozdań finansowych, przeprowadzanie rewizji finansowo-księgowej OZR.
§  8.
Do zakresu działania komórki kadr należy: instruowanie i nadzór nad doborem kadr w OZR, prowadzenie ewidencji i statystyki kadr, organizowanie szkolenia wewnątrzzakładowego, inspekcja kadr w OZR, załatwianie spraw osobowych pracowników ZZR, kontrola dyscypliny pracy.
§  9.
Do zakresu działania komórki administracyjno-gospodarczej należą sprawy obsługi sekretarskiej i gospodarczej oraz budżetu i rachunkowości budżetowej ZZR.
§  10.
Do zakresu działania komórki żywienia należą sprawy żywienia (stołówek, bufetów) i tuczu trzody chlewnej w OZR, o ile ten tucz odbywa się poza gospodarstwem rolnym, a w szczególności analiza i kontrola planów żywienia w OZR oraz kontrola ich wykonania, ustalanie wytycznych w sprawia receptury i kalkulacji posiłków, ustalanie wytycznych i kontrola gospodarki odpadkami, nadzór i kontrola jakości żywienia, wyposażenia i obsługi stołówek, bufetów, opracowywanie regulaminów pracy dla placówek żywienia w OZR oraz nadzór nad ich stanem sanitarnym i higienicznym.
§  11.
Do zakresu działania komórki handlowej należą sprawy obrotu towarowego w OZR, a w szczególności: analiza i kontrola planów dystrybucji artykułów przemysłowych i rolno-spożywczych, sieci placówek handlowych w OZR oraz kontrola ich wykonania, koordynacja planów zaopatrzenia z planami dystrybucji, kontrola i upłynnianie zbędnych i nadmiernych remanentów towarowych, organizacja i technika sprzedaży, instruowanie i kontrola działalności placówek handlowych OZR, kontrola cen i przepisów obowiązujących w obrocie towarowym.
§  12.
Do zakresu działania komórki usług należą sprawy warsztatów i pracowni usługowych OZR, a w szczególności: analiza i korekta planów placówek usługowych OZR oraz kontrola ich wykonania, ustalanie wytycznych w sprawie organizacji produkcji, usług, kalkulacji i receptur, ustalanie oraz kontrola norm produkcyjnych i zużycia materiałów, nadzór nad stanem wyposażenia technicznego placówek usługowych, ich konserwacją i remontami.
§  13.
Do zakresu działania komórki gospodarstw rolnych należą sprawy działalności gospodarstw OZR, a w szczególności: analiza i korekta projektów planów produkcji roślinnej i zwierzęcej gospodarstw rolnych, sporządzanie zestawień zbiorczych i kontrola ich realizacji, organizacja i nadzór nad cyklem upraw, produkcją ogrodniczo-sadowniczą i hodowlą zwierząt, nadzór sanitarno-weterynaryjny oraz nadzór nad zwalczaniem szkodników roślinnych, ustalanie wytycznych i kontrola zużycia materiałów, pasz, narzędzi i nawozów sztucznych, instruowanie i kontrola działalności gospodarstw rolnych.
§  14.
Do zakresu działania komórki zaopatrzenia należą sprawy zaopatrzenia OZR w towary, materiały, paliwo, energię, sprzęt, narzędzia i maszyny, a w szczególności: analiza i korekta planów zaopatrzenia OZR, sporządzanie zbiorczych zestawień zaopatrzenia, kontrola ich wykonania, ustalanie norm zapasów, organizacja i kontrola gospodarki materiałowej i magazynowej oraz transportu własnego w OZR.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWY SCHEMAT ORGANIZACYJNY ZARZĄDU ZAOPATRZENIA ROBOTNICZEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024