Ustrój szkolnictwa zawodowego.

UCHWAŁA NR 448
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 czerwca 1951 r.
w sprawie ustroju szkolnictwa zawodowego.

W celu przygotowania kadr dla realizacji narodowych planów gospodarczych i budowy podstaw socjalizmu ustala się następujące zasady ustroju szkolnictwa zawodowego.

Rozdział  I.

Szkoły zawodowe.

I.

Organizuje się następujące rodzaje szkół zawodowych:

a)
szkoły przysposobienia zawodowego,
b)
zasadnicze szkoły zawodowe,
c)
technika zawodowe,
d)
szkoły majstrów.

II.

Szkoły przysposobienia zawodowego dla młodzieży w wieku 16-19 lat o czasie trwania nauki od 4 do 11 miesięcy mają za zadanie przysposobienie praktyczne do zawodu. Program tych szkół obejmuje również niezbędne elementy wykształcenia teoretyczno-zawodowego i ogólnego. Ukończenie szkoły przysposobienia zawodowego daje absolwentowi określony statutem i stwierdzony na egzaminie końcowym przez szkolną komisję egzaminacyjną stopień kwalifikacyjny w określonym zawodzie.

III.

1. Zasadnicze szkoły zawodowe szkolą robotników i pracowników kwalifikowanych wszelkich specjalności zawodowych.

2.
Podbudowę programową zasadniczych szkół zawodowych stanowi 7-klasowa szkoła ogólnokształcąca. Dla kandydatów o niższym przygotowaniu organizowane będą klasy lub kursy wstępne albo szkolenie uzupełniające w ciągu pierwszego roku nauki.
3. 1
Nauka w zasadniczej szkole zawodowej kształcącej młodzież po ukończeniu przez nią 7 klas szkoły podstawowej trwa 3 lata. W przypadkach uzasadnionych specjalnymi potrzebami szkoleniowymi czas trwania nauki w poszczególnych zasadniczych szkołach zawodowych może być przedłużony lub skrócony o jeden rok.
4.
Ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej daje absolwentowi określony statutem i stwierdzony na egzaminie końcowym przed szkolną komisją egzaminacyjną stopień kwalifikacyjny w określonym zawodzie.

IV.

1. Praktyczna nauka zawodu dla uczniów szkół przysposobienia zawodowego i zasadniczych szkół zawodowych odbywa się w warsztatach i pracowniach szkolnych albo w zakładach pracy.

2.
W przypadku gdy praktyczna nauka zawodu odbywa się w zakładach pracy, jest ona organizowana i prowadzona na podstawie "umowy o praktyczną naukę zawodu" zawartej między szkołą i zakładem pracy. Wzór umowy ustali Prezes Rady Ministrów.
3.
W celu opanowania nowoczesnych metod produkcji praktyczna nauka zawodu powinna się odbywać w oparciu o nowoczesną technologię na zasadach pracy normowanej.

V.

1. Technikum zawodowe ma za zadanie szkolenie techników dla różnych dziedzin życia gospodarczego.

2.
Technikum zawodowe jest oparte na podbudowie programowej 7 klas szkoły ogólnokształcącej.
3. 2
Nauka w technikum zawodowym kształcącym młodzież po ukończeniu przez nią 7 klas szkoły podstawowej trwa 5 lat. W przypadkach uzasadnionych specjalnymi potrzebami szkoleniowymi czas trwania nauki może być skrócony o jeden rok.
4. 3
Mogą być organizowane 3-letnie technika zawodowe oparte na podbudowie programowej 9 lub 10 klas szkoły ogólnokształcącej.
5.
Absolwenci technikum otrzymują tytuł technika odpowiedniej specjalności i mają prawo wstępu na wyższe uczelnie.

VI.

1. Technikum zawodowe może organizować wydziały dla pracujących lub może być zorganizowane jako technikum zawodowe dla pracujących.

2.
Technikum zawodowe dla pracujących oparte jest na podbudowie 7 klas szkoły ogólnokształcącej i przeznaczone jest dla kandydatów z praktyką zawodową. Dla przodowników pracy i racjonalizatorów, którzy nie posiadają ukończonych 7 klas szkoły ogólnokształcącej, będą organizowane kursy przygotowawcze.
3.
Nauka w technikum zawodowym dla pracujących trwa od 3 do 5 lat zależnie, od specjalności.

VII.

Szkolenie zaoczne może odbywać się w technikach zawodowych zaocznych lub na wydziałach zaocznych techników zawodowych.

VIII.

1. Szkoły majstrów są przeznaczone dla wy kwalifikowanych robotników przemysłowych posiadających odpowiednią praktykę zawodową. Szkoły te mają za zadanie rozszerzenie wiedzy zawodowej, niezbędnej do pełnienia czynności majstra.

2.
Czas trwania nauki dla szkół majstrów ustala Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w porozumieniu z zainteresowanym ministrem lub kierownikiem urzędu centralnego.

IX.

Dla osób mających wystarczające wyszkolenie zawodowe i przygotowanie teoretyczne zdobyte na drodze praktyki i samokształcenia zorganizowane zostaną egzaminy, których złożenie będzie podstawą do wydania im świadectwa ukończenia odpowiedniej klasy lub szkoły zawodowej.

X.

1. Szczegółowe warunki przyjęcia i szkolenia, programy nauki, statuty i regulaminy szkół zawodowych, zasady powoływania i regulaminy szkolnych komisji egzaminacyjnych określa Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w trybie przepisów normujących zakres działania Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.

2.
Nomenklaturę specjalności szkół zawodowych ustala Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

XI.

Dla celów specjalnych Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego może organizować lub zezwolić na organizowanie szkół opartych na innych zasadach ustrojowych.

Rozdział  II.

Szkolenie praktyczne w zakładach pracy i kursy zawodowe.

XII.

1. Zakłady pracy organizują dla zatrudnionych indywidualne, grupowe lub brygadowe szkolenie praktyczne w zawodzie i niezbędne do osiągnięcia odpowiednich stopni kwalifikacyjnych szkolenie zawodowe teoretyczne.

2.
Pracownicy, szkoleni praktycznie przez zakład pracy, zdają egzamin na uzyskanie odpowiedniego stopnia kwalifikacyjnego w określonym zawodzie przed zakładową komisją egzaminacyjną.
3.
Sposób prowadzenia szkolenia praktycznego w zakładzie pracy, stopnie kwalifikacyjne oraz wymagany zakres umiejętności i wiadomości dla poszczególnych stopni kwalifikacyjnych, zasady powoływania i regulaminy zakładowych komisji egzaminacyjnych ustala właściwy minister w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

XIII.

1. Kursy zawodowe organizuje się celem przysposobienia do wykonywania określonej czynności, wyuczenia zawodu, uzupełnienia przygotowania zawodowego oraz specjalizacji w zawodzie.

2.
Zasady organizowania i prowadzenia kursów zawodowych ustalą właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Rozdział  III.

Przepisy końcowe.

XIV.

Postanowienia uchwały nie dotyczą szkolnictwa Ministerstw: Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Leśnictwa, Zdrowia, Sprawiedliwości, Kultury i Sztuki, Obrony Narodowej, Bezpieczeństwa Publicznego, Oświaty, Szkół Wyższych i Nauki oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

XV.

Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, właściwym ministrom, Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego oraz właściwym kierownikom urzędów centralnych.

XVI.

1. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

2.
Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego wydaje instrukcje w sprawie przystosowania dotychczasowych szkół zawodowych do zasad niniejszej uchwały.
1 Cz. III ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 214 z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.336) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1956 r.
2 Cz. 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 214 z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.336) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1956 r.
3 Cz. V ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 214 z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.336) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1956 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024