united kingdom
ukraine

Zwrot opakowań stosowanych w branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 21 maja 1951 r.
w sprawie zwrotu opakowań stosowanych w branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego. *

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 128) i w związku z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. w sprawie ustalenia opakowań podlegających zabezpieczeniu, i zwrotowi oraz określenia wytycznych organizacji zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178) w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrami: Finansów, Budownictwa Przemysłowego oraz Budownictwa Miast i Osiedli zarządza się, co następuje:
§  1.
W branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego uważa się beczki żelazne za opakowania zwrotne w rozumieniu § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178).
§  2.
Za dostawcę opakowania uważa się zakład, który dokonał wysyłki towaru, za odbiorcę uważa się ten zakład, który zwalnia opakowanie przez rozpakowanie towaru.
§  3.
Opakowania zwrotne należy oznaczyć w sposób trwały i widoczny napisem "Opakowanie zwrotne". Niezależnie od tego na opakowaniach zwrotnych należy oznaczyć pojemność opakowania, adres dostawcy, miejsce lub sposób otwierania opakowania, tarę oraz nazwę towaru, dla którego dane opakowanie służy.
§  4.
Dostawca obowiązany jest do prowadzenia ewidencji opakowań zwrotnych.
§  5.
W specyfikacji towarowej wysłanej odbiorcy należy zaznaczyć rodzaj wysłanego opakowania, podając cechy wysłanych opakowań oraz obowiązujący termin zwrotu. W fakturze wystawionej w związku z dokonaną dostawą towaru należy również notować fakt wysłania opakowania oraz podać obowiązujący termin zwrotu.
§  6.
Odbiorca towaru obowiązany jest do należytego zabezpieczenia i właściwego obchodzenia się z opakowaniem, nie używania go do celów niezgodnych z przeznaczeniem i zwrócenia dostawcy w stanie nadającym się do ponownego użycia. Wszelkie koszty związane z doprowadzeniem opakowania do stanu używalności w wypadku zaniedbań odbiorcy ponosi tenże odbiorca.

Opakowania należy zabezpieczyć przed kradzieżą i uszkodzeniem, ogniem, opadami atmosferycznymi itp.

W każdym zakładzie kierownictwo wyznaczy odpowiednie miejsce na przechowanie opakowań i opracuje oraz wywiesi na widocznym miejscu instrukcje co do sposobu ich przechowania.

§  7.
Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowania przy transporcie zgodnie z wymaganiami odpowiednich przepisów przewoźnika.
§  8.
Odbiorcy obowiązani są zwracać dostawcom opakowania zwrotne w stanie nadającym się do dalszego użytku w ilości otrzymanej. Odbiorca zwolniony jest od obowiązku zwrotu w przypadku zniszczenia opakowania bez jego winy. Opakowania zwrotne muszą być zwracane pod adresem podanym na opakowaniu wskazującym dostawcę towaru, o ile ten nie poda innego adresu zwrotu.

Koszty transportu opakowań zwrotnych ponosi dostawca towaru. Opakowania zwrotne należy przesyłać najtańszym środkiem lokomocji. Na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowania używanego (taryfa towarowa PKP, poz. 1867). Odbiorca towaru obowiązany jest zawiadomić dostawcę o dacie zwrotu, rodzaju i ilości opakowania najpóźniej na drugi dzień po nadaniu do przewozu.

§  9.
Zwrot opakowań zwrotnych powinien nastąpić najpóźniej w ciągu 45 dni po otrzymaniu towaru.

W razie nie zwrócenia opakowań w powyższym terminie odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% cennikowej wartości nie zwróconego opakowania.

Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania w dodatkowym terminie, który powinien wyznaczyć mu dostawca. W razie nie zwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość cennikową opakowania nie zwróconego tytułem kary umownej.

Kary umowne płacone będą ze środków obrotowych przedsiębiorstwa.

§  10.
Przy ustalaniu braków ilościowych i wad jakościowych opakowań zwróconych dostawcy towaru stosuje się następujące zasady:
1)
Przy zwrocie opakowań na miejscu braki i wady powinny być stwierdzone niezwłocznie w protokole sporządzonym przez przedstawicieli dostawcy i odbiorcy.

Protokół powinien zawierać:

a)
imiona, nazwiska i stanowiska osób obecnych przy jego sporządzeniu;
b)
treść zarzutów zgłoszonych przez przedstawiciela dostawcy i wyjaśnień przedstawiciela odbiorcy;
c)
opis stwierdzonego stanu faktycznego;
d)
datę i miejsce sporządzenia protokołu;
e)
podpisy osób wymienionych pod lit. a),
2)
Jeżeli zwrot opakowań nastąpił w drodze wysyłki, dostawca powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 4 dni od daty otrzymania, zbadać opakowanie i w razie stwierdzenia braków lub wad sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego. O zamierzonym sporządzeniu protokołu dostawca zawiadomi oddział odbiorcy, o ile znajduje się w miejscu otrzymania opakowania.

Przy sporządzaniu protokołu ma odpowiednie zastosowanie przepis pkt 1, z tym jednak, że jeżeli przedstawiciel odbiorcy nie jest obecny, należy uczynić w protokole wzmiankę, czy został zawiadomiony.

Dostawca obowiązany jest pod rygorem utraty roszczeń wobec odbiorcy zawiadomić go w terminie przewidzianym w pkt 2 telegraficznie lub telefonicznie o stwierdzonych brakach lub wadach, a jednocześnie przesłać mu odpis sporządzonego w tym przedmiocie protokołu.

O ile odbiorca ma zamiar dokonać oględzin zakwestionowanych opakowań, powinien o tym zawiadomić dostawcę najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu protokołu i w ciągu następnych 3 dni delegować w powyższym celu swego przedstawiciela.

§  11.
Zasady § 10 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu braków i wad opakowań przez odbiorcę.
§  12.
Reperacji opakowań dokonują dostawcy we własnym zakresie.
§  13.
Postanowienia umów, przepisy i instrukcje niezgodne z niniejszym zarządzeniem tracą moc obowiązującą.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 sierpnia 1953 r. nin. zarządzenie traci moc w części dotyczącej opakowaniami, zgodnie z § 34 pkt 3 zarządzenia z dnia 13 sierpnia 1953 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła (M.P.53.A-78.933).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-55.730

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwrot opakowań stosowanych w branży materiałów budowlanych pochodzenia mineralnego.
Data aktu: 21/05/1951
Data ogłoszenia: 28/06/1951
Data wejścia w życie: 28/06/1951