Organizacja finansowa i system finansowy na 1952 r. niektórych przedsiębiorstw, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 grudnia 1951 r.
w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego na 1952 r. niektórych przedsiębiorstw, podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego, ustalone w niniejszym zarządzeniu, obejmują:
a)
wszystkie zespoły państwowych gospodarstw rolnych oraz inne jedno i wielozakładowe przedsiębiorstwa, podporządkowane bezpośrednio okręgowym zarządom państwowych gospodarstw rolnych,
b)
stacje selekcji roślin, podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Selekcji Roślin,
c)
zespoły rybackie, podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Rybactwa,
d)
stadniny koni, źrebięciarnie oraz stacje ogierów, podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Hodowli Koni.

Wymienione wyżej przedsiębiorstwa w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia nazywane będą "przedsiębiorstwami".

§  2.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 1, z wyłączeniem stacji ogierów, działają według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  3.
1.
Zakłady w przedsiębiorstwach powinny być stopniowo organizowane według zasad wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego.
2.
Decyzję o przeniesieniu zakładów na wewnętrzny ograniczony rozrachunek gospodarczy oraz o zakresie tego rozrachunku podejmuje kierownik przedsiębiorstwa za zgodą jednostki nadrzędnej.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa, których przedmiotem działalności jest produkcja przemysłowo-rolna lub usługowa, prowadzą księgowość na podstawie właściwego branżowego planu kont.
2.
Pozostałe przedsiębiorstwa prowadzą księgowość na podstawie jednolitego planu kont dla państwowych gospodarstw rolnych, wprowadzonego zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1950 r. w sprawie jednolitego planu kont dla państwowych gospodarstw rolnych na rozrachunku gospodarczym (Monitor Polski Nr A-133, poz. 1705).
§  5.
Przedsiębiorstwa "Stacje Ogierów", podporządkowane bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Hodowli Koni, są jednostkami budżetowymi. Dochody i wydatki tych przedsiębiorstw objęte są budżetem Państwa.
§  6.
Przedsiębiorstwa państwowych gospodarstw rolnych sprzedają produkty i świadczą usługi bezpośrednio odbiorcom według listy lub kategorii, ustalonych przez Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych.
§  7.
Zespoły państwowych gospodarstw rolnych sprzedają produkty po cenach, ustalonych zgodnie z przepisami o zatwierdzaniu cen. Dotyczy to również transakcji między przedsiębiorstwami wchodzącymi w skład państwowych gospodarstw rolnych.
§  8.
Produkty własnej gospodarki zużywane wewnątrz przedsiębiorstwa rozliczane są po obowiązujących cenach skupu, płaconych producentom.
§  9.
Przedsiębiorstwa regulują należność dostawcom i ściągają należności od odbiorców na podstawie wystawianych faktur w drodze inkasa bankowego z wyjątkiem przypadków przewidzianych przepisami szczególnymi.
§  10.
Opodatkowanie przedsiębiorstw reguluje dekret z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 399) i przepisy na jego podstawie wydane.
§  11.
Finansowanie i bankową kontrolę przedsiębiorstw w zakresie działalności eksploatacyjnej i inwestycyjnej wykonuje Bank Rolny.
§  12.
Normowaniu podlegają następujące środki obrotowe:
a)
produkcja roślinna (zapasy),
b)
produkcja z lasów, sadów, parków i wód,
c)
produkcja pochodzenia zwierzęcego,
d)
produkcja inwentarza żywego obrotowego,
e)
surowce przemysłu rolnego,
f)
produkcja przemysłu rolnego,
g)
pasze przemysłowe,
h)
nawozy sztuczne,
i)
materiały pędne i smary,
j)
inne materiały pomocnicze i ogólno-gospodarcze,
k)
inwentarz małocenny (przedmioty nietrwałe),
l)
części do maszyn, narzędzi i urządzeń,
ł)
towary obcej produkcji do dalszej odsprzedaży,
m)
produkcja roślinna nie zakończona,
n)
produkcja w toku przemysłu rolnego,
o)
międzyokresowe rozliczenia czynne.
§  13.
Normatywy środków obrotowych przedsiębiorstw powinny być pokryte w 80% funduszem własnym oraz pasywami stałymi, przechodzącymi z okresu na okres.
§  14.
Zaspokojenie potrzeb przedsiębiorstw w zakresie środków obrotowych przekraczających pokrycie funduszem własnym i pasywami stałymi następuje z bankowych kredytów obrotowych.
§  15.
Zasady wykonawstwa inwestycji obowiązujące przedsiębiorstwa w 1952 r. regulują odrębne przepisy.
§  16.
1.
Sposób ustalenia źródeł finansowania oraz planowanie pokrycia finansowego inwestycji przedsiębiorstw określa instrukcja budżetowa Nr 5/52 z dnia 25 lipca 1951 r. w sprawie planowania pokrycia finansowego inwestycji na 1952 r.
2.
Zwiększenie pogłowia inwentarza żywego pociągowego i hodowlano-użytkowego (stada podstawowego), pochodzące z własnej hodowli państwowych gospodarstw rolnych, finansowane będzie w trybie ustalonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1950 r. w sprawie zasad i trybu włączania do planu inwestycyjnego na rok 1951 planu inwestycji, polegających na zwiększeniu wartości podstawowego stada z własnej hodowli w państwowych gospodarstwach rolnych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-6, poz. 76).
§  17.
Finansowanie kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach reguluje instrukcja Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 30, wprowadzona zarządzeniem Nr 179 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 lipca 1950 r. w sprawie ogólnych zasad planowania, wykonywania i finansowania remontów wraz z późniejszymi zmianami oraz zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 17 lipca 1951 r. w sprawie podziału amortyzacji w przedsiębiorstwach działających według zasad rozrachunku gospodarczego na 1952 r. (Monitor Polski Nr A-76, poz. 1052).
§  18.
W zakresie działalności inwestycyjnej Ministerstwo Państwowych Gospodarstw Rolnych jest inwestorem centralnym, okręgowe i centralne zarządy - inwestorami naczelnymi i głównymi, poszczególne przedsiębiorstwa - inwestorami bezpośrednimi.
§  19.
Zysk przedsiębiorstwa będzie dzielony na części przeznaczone na:
a)
uzupełnienie lub zwiększenie własnych środków obrotowych przedsiębiorstwa,
b)
na wpłatę z zysku do budżetu Państwa obejmującą całą pozostałą część zysku, nie mniej jednak niż 10% zysku.
§  20.
Na pokrycie strat przedsiębiorstw planowo-deficytowych przewidziana będzie dotacja z budżetu Państwa.
§  21.
Przedsiębiorstwa mogą podejmować wykonanie akcji zleconych. Akcje zlecone są to zarządzone przez władze nadrzędne specjalne zadania gospodarcze, nie objęte zakresem działania ani planem gospodarczo-finansowym przedsiębiorstwa, których sfinansowanie zapewnione zostało w budżecie Państwa.
§  22.
1.
Upoważnia się Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych do wydawania przepisów szczegółowych przewidzianych w uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630).
2.
Przepisy szczegółowe odbiegające od zasad ustalonych niniejszym zarządzeniem powinny być uzgodnione z Ministrem Finansów, z tym że w zakresie rozliczeń dotyczących cen, kosztów, marż i rabatów - uzgodnienie powinno nastąpić również z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  23.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie odpowiednie przepisy:
1)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630) z zastrzeżeniem przepisów art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych;
2)
uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad finansowania kapitalnych remontów przedsiębiorstw na rozrachunku gospodarczym (Biuletyn P.K.P.G. Nr 10, poz. 129);
3)
uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad normowania i finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych (Biuletyn P.K.P.G. Nr 10, poz. 131);
4)
uchwały Nr 98 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków (Monitor Polski Nr A-17, poz. 225);
5)
uchwały Nr 99 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 226);
6)
zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 marca 1951 r. w sprawie finansowania i bankowej kontroli kapitalnych remontów przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-35, poz. 444).
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024