united kingdom
ukraine

Państwowe stypendia dla młodzieży wyższych szkół artystycznych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie państwowych stypendiów dla młodzieży wyższych szkół artystycznych.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o państwowych stypendiach dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 105) - Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Państwowe fundusze stypendialne w zakresie stypendiów dla młodzieży wyższych szkół artystycznych znajdują się wyłącznie w budżecie Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  2.
Stypendia państwowe dla młodzieży wyższych szkół artystycznych są następującego rodzaju:
1)
stypendia zwyczajne,
2)
premie stypendialne,
3)
stypendia mieszkaniowe,
4)
stypendia dyplomowe.
§  3.
Stypendium zwyczajne przyznaje się zasadniczo na cały czas trwania studiów i wypłaca się je w każdym roku akademickim miesięcznie przez 10 miesięcy - od 1 października do 31 lipca.
§  4.
1.
Stypendium zwyczajne przyznaje się wszystkim absolwentom Studium Przygotowawczego, przyjętym na pierwszy rok studiów w wyższej szkole artystycznej.
2.
Pozostałym studentom, przyjętym na pierwszy rok studiów, może być przyznane stypendium zwyczajne, jeżeli:
1)
student wykazuje się dostatecznymi postępami w nauce i pracą społeczną,
2)
student, jego rodzice lub opiekunowie nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania studenta w czasie studiów.
3.
Po ukończeniu pierwszego roku studiów przedłuża się studentowi stypendium zwyczajne corocznie na każdy dalszy rok studiów, zależnie od uzyskania przez stypendystę zaliczenia mu poprzedniego roku studiów w przepisanym terminie i od jego zachowywania się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego oraz od udowodnienia okoliczności, wymienionej w ust. 2 pkt 2.
§  5.
1.
O pierwszeństwie do uzyskania stypendium zwyczajnego stanowią: pochodzenie społeczne studenta, jego postępy w nauce, postawa ideowa i warunki materialne studenta.
2.
Ze względu na pochodzenie społeczne pierwszeństwo do stypendium przysługuje dzieciom robotników, chłopów mało- i średniorolnych i osób z inteligencji pracującej.
§  6.
Liczba stypendiów zwyczajnych, przyznanych dzieciom robotników oraz chłopów mało- i średniorolnych powinna w skali państwowej wynosić co najmniej 60% ogólnej liczby przyznanych stypendiów zwyczajnych.
§  7.
O wysokości stypendium zwyczajnego stanowi kierunek studiów i kolejny rok przepisanego ich trwania - według stawek, przewidzianych w państwowym planie stypendialnym.
§  8.
Stypendysta pobierający stypendium zwyczajne, który w przepisanym terminie uzyskał zaliczenie roku studiów z ogólnym wynikiem co najmniej dobrym i zachowywał się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego, otrzymuje ponadto premię stypendialną w wysokości nie przekraczającej miesięcznego stypendium zwyczajnego.
§  9.
W miejscowościach, w których domy akademickie nie zaspokajają istotnych potrzeb mieszkaniowych studentów mogą być studentom przyznane - niezależnie od stypendiów zwyczajnych - stypendia mieszkaniowe w wysokości, odpowiadającej przeciętnym czynszom miejscowym, jednak nie większej, niż 3.000 zł miesięcznie.
§  10.
Studenci wyższych szkół artystycznych, którzy wysłuchali wykładów i uzyskali zaliczenie ćwiczeń oraz kolokwiów obowiązujących na ostatnim roku studiów, a nie mogli z przyczyn od nich niezależnych (pracy zarobkowej, stanu zdrowia itp.) ukończyć studiów w przepisanym terminie, mogą uzyskać stypendia dyplomowe na dokończenie studiów.
§  11.
Stypendium zwyczajne i mieszkaniowe przyznaje:
1)
studentom przyjętym na pierwszy rok studiów - organ, który decyduje o przyjęciu na ten rok studiów,
2)
studentom wyższych lat studiów - Komisja Stypendialna w składzie: przedstawiciel Ministra Kultury i Sztuki - jako przewodniczący, 2 przedstawiciele grona wykładowców, powołani przez przewodniczącego na wniosek rektora (dyrektora) Wyższej Szkoły Artystycznej, przedstawiciel miejscowego Komitetu Koordynacyjnego Demokratycznej Profesury oraz 2 studenci Uczelni, z których jeden jest przedstawicielem Federacji Polskich Organizacji Studenckich (FPOS), a drugi przedstawicielem Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej (ZAMP).
§  12.
Od uchwały odmawiającej przyznania stypendium zwyczajnego i mieszkaniowego przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Środowiskowej Komisji Stypendialnej w składzie: środowiskowego delegata Ministra Kultury i Sztuki do Spraw Stypendiów - jako przewodniczącego oraz dwóch przedstawicieli terenowych organizacji społecznych, powołanych przez Ministra Kultury i Sztuki na wniosek Okręgowej Rady Związków Zawodowych i Wojewódzkiego Zarządu Związku Samopomocy Chłopskiej.
§  13.
O przedłużeniu przyznanego stypendium zwyczajnego na następny rok decyduje środowiskowy delegat Ministra Kultury i Sztuki do Spraw Stypendiów na wniosek Uczelnianej Komisji Stypendialnej.
§  14.
Premie stypendialne przyznaje środowiskowy delegat Ministra Kultury i Sztuki do Spraw Stypendiów na wniosek rektora, zaś stypendia dyplomowe - Minister Kultury i Sztuki na wniosek Uczelnianej Komisji Stypendialnej.
§  15.
Znosi się dotychczasowe stypendia żywnościowe i dotacje ze Skarbu Państwa na stołówki studenckie. Stołówki studenckie powinny być prowadzone na zasadzie gospodarczej samowystarczalności.
§  16.
Minister Kultury i Sztuki określi w drodze zarządzenia szczegółowy tryb przyznawania stypendiów.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-41.471

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Państwowe stypendia dla młodzieży wyższych szkół artystycznych.
Data aktu: 01/04/1950
Data ogłoszenia: 18/04/1950
Data wejścia w życie: 18/04/1950