Państwowe stypendia dla młodzieży wyższych szkół artystycznych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1950 r.
w sprawie państwowych stypendiów dla młodzieży wyższych szkół artystycznych.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o państwowych stypendiach dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 105) - Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Państwowe fundusze stypendialne w zakresie stypendiów dla młodzieży wyższych szkół artystycznych znajdują się wyłącznie w budżecie Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  2.
Stypendia państwowe dla młodzieży wyższych szkół artystycznych są następującego rodzaju:
1)
stypendia zwyczajne,
2)
premie stypendialne,
3)
stypendia mieszkaniowe,
4)
stypendia dyplomowe.
§  3.
Stypendium zwyczajne przyznaje się zasadniczo na cały czas trwania studiów i wypłaca się je w każdym roku akademickim miesięcznie przez 10 miesięcy - od 1 października do 31 lipca.
§  4.
1.
Stypendium zwyczajne przyznaje się wszystkim absolwentom Studium Przygotowawczego, przyjętym na pierwszy rok studiów w wyższej szkole artystycznej.
2.
Pozostałym studentom, przyjętym na pierwszy rok studiów, może być przyznane stypendium zwyczajne, jeżeli:
1)
student wykazuje się dostatecznymi postępami w nauce i pracą społeczną,
2)
student, jego rodzice lub opiekunowie nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania studenta w czasie studiów.
3.
Po ukończeniu pierwszego roku studiów przedłuża się studentowi stypendium zwyczajne corocznie na każdy dalszy rok studiów, zależnie od uzyskania przez stypendystę zaliczenia mu poprzedniego roku studiów w przepisanym terminie i od jego zachowywania się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego oraz od udowodnienia okoliczności, wymienionej w ust. 2 pkt 2.
§  5.
1.
O pierwszeństwie do uzyskania stypendium zwyczajnego stanowią: pochodzenie społeczne studenta, jego postępy w nauce, postawa ideowa i warunki materialne studenta.
2.
Ze względu na pochodzenie społeczne pierwszeństwo do stypendium przysługuje dzieciom robotników, chłopów mało- i średniorolnych i osób z inteligencji pracującej.
§  6.
Liczba stypendiów zwyczajnych, przyznanych dzieciom robotników oraz chłopów mało- i średniorolnych powinna w skali państwowej wynosić co najmniej 60% ogólnej liczby przyznanych stypendiów zwyczajnych.
§  7.
O wysokości stypendium zwyczajnego stanowi kierunek studiów i kolejny rok przepisanego ich trwania - według stawek, przewidzianych w państwowym planie stypendialnym.
§  8.
Stypendysta pobierający stypendium zwyczajne, który w przepisanym terminie uzyskał zaliczenie roku studiów z ogólnym wynikiem co najmniej dobrym i zachowywał się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego, otrzymuje ponadto premię stypendialną w wysokości nie przekraczającej miesięcznego stypendium zwyczajnego.
§  9.
W miejscowościach, w których domy akademickie nie zaspokajają istotnych potrzeb mieszkaniowych studentów mogą być studentom przyznane - niezależnie od stypendiów zwyczajnych - stypendia mieszkaniowe w wysokości, odpowiadającej przeciętnym czynszom miejscowym, jednak nie większej, niż 3.000 zł miesięcznie.
§  10.
Studenci wyższych szkół artystycznych, którzy wysłuchali wykładów i uzyskali zaliczenie ćwiczeń oraz kolokwiów obowiązujących na ostatnim roku studiów, a nie mogli z przyczyn od nich niezależnych (pracy zarobkowej, stanu zdrowia itp.) ukończyć studiów w przepisanym terminie, mogą uzyskać stypendia dyplomowe na dokończenie studiów.
§  11.
Stypendium zwyczajne i mieszkaniowe przyznaje:
1)
studentom przyjętym na pierwszy rok studiów - organ, który decyduje o przyjęciu na ten rok studiów,
2)
studentom wyższych lat studiów - Komisja Stypendialna w składzie: przedstawiciel Ministra Kultury i Sztuki - jako przewodniczący, 2 przedstawiciele grona wykładowców, powołani przez przewodniczącego na wniosek rektora (dyrektora) Wyższej Szkoły Artystycznej, przedstawiciel miejscowego Komitetu Koordynacyjnego Demokratycznej Profesury oraz 2 studenci Uczelni, z których jeden jest przedstawicielem Federacji Polskich Organizacji Studenckich (FPOS), a drugi przedstawicielem Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej (ZAMP).
§  12.
Od uchwały odmawiającej przyznania stypendium zwyczajnego i mieszkaniowego przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Środowiskowej Komisji Stypendialnej w składzie: środowiskowego delegata Ministra Kultury i Sztuki do Spraw Stypendiów - jako przewodniczącego oraz dwóch przedstawicieli terenowych organizacji społecznych, powołanych przez Ministra Kultury i Sztuki na wniosek Okręgowej Rady Związków Zawodowych i Wojewódzkiego Zarządu Związku Samopomocy Chłopskiej.
§  13.
O przedłużeniu przyznanego stypendium zwyczajnego na następny rok decyduje środowiskowy delegat Ministra Kultury i Sztuki do Spraw Stypendiów na wniosek Uczelnianej Komisji Stypendialnej.
§  14.
Premie stypendialne przyznaje środowiskowy delegat Ministra Kultury i Sztuki do Spraw Stypendiów na wniosek rektora, zaś stypendia dyplomowe - Minister Kultury i Sztuki na wniosek Uczelnianej Komisji Stypendialnej.
§  15.
Znosi się dotychczasowe stypendia żywnościowe i dotacje ze Skarbu Państwa na stołówki studenckie. Stołówki studenckie powinny być prowadzone na zasadzie gospodarczej samowystarczalności.
§  16.
Minister Kultury i Sztuki określi w drodze zarządzenia szczegółowy tryb przyznawania stypendiów.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-41.471

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Państwowe stypendia dla młodzieży wyższych szkół artystycznych.
Data aktu: 01/04/1950
Data ogłoszenia: 18/04/1950
Data wejścia w życie: 18/04/1950