united kingdom
ukraine

Sposób i porządek przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzór rysunkowy tej odznaki, jej wymiar, tryb wręczania i sposób jej noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 14 listopada 1950 r.
w sprawie sposobu i porządku przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzoru rysunkowego tej odznaki, jej wymiaru, trybu wręczania i sposobu jej noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1950 r. o ustanowieniu i nadaniu odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1032) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Wnioski o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" przedstawia się Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej za pośrednictwem organów określonych w § 3 ust. 2 lub 3. Jeżeli wręczenie odznaki z uzasadnionych przyczyn ma nastąpić w określonym dniu, w szczególności w związku z jubileuszem długoletniej pracy lub działalności pracownika służby zdrowia bądź w związku z odznaczeniem pracowników za wybitne osiągnięcia, wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony na 4 tygodnie przed tym dniem.
2.
Wnioski (ust. 1) sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Do występowania z wnioskami (§ 1) uprawnieni są kierownicy urzędów, instytucji, zakładów i przedsiębiorstw, w których zatrudnieni są pracownicy zasługujący na wyróżnienie w myśl § 2 uchwały Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1950 r. (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1032), a ponadto zarządy związków zawodowych oraz organizacji społecznych i politycznych.
§  3.
1.
Każdy wniosek (§ 1) powinien być zaopiniowany przez zakładową organizację związkową, działającą przy zakładzie pracy, w którym zatrudniony jest pracownik przedstawiony do odznaczenia.
2.
Ponadto wniosek kierownika urzędu, zakładu, instytucji bądź przedsiębiorstwa podległego prezydium powiatowej bądź gminnej rady narodowej, powinien być zaopiniowany przez prezydium powiatowej rady narodowej (wydział zdrowia), a następnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia), wniosek zaś kierownika innego zakładu, instytucji bądź przedsiębiorstwa, kierownika urzędu bądź zarządu związku zawodowego albo organizacji społecznej lub politycznej powinien, być zaopiniowany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
3.
Wnioski, dotyczące odznaczenia pracowników zatrudnionych na obszarze właściwości Morskiego Urzędu Zdrowia, podlegają zaopiniowaniu - zamiast przez prezydia rad narodowych, określone w ust. 2, - przez portowe urzędy zdrowia oraz Morski Urząd Zdrowia.
§  4.
Opinia o pracowniku, przedstawionym do odznaczenia (§ 3), w przypadku, gdy jest negatywna, powinna zawierać wyczerpujące uzasadnienie.
§  5.
Odznaka "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" posiada wymiary 2,25 × 1,9 cm, wykonana jest z tombaku i wyobraża tarczę, oksydowaną srebrem, po bokach której umieszczone są kłosy z żółtej emalii. U dołu tarcza zakończona jest połową koła trybowego, również oksydowanego srebrem. W środku tarczy, na kole ze złocisto-żółtej emalii, znajduje się krzyż pięcioramienny z czerwonej emalii, na który nałożony jest znak, stanowiący symbol medycyny, wykonany z tombaku oksydowanego srebrem. Na tarczy umieszczony jest napis wypukłymi srebrnymi literami "Za wzorową pracę", a na połowie koła trybowego - napis "w służbie zdrowia".
§  6.
1. 2
Odznakę "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" wręcza się w uroczysty sposób.
2.
Wręczenia dokonuje kierownik zakładu pracy, w którym odznaczony jest zatrudniony, w obecności innych wyróżnionych oraz jak najliczniejszego grona towarzyszy odznaczonego. Przy wręczaniu odznaki należy podkreślić zasługi, położone przez odznaczonego, oraz omówić jego postawę społeczną i stosunek do pracy.
3.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację o uprawnieniu do noszenia odznaki.
§  7.
Fakt nadania odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" odnotowuje się w arkuszu ewidencyjnym danego pracownika.
§  8.
Odznakę "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" należy w zasadzie nosić stale. Nosi się ją na prawej piersi.
§  9.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Zdrowia.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

WNIOSEK

O NADANIE ODZNAKI "ZA WZOROWĄ PRACĘ i W SŁUŻBIE ZDROWIA".
1.
Nazwisko i imię ..........
2.
Nazwisko rodowe oraz ewent. z poprzednich małżeństw ..........

..........

3.
Imiona rodziców ..........
4.
Miejsce i dokładna data urodzenia ..........
5.
Adres ..........
6.
Zawód wyuczony ..........
7.
Obecnie zajmowane stanowisko ..........
8.
Miejsce pracy ..........
9.
Stanowisko w organizacjach społecznych ..........
10.
Narodowość ..........
11.
Przynależność państwowa ..........
12.
Przynależność partyjna ..........
13.
Udział w walkach z Niemcami (gdzie i kiedy) ..........

..........

14.
Jak długo służył w armii polskiej i inn. armiach ..........

..........

15.
Czy był ranny (kiedy i gdzie) ..........
16.
Posiadane odznaczenia: rodzaj odznaczenia i klasa (podać kto nadał, data nadania i za jaką zasługę) ..........

..........

..........

..........

..........

17.
Uzasadnienie wniosku (podać szczegółowo działalność wyróżniającą kandydata, okres pracy itp.) ..........

..........

..........

..........

18.
Kto przedstawia do odznaczenia (§ 2 zarządzenia) ..........

..........

..........

..........

(miejsce i data) ..........

pieczęć

Opinia Zakładowej Organizacji Związkowej ..........

..........

..........

..........

Opinia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (Wydział Zdrowia) - Portowego Urzędu Zdrowia w ..........

..........

..........

Opinia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (Wydział Zdrowia) - Morskiego Urzędu Zdrowia ..........

..........

..........

..........

..........

..........

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1965 r. (M.P.65.23.111) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1965 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1965 r. (M.P.65.23.111) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-126.1559

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób i porządek przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzór rysunkowy tej odznaki, jej wymiar, tryb wręczania i sposób jej noszenia.
Data aktu: 14/11/1950
Data ogłoszenia: 27/11/1950
Data wejścia w życie: 27/11/1950