Sposób i porządek przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzór rysunkowy tej odznaki, jej wymiar, tryb wręczania i sposób jej noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 14 listopada 1950 r.
w sprawie sposobu i porządku przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzoru rysunkowego tej odznaki, jej wymiaru, trybu wręczania i sposobu jej noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1950 r. o ustanowieniu i nadaniu odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1032) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Wnioski o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" przedstawia się Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej za pośrednictwem organów określonych w § 3 ust. 2 lub 3. Jeżeli wręczenie odznaki z uzasadnionych przyczyn ma nastąpić w określonym dniu, w szczególności w związku z jubileuszem długoletniej pracy lub działalności pracownika służby zdrowia bądź w związku z odznaczeniem pracowników za wybitne osiągnięcia, wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony na 4 tygodnie przed tym dniem.
2.
Wnioski (ust. 1) sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Do występowania z wnioskami (§ 1) uprawnieni są kierownicy urzędów, instytucji, zakładów i przedsiębiorstw, w których zatrudnieni są pracownicy zasługujący na wyróżnienie w myśl § 2 uchwały Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1950 r. (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1032), a ponadto zarządy związków zawodowych oraz organizacji społecznych i politycznych.
§  3.
1.
Każdy wniosek (§ 1) powinien być zaopiniowany przez zakładową organizację związkową, działającą przy zakładzie pracy, w którym zatrudniony jest pracownik przedstawiony do odznaczenia.
2.
Ponadto wniosek kierownika urzędu, zakładu, instytucji bądź przedsiębiorstwa podległego prezydium powiatowej bądź gminnej rady narodowej, powinien być zaopiniowany przez prezydium powiatowej rady narodowej (wydział zdrowia), a następnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia), wniosek zaś kierownika innego zakładu, instytucji bądź przedsiębiorstwa, kierownika urzędu bądź zarządu związku zawodowego albo organizacji społecznej lub politycznej powinien, być zaopiniowany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
3.
Wnioski, dotyczące odznaczenia pracowników zatrudnionych na obszarze właściwości Morskiego Urzędu Zdrowia, podlegają zaopiniowaniu - zamiast przez prezydia rad narodowych, określone w ust. 2, - przez portowe urzędy zdrowia oraz Morski Urząd Zdrowia.
§  4.
Opinia o pracowniku, przedstawionym do odznaczenia (§ 3), w przypadku, gdy jest negatywna, powinna zawierać wyczerpujące uzasadnienie.
§  5.
Odznaka "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" posiada wymiary 2,25 × 1,9 cm, wykonana jest z tombaku i wyobraża tarczę, oksydowaną srebrem, po bokach której umieszczone są kłosy z żółtej emalii. U dołu tarcza zakończona jest połową koła trybowego, również oksydowanego srebrem. W środku tarczy, na kole ze złocisto-żółtej emalii, znajduje się krzyż pięcioramienny z czerwonej emalii, na który nałożony jest znak, stanowiący symbol medycyny, wykonany z tombaku oksydowanego srebrem. Na tarczy umieszczony jest napis wypukłymi srebrnymi literami "Za wzorową pracę", a na połowie koła trybowego - napis "w służbie zdrowia".
§  6.
1. 2
Odznakę "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" wręcza się w uroczysty sposób.
2.
Wręczenia dokonuje kierownik zakładu pracy, w którym odznaczony jest zatrudniony, w obecności innych wyróżnionych oraz jak najliczniejszego grona towarzyszy odznaczonego. Przy wręczaniu odznaki należy podkreślić zasługi, położone przez odznaczonego, oraz omówić jego postawę społeczną i stosunek do pracy.
3.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację o uprawnieniu do noszenia odznaki.
§  7.
Fakt nadania odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" odnotowuje się w arkuszu ewidencyjnym danego pracownika.
§  8.
Odznakę "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" należy w zasadzie nosić stale. Nosi się ją na prawej piersi.
§  9.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Zdrowia.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

WNIOSEK

O NADANIE ODZNAKI "ZA WZOROWĄ PRACĘ i W SŁUŻBIE ZDROWIA".
1.
Nazwisko i imię ..........
2.
Nazwisko rodowe oraz ewent. z poprzednich małżeństw ..........

..........

3.
Imiona rodziców ..........
4.
Miejsce i dokładna data urodzenia ..........
5.
Adres ..........
6.
Zawód wyuczony ..........
7.
Obecnie zajmowane stanowisko ..........
8.
Miejsce pracy ..........
9.
Stanowisko w organizacjach społecznych ..........
10.
Narodowość ..........
11.
Przynależność państwowa ..........
12.
Przynależność partyjna ..........
13.
Udział w walkach z Niemcami (gdzie i kiedy) ..........

..........

14.
Jak długo służył w armii polskiej i inn. armiach ..........

..........

15.
Czy był ranny (kiedy i gdzie) ..........
16.
Posiadane odznaczenia: rodzaj odznaczenia i klasa (podać kto nadał, data nadania i za jaką zasługę) ..........

..........

..........

..........

..........

17.
Uzasadnienie wniosku (podać szczegółowo działalność wyróżniającą kandydata, okres pracy itp.) ..........

..........

..........

..........

18.
Kto przedstawia do odznaczenia (§ 2 zarządzenia) ..........

..........

..........

..........

(miejsce i data) ..........

pieczęć

Opinia Zakładowej Organizacji Związkowej ..........

..........

..........

..........

Opinia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (Wydział Zdrowia) - Portowego Urzędu Zdrowia w ..........

..........

..........

Opinia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (Wydział Zdrowia) - Morskiego Urzędu Zdrowia ..........

..........

..........

..........

..........

..........

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1965 r. (M.P.65.23.111) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1965 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1965 r. (M.P.65.23.111) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-126.1559

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób i porządek przedstawiania wniosków o nadanie odznaki "Za wzorową pracę w służbie zdrowia", wzór rysunkowy tej odznaki, jej wymiar, tryb wręczania i sposób jej noszenia.
Data aktu: 14/11/1950
Data ogłoszenia: 27/11/1950
Data wejścia w życie: 27/11/1950