united kingdom
ukraine

Ogłoszenie statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1946 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 8 listopada 1946 r. o Państwowej Radzie Komunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 351), ogłaszam w załączeniu do obwieszczenia niniejszego zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów statut Państwowej Rady Komunikacyjnej.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEJ RADY KOMUNIKACYJNEJ

§ 1.
Rozważeniu i opiniowaniu Państwowej Rady Komunikacyjnej, zwanej w dalszym ciągu Radą, podlegają sprawy, wchodzące w zakres działania Ministerstwa Komunikacji, wnoszone pod jej obrady zarówno przez Ministra Komunikacji jak i na wniosek członków Rady, a dotyczące:
1)
zasad organizacji i koncesjonowania przedsiębiorstw komunikacyjnych;
2)
budowy nowych dróg i tworzenia nowych linii komunikacyjnych;
3)
porządku i bezpieczeństwa na drogach komunikacyjnych;
4)
rozwoju i ulepszenia urządzeń na istniejących drogach komunikacyjnych;
5)
zaopatrywania dróg komunikacyjnych w tabor, inwentarz i materiały;
6)
zasad organizacji przewozów osobowych i towarowych, planów okresowych przewozów na drogach komunikacyjnych i sprawozdań z przewozów za okresy ubiegłe, oraz sprawozdań okresowych o stanie środków przewozowych i ich wyzyskaniu;
7)
regulaminów i przepisów przewozowych na drogach komunikacyjnych;
8)
taryf przewozowych na drogach komunikacyjnych;
9)
popierania turystyki;
10)
ogólnych planów finansowych przedsiębiorstw komunikacyjnych i sprawozdań za okresy ubiegłe;
11)
uzgadniania działalności poszczególnych środków komunikacyjnych w zakresie wykonania przewozów i dalszego ich rozwoju;
12)
wszelkich innych spraw dotyczących przewozu osób i towarów;
13)
porozumień z zagranicznymi instytucjami komunikacyjnymi oraz międzynarodowych układów komunikacyjnych.
§  2.
1.
Rada składa się:
1)
z przewodniczącego i jego zastępcy, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji;
2)
z 15 przedstawicieli Ministerstw: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Handlu, Bezpieczeństwa Publicznego, Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Żeglugi i Handlu Zagranicznego, Odbudowy, Przemysłu, Poczt i Telegrafów, Rolnictwa i Reform Rolnych, Skarbu, Leśnictwa, Informacji i Propagandy oraz Pracy i Opieki Społecznej, wyznaczonych przez właściwych Ministrów, po jednym od każdego ministerstwa;
3)
z jednego przedstawiciela Centralnego Urzędu Planowania i z jednego przedstawiciela Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego;
4)
z 5 przedstawicieli związków zawodowych wyznaczonych przez Centralną Komisję Związków Zawodowych i jednego przedstawiciela wyznaczonego przez Związek Samopomocy Chłopskiej,
5)
z przedstawicieli samorządu terytorialnego, wyznaczonych po jednym przez prezydium poszczególnych rad narodowych (...)
6)
(...) komunikacyjnych, ekspedycyjnych, wyznaczonych przez władze nadzorcze tych przedsiębiorstw;
7)
z 6 przedstawicieli organizacji gospodarczych wyznaczonych przez władze nadzorcze tych organizacji;
8)
z 5 wybitnych znawców dziedziny komunikacji, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji.
2.
Wykaz przedsiębiorstw komunikacyjnych i ekspedycyjnych oraz organizacji gospodarczych, o których mowa w ust. 1 pkt. 6) i 7), ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
3.
Członków Rady wyznacza się do odwołania.
4.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez członka Rady zastępuje go osoba upoważniona na piśmie do zastępstwa przez władze lub instytucje uprawnione do wyznaczenia członka Rady.
§  3.
1.
W rozważaniu przez Radę spraw, w których zainteresowane są ministerstwa nie wymienione w § 2 ust. 1 pkt. 2), biorą udział na zaproszenie przewodniczącego Rady przedstawiciele tych ministerstw z głosem decydującym.
2.
W obradach Rady i jej komisji mogą brać udział bez prawa głosowania:
1)
wyznaczeni przez Ministrów pracownicy podległych im ministerstw jako referenci;
2)
zaproszeni przez przewodniczącego Rady rzeczoznawcy.
§  4.
Posiedzenie Rady zwołuje Minister Komunikacji cztery razy do roku lub częściej w miarę potrzeby. Uchwały Rady zapadają większością głosów. Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność conajmniej połowy członków Rady, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  5.
1.
Do badania i przygotowywania spraw wnoszonych pod obrady Rada może wyłaniać ze swego grona komisje lub wyznaczać spośród swych członków referentów.
2.
Dla ciągłego rozpatrywania pewnych określonych zagadnień mogą być przez Radę utworzone komisje stałe pod przewodnictwem przewodniczącego Rady lub jego zastępcy. Niektóre sprawy według swego uznania Rada może przekazywać stałym komisjom do ostatecznego rozważenia i zaopiniowania.
§  6.
Rada odbywa posiedzenia w Ministerstwie Komunikacji. Sposób prowadzenia obrad i biegu spraw Rady i jej komisji ustala regulamin, wydany przez Ministra Komunikacji.
§  7.
Przewodniczący Rady składa Ministrowi Komunikacji sprawozdania z działalności Rady i przedstawia protokóły jej posiedzeń.
§  8.
Przewodniczącemu podlega sekretariat Rady przydzielony przez Ministra Komunikacji.
§  9.
1.
Wynagrodzenie przewodniczącego Rady i jego zastępcy, oraz powołanych do Rady znawców określi Minister Komunikacji w granicach norm uposażenia funkcjonariuszów państwowych.
2.
Pozamiejscowi członkowie Rady, równocześnie z zaproszeniem na posiedzenie Rady lub jej komisji, otrzymują jednorazowy bilet wolnej jazdy koleją od miejsca swego zamieszkania do Warszawy i z powrotem.
3.
Przewodniczący Rady i jego zastępca korzystają z ulg przejazdowych i przewozowych przysługujących stałym funkcjonariuszom Ministerstwa Komunikacji.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.9.17

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.
Data aktu: 17/12/1946
Data ogłoszenia: 25/01/1947
Data wejścia w życie: 25/01/1947