Ogłoszenie statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1946 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 8 listopada 1946 r. o Państwowej Radzie Komunikacyjnej (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 351), ogłaszam w załączeniu do obwieszczenia niniejszego zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów statut Państwowej Rady Komunikacyjnej.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT PAŃSTWOWEJ RADY KOMUNIKACYJNEJ

§ 1.
Rozważeniu i opiniowaniu Państwowej Rady Komunikacyjnej, zwanej w dalszym ciągu Radą, podlegają sprawy, wchodzące w zakres działania Ministerstwa Komunikacji, wnoszone pod jej obrady zarówno przez Ministra Komunikacji jak i na wniosek członków Rady, a dotyczące:
1)
zasad organizacji i koncesjonowania przedsiębiorstw komunikacyjnych;
2)
budowy nowych dróg i tworzenia nowych linii komunikacyjnych;
3)
porządku i bezpieczeństwa na drogach komunikacyjnych;
4)
rozwoju i ulepszenia urządzeń na istniejących drogach komunikacyjnych;
5)
zaopatrywania dróg komunikacyjnych w tabor, inwentarz i materiały;
6)
zasad organizacji przewozów osobowych i towarowych, planów okresowych przewozów na drogach komunikacyjnych i sprawozdań z przewozów za okresy ubiegłe, oraz sprawozdań okresowych o stanie środków przewozowych i ich wyzyskaniu;
7)
regulaminów i przepisów przewozowych na drogach komunikacyjnych;
8)
taryf przewozowych na drogach komunikacyjnych;
9)
popierania turystyki;
10)
ogólnych planów finansowych przedsiębiorstw komunikacyjnych i sprawozdań za okresy ubiegłe;
11)
uzgadniania działalności poszczególnych środków komunikacyjnych w zakresie wykonania przewozów i dalszego ich rozwoju;
12)
wszelkich innych spraw dotyczących przewozu osób i towarów;
13)
porozumień z zagranicznymi instytucjami komunikacyjnymi oraz międzynarodowych układów komunikacyjnych.
§  2.
1.
Rada składa się:
1)
z przewodniczącego i jego zastępcy, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji;
2)
z 15 przedstawicieli Ministerstw: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Handlu, Bezpieczeństwa Publicznego, Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Żeglugi i Handlu Zagranicznego, Odbudowy, Przemysłu, Poczt i Telegrafów, Rolnictwa i Reform Rolnych, Skarbu, Leśnictwa, Informacji i Propagandy oraz Pracy i Opieki Społecznej, wyznaczonych przez właściwych Ministrów, po jednym od każdego ministerstwa;
3)
z jednego przedstawiciela Centralnego Urzędu Planowania i z jednego przedstawiciela Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego;
4)
z 5 przedstawicieli związków zawodowych wyznaczonych przez Centralną Komisję Związków Zawodowych i jednego przedstawiciela wyznaczonego przez Związek Samopomocy Chłopskiej,
5)
z przedstawicieli samorządu terytorialnego, wyznaczonych po jednym przez prezydium poszczególnych rad narodowych (...)
6)
(...) komunikacyjnych, ekspedycyjnych, wyznaczonych przez władze nadzorcze tych przedsiębiorstw;
7)
z 6 przedstawicieli organizacji gospodarczych wyznaczonych przez władze nadzorcze tych organizacji;
8)
z 5 wybitnych znawców dziedziny komunikacji, wyznaczonych przez Ministra Komunikacji.
2.
Wykaz przedsiębiorstw komunikacyjnych i ekspedycyjnych oraz organizacji gospodarczych, o których mowa w ust. 1 pkt. 6) i 7), ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
3.
Członków Rady wyznacza się do odwołania.
4.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez członka Rady zastępuje go osoba upoważniona na piśmie do zastępstwa przez władze lub instytucje uprawnione do wyznaczenia członka Rady.
§  3.
1.
W rozważaniu przez Radę spraw, w których zainteresowane są ministerstwa nie wymienione w § 2 ust. 1 pkt. 2), biorą udział na zaproszenie przewodniczącego Rady przedstawiciele tych ministerstw z głosem decydującym.
2.
W obradach Rady i jej komisji mogą brać udział bez prawa głosowania:
1)
wyznaczeni przez Ministrów pracownicy podległych im ministerstw jako referenci;
2)
zaproszeni przez przewodniczącego Rady rzeczoznawcy.
§  4.
Posiedzenie Rady zwołuje Minister Komunikacji cztery razy do roku lub częściej w miarę potrzeby. Uchwały Rady zapadają większością głosów. Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność conajmniej połowy członków Rady, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  5.
1.
Do badania i przygotowywania spraw wnoszonych pod obrady Rada może wyłaniać ze swego grona komisje lub wyznaczać spośród swych członków referentów.
2.
Dla ciągłego rozpatrywania pewnych określonych zagadnień mogą być przez Radę utworzone komisje stałe pod przewodnictwem przewodniczącego Rady lub jego zastępcy. Niektóre sprawy według swego uznania Rada może przekazywać stałym komisjom do ostatecznego rozważenia i zaopiniowania.
§  6.
Rada odbywa posiedzenia w Ministerstwie Komunikacji. Sposób prowadzenia obrad i biegu spraw Rady i jej komisji ustala regulamin, wydany przez Ministra Komunikacji.
§  7.
Przewodniczący Rady składa Ministrowi Komunikacji sprawozdania z działalności Rady i przedstawia protokóły jej posiedzeń.
§  8.
Przewodniczącemu podlega sekretariat Rady przydzielony przez Ministra Komunikacji.
§  9.
1.
Wynagrodzenie przewodniczącego Rady i jego zastępcy, oraz powołanych do Rady znawców określi Minister Komunikacji w granicach norm uposażenia funkcjonariuszów państwowych.
2.
Pozamiejscowi członkowie Rady, równocześnie z zaproszeniem na posiedzenie Rady lub jej komisji, otrzymują jednorazowy bilet wolnej jazdy koleją od miejsca swego zamieszkania do Warszawy i z powrotem.
3.
Przewodniczący Rady i jego zastępca korzystają z ulg przejazdowych i przewozowych przysługujących stałym funkcjonariuszom Ministerstwa Komunikacji.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.9.17

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Państwowej Rady Komunikacyjnej.
Data aktu: 17/12/1946
Data ogłoszenia: 25/01/1947
Data wejścia w życie: 25/01/1947