Decyzja wykonawcza 2023/987 w sprawie wykonania decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (WPZiB) 2023/987
z dnia 22 maja 2023 r.
w sprawie wykonania decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31 ust. 2,

uwzględniając decyzję Rady 2011/235/WPZiB z dnia 12 kwietnia 2011 r. dotyczącą środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie 1 , w szczególności jej art. 3 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 12 kwietnia 2011 r. Rada przyjęła decyzję 2011/235/WPZiB.

(2) W dniu 25 września 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym potępił masowe i niewspółmierne użycie siły przez irańskie siły bezpieczeństwa przeciwko pokojowym demonstrantom i podkreślił, że w wyniku działań tych sił wiele osób zostało zabitych lub rannych. W oświadczeniu stwierdził też, że odpowiedzialni za śmierć Mahsy Amini muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, i zaapelował do irańskich władz, by zapewniły przejrzyste i wiarygodne śledztwa w celu ustalenia liczby ofiar śmiertelnych i osób aresztowanych, by uwolniły wszystkich pokojowych demonstrantów i by wszystkim zatrzymanym zapewniły rzetelne procesy sądowe. Ponadto w oświadczeniu podkreślił, że decyzja Iranu, by radykalnie ograniczyć dostęp do internetu i zablokować komunikatory internetowe, stanowi rażące naruszenie wolności wypowiedzi. Na koniec stwierdził, że Unia rozważy wszelkie dostępne opcje, by zareagować na śmierć Mahsy Amini i na działania podjęte przez irańskie siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na wynikłe demonstracje.

(3) W związku z tym i zgodnie ze zobowiązaniem Unii, by reagować na wszelkie kwestie dotyczące Iranu, w tym na sytuację w zakresie praw człowieka, co potwierdzono w konkluzjach Rady z dnia 12 grudnia 2022 r., do wykazu osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi, zamieszczonego w załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB, należy dodać pięć osób i dwa podmioty.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2011/235/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 maja 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób i podmiotów zamieszczonego w załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB dodaje się następujące osoby i podmioty:

Osoby

Imię i nazwisko Dane osobowe Powody Data umieszczenia w wykazie
"222. ADINEHVAND Salman

Funkcja: dowódca policyjnej jednostki wspierającej Irańskie Organy Ochrony Porządku Publicznego w Teheranie (LEF)

Obywatelstwo: irańskie

Data urodzenia: 20 maja 1980 r.

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Płeć: mężczyzna

Od stycznia 2021 r., Salman Adinehvand, jest dowódcą policyjnej jednostki wspierającej Irańskie LEF w Teheranie, głównej organizacji ds. bezpieczeństwa odpowiedzialnej za kontrolę tłumów i tłumienie protestów. Jednostka Adinehvanda ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za brutalne tłumienie protestów w Teheranie we wrześniu i październiku 2022 r., kiedy to wielu demonstrantów zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa przy użyciu amunicji ostrej.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023
223. AGHAMIRI Seyyed Mohammad Amin

Funkcja: sekretarz irańskiej Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni (SCC)

Obywatelstwo: irańskie

Data urodzenia: 21 września 1986 r.

Miejsce urodzenia: Iran

Płeć: mężczyzna

Seyyed Mohammad Amin Aghamiri jest sekretarzem irańskiej Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni (SCC), scentralizowanego organu kształtującego politykę w dziedzinie cyberprzestrzeni. SCC jest odpowiedzialna za blokowanie przez Iran popularnych internetowych platform informacyjnych i komunikacyjnych, wykorzystywała również technologię cyfrową do szpiegowania i nękania dziennikarzy i dysydentów reżimu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023
224. NIKVARZ Mohsen Funkcja: prokurator generalny w Sirjanie

Obywatelstwo: irańskie

Miejsce urodzenia: Iran

Płeć: mężczyzna

Pełniąc funkcję prokuratora generalnego w Sirjanie, Mohsen Nikvarz był odpowiedzialny za szereg arbitralnych aresztowań prawników i orzekanie kar śmierci w Sirjanie podczas protestów w 2019 r.

W kontekście protestów, które wybuchły we wrześniu 2022 r. Nikvarz uczestniczył również w sprawie Maryam Arvin, w której oskarżał ją za jej działania jako adwokatki demonstrantów. Po jej aresztowaniu, za które Nikvarz jest odpowiedzialny osobiście, była ona brutalnie torturowana w więzieniu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023
225. MORADI Nader

Funkcja: zastępca nadzorcy przestrzeni publicznej Policji Bezpieczeństwa Publicznego

Stopień wojskowy: pułkownik

Obywatelstwo: irańskie

Miejsce urodzenia: Iran

Płeć: mężczyzna

Pełniąc obecnie funkcję zastępcy nadzorcy przestrzeni publicznej Policji Bezpieczeństwa Publicznego, pułkownik Nader Moradi odpowiada za egzekwowanie przepisów dotyczących noszenia hidżabu. Przepisy te były wykorzystywane przez władze irańskie do zwalczania pokojowych demonstrantów.

Odpowiada za prześladowania i aresztowania kobiet za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących noszenia hidżabu. Odpowiada również za zamykanie przedsiębiorstw, restauracji i innych obszarów publicznych w związku z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących noszenia hidżabu, podpisując pisma informujące o ich zamknięciu.

Podczas protestów, które rozpoczęły się we wrześniu 2022 r. i trwały przez wiele miesięcy, Moradi był również odpowiedzialny za prześladowania i aresztowania właścicieli sklepów, którzy zamknęli swoje przedsiębiorstwa i planowali strajk w proteście przeciwko śmierci Mahsy Amini.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023
226. MONTAZER AL-MAHDI Saeed (alias MONTAZER AL-MAHDI Said) Funkcja: rzecznik policji

Stopień wojskowy: generał brygady Obywatelstwo: irańskie

Data urodzenia: 8 listopada 1971 r. Miejsce urodzenia: Teheran, Iran Płeć: mężczyzna

Saeed Montazer Al-Mahdi jest rzecznikiem irańskiej policji (umieszczonych w unijnym wykazie Irańskich Organów Ochrony Porządku Publicznego (LEF)).

W kwietniu 2023 r. ogłosił obecne surowe egzekwowanie przepisów dotyczących noszenia hidżabu, wykorzystywanych przez władze irańskie do zwalczania pokojowych demonstrantów. Pełniąc tę funkcję, broni represyjnych działań policji i propaguje te działania.

Jego służące zastraszeniu oświadczenia o monitorowaniu, zamykanie przedsiębiorstw i innych przestrzeni publicznych oraz teksty ostrzegawcze wysyłane przez władze wywierają bardzo znaczący efekt represyjny. Ponadto, pełniąc rolę rzecznika policji, wielokrotnie bagatelizował szeroko nagłaśniane otrucia uczennic, twierdząc, że »większość« była »nieprawdziwa«, pozbawiając zatem ofiary ochrony za pośrednictwem policji i podważając ich prawo do bezpieczeństwa.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023"

Podmioty

Nazwa Informacje identyfikujące Powody Data umieszczenia w wykazie
"36. Student Basij Organization (SBO)

(alias Student and Talabeh Basij)

Rodzaj podmiotu: oddział organizacji Basij należących do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: listopad 1989 r.

Osoby powiązane: Issa Zarepour

Inne powiązane podmioty: IRGC; IRGC Basij Organisation

Student Basij Organization (SBO) jest oddziałem w ramach organizacji Basij, który zajmuje się brutalnym egzekwowaniem przepisów na terenie kampusów uniwersyteckich. W skład SBO wchodzą najmłodsi i najbardziej radykalni członkowie Basij, których szczególnie aktywna działalność doprowadziła do tego, że kampusy uniwersyteckie, gdzie studenci organizowali protesty, stały się jesienią 2022 r. jednymi z głównych teatrów represji. Podczas ataków na szereg kampusów uniwersyteckich - w tym na uniwersytetach: Sharif, Shahid Beheshti oraz Amirkabir - siły bezpieczeństwa, również SBO, użyły amunicji ostrej i otworzyły ogień do studentów.

Ataki te, w powiązaniu z licznymi doniesieniami o uprowadzaniu i torturowaniu studentów, potwierdzają, że SBO odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023
37. IRGC Cooperative Foundation

(inne nazwy: IRGC Cooperation Bonyad; Bonyad Taavon Sepah; Bonyad-e Ta'avon-e; Sepah Cooperative Foundation)

Adres: Niayes Highway, Seoul Street, Tehran, Iran

Rodzaj podmiotu: fundacja

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 1989 r.

Osoby powiązane: Ali Asghar Nourouzi;

Seyyed Amin Ala; Emami Tabatabai;

Ahmad Hasan Karimi;

Yahya Alaoddini

Inne powiązane podmioty: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC)

IRGC odgrywa przewodnią rolę w tłumieniu protestów w Iranie od września 2022 r., w następstwie których, według niezależnych źródeł, zginęło ponad 520 osób, z czego ponad 70 zmarłych to osoby małoletnie, a także aresztowano lub uwięziono ponad 22 000 osób.

IRGC Cooperative Foundation jest organem odpowiedzialnym za zarządzanie inwestycjami IRGC i odpowiada zatem za finansowanie brutalnych represji stosowanych przez reżim. Podmiot ten jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

22.5.2023"
1 Dz.U. L 100 z 14.4.2011, s. 51.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.134I.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/987 w sprawie wykonania decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie
Data aktu: 22/05/2023
Data ogłoszenia: 22/05/2023
Data wejścia w życie: 22/05/2023