Decyzja 2022/339 w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia ukraińskich sił zbrojnych

DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/339
z dnia 28 lutego 2022 r.
w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia ukraińskich sił zbrojnych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1 i art. 41 ust. 2,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją (WPZiB) 2021/509 1  ustanowiono Europejski Instrument na rzecz Pokoju (zwany dalej "EPF") w celu finansowania przez państwa członkowskie działań Unii w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) służących utrzymaniu pokoju, zapobieganiu konfliktom i umacnianiu bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z art. 21 ust. 2 lit. c) Traktatu. W szczególności, zgodnie z art. 1 ust. 2 lit. b) ppkt (i) decyzji (WPZiB) 2021/509, EPF może finansować działania służące wzmocnieniu zdolności państw trzecich oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych w kwestiach wojskowych i obronnych.

(2) Pogłębienie dialogu i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony jest jednym z głównych celów układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony a Ukrainą z drugiej strony 2 . Wzmocniona współpraca w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) oraz dostosowanie się do WPZiB między Unią a Ukrainą były jednym z wyników szczytu UE-Ukraina w 2020 r., co zostało jeszcze wzmocnione na szczycie UE-Ukraina w 2021 r.

(3) Od siedmiu lat ukraińskie siły zbrojne uczestniczą w konflikcie, którego skutkiem są stałe ofiary, w tym śmiertelne, po stronie wojska i ludności cywilnej. W lutym 2022 r. doszło do dramatycznej eskalacji konfliktu w wyniku niczym niesprowokowanej inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

(4) Z uwagi na pogarszanie się sytuacji od początku 2022 r., państwa członkowskie udzielają pomocy ukraińskim siłom zbrojnym. Pomoc taka powinna kwalifikować się do finansowania z EPF.

(5) W dniu 25 lutego 2022 r. rząd Ukrainy zwrócił się do Unii z pilną prośbą o pomoc w zapewnieniu sprzętu wojskowego.

(6) Środki pomocy mają być realizowane z uwzględnieniem zasad i wymogów określonych w decyzji (WPZiB) 2021/509, a w szczególności zgodnie ze wspólnym stanowiskiem Rady 2008/944/WPZiB 3  i zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

(7) Rada potwierdza, że jest zdecydowana chronić, propagować i urzeczywistniać prawa człowieka, podstawowe wolności i zasady demokratyczne, umacniać praworządność i dobre sprawowanie władzy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, Powszechną deklaracją praw człowieka i prawem międzynarodowym, w szczególności prawem międzynarodowym w zakresie praw człowieka oraz międzynarodowym prawem humanitarnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanowienie, cele, zakres i czas trwania

1. 
Niniejszym ustanawia się środek pomocy na rzecz Ukrainy (zwanej dalej "beneficjentem"), który to środek (zwany dalej "środkiem pomocy") ma zostać sfinansowany z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).
2. 
Celem środka pomocy jest przyczynić się do wzmocnienia zdolności i odporności ukraińskich sił zbrojnych, by broniły integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy i chroniły ludność cywilną przed trwającą agresją wojskową.
3.  4
 Aby zrealizować cel określony w ust. 2, w ramach środka pomocy finansowane będzie zapewnienie ukraińskim siłom zbrojnym sprzętu i zaopatrzenia nieprzeznaczonych do zabijania, takich jak środki ochrony indywidualnej, apteczki pierwszej pomocy i paliwo, a także konserwacji, napraw i modernizacji sfinansowanego w ramach EPF sprzętu i zaopatrzenia nieprzeznaczonych do zabijania oraz konserwacji, napraw i modernizacji identycznego sprzętu, stosownie do wniosku Ukrainy.
4.  5
 Okres obowiązywania środka pomocy wynosi 70 miesięcy od przyjęcia niniejszej decyzji.
Artykuł  2 

Uzgodnienia finansowe

1.  6
 Finansowa kwota odniesienia przewidziana na pokrycie wydatków związanych ze środkiem pomocy wynosi 380 000 000 EUR.
2. 
Wszystkimi wydatkami zarządza się zgodnie z decyzją (WPZiB) 2021/509 oraz przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
3.  7
 Zgodnie z art. 29 ust. 5 decyzji (WPZiB) 2021/509 administrator do spraw środków pomocy może, po przyjęciu niniejszej decyzji, wezwać do wniesienia wkładów maksymalnie do kwoty 380 000 000 EUR. Środki finansowe, do których wniesienia wezwał administrator do spraw środków pomocy, mogą być wykorzystane jedynie do pokrycia wydatków w granicach zatwierdzonych przez Komitet ustanowiony decyzją (WPZiB) 2021/509 w odpowiednim budżecie korygującym i budżecie rocznym odpowiadających danemu środkowi pomocy.
4.  8
 Wydatki związane z wykonaniem środka pomocy kwalifikują się od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia określonego przez Radę. Maksymalna kwalifikowalna wysokość wydatków poniesionych przed dniem 11 marca 2022 r. wynosi 50 000 000 EUR. Kwota 220 000 000 EUR jest kwalifikowalna od dnia 21 lipca 2022 r. Wydatki związane z konserwacją i naprawą są kwalifikowalne od dnia 17 października 2022 r. Wydatki związane z modernizacją są kwalifikowalne od dnia 2 lutego 2023 r.
Artykuł  3

Uzgodnienia z beneficjentem

1. 
Wysoki Przedstawiciel dokonuje z beneficjentem niezbędnych uzgodnień, by zapewnić przestrzeganie przez niego prawa międzynarodowego, w szczególności prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, i art. 62 ust. 2 decyzji (WPZiB) 2021/509 jako warunku udzielenia wsparcia w ramach środka pomocy.
2. 
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 1, obejmują postanowienia dotyczące zawieszenia i zakończenia wsparcia w ramach środka pomocy w przypadku stwierdzenia, że beneficjent naruszył obowiązki, o których mowa w ust. 1.
Artykuł  4

Wykonanie

1. 
Wysoki Przedstawiciel jest odpowiedzialny za zapewnienie wykonania niniejszej decyzji zgodnie z decyzją (WPZiB) 2021/509 oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi realizacji dochodów i wydatków finansowanych w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, oraz zgodnie ze zintegrowanymi ramami metodologicznymi dla oceny i określenia środków i kontroli wymaganych w związku ze środkami pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
2. 
Komitet ustanowiony decyzją (WPZiB) 2021/509 określa rodzaj i ilość wsparcia finansowanego w ramach środka pomocy z uwzględnieniem priorytetów zalecanych przez Sztab Wojskowy Unii Europejskiej w celu zaspokojenia potrzeb ukraińskich sił zbrojnych.
3. 
Administrator do spraw środków pomocy na podstawie informacji otrzymanych od podmiotu(-ów) realizującego (-ych) przedstawia sprawozdanie Komitetowi ustanowionemu decyzją (WPZiB) 2021/509 na temat dostaw sprzętu, w tym ilości, rodzajów i wszelkich innych istotnych informacji do dalszego śledzenia i monitorowania.
4. 
Wykonanie działania, o których mowa w art. 1 ust. 3, może być prowadzone przez:
a)
Ministerstwo Obrony Austrii;
b)
Ministerstwo Obrony Belgii;
c)
Ministerstwo Obrony Bułgarii;
d)
Ministerstwo Obrony Chorwacji;
e)
Ministerstwo Obrony Cypru;
f)
Ministerstwo Obrony Czech;
g)
Ministerstwo Obrony Danii;
h)
Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) w imieniu Ministerstwa Obrony Estonii;
i)
Ministerstwo Obrony Finlandii;
j)
Ministerstwo Obrony Francji;
k) 9
 Ministerstwo Obrony, Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyźnianych Niemiec;
l)
Ministerstwo Obrony Grecji;
m)
Ministerstwo Obrony Węgier;
n)
Departament Obrony Irlandii;
o)
Ministerstwo Obrony Włoch;
p) 10
 Ministerstwo Obrony Łotwy oraz Państwowe Centrum Logistyki i Zamówień Obronnych Łotwy;
q)
Ministerstwo Obrony Litwy;
r)
Dyrekcja Obrony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Luksemburga;
s)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Bezpieczeństwa Narodowego i Egzekwowania Prawa Malty;
t)
Ministerstwo Obrony Niderlandów;
u)
Ministerstwo Obrony Polski;
v)
Ministerstwo Obrony Portugalii;
w)
Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii;
x)
Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej;
y)
Ministerstwo Obrony Słowenii;
z)
Ministerstwo Obrony Hiszpanii;
aa)
Ministerstwo Obrony Szwecji / Szwedzkie Siły Zbrojne.
Artykuł  5

Wsparcie państw członkowskich

1. 
Państwa członkowskie rozważają zapewnienie Ukrainie wsparcia finansowego i logistycznego, w tym dostaw sprzętu ochronnego.
2. 
Państwa członkowskie zezwalają na tranzyt sprzętu wojskowego, w tym personelu towarzyszącego, przez swoje terytoria, w tym swoją przestrzeń powietrzną.
Artykuł  6

Monitorowanie, kontrola i ocena

1. 
Wysoki Przedstawiciel zapewnia monitorowanie przestrzegania przez beneficjenta obowiązków ustanowionych zgodnie z art. 3. Takie monitorowanie zapewnia świadomość kontekstu i ryzyka naruszenia obowiązków określonych zgodnie z art. 3, w tym naruszenia międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego przez jednostki ukraińskich sił zbrojnych wspierane w ramach środka pomocy.
2. 
Kontrola dostaw po wysyłce jest zorganizowana w sposób zgodny ze zintegrowanymi ramami metodologicznymi dla oceny i określenia środków i kontroli wymaganych w związku ze środkami pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.
Artykuł  7

Sprawozdawczość

W okresie wdrażania Wysoki Przedstawiciel przedstawia Komitetowi Politycznemu i Bezpieczeństwa półroczne sprawozdania z realizacji środka pomocy, zgodnie z art. 63 decyzji (WPZiB) 2021/509.

Artykuł  8

Zawieszenie i zakończenie

KPiB może podjąć decyzję o całkowitym lub częściowym zawieszeniu realizacji środka pomocy zgodnie z art. 64 decyzji (WPZiB) 2021/509.

KPiB może również zalecić Radzie zakończenie środka pomocy.

Artykuł  9

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 lutego 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J.-Y. LE DRIAN
1 Decyzja Rady (WPZiB) 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uchylenia decyzji (WPZiB) 2015/528 (Dz.U. L 102 z 24.3.2021, s. 14).
2 Dz.U. L 161 z 29.5.2014, s. 3.
3 Wspólne stanowisko Rady 2008/944/WPZiB z dnia 8 grudnia 2008 r. określające wspólne zasady kontroli wywozu technologii wojskowych i sprzętu wojskowego (Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 99).
4 Art. 1 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1972 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.97) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2023/229 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.60) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

5 Art. 1 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/472 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.45) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/637 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.36) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1284 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.91) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

6 Art. 2 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/472 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.45) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/637 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.36) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/810 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/1284 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.91) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/1972 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.97) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2023/229 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.60) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

7 Art. 2 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/472 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.45) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/637 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.36) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/810 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/1284 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.91) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/1972 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.97) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2023/229 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.60) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

8 Art. 2 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/472 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.45) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/637 z dnia 13 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.117.36) zmieniającej nin. decyzję z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 2022/810 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/1284 z dnia 21 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.195.91) zmieniającej nin. decyzję z dniem 21 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/1972 z dnia 17 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.270.97) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2023/229 z dnia 2 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.32.60) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 lutego 2023 r.

9 Art. 4 ust. 4 lit. k):

- zmieniona przez art. 1 pkt 5 decyzji nr 2022/472 z dnia 23 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.96.45) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 2022/810 z dnia 23 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.145.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 23 maja 2022 r.

10 Art. 4 ust. 4 lit. p) zmieniona przez sprostowanie z dnia 8 kwietnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.109.75) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.61.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/339 w sprawie środka pomocy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju w celu wsparcia ukraińskich sił zbrojnych
Data aktu: 28/02/2022
Data ogłoszenia: 28/02/2022
Data wejścia w życie: 28/02/2022, 01/01/2022