Decyzja 226/17/COL (2018/564) zwalniająca Norwegię z obowiązku stosowania w odniesieniu do niektórych gatunków aktu prawnego, o którym mowa w pkt 2 części 1 rozdziału III załącznika I do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dyrektywy Rady 66/401/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych

DECYZJA URZĘDU NADZORU EFTA NR 226/17/COL
z dnia 19 grudnia 2017 r.
zwalniająca Norwegię z obowiązku stosowania w odniesieniu do niektórych gatunków aktu prawnego, o którym mowa w pkt 2 części 1 rozdziału III załącznika I do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dyrektywy Rady 66/401/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych [2018/564]

URZĄD NADZORU EFTA,

uwzględniając akt prawny, o którym mowa w pkt 2 części 1 rozdziału III załącznika I do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym ("Porozumienie EOG"),

dyrektywę Rady 66/401/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych 1  ("dyrektywa 66/401/EWG"), a w szczególności jej art. 23a,

dostosowaną do Porozumienia EOG za pomocą pkt 4 lit. d) protokołu 1 do Porozumienia EOG, art. 5 ust. 2 lit. d) Porozumienia pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości oraz art. 1 ust. 1 lit. c), art. 1 ust. 2 i art. 3 protokołu 1 do Porozumienia pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości,

uwzględniając wniosek złożony przez Norwegię w dniu 3 lipca 2017 r.,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 66/401/EWG określa niektóre przepisy dotyczące obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych i w art. 23a stanowi, że państwo EOG może być całkowicie lub częściowo zwolnione z obowiązku stosowania tej dyrektywy w odniesieniu do niektórych gatunków, jeśli na jego terytorium nasiona tych gatunków nie są zwykle reprodukowane lub wprowadzane do obrotu.

(2) W dniu 3 lipca 2017 r. Norwegia złożyła wniosek (dok. nr 864007) o zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów dyrektywy 66/401/EWG w odniesieniu do 22 nowych gatunków włączonych do tej dyrektywy dyrektywą wykonawczą Komisji (UE) 2016/2109 z dnia 1 grudnia 2016 r. zmieniającą dyrektywę Rady 66/401/EWG w odniesieniu do włączenia nowych gatunków oraz nazwy botanicznej gatunku Lolium x boucheanum Kunth 2 , o której mowa w pkt 2 części 1 rozdziału III załącznika I do Porozumienia EOG, gdyż gatunki te nie są zwykle reprodukowane lub wprowadzane do obrotu w Norwegii.

(3) W związku z powyższym, tak długo jak utrzymają się powyższe warunki, Norwegia powinna być zwolniona z obowiązku stosowania dyrektywy 66/401/EWG w odniesieniu do tych gatunków.

(4) Zwolnienie to powinno być bez uszczerbku dla wprowadzania do obrotu w Norwegii materiału siewnego wyprodukowanego, zgodnie z przepisami dyrektywy 66/401/EWG, na terytorium innej umawiającej się strony Porozumienia EOG.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu EFTA ds. Weterynaryjnych i Fitosanitarnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zwalnia się Norwegię z obowiązku stosowania aktu prawnego, o którym mowa w pkt 2 części 1 rozdziału III załącznika I do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dyrektywy Rady 66/401/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych, z wyjątkiem art. 14 ust. 1, w odniesieniu do następujących gatunków:

-
Biserrula pelecinus,
-
Lathyrus cicera,
-
Medicago doliata,
-
Medicago italica,
-
Medicago littoralis,
-
Medicago murex,
-
Medicago polymorpha,
-
Medicago rugosa,
-
Medicago scutellata,
-
Medicago truncatula,
-
Ornithopus compressus,
-
Ornithopus sativus,
-
Plantago lanceolata,
-
Trifolium fragiferum,q
-
Trifolium glanduliferum,
-
Trifolium hirtum,
-
Trifolium isthmocarpum,
-
Trifolium michelianum,
-
Trifolium squarrosum,
-
Trifolium subterraneum,
-
Trifolium vesiculosum,
-
Vicia benghalensis.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja jest skierowana do Norwegii.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja jest autentyczna w języku angielskim.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2017 r.
W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA
Sven Erik SVEDMAN Helga JÓNSDÓTTIR
Przewodniczący Członek Kolegium
1 Dz.U. 125 z 11.7.1966, s. 2298/66.
2 Dz.U. L 327 z 2.12.2016, s. 59.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.94.30

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 226/17/COL (2018/564) zwalniająca Norwegię z obowiązku stosowania w odniesieniu do niektórych gatunków aktu prawnego, o którym mowa w pkt 2 części 1 rozdziału III załącznika I do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dyrektywy Rady 66/401/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych
Data aktu: 19/12/2017
Data ogłoszenia: 12/04/2018