Decyzja wykonawcza 2018/518 ustanawiająca warunki dotyczące zdrowia zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy powrotnym wwozie zarejestrowanych koni biorących udział w zawodach po wywozie czasowym do Indonezji, zmieniająca załącznik I do decyzji 93/195/EWG w odniesieniu do pozycji dotyczącej Indonezji i zmieniająca załącznik I do decyzji 2004/211/WE w odniesieniu do pozycji dotyczącej Indonezji w wykazie państw trzecich oraz części ich terytoriów, z których dozwolony jest przywóz do Unii żywych koniowatych oraz nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/518
z dnia 26 marca 2018 r.
ustanawiająca warunki dotyczące zdrowia zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy powrotnym wwozie zarejestrowanych koni biorących udział w zawodach po wywozie czasowym do Indonezji, zmieniająca załącznik I do decyzji 93/195/EWG w odniesieniu do pozycji dotyczącej Indonezji i zmieniająca załącznik I do decyzji 2004/211/WE w odniesieniu do pozycji dotyczącej Indonezji w wykazie państw trzecich oraz części ich terytoriów, z których dozwolony jest przywóz do Unii żywych koniowatych oraz nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 1725)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 28 marca 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2009/156/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt, regulujących przemieszczanie i przywóz zwierząt z rodziny koniowatych z państw trzecich 1 , w szczególności jej art. 12 ust. 1 i 4, art. 16 ust. 2 oraz art. 19 lit. a) i b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 2009/156/WE określono warunki dotyczące zdrowia zwierząt odnośnie do przywozu do Unii żywych koniowatych. Dyrektywa stanowi, że przywóz koniowatych do Unii jest dozwolony tylko z państw trzecich, które spełniają określone wymagania w zakresie zdrowia zwierząt.

(2) W załączniku I do decyzji Komisji 93/195/EWG 2  znajduje się wykaz państw trzecich przypisanych do grup sanitarnych A-E. Załącznik VII do tej decyzji zawiera m.in. wzór świadectwa zdrowia, który należy stosować przy powrotnym wwozie zarejestrowanych koni po wywozie czasowym na okres krótszy niż 60 dni w celu uczestnictwa w zawodach jeździeckich podczas Igrzysk Azjatyckich i Pucharu Świata w Długodystansowych Rajdach Konnych.

(3) Zawody jeździeckie w ramach 18. Igrzysk Azjatyckich odbędą się w Dżakarcie, w Indonezji, od dnia 18 sierpnia do dnia 2 września 2018 r. Zawody będą obejmować skoki przez przeszkody, ujeżdżanie oraz wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW) pod auspicjami Fédération Equestre Internationale i będą w nich również brali udział jeźdźcy i konie z Unii.

(4) Aby zezwolić na powrotny wwóz do Unii w okresie od dnia 10 sierpnia 2018 r. do dnia 10 września 2018 r. zarejestrowanych koni biorących udział w zawodach po wywozie czasowym w celu uczestnictwa w Igrzyskach Azjatyckich oraz aby umożliwić wydanie świadectwa zdrowia zwierzęcia w odniesieniu do tych zarejestrowanych koni, należy ustanowić przepis, zgodnie z którym konie te mogą zostać ponownie wwiezione do Unii, pod warunkiem że będzie im towarzyszyć świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem podanym w załączniku VII do decyzji 93/195/EWG. W tym celu należy również włączyć Indonezję do odpowiedniej grupy sanitarnej w załączniku I do wspomnianej decyzji.

(5) Jako że w załączniku I wprowadzono wiele zmian, ze względu na jasność prawa należy go zaktualizować i w całości zastąpić.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 93/195/EWG.

(7) W załączniku I do decyzji Komisji 2004/211/WE 3  ustanowiono wykaz państw trzecich lub - w przypadku państw stosujących regionalizację - ich części, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz koniowatych oraz ich nasienia, komórek jajowych i zarodków, oraz określono warunki mające zastosowanie do tego przywozu.

(8) W związku z organizacją zawodów jeździeckich w ramach Igrzysk Azjatyckich w 2018 r. właściwe organy Indonezji wystąpiły z wnioskiem, by część terytorium tego państwa - a mianowicie strefę położoną w dzielnicy mieszkalnej w centrum Dżakarty, obejmującą całkowicie ogrodzony tor wyścigów konnych i teren wokół niego, w której to strefie od maja 2016 r. nie przebywają koniowate - uznano za strefę wolną od chorób koniowatych. Tę strefę wolną od chorób koniowatych ustanowiono zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) 4  i przy pomocy ekspertów.

(9) Właściwe organy Indonezji przedstawiły szereg gwarancji, w szczególności dotyczących obowiązku zgłaszania w tym państwie chorób wymienionych w załączniku I do dyrektywy 2009/156/WE oraz dotyczących zobowiązania do pełnego przestrzegania przepisów art. 12 ust. 2 lit. f) tej dyrektywy w odniesieniu do natychmiastowego zgłaszania Komisji i państwom członkowskim chorób koniowatych.

(10) Zgodnie z informacjami, które przedstawiła Indonezja i Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), w Indonezji nigdy nie stwierdzono przypadków afrykańskiego pomoru koni, wenezuelskiego zapalenia mózgu i rdzenia koni ani pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej.

(11) Wprawdzie dane dotyczące występowania zarazy stadniczej i nosacizny w ubiegłych latach nie są dostępne, Indonezja przeprowadziła jednak pełne badania serologiczne populacji koni w obszarach zagrożonych i zapowietrzonych otaczających strefę główną strefy wolnej od chorób koniowatych na obszarze metropolitalnym Dżakarty; we wszystkich przypadkach uzyskano wynik ujemny w odniesieniu do afrykańskiego pomoru koni i zarazy stadniczej. Jednak u jednego z 600 koni poddanych badaniom serologicznym stwierdzono nosaciznę.

(12) Przez okres sześciu miesięcy, który oficjalnie rozpoczął się dnia 15 lutego 2018 r., w strefie głównej obejmującej miejsce imprezy sportowej w ramach Igrzysk Azjatyckich nie będą przebywać żadne koniowate, a przed wprowadzeniem koni uczestniczących w zawodach zostaną wprowadzone wszystkie środki kontroli i bezpieczeństwa biologicznego związane ze strefą wolną od chorób koniowatych, zgodnie z przyjętą procedurą kwarantanny.

(13) Aby zapewnić trwałą ochronę stanu zdrowia populacji koniowatych w strefie wolnej od chorób koniowatych, władze Indonezji zobowiązały się do prowadzenia w tej strefie ośrodka kwarantanny, by kontrolować wprowadzanie koniowatych z gospodarstw w innych częściach Indonezji oraz z pewnych państw trzecich niewymienionych w załączniku I do decyzji 2004/211/WE. Podczas kwarantanny poprzedzającej wwóz do strefy zwierzęta zostaną poddane badaniom w zakresie zdrowia zwierząt zgodnie z warunkami dotyczącymi przywozu do Unii, które mają zastosowanie do państw w tej samej grupie sanitarnej.

(14) Z uwagi na zadowalające informacje i gwarancje przedstawione przez Indonezję państwo to należy umieścić w wykazie państw trzecich określonym w załączniku I do decyzji 2004/211/WE w odniesieniu do powrotnego wwozu zarejestrowanych koni w okresie od dnia 10 sierpnia do dnia 10 września 2018 r. Jednocześnie Indonezję należy objąć regionalizacją w odniesieniu do niektórych chorób koniowatych. Z przyczyn epidemiologicznych strefa wolna od chorób koniowatych w Indonezji powinna być przypisana do grupy sanitarnej C w wykazie znajdującym się w załączniku I do powyższej decyzji.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2004/211/WE.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie zezwalają na powrotny wwóz zarejestrowanych koni biorących udział w zawodach po wywozie czasowym do części terytorium Indonezji objętej regionalizacją na potrzeby udziału w Igrzyskach Azjatyckich w 2018 r. w Dżakarcie, pod warunkiem że każdemu koniowi towarzyszy odpowiednio wypełnione świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem świadectwa zdrowia podanym w załączniku VII do decyzji 93/195/EWG i pod warunkiem że konie oraz towarzyszące im świadectwa zdrowia zostaną okazane w punkcie kontroli granicznej wprowadzenia do Unii w terminie określonym w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.

Artykuł  2

Załącznik I do decyzji 93/195/EWG zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku I do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

W załączniku I do decyzji 2004/211/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszej decyzji.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich. Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 30 września 2018 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 marca 2018 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK I

Grupa sanitarna A 5 Szwajcaria (CH), Grenlandia (GL), Islandia (IS)

Grupa sanitarna B 6

Australia (AU), Białoruś (BY), Czarnogóra (ME), była jugosłowiańska republika Macedonii 7 (MK), Nowa Zelandia (NZ), Serbia (RS), Rosja 8 (RU), Ukraina (UA)

Grupa sanitarna C 9

Kanada (CA), Chiny 10 (CN), Hongkong (HK), Indonezja 11 (12 (ID), Japonia (JP), Republika Korei (KR), Makau (MO), Malezja (półwysep) (MY), Singapur (SG), Tajlandia (TH), Stany Zjednoczone Ameryki (US)

Grupa sanitarna D 13

Argentyna (AR), Barbados (BB), Bermudy (BM), Boliwia (BO), Brazylia 14 (BR), Chile (CL), Kostaryka 15 (CR), Kuba (CU), Jamajka (JM), Meksyk 16 (MX), Peru 17 (PE), Paragwaj (PY), Urugwaj (UY)

Grupa sanitarna E 18

Zjednoczone Emiraty Arabskie (AE), Bahrajn (BH), Algieria (DZ), Izrael 19 (IL), Jordania (JO), Kuwejt (KW), Liban (LB), Maroko (MA), Oman (OM), Katar (QA), Arabia Saudyjska 20 (SA), Tunezja (TN), Turcja 21 (TR)."

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku I do decyzji 2004/211/WE wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tabeli między pozycjami dotyczącymi Hongkongu i Izraela zgodnie z kolejnością alfabetyczną kodu ISO dodaje się pozycję dotyczącą Indonezji w brzmieniu:
"ID Indonezja ID-0 cały kraj - - - - - - - - - Obowiązuje od 10 sierpnia do 10 września 2018 r."
ID-1 Strefa wolna od chorób koniowatych w Dżakarcie (szczegółowe informacje - zob. pole 9) C - X - - - - - - -
2)
dodaje się pole 9 w brzmieniu:
"Pole 9
ID Indonezja ID-1 Strefa wolna od chorób koniowatych w Dżakarcie obejmująca:
1) strefę główną stanowiącą miejsce imprezy sportowej w Pulomas;
2) odcinek autostrady położony w obszarze zagrożonym, łączący miejsce imprezy sportowej i międzynarodowe porty lotnicze w Dżakarcie (Soekarno-Hatta oraz Halim Perdana Kusuma)."
1 Dz.U. L 192 z 23.7.2010, s. 1.
2 Decyzja Komisji 93/195/EWG z dnia 2 lutego 1993 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy powrotnym wwozie zarejestrowanych koni wyścigowych, biorących udział w zawodach i wykorzystywanych w wydarzeniach kulturalnych po wywozie czasowym (Dz.U. L 86 z 6.4.1993, s. 1).
3 Decyzja Komisji 2004/211/WE z dnia 6 stycznia 2004 r. ustanawiająca wykaz państw trzecich oraz części ich terytoriów, z których państwa członkowskie dopuszczają przywóz żywych zwierząt z rodziny koniowatych, nasienia, komórek jajowych i zarodków koni oraz zmieniająca decyzje 93/195/EWG i 94/63/WE (Dz.U. L 73 z 11.3.2004, s. 1).
5 Grupa sanitarna określona w kolumnie 5 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
6 Grupa sanitarna określona w kolumnie 5 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
7 Kod tymczasowy, który nie wpływa na ostateczne oznaczenie państwa, jakie zostanie nadane po zakończeniu negocjacji toczących się obecnie w ramach ONZ.
8 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
9 Grupa sanitarna określona w kolumnie 5 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
10 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
11 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
12 Na okres wskazany w kolumnie 15 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
13 Grupa sanitarna określona w kolumnie 5 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
14 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
15 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
16 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
17 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
18 Grupa sanitarna określona w kolumnie 5 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
19 Rozumiany dalej jako Państwo Izrael, z wyłączeniem terytoriów znajdujących się pod administracją izraelską od czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.
20 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.
21 Część państwa trzeciego lub terytorium zgodnie z art. 13 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2009/156/WE, określone w kolumnach 3 i 4 tabeli w załączniku I do decyzji 2004/211/WE.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.84.27

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/518 ustanawiająca warunki dotyczące zdrowia zwierząt i świadectw weterynaryjnych przy powrotnym wwozie zarejestrowanych koni biorących udział w zawodach po wywozie czasowym do Indonezji, zmieniająca załącznik I do decyzji 93/195/EWG w odniesieniu do pozycji dotyczącej Indonezji i zmieniająca załącznik I do decyzji 2004/211/WE w odniesieniu do pozycji dotyczącej Indonezji w wykazie państw trzecich oraz części ich terytoriów, z których dozwolony jest przywóz do Unii żywych koniowatych oraz nasienia, komórek jajowych i zarodków koniowatych
Data aktu: 26/03/2018
Data ogłoszenia: 28/03/2018
Data wejścia w życie: 01/01/1970