Rozporządzenie 2018/275 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 765/2006 dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2018/275
z dnia 23 lutego 2018 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 765/2006 dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,

uwzględniając decyzję Rady 2012/642/WPZiB z dnia 15 października 2012 r. dotyczącą środków ograniczających skierowanych przeciwko Białorusi 1 ,

uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 2  zakazuje eksportu sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji wewnętrznych, na rzecz osób, podmiotów lub organów na Białorusi lub do użytku na Białorusi, a także związanej z tym pomocy technicznej, usług pośrednictwa, finansowania lub pomocy finansowej.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 765/2006 nadaje skuteczność środkom przewidzianym w decyzji 2012/642/WPZiB.

(3) Decyzja Rady (WPZiB) 2018/280 3 , która zmienia decyzję 2012/642/WPZiB, przewiduje odstępstwa od zakazu eksportu niektórych rodzajów karabinków sportowych małego kalibru, pistoletów sportowych małego kalibru i amunicji małego kalibru, oraz od zakazu udzielania pomocy lub usług z nimi związanych, uznając jednocześnie, że eksport takiego sprzętu powinien być ograniczony.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 765/2006.

(5) Żaden z przepisów niniejszego rozporządzenia nie ma wpływu na wymogi dotyczące zezwoleń określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 258/2012 4 .

(6) W celu zapewnienia skuteczności środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu powinno ono wejść w życie w trybie natychmiastowym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 765/2006 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1a dodaje się ustępy w brzmieniu:

"5. W drodze odstępstwa od ust. 1 właściwe organy w państwach członkowskich wymienione w załączniku II mogą udzielić zezwolenia na sprzedaż, dostawę, przekazywanie lub eksport wymienionych w załączniku V karabinków sportowych, pistoletów sportowych i amunicji do nich, które są również zgodne ze specyfikacją określoną w podręczniku dotyczącym kontroli sprzętu wydanym przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego, na warunkach, jakie organy te uznają za stosowne, jeżeli stwierdzą, że sprzęt ten jest przeznaczony wyłącznie do użytku podczas imprez sportowych i treningów sportowych uznanych przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego.

6. Dane państwo członkowskie powiadamia pozostałe państwa członkowskie i Komisję o zamiarze udzielenia zezwolenia zgodnie z ust. 5 co najmniej dziesięć dni przed udzieleniem tego zezwolenia, w tym również o rodzaju i ilości odnośnego sprzętu oraz celu, dla którego jest przeznaczony.";

2)
w art. 1b dodaje się ustępy w brzmieniu:

"5. W drodze odstępstwa od ust. 1 właściwe organy w państwach członkowskich wymienione w załączniku II mogą udzielić zezwolenia na udzielanie, bezpośrednio lub pośrednio, pomocy technicznej lub usług pośrednictwa, finansowania lub pomocy finansowej, związanych z wymienionymi w załączniku V karabinkami sportowymi, pistoletami sportowymi i amunicją do nich, które są również zgodne ze specyfikacją określoną w podręczniku dotyczącym kontroli sprzętu wydanym przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego, na warunkach, jakie organy te uznają za stosowne, jeśli stwierdzą, że sprzęt ten jest przeznaczony wyłącznie do użytku podczas imprez sportowych i treningów sportowych uznanych przez Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego.

6. Dane państwo członkowskie powiadamia pozostałe państwa członkowskie i Komisję o zamiarze udzielenia zezwolenia zgodnie z ust. 5 co najmniej dziesięć dni przed udzieleniem tego zezwolenia, w tym również o charakterze pomocy lub usług z nim związanych.";

3)
tekst zawarty w załączniku do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako załącznik V.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 23 lutego 2018 r.
W imieniu Rady
E. ZAHARIEVA
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK V

Karabinki sportowe, pistolety sportowe i amunicja, o których mowa w art. 1a ust. 5 i art. 1b ust. 5, przeznaczone wyłącznie do użytku podczas imprez sportowych i treningów sportowych:

ex 9303 30 Karabinki sportowe o kalibrze.22 cali

ex 9302 Pistolety sportowe o kalibrze.22 cali

ex 9306 30 10 Amunicja do pistoletów sportowych o kalibrze.22 cali

ex 9306 30 90 Amunicja do karabinków sportowych o kalibrze.22 cali".

1 Dz.U. L 285 z 17.10.2012, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 765/2006 z dnia 18 maja 2006 r. dotyczące środków ograniczających wobec Białorusi (Dz.U. L 134 z 20.5.2006, s. 1).
3 Decyzja Rady (WPZiB) 2018/280 z dnia 23 lutego 2018 r. zmieniająca decyzję 2012/642/WPZiB dotyczącą środków ograniczających skierowanych przeciwko Białorusi (zob. s. 16 niniejszego Dziennika Urzędowego).
4 Rozporządzenie (UE) nr 258/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2012 r. wdrażające art. 10 Protokołu Narodów Zjednoczonych przeciwko nielegalnemu wytwarzaniu i obrotowi bronią palną, jej częściami i komponentami oraz amunicją, uzupełniającego Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej (protokół NZ w sprawie broni palnej), oraz ustanawiające zezwolenia na wywóz i środki dotyczące przywozu i tranzytu dla broni palnej, jej części i komponentów oraz amunicji (Dz.U. L 94 z 30.3.2012, s. 1).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024