Decyzja wykonawcza 2018/232 w sprawie przedłużenia działania podjętego przez Belgię dotyczącego udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych VectoMax G i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/232
z dnia 15 lutego 2018 r.
w sprawie przedłużenia działania podjętego przez Belgię dotyczącego udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych VectoMax G i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 759)

(Jedynie teksty w języku francuskim i niderlandzkim są autentyczne)

(Dz.U.UE L z dnia 17 lutego 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych 1 , w szczególności jego art. 55 ust. 1 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 3 maja 2017 r. Belgia przyjęła decyzję zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 528/2012 o zezwoleniu na udostępnianie na rynku i stosowanie w Regionie Flamandzkim do dnia 31 października 2017 r. produktów biobójczych VectoMax G i Aqua-K-Othrine do zwalczania larw i osobników dorosłych inwazyjnych komarów egzotycznych (rodzaju Aedes) (zwanych dalej "komarami") oraz wszelkich nowych populacji, których występowanie stwierdzono w Regionie Flamandzkim w ramach projektu monitorowania komarów egzotycznych w Belgii, znanego pod nazwą "MEMO" ("działanie"). Zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit drugi wspomnianego rozporządzenia Belgia bezzwłocznie poinformowała Komisję i pozostałe państwa członkowskie o działaniu oraz o jego uzasadnieniu.

(2) VectoMax G zawiera Bacillus thuringiensis subsp. israelensis serotype H14, szczep AM65-52 i Bacillus sphaericus subsp. 2362, szczep ABTS-1743 (zwane dalej, odpowiednio, "Bacillus thuringiensis israelensis" i Bacillus sphaericus) jako substancje czynne, a Aqua-K-Othrine zawiera deltametrynaę jako substancję czynną - wszystkie stosowane są w grupie produktowej 18 określonej w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Według informacji przekazanych przez Belgię działanie było niezbędne do ochrony zdrowia publicznego, ponieważ wspomniane komary, których obecność stwierdzono w Belgii w dwóch lokalizacjach w prowincji Flandrii Wschodniej, mogą być wektorem chorób, takich jak denga i gorączka chikungunya, a zatem należy jak najszybciej i najskuteczniej zapobiec ich ewentualnemu rozprzestrzenianiu.

(3) W dniu 27 września 2017 r. Komisja otrzymała uzasadniony wniosek Belgii o przedłużenie działania zgodnie z art. 55 ust. 1 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 528/2012. Uzasadniony wniosek złożono z uwagi na obawy spowodowane zagrożeniem dla zdrowia publicznego stwarzanym przez komary. Ponieważ kampania zwalczania wykrytych w Belgii populacji komarów jeszcze się nie zakończyła, a projekt monitorowania MEMO jest nadal w toku, wyżej wspomniane produkty będą potrzebne do celów zwalczania znanych oraz wszelkich nowych populacji komarów, które mogą zostać wykryte w Regionie Flamandzkim, ze względu na brak odpowiednich produktów alternatywnych w Belgii.

(4) Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przyznaje, że nastąpiła globalna ekspansja inwazyjnych komarów, w tym z rodzaju Aedes, na ogromną skalę, do czego przyczyniła się w szczególności działalność człowieka. Komary mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

(5) Ponieważ brak odpowiedniego zwalczania komarów, których rozprzestrzenianiu się nie można zapobiegać innymi środkami, mógłby powodować zagrożenie dla zdrowia publicznego, należy zezwolić Belgii na przedłużenie działania, jednak na okres nie dłuższy niż 550 dni i pod pewnymi warunkami.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Produktów Biobójczych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Belgia może przedłużyć na okres nie dłuższy niż 550 dni działanie polegające na udostępnianiu na rynku i stosowaniu produktów biobójczych VectoMax G i Aqua-K-Othrine w ramach grupy produktowej 18 określonej w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 528/2012 w celu zwalczania komarów, pod warunkiem że produkty te są stosowane wyłącznie przez certyfikowane podmioty pod nadzorem właściwego organu.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Belgii.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 lutego 2018 r.
W imieniu Komisji
Vytenis ANDRIUKAITIS
Członek Komisji
1 Dz.U. L 167 z 27.6.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.45.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2018/232 w sprawie przedłużenia działania podjętego przez Belgię dotyczącego udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych VectoMax G i Aqua-K-Othrine zgodnie z art. 55 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012
Data aktu: 15/02/2018
Data ogłoszenia: 17/02/2018