Rozporządzenie wykonawcze 2018/2032 zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 416/2007 dotyczące specyfikacji technicznych komunikatów dla kierowników statków

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/2032
z dnia 20 listopada 2018 r.
zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 416/2007 dotyczące specyfikacji technicznych komunikatów dla kierowników statków

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2005/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie zharmonizowanych usług informacji rzecznej (RIS) na śródlądowych drogach wodnych we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 5 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Z uwagi na postęp techniczny oraz doświadczenia, które zebrano w wyniku stosowania rozporządzenia Komisji (WE) nr 416/2007 2 , przepisy wspomnianego rozporządzenia należy zaktualizować, udoskonalić i doprecyzować.

(2) Specyfikacje techniczne dotyczące komunikatów dla kierowników statków powinny być oparte na zasadach technicznych określonych w załączniku II do dyrektywy 2005/44/WE.

(3) Aby zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi, komunikaty dla kierowników statków należy rozszerzyć o nowy rodzaj komunikatu, który dotyczyłby pogody.

(4) Z załącznika do rozporządzenia Komisji (WE) nr 416/2007 należy usunąć tabele referencyjne dotyczące wodowskazów, ponieważ dane referencyjne, które się w nich znajdują, np. wartości odniesienia dla poziomu wody niskiej i wysokiej, mają dynamiczny charakter. Takie dane należy włączyć do europejskiego systemu zarządzania danymi referencyjnymi, prowadzonego przez Komisję.

(5) Należy zwiększyć spójność edytowania komunikatów oraz programowania aplikacji, aby zapewniać usługi o wyższym stopniu interoperacyjności. Z tego względu do specyfikacji technicznych należy włączyć - jako dodatek A i B do załącznika - przewodniki kodowania dla edytorów i programistów aplikacji.

(6) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 416/2007 zaleca się wymianę danych między właściwymi organami. Aby ulepszyć wspomnianą wymianę danych, w dodatku D do załącznika należy określić specyfikacje związane z tą wymianą, co pozwoli państwom członkowskim na zapewnienie interoperacyjności systemów.

(7) Aby umożliwić państwom członkowskim kodowanie komunikatów dla kierowników statków w sposób spójny i interoperacyjny, należy poprawić tabele referencyjne w dodatku E. W tym celu w nowej tabeli referencyjnej zawierającej zharmonizowane etykiety interfejsu wyszukiwania dla graficznego interfejsu użytkownika należy podać nowe kody. Ponadto do istniejących tabel referencyjnych należy dodać nowe znaczniki, wartości i kody, a zbędne elementy należy z nich usunąć.

(8) Zmienione specyfikacje techniczne powinny zapewniać dostępność tabel referencyjnych w dodatku E również w formie elektronicznej w europejskim systemie zarządzania danymi referencyjnymi, prowadzonym przez Komisję.

(9) Zgodnie z art. 12 ust. 2 dyrektywy 2005/44/WE, aby zapewnić zgodność z art. 4 dyrektywy, państwa członkowskie muszą wprowadzić niezbędne środki w celu wdrożenia wymogów niniejszego rozporządzenia nie później niż 30 miesięcy od daty jego wejścia w życie.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie Komisji (WE) nr 416/2007.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu, o którym mowa w art. 11 dyrektywy 2005/44/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załącznik do rozporządzenia Komisji (WE) nr 416/2007 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 20 listopada 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

1 Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 152.
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 416/2007 z dnia 22 marca 2007 r. dotyczące specyfikacji technicznych komunikatów dla kierowników statków, o których mowa w art. 5 dyrektywy 2005/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych usług informacji rzecznej (RIS) na śródlądowych drogach wodnych we Wspólnocie (Dz.U. L 105 z 23.4.2007, s. 88).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024