Rozporządzenie wykonawcze 2018/2019 ustanawiające tymczasowy wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i wykaz roślin, dla których nie są wymagane świadectwa fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii w rozumieniu art. 73 tego rozporządzenia

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/2019
z dnia 18 grudnia 2018 r.
ustanawiające tymczasowy wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i wykaz roślin, dla których nie są wymagane świadectwa fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii w rozumieniu art. 73 tego rozporządzenia

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 42 ust. 3 i art. 73,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 42 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/2031 Komisja przyjmuje na podstawie wstępnej oceny akty wykonawcze, tymczasowo umieszczając w wykazie rośliny, produkty roślinne lub inne przedmioty wysokiego ryzyka powodujące niedopuszczalny poziom zagrożenia agrofagami dla terytorium Unii.

(2) Od przyjęcia rozporządzenia (UE) 2016/2031 przeprowadzono szereg wstępnych ocen mających na celu zbadanie, czy rośliny i produkty roślinne pochodzące z państw trzecich powodują niedopuszczalny poziom zagrożenia agrofagami dla terytorium Unii. W wyniku tych ocen stwierdzono, że ponieważ niektóre rośliny i produkty roślinne spełniają co najmniej jedno z kryteriów określonych w załączniku III do wspomnianego rozporządzenia, mogą one kwalifikować się jako "rośliny wysokiego ryzyka" lub "produkty roślinne wysokiego ryzyka" w rozumieniu art. 42 wspomnianego rozporządzenia. W wyniku tychże wstępnych ocen ryzyka stwierdzono również, że nasiona i materiał in vitro tych "roślin wysokiego ryzyka" nie powinny być objęte przepisami niniejszego rozporządzenia, ponieważ poziom zagrożenia agrofagami pozostaje na dopuszczalnym poziomie. Przepisami niniejszego rozporządzenia nie powinny być ponadto objęte naturalnie lub sztucznie skarlone rośliny drzewiaste przeznaczone do sadzenia, ponieważ ich przywóz podlega szczególnym wymogom ustanowionym zgodnie z dyrektywą Rady 2000/29/WE 2 , obniżającym zagrożenie agrofagami do dopuszczalnego poziomu i będzie ponadto podlegał szczególnym wymogom ustanowionym art. 41 rozporządzenia (UE) 2016/2031 z dnia 14 grudnia 2019 r.

(3) W odniesieniu do roślin przeznaczonych do sadzenia innych niż nasiona, materiału in-vitro oraz naturalnie lub sztucznie skarlonych roślin drzewiastych przeznaczonych do sadzenia, należących do Acacia Mill., Acer L., Albizia Durazz., Alnus Mill., Annona L., Bauhinia L., Berberis L., Betula L., Caesalpinia L., Cassia L., Castanea Mill., Cornus L., Corylus L., Crataegus L., Diospyros L., Fagus L., Ficus carica L., Fraxinus L., Hamamelis L., Jasminum L., Juglans L., Ligustrum L., Lonicera L., Malus Mill., Nerium L., Persea Mill., Populus L., Prunus L., Quercus L., Robinia L., Salix L., Sorbus L., Taxus L., Tilia L., Ulmus L. oraz roślin Ullucus tuberosus Loz. wiadomo jest, że są one żywicielami powszechnie występujących agrofagów znanych z dużego wpływu na gatunki roślin o dużym znaczeniu gospodarczym, społecznym i środowiskowym dla Unii. W odniesieniu do tych roślin wiadomo jest ponadto, że są często siedliskiem agrofagów, nie wykazując objawów zakażenia lub wykazując okres utajenia poprzedzający wystąpienie tych objawów. Ogranicza to możliwość wykrycia obecności takich agrofagów podczas inspekcji przeprowadzanych przy wprowadzaniu tych roślin na terytorium Unii. Ponadto rośliny przeznaczone do sadzenia są zwykle wprowadzane do Unii w postaci krzewów i drzew i w tej postaci występują też zazwyczaj w Unii. W związku z powyższym nie można uznać istniejących środków regulujących wprowadzanie z państw trzecich roślin przeznaczonych do sadzenia ujętych w załączniku I do tego rozporządzenia oraz roślin Ullucus tuberosus Loz. za wystarczające do zapobieżenia wprowadzenia agrofagów. Z tego powodu rośliny przeznaczone do sadzenia wymienione w załączniku I oraz rośliny Ullucus tuberosus Loz. powinny być ujęte w wykazie jako rośliny wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031, a ich wprowadzania na terytorium Unii należy tymczasowo zakazać.

(4) W odniesieniu do owoców roślin Momordica L. wiadomo jest, że są żywicielami agrofaga Thrips palmi Karny, stanowiąc istotną drogę jego przenikania i zasiedlania, przy czym agrofag ten znany jest z dużego wpływu na gatunki roślin o dużym znaczeniu gospodarczym, społecznym i środowiskowym dla terytorium Unii. Agrofag ten nie występuje jednak we wszystkich państwach trzecich, zaś w państwach trzecich, w których zgodnie z posiadaną wiedzą występuje, nie występuje on we wszystkich regionach. Niektóre państwa trzecie stosują ponadto skuteczne środki zmniejszające ryzyko w odniesieniu do tego agrofaga. W związku z powyższym owoce roślin Momordica L. pochodzące z państw trzecich lub ich części, w których agrofag zgodnie z posiadaną wiedzą występuje, a które nie posiadają skutecznych środków zmniejszających ryzyko w odniesieniu do tego agrofaga, można zakwalifikować jako rośliny wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i dlatego należy tymczasowo zakazać wprowadzania tych roślin do Unii.

(5) W odniesieniu do drewna z roślin Ulmus L. wiadomo, że jest ono żywicielem agrofaga Saperda tridentata Olivier, stanowiąc istotną drogę jego przenikania i zasiedlania. Agrofag ten znany jest z dużego wpływu na gatunki roślin o dużym znaczeniu gospodarczym, społecznym i środowiskowym dla terytorium Unii. Agrofag ten nie występuje jednak we wszystkich państwach trzecich, zaś w państwach trzecich, w których zgodnie z posiadaną wiedzą występuje, nie występuje on w niektórych regionach. W związku z powyższym drewno z roślin Ulmus L. pochodzące z państw trzecich lub obszarów państw trzecich, w których Saperda tridentata Olivier zgodnie z posiadaną wiedzą występuje, można uznać za produkt roślinny wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031. Z tego względu należy tymczasowo zakazać wprowadzania tego drewna do Unii.

(6) Rośliny i produkty roślinne, o których mowa w motywach 3, 4 i 5, nie są ujęte w wykazie zgodnie z art. 40 rozporządzenia (UE) 2016/2031, lub są ujęte w nim jedynie w odniesieniu do niektórych państw trzecich. Ponadto, zgodnie z odnośnymi wstępnymi ocenami, wspomniane rośliny i produkty roślinne nie są objęte wymogami, o których mowa w art. 41 tego rozporządzenia, w odniesieniu do wszystkich państw trzecich w wystarczającym stopniu i nie podlegają środkom tymczasowym ustanowionym w art. 49 tego rozporządzenia.

(7) Rośliny i produkty roślinne, o których mowa w motywach 3, 4 i 5, nie są jeszcze przedmiotem pełnej oceny ryzyka, która jest konieczna do stwierdzenia, czy nie stwarzają one niedopuszczalnego poziomu ryzyka ze względu na prawdopodobieństwo bycia żywicielem agrofaga kwarantannowego dla Unii lub czy ryzyko to można ograniczyć do dopuszczalnego poziomu poprzez stosowanie określonych środków. Jeśli stwierdzi się istnienie zapotrzebowania na przywóz tych roślin i produktów roślinnych, należy poddać je ocenie ryzyka przeprowadzanej zgodnie z aktem wykonawczym przyjmowanym na podstawie art. 42 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2016/2031.

(8) Zgodnie z art. 73 rozporządzenia (UE) 2016/2031 Komisja w drodze aktów wykonawczych określa, że dla roślin innych niż rośliny włączone do wykazu, o którym mowa w art. 72 ust. 1, wymagane jest świadectwo fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii.

(9) Te akty wykonawcze powinny jednak określać, że świadectwo fitosanitarne nie jest wymagane dla tych roślin, w przypadku gdy ocena oparta na dowodach dotyczących zagrożenia agrofagami i doświadczenie handlowe wskazują, że takie świadectwo nie jest konieczne.

(10) Od przyjęcia wspomnianego rozporządzenia przeprowadzono liczne oceny, których przedmiotem było zagrożenie agrofagami i doświadczenie handlowe związane z szeregiem roślin innych niż rośliny przeznaczone do sadzenia, pochodzących z państw trzecich.

(11) Zgodnie z tymi ocenami owoce roślin Ananas comosus (L.) Merrill, Cocos nucifera L., Durio zibethinus Murray, Musa L. oraz Phoenix dactylifera L. nie są żywicielami agrofagów kwarantannowych dla Unii ani agrofagów objętych środkami przyjętymi zgodnie z art. 30 rozporządzenia (UE) 2016/2031 bądź powszechnie występujących agrofagów mogących mieć wpływ na gatunki roślin uprawiane w Unii. Dodać należy, że nie odnotowano pojawów związanych z wprowadzeniem tych owoców z państw trzecich. Nie odnotowano ponadto powtarzających się przypadków zatrzymywania tych owoców przy wprowadzaniu na terytorium Unii uzasadnionego obecnością agrofagów kwarantannowych dla Unii lub agrofagów objętych środkami przyjętymi zgodnie z art. 30 rzeczonego rozporządzenia.

(12) W związku z tym, że owoce te spełniają wszystkie kryteria określone w załączniku VI do rozporządzenia (UE) 2016/2031, nie należy w ich przypadku wymagać świadectwa fitosanitarnego do celów wprowadzenia na terytorium Unii.

(13) Zarówno wykaz sporządzany na podstawie art. 42 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/2031, jak i wykaz sporządzany na podstawie art. 73 tego rozporządzenia dotyczą przepisów przywozowych opartych na podobnych kryteriach oceny ryzyka, które określono w załącznikach III i VI do tego rozporządzenia. Centralną rolę odgrywa w nich ryzyko stwarzane przez odnośne rośliny i produkty roślinne, a nie zagrożenie stwarzane przez określone agrofagi. Przepisy te opracowano przy użyciu wspólnej metodyki oceny ryzyka i podlegają one aktualizacji przy zastosowaniu tej samej metodyki - w oparciu o dostępne dowody techniczne i naukowe. Z tego powodu należy je zintegrować w ramach jednego rozporządzenia.

(14) Ze względu na to, że rozporządzenie (UE) 2016/2031 stosuje się od dnia 14 grudnia 2019 r., oraz w celu zapewnienia spójnego stosowania wszystkich przepisów dotyczących wprowadzania do Unii roślin, produktów roślinnych i innych produktów, niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od tego samego dnia.

(15) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty wysokiego ryzyka

Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty ujęte w załączniku I uznaje się za rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i zakazuje się ich wprowadzania na terytorium Unii w oczekiwaniu na ocenę ryzyka.

Artykuł  2  3

(uchylony)

Artykuł  3

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 14 grudnia 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK  4

Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031

1.
Rośliny przeznaczone do sadzenia inne niż nasiona, materiał in-vitro i naturalnie lub sztucznie skarlone rośliny drzewiaste przeznaczone do sadzenia, pochodzące ze wszystkich państw trzecich i należące do następujących rodzajów lub gatunków:
Kod CN Opis
ex 0602 Acacia Mill.
ex 0602 Acer L., inne niż:

- jednoroczne, dwu- i trzyletnie szczepione lub oczkowane rośliny w stanie spoczynku, z odkrytymi korzeniami i wolne od liści, przeznaczone do sadzenia gatunków Acer japonicum Thunberg, Acer palmatum Thunberg, i Acer shirasawanum Koidzumi, pochodzące z Nowej Zelandii,

- maksymalnie piętnastoletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Acer campestre o maksymalnej średnicy 88 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa,

- maksymalnie siedmioletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Acer palmatum o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa,

- maksymalnie siedmioletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Acer platanoides o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa, oraz

- maksymalnie siedmioletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Acer pseudoplatanus o maksymalnej średnicy 88 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa.

ex 0602 Albizia Durazz., inne niż szczepione rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami przeznaczone do sadzenia o maksymalnej średnicy 2,5 cm należące do gatunku Albizia julibrissin Durazzini pochodzące z Izraela.
ex 0602 Alnus Mill.
ex 0602 Annona L.
ex 0602 Bauhinia L.
ex 0602 Berberis L.
ex 0602 Betula L.
ex 0602 Caesalpinia L.
ex 0602 Cassia L.
ex 0602 Castanea Mill.
ex 0602 Corylus L., inne niż:

- przeznaczone do sadzenia rośliny gatunków Corylus avellana L. lub Corylus colurna L. pochodzące z Serbii, oraz

- przeznaczone do sadzenia rośliny gatunku Corylus avellana L. w wieku do 15 lat, o maksymalnej średnicy 20 cm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa.

ex 0602 Corylus L.
ex 0602 Crataegus L., inne niż przeznaczone do sadzenia rośliny w wieku do 15 lat należące do gatunku Crataegus monogyna, o maksymalnej średnicy 13 cm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa
ex 0602 Diospyros L.
ex 0602 Fagus L., inne niż przeznaczone do sadzenia rośliny w wieku do 15 lat należące do gatunku Fagus sylvatica, o maksymalnej średnicy 80 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa.
ex 0602 Ficus carica L., inne niż przeznaczone do sadzenia jednoroczne rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami i bez liści, o maksymalnej średnicy 2 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Ficus carica L., oraz jednoroczne ukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia, bez liści, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Ficus carica L., pochodzące z Izraela.
ex 0602 Fraxinus L.
ex 0602 Hamamelis L.
ex 0602 Jasminum L., inne niż nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet, pochodzące z Izraela i Ugandy
ex 0602 Juglans L. inne niż:

- rośliny w wieku do dwóch lat przeznaczone do sadzenia gatunku Juglans regia L., o odkrytych korzeniach, wolne od liści i o maksymalnej średnicy 2 cm u podstawy łodygi, pochodzące z Turcji, oraz

- szczepione rośliny w wieku do dwóch lat przeznaczone do sadzenia, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku, wolne od liści oraz podkładki gatunku Juglans regia L. pochodzące z Mołdawii

ex 0602 Ligustrum L., inne niż przeznaczone do sadzenia rośliny gatunków Ligustrum delavayanum i Ligustrum japonicum w wieku do dwudziestu lat, w podłożu uprawowym, o maksymalnej średnicy 18 cm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa
ex 0602 Lonicera L., inne niż ukorzenione rośliny w wieku do czterech lat przeznaczone do sadzenia, w podłożu uprawowym, należące do gatunków Lonicera x bella, Lonicera caprifolium, Lonicera caucasica, Lonicera etrusca, Lonicera fragrantissima, Lonicera hellenica, Lonicera ligustrina, Lonicera sempervirens i Lonicera tatarica, pochodzące z Turcji
ex 0602 Malus Mill., inne niż:

- jednoroczne i dwuletnie szczepione rośliny przeznaczone do sadzenia, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku, bez liści, należące do gatunku Malus domestica, pochodzące z Serbii;

- szczepione rośliny w wieku do trzech lat przeznaczone do sadzenia, z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku, bez liści, należące do gatunku Malus domestica, pochodzące z Mołdawii

- maksymalnie trzyletnie podkładki gatunku Malus domestica w stanie spoczynku, z odkrytymi korzeniami, bez liści, pochodzące z Ukrainy;

- maksymalnie trzyletnie szczepione rośliny w stanie spoczynku, z odkrytymi korzeniami, bez liści, przeznaczone do sadzenia gatunku Malus domestica, pochodzące z Ukrainy;

- maksymalnie jednoroczne sadzonki do szczepienia gatunku Malus domestica bez liści pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa;

- maksymalnie siedmioletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Malus domestica bez liści pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa

- maksymalnie siedmioletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Malus sylvestris o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa; oraz

- maksymalnie trzyletnie szczepione rośliny w stanie spoczynku, z odkrytymi korzeniami, bez liści, przeznaczone do sadzenia gatunku Malus domestica, pochodzące z Bośni i Hercegowiny.

ex 0602 Nerium L. inne niż rośliny w wieku do czterech lat przeznaczone do sadzenia gatunku Nerium oleander L. pochodzące z Turcji
ex 0602 Persea Mill., inne niż ukorzenione, z liśćmi, szczepione rośliny przeznaczone do sadzenia, wraz z podłożem uprawowym, o maksymalnej średnicy 1 cm u podstawy łodygi, należące do gatunku Persea americana Mill. oraz nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia, o maksymalnej średnicy 2 cm, należące do gatunku Persea americana Mill., pochodzące z Izraela
ex 0602 Populus L.
ex 0602 Prunus L., inne niż rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Prunus domestica z odkrytymi korzeniami, w stanie spoczynku, wolne od liści, szczepione na podkładkach gatunku Prunus cerasifera, pochodzące z Ukrainy

Quercus L., inne niż:

- maksymalnie piętnastoletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Quercus robur o maksymalnej średnicy 80 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa.

ex 0602 - maksymalnie piętnastoletnie rośliny przeznaczone do sadzenia gatunku Quercus robur o maksymalnej średnicy 80 mm u podstawy łodygi, pochodzące ze Zjednoczonego Królestwa.
ex 0602 Robinia L., inne niż szczepione rośliny w stanie spoczynku z odkrytymi korzeniami przeznaczone do sadzenia o maksymalnej średnicy 2,5 cm gatunku Robinia pseudoacacia L. pochodzące z Izraela i inne niż rośliny w wieku do siedmiu lat przeznaczone do sadzenia gatunku Robinia pseudoacacia L. o maksymalnej średnicy 25 cm, pochodzące z Turcji
ex 0602 Salix L.
ex 0602 Sorbus L.
ex 0602 Taxus L.
ex 0602 Tilia L.
ex 0602 Ulmus L.
2.
Rośliny Ullucus tuberosus pochodzące ze wszystkich państw trzecich
Kod CN Opis
ex 0601 10 90 Ullucus tuberosus Loz.
ex 0601 20 90
ex 0604 20 90
ex 0714 90 20
ex 1209 91 80
ex 1404 90 00
3.
Owoce roślin Momordica L. pochodzące z państw trzecich lub obszarów państw trzecich, gdzie zgodnie z wiedzą występuje Thrips palmi Karny i gdzie brak jest skutecznych środków zmniejszających ryzyko występowania tego agrofaga.
Kod CN Opis
ex 0709 99 90 Momordica L., inne niż owoce roślin gatunku Momordica charantia L. pochodzące z Hondurasu, Meksyku, Sri Lanki i Tajlandii
4.
(uchylony).

ZAŁĄCZNIK  II  5

(uchylony)
1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Dyrektywa Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie (Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1).
3 Art. 2 uchylony przez art. 16 pkt 1 rozporządzenia nr 2072/2019 z dnia 28 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.319.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2019 r.
4 Załącznik:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1214/2020 z dnia 21 sierpnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.275.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 sierpnia 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2020/1361 z dnia 30 września 2020 r. (Dz.U.UE.L..2020.317.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 419/2021 z dnia 9 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.83.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2021/1936 z dnia 9 listopada 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.396.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/230 z dnia 18 lutego 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.39.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/490 z dnia 25 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.100.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/853 z dnia 31 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.150.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1309 z dnia 26 lipca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.198.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 lipca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1404 z dnia 16 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.214.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1404 z dnia 16 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.214.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 sierpnia 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2022/1942 z dnia 13 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.268.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 października 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/158 z dnia 23 stycznia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.22.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/446 z dnia 27 lutego 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.65.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1174 z dnia 15 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.155.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1203 z dnia 21 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.159.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1511 z dnia 20 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.184.25) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lipca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1535 z dnia 24 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.187.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 lipca 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2458 z dnia 31 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2458) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2743 z dnia 8 grudnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2743) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2023 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/377 z dnia 25 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 stycznia 2024 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/879 z dnia 21 marca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.879) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2024 r.

5 Załącznik II uchylony przez art. 16 pkt 2 rozporządzenia nr 2072/2019 z dnia 28 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.319.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2019 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.323.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/2019 ustanawiające tymczasowy wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i wykaz roślin, dla których nie są wymagane świadectwa fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii w rozumieniu art. 73 tego rozporządzenia
Data aktu: 18/12/2018
Data ogłoszenia: 19/12/2018
Data wejścia w życie: 14/12/2019, 08/01/2019