Rozporządzenie wykonawcze 2018/1567 w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 dotyczącego zezwolenia na stosowanie tauryny, beta-alaniny, L-alaniny, L-argininy, kwasu L-asparaginowego, L-histydyny, D,L-izoleucyny, L-leucyny, L-fenyloalaniny, L-proliny, D,L-seryny, L-tyrozyny, L-metioniny, L-waliny, L-cysteiny, glicyny, glutaminianu monosodowego i kwasu L-glutaminowego jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt oraz jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem kotów i psów

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2018/1567
z dnia 18 października 2018 r.
w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 dotyczącego zezwolenia na stosowanie tauryny, beta-alaniny, L-alaniny, L-argininy, kwasu L-asparaginowego, L-histydyny, D,L-izoleucyny, L-leucyny, L-fenyloalaniny, L-proliny, D,L-seryny, L-tyrozyny, L-metioniny, L-waliny, L-cysteiny, glicyny, glutaminianu monosodowego i kwasu L-glutaminowego jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt oraz jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem kotów i psów
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2018/249 2  zezwala na stosowanie niektórych dodatków paszowych jako środków aromatyzujących, w tym glicyny, L-cysteiny i jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny.

(2) W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 w pozycji dotyczącej glicyny pojawił się błąd: w kolumnie "Pozostałe przepisy" stwierdzono, że etykieta tego dodatku ma wskazywać, że zalecana maksymalna zawartość substancji czynnej w mieszance paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %, dla innych kategorii i gatunków, wynosi 25 g/kg. Zgodnie z opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności 3  wydanej w odniesieniu do zezwolenia na stosowanie tego dodatku paszowego prawidłowa ilość wynosi 25 mg/kg.

(3) W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249, w pozycjach dotyczących L-cysteiny i jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny w odniesieniu do procesu wytwarzania substancji czynnej, pojawił się błąd. Mianowicie w kolumnie "Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna" wskazano, że substancja czynna jest wytwarzana w procesie syntezy chemicznej lub hydrolizy białka. W tej części pomija się fakt, że hydrolizuje się białko zwierzęce lub roślinne, w związku z czym nie zezwala się na stosowanie włosów ludzkich, które mogłyby być wykorzystane jako źródło do hydrolizy w celu wytworzenia tego konkretnego dodatku.

(4) Błędne zapisy doprowadziły do dezorientacji podmiotów działających na rynku pasz w kwestii przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu przedmiotowych dodatków. Sytuacja ta powoduje brak pewności prawa co do mających zastosowanie ram prawnych. Błędy spowodowały pewne zakłócenia na rynku związane z przedmiotowymi upoważnieniami do wprowadzania do obrotu i stosowania glicyny, L-cysteiny i jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny. Sprostowania do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 powinny zatem mieć zastosowanie z mocą wsteczną od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia wykonawczego, aby przywrócić pewność prawa co do statusu prawnego dodatków, w przypadku których wystąpiły błędy, oraz aby uniknąć wszelkich negatywnych konsekwencji dla zainteresowanych podmiotów gospodarczych, a w konsekwencji przywrócić stabilność na rynku.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 wprowadza się sprostowania zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 15 marca 2018 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 października 2018 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 wprowadza się następujące sprostowania:
1)
W pozycji dotyczącej substancji 2b17034 glicyna w kolumnie "Pozostałe przepisy" wprowadza się następujące sprostowania:
a)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Na etykiecie dodatku podaje się następujące informacje: »Zalecana maksymalna zawartość substancji czynnej w mieszance paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 %:

- 20 g/kg w przypadku kotów i psów,

- 25 mg/kg w przypadku innych gatunków i kategorii.";

b)
pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5. W ramach etykietowania materiałów paszowych i mieszanek paszowych należy wskazać grupę funkcjonalną, numer identyfikacyjny, nazwę i dodaną ilość substancji czynnej, jeżeli ilość substancji czynnej w mieszance paszowej pełnoporcjowej o wilgotności 12 % przekracza:

- 20 g/kg w przypadku kotów i psów,

- 25 mg/kg w przypadku innych gatunków i kategorii.";

2)
W pozycji dotyczącej substancji 2b17033 L-cysteina, w kolumnie "Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna" tekst "Wytworzony w drodze syntezy chemicznej lub hydrolizy białek" zastępuje się tekstem "Wytworzony w drodze syntezy chemicznej lub hydrolizy białka zwierzęcego lub roślinnego";
3)
W pozycji dotyczącej substancji 2b920 jednowodny chlorowodorek L-cysteiny, w kolumnie "Skład, wzór chemiczny, opis, metoda analityczna" tekst "Wytworzony w drodze syntezy chemicznej lub hydrolizy białek" zastępuje się tekstem "Wytworzony w drodze syntezy chemicznej lub hydrolizy białka zwierzęcego lub roślinnego".
1 Dz.U. L 268 z 18.10.2003, s. 29.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/249 z dnia 15 lutego 2018 r. dotyczące zezwolenia na stosowanie tauryny beta-alaniny L-alaniny L-argininy kwasu L-asparaginowego, L-histydyny D,L-izoleucyny L-leucyny L-fenyloalaniny L-proliny D,L-seryny L-tyrozyny L-metioniny L-waliny L-cysteiny glicyny glutaminianu monosodowego i kwasu L-glutaminowego jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt oraz jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem kotów i psów (Dz.U. L 53 z 23.2.2018, s. 134).
3 Dziennik EFSA 2014; 12(5):3670.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2018.262.31

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2018/1567 w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/249 dotyczącego zezwolenia na stosowanie tauryny, beta-alaniny, L-alaniny, L-argininy, kwasu L-asparaginowego, L-histydyny, D,L-izoleucyny, L-leucyny, L-fenyloalaniny, L-proliny, D,L-seryny, L-tyrozyny, L-metioniny, L-waliny, L-cysteiny, glicyny, glutaminianu monosodowego i kwasu L-glutaminowego jako dodatków paszowych dla wszystkich gatunków zwierząt oraz jednowodnego chlorowodorku L-cysteiny jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt z wyjątkiem kotów i psów
Data aktu: 18/10/2018
Data ogłoszenia: 19/10/2018
Data wejścia w życie: 19/10/2018, 15/03/2018