Decyzja 18/18/COL (2018/1196) w sprawie statusu obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do marteiliozy (Marteilia refringens) i bonamiozy (Bonamia ostreae)

DECYZJA DELEGOWANA URZĘDU NADZORU EFTA NR 18/18/COL
z dnia 9 lutego 2018 r.
w sprawie statusu obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do marteiliozy (Marteilia refringens) i bonamiozy (Bonamia ostreae) [2018/1196]

URZĄD NADZORU EFTA,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w szczególności jego art. 109 i protokół 1 do tego porozumienia,

uwzględniając Porozumienie pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, w szczególności jego art. 5 ust. 2 lit. d) oraz protokół 1 do tego porozumienia,

uwzględniając akt, o którym mowa w rozdziale I część 3.1 pkt 8a załącznika I do Porozumienia EOG, tj. dyrektywę Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób 1  ("dyrektywa 2006/88/WE"), zmienioną i dostosowaną protokołem 1 do Porozumienia EOG, w szczególności jej art. 53;

a także mając na uwadze, co następuje:

Decyzją nr 291/10/COL z dnia 7 lipca 2010 r. Urząd uznał całe wybrzeże Norwegii za strefę wolną od choroby w odniesieniu do marteiliozy (Marteilia refringens) i bonamiozy (Bonamia ostreae), z wyjątkiem okręgu Aust-Agder w południowej Norwegii w odniesieniu do bonamiozy.

W dniu 23 lutego 2017 r. Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zgłosił za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) 2  podejrzenie zakażenia marteiliozą (Marteilia refringens) u omułków (Mytilus edulis), które znajdowały się w gospodarstwie akwakultury ostryg płaskich (Ostrea edulis), w gminie Bømlo w okręgu Hordaland w południowej Norwegii.

W wiadomości e-mail z dnia 28 lutego 2017 r. (dok. nr 844246) Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformował Urząd o tym samym podejrzeniu oraz o fakcie nałożenia ograniczeń w zakresie przemieszczania omułków i ostryg płaskich ze wspomnianego gospodarstwa akwakultury lub do niego.

Tego samego dnia Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformował Urząd wiadomością e-mail z dnia 16 marca 2017 r. (dok. nr 847935), w następstwie powiadomienia za pośrednictwem europejskiego systemu zgłaszania chorób zwierzęcych (ADNS), że laboratorium referencyjne UE ds. chorób małż potwierdziło chorobę i że wokół gospodarstwa akwakultury zostanie ustanowiony obszar odizolowany w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.

Art. 53 ust. 3 dyrektywy 2006/88/WE stanowi, że jeżeli dochodzenie epizootyczne potwierdzi znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia, wówczas status obszaru wolnego od choroby zostaje cofnięty danemu państwu członkowskiemu, strefie lub enklawie zgodnie z procedurą, na podstawie której taki status został przyznany.

Norweskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa wystosowało pismo do Urzędu w dniu 28 września (dok. nr 875660), załączając pismo Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z dnia 22 września 2017 r. (nr dok. 875658), w którym stwierdzono, że przyjęto rozporządzenie ustanawiające obszar odizolowany w odniesieniu do marteiliozy (Marteilia refringens) na terenie gminy Bømlo w Norwegii 3  oraz potwierdzono, że, zgodnie z odpowiednimi przepisami krajowymi 4 , "cały obszar przybrzeżny Norwegii objęty jest kategorią I w odniesieniu do marteiliozy (Marteilia refringens), z wyjątkiem obszaru odizolowanego w gminie Bømlo w Norwegii".

Urząd uznaje, że spełniono warunki przewidziane w przepisach dotyczących cofnięcia statusu obszaru wolnego od choroby w odniesieniu do dotkniętego obszaru geograficznego gminy Bømlo w Norwegii.

W związku z powyższym oraz z myślą o uproszczeniu przepisów decyzja nr 291/10 z dnia 7 lipca 2010 r. powinna zostać uchylona i zastąpiona nową decyzją.

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Weterynaryjnego EFTA wspomagającego prace Urzędu Nadzoru EFTA,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Status obszaru wolnego od choroby dla Norwegii w odniesieniu do marteiliozy (Marteilia refringens) i bonamiozy (Bonamia ostreae) opisano w załączniku.

Artykuł  2

Niniejszym uchyla się decyzję nr 291/10/COL.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 8 lutego 2018 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja jest skierowana do Norwegii.

Artykuł  5

Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 lutego 2018 r.

W imieniu Urzędu Nadzoru EFTA, działającego na mocy decyzji w sprawie przekazania uprawnień nr 494/13/COL,

Högni S. KRISTJÁNSSON Carsten ZATSCHLER
Odpowiedzialny członek Kolegium Zatwierdzający jako dyrektor ds. prawnych i wykonawczych

ZAŁĄCZNIK

1.
Całe wybrzeże Norwegii jest strefą wolną od choroby w odniesieniu do marteiliozy (Marteilia refringens), z wyjątkiem obszaru odizolowanego w gminie Bømlo w okręgu Hordaland w południowej Norwegii, opisanego szczegółowo w § 2 norweskiego rozporządzenia w sprawie obszaru kontroli ustanowionego w celu zwalczania marteiliozy u mięczaków, gmina Bømlo, okręg Hordaland (FOR-2017-09-08-1377) ("rozporządzenie") 5 , który wyznaczono za pomocą linii prostej biegnącej od:
-
punktu (59° 44,805' N; 5° 27,560' E) na południowym krańcu gminy Stord, w kierunku południowym
-
do granicy między gminami Bømlo i Sveio, a następnie w kierunku południowozachodnim wzdłuż tej granicy do
-
punktu (59° 34,420' N; 5° 14,623' W) na morzu i dalej w kierunku zachodnim do punktu (59° 33,72' N; 5° 05,46' E) na morzu. Następnie w kierunku na północ do granicy między gminami Austevoll i Bømlo, a następnie w kierunku zachodnim, wzdłuż tej granicy, do
-
punktu (59° 59,948' N; 5° 19,629' E) na morzu, a następnie w kierunku południowym/południowo-zachodnim do
-
punktu (59° 58,917' N; 5° 19,114' E) na północnym krańcu gminy Stord.

Mapa obszaru kontroli załączona do rozporządzenia znajduje się w dodatku do niniejszej decyzji.

2.
Całe wybrzeże Norwegii jest strefą wolną od choroby w odniesieniu do bonamiozy (Bonamia ostreae) z wyjątkiem:
-
okręgu Aust-Agder w południowej Norwegii.

Dodatek

grafika

1 Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.
2 NOR 24-02-17 OIE Alert.
3 Forskrift om kontrollområde for å bekjempe sykdommen Marteiliose hos bløtdyr, Bømlo kommune, Hordaland, FOR-2017-09-08-1377 (rozporządzenie w sprawie obszaru kontroli ustanowionego w celu zwalczania marteiliozy u mięczaków, gmina Bømlo, okręg Hordaland).
4 Forskrift om omsetning av akvakulturdyr og produkter av akvakulturdyr, forebygging og bekjempelse av smittsomme sykdommer hos akvatiske dyr, FOR-2008-06-17-819 (rozporządzenie w sprawie sprzedaży zwierząt akwakultury i produktów pochodzących od zwierząt akwakultury oraz zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt wodnych i ich zwalczania).
5 Forskrift om kontrollområde for å bekjempe sykdommen Marteiliose hos bløtdyr, Bømlo kommune, Hordaland, FOR-2017-09-08-1377 (rozporządzenie w sprawie obszaru kontroli ustanowionego w celu zwalczania marteiliozy u mięczaków, gmina Bømlo, okręg Hordaland).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024