uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 1 , w szczególności jego art. 22 ust. 1 i art. 114 ust. 3,
(1) Zgodnie z art. 20 rozporządzenia (UE) nr 508/2014 wszelkie zmiany programu operacyjnego finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego ("EFMR") muszą zostać zatwierdzone przez Komisję.
(2) Zgodnie z art. 22 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 508/2014 procedury i harmonogramy przedstawiania i zatwierdzania następujących zmian programów operacyjnych należy uprościć w następujących przypadkach: a) zmian programów operacyjnych dotyczących transferu środków finansowych między priorytetami Unii, o ile transferowane środki nie przekraczają 10 % kwoty przeznaczonej na dany priorytet Unii; b) zmian programów operacyjnych dotyczących wprowadzenia lub wycofania środków lub rodzajów odpowiednich operacji oraz odnośnych informacji i wskaźników; c) zmian programów operacyjnych dotyczących zmian w opisie środków, w tym zmian warunków kwalifikowalności; d) zmian wymaganych zmianami w priorytetach Unii w zakresie polityki dotyczącej egzekwowania i kontroli. Takie zmiany w programach operacyjnych nie powinny wpływać na ogólną logikę interwencji programu, wybrane priorytety i cele szczegółowe Unii ani na ich wyniki, w związku z tym nie powinny budzić wątpliwości co do ich zgodności z obowiązującymi przepisami i praktykami.
(3) Dlatego też niezbędne jest ustanowienie przepisów dotyczących uproszczonej procedury zatwierdzania zmian w programach operacyjnych, o których mowa w art. 22 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 508/2014. Procedura ta powinna umożliwić Komisji zatwierdzanie w trybie przyspieszonym tego rodzaju zmian w programach operacyjnych przedstawionych przez dane państwo członkowskie. Ze względu na ograniczenia czasowe procedura uproszczona powinna być uzależniona od złożenia przez państwo członkowskie wniosku popartego kompletnymi informacjami pozwalającymi Komisji na dokonanie pełnej oceny proponowanych zmian.
(4) Zgodnie z art. 50 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 i art. 114 rozporządzenia (UE) nr 508/2014 każde państwo członkowskie przedkłada Komisji roczne sprawozdanie z realizacji programu operacyjnego do dnia 31 maja każdego roku, począwszy od 2016 r. do 2023 r.
(5) Informacje przedstawione w rocznym sprawozdaniu z realizacji przedłożonym przez państwo członkowskie powinny być spójne i porównywalne na przestrzeni lat wdrażania oraz między państwami członkowskimi. Sprawozdanie powinno również umożliwiać agregację danych na poziomie EFMR lub, jeżeli jest to konieczne, w ramach wszystkich europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
(6) Należy ustanowić przepisy dotyczące formatu i prezentacji rocznych sprawozdań z realizacji programu.
(7) Aby umożliwić szybkie zastosowanie środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono wejść w życie w dniu następującym po dniu jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Funduszu Morskiego i Rybackiego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2014 r.
W imieniu Komisji | |
Jean-Claude JUNCKER | |
Przewodniczący |
Typ: N = numer, D = data, S = ciąg, C = pole wyboru, P = wartość procentowa, B = wartość logiczna
Wprowadzanie danych: M = ręczne, S = wybór, G = generowane przez system
"maxlength" = maksymalna liczna znaków ze spacjami
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2014.365.124 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 1362/2014 ustanawiające zasady dotyczące uproszczonej procedury zatwierdzania niektórych zmian programów operacyjnych finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz przepisy dotyczące formatu i prezentacji rocznych sprawozdań z realizacji tych programów, |
Data aktu: | 18/12/2014 |
Data ogłoszenia: | 19/12/2014 |
Data wejścia w życie: | 20/12/2014 |