Rozporządzenie wykonawcze 146/2012 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 146/2012
z dnia 16 lutego 2012 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej, bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2., na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3. tej tabeli.

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1. tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2. tej tabeli.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 lutego 2012 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarów Klasyfikacja (kod CN) Uzasadnienie
(1) (2) (3)
Urządzenie w jednej obudowie o wymiarach w przybliżeniu 42 cm × 25 cm × 6 cm, składające się z następujących komponentów:

- dwóch mikroprocesorów, z których jeden jest przeznaczony tylko dla czytnika Blu-Ray,

- podwójnego tunera cyfrowego DVB-S/DVB-T,

- wbudowanego twardego dysku 250 GB,

- czytnika Blu-Ray 2D i 3D,

- czytnika kart SD oraz

- czytnika "kart inteligentnych" do warunkowego dostępu do dostawcy usług.

Urządzenie jest wyposażone w następujące interfejsy:

- dwa wejścia RF,

- Ethernet (RJ-45),

- USB,

- HDMI,

- SCART,

- dwa RCA dla wyjścia audio oraz

- S/PDIF (cyfrowe optyczne wyjście audio).

Przy przedstawieniu urządzenie jest zdolne do odbioru i dekodowania cyfrowych sygnałów telewizyjnych (zarówno bezpłatnych kanałów, jak i programów od dostawcy usług). Nadaje się ona również do podłączenia do internetu przez interfejs Ethernet.

Aparatura nadaje się do odbierania i dekodowania plików audio/wideo z:

- urządzeń działających w sieci lokalnej przez tak zwaną bramę domową (home gateway), oraz,

- źródeł zewnętrznych przez intefejs USB (takich jak twardy dysk, pamięć USB, urządzenia do zapisu wideo, aparaty i kamery cyfrowe, kamkordery) lub przez czytnik kart SD.

Aparatura nadaje się do nagrywania i odtwarzania odbieranych cyfrowych sygnałów telewizyjnych oraz wszelkich plików wideo odbieranych przez czytnik kart SD lub interfejs USB.

Aparatura nadaje się do odtwarzania plików z nośników zewnętrznych takich jak DVD, Blu-Ray 2D i 3D oraz CD przy użyciu zintegrowanego czytnika Blu-Ray.

8521 90 00 Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 3 do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8521 i 8521 90 00.

Urządzenie jest zespołem maszyn nadającym się do wykonywania funkcji obu pozycji, 8521 i 8528.

Ze względu na swoją charakterystykę, a mianowicie obecność aparatury do odtwarzania obrazu objętej pozycją 8521 (czytnik Blu-Ray w przedstawionym przypadku) oraz możliwość zapisu sygnałów wideo i plików z szeregu źródeł (włączając m.in. urządzenia wideo do zapisu wideo, aparaty i kamery cyfrowe, kamkordery) niezależnie od połączenia z dostawcą usług, urządzenie nie jest aparaturą odbiorczą do telewizji zawierającą aparaturę do zapisu lub odtwarzania wideo i nie zachowuje zasadniczego charakteru tak zwanego "settop boksu z funkcją komunikacyjną".

Urządzenie posiada funkcję podstawową aparatury do zapisu lub odtwarzania wideo zawierającej tuner wideo, w rozumieniu uwagi 3 do sekcji XVI.

Urządzenie należy zatem klasyfikować do kodu CN 8521 90 00 jako pozostała aparatura do zapisu lub odtwarzania wideo zawierająca tuner wideo.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024