Decyzja 2008/558/WE zezwalająca na wprowadzenie do obrotu rafinowanego oleju ze żmijowca jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

DECYZJA KOMISJI
z dnia 27 czerwca 2008 r.
zezwalająca na wprowadzenie do obrotu rafinowanego oleju ze żmijowca jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 3049)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2008/558/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 lipca 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 1997 r. dotyczące nowej żywności i nowych składników żywności(1), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 11 sierpnia 2006 r. przedsiębiorstwo Croda Chemicals Ltd. zwróciło się do właściwych organów Zjednoczonego Królestwa o zezwolenie na wprowadzenie do obrotu rafinowanego oleju ze żmijowca jako nowego składnika żywności.

(2) W dniu 12 lipca 2007 r. właściwy organ ds. oceny żywności w Zjednoczonym Królestwie wydał sprawozdanie ze wstępnej oceny. W sprawozdaniu tym stwierdzono, że spożywanie przez ludzi rafinowanego oleju ze żmijowca zgodnie z jego zaproponowanymi zastosowaniami jest bezpieczne.

(3) Dnia 1 sierpnia 2007 r. Komisja przekazała sprawozdanie dotyczące wstępnej oceny wszystkim państwom członkowskim.

(4) Przed upływem okresu sześćdziesięciu dni, o którym mowa w art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97, zgodnie z przepisami wspomnianego artykułu zgłoszone zostały uzasadnione sprzeciwy wobec wprowadzenia do obrotu wymienionego produktu.

(5) W dniu 10 stycznia 2008 r. wnioskodawca w swojej odpowiedzi na komentarze i sprzeciwy zgodził się na zmianę specyfikacji rafinowanego oleju ze żmijowca i ograniczenie jego zastosowań zgodnie z żądaniami niektórych państw członkowskich.

(6) Olej ze żmijowca jest zgodny z kryteriami określonymi w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 258/97.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rafinowany olej ze żmijowca opisany w załączniku I może zostać wprowadzony do obrotu we Wspólnocie jako nowy składnik żywności do zastosowań, o których mowa w załączniku II, i zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku.

Artykuł  2

Określenie dotyczące nowego składnika żywności dozwolonego niniejszą decyzją, umieszczane na etykietach zawierających go środków spożywczych, brzmi "rafinowany olej ze żmijowca".

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Croda Chemicals Europe Ltd, Oak Road, Clough Road, Hull, East Yorkshire, HU6 7PH, Zjednoczone Królestwo.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 czerwca 2008 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 43 z 14.2.1997, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, s. 1).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Specyfikacje rafinowanego oleju ze żmijowca

Opis

Rafinowany olej ze żmijowca jest bladożółtym produktem otrzymywanym w procesie rafinowania oleju z nasion Echium plantagineum.

Specyfikacje

Badanie Specyfikacje
Zawartość kwasu stearydynowego Nie mniej niż 10 % całkowitego udziału wagowego kwasów tłuszczowych
Kwasy tłuszczowe trans Nie więcej niż 2 % całkowitego udziału wagowego kwasów tłuszczowych
Liczba kwasowa Nie więcej niż 0,6 mg KOH/g
Liczba nadtlenkowa Nie więcej niż 5 meq O2/kg
Zawartość substancji niezmydlających się Nie więcej niż 2 %
Zawartość białka (azot łącznie) Nie więcej niż 20 μg/mL
Alkaloidy pirolizydynowe Stężenie niewykrywalne przy granicy wykrywalności wynoszącej 4 μg/kg

ZAŁĄCZNIK  II

Zastosowania rafinowanego oleju ze żmijowca

Grupa zastosowań Maksymalna zawartość kwasu stearydynowego (SDA)
Produkty na bazie mleka i jogurty pitne podawane w pojedynczych dawkach 250 mg/100 g; w przypadku napojów: 75 mg/100 g
Przetwory z sera 750 mg/100 g
Tłuszcze do smarowania i sosy 750 mg/100 g
Płatki śniadaniowe 625 mg/100 g
Suplementy diety Dawka dzienna równa 500 mg zgodnie z zaleceniami producenta
Żywność dietetyczna przeznaczona do specjalnych celów medycznych Zgodnie ze szczególnymi wymogami żywieniowymi osób, dla których te produkty są przeznaczone
Żywność przeznaczona do spożywania w ramach diet o ograniczonej wartości energetycznej służących obniżeniu wagi 250 mg/substytut posiłku

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024