Decyzja 2005/300/WE dotycząca przyjęcia regulaminu Komitetu Współpracy Celnej AKP-WE

DECYZJA NR 2/2005 KOMITETU AMBASADORÓW AKP-WE
z dnia 8 marca 2005 r.
dotycząca przyjęcia regulaminu Komitetu Współpracy Celnej AKP-WE

(2005/300/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 kwietnia 2005 r.)

KOMITET AMBASADORÓW AKP-WE,

uwzględniając decyzję nr 2/1995 Rady Ministrów AKP-WE z dnia 8 czerwca 1995 r. w sprawie członkostwa i zasad działania komitetu Współpracy Celnej AKP-WE;

uwzględniając Umowę o partnerstwie AKP-WE podpisaną w Kotonu dnia 23 czerwca 2000(1), zwaną dalej "Umową o partnerstwie", w szczególności art. 37 Protokołu 1 jej załącznika V;

uwzględniając regulamin Komitetu Ambasadorów AKP-WE, w szczególności jego art. 15, odnoszący się do ustanowienia regulaminu komitetów, podkomitetów i grup roboczych wspierających Komitet Ambasadorów;

pragnąc zapewnić spełnienie celów określonych przez państwa AKP i Wspólnotę Europejską w tytule II części trzeciej Umowy o partnerstwie;

uważając, że skuteczna współpraca celna pomiędzy państwami AKP a Wspólnotą Europejską może przyczynić się do rozwoju wymiany handlowej pomiędzy powyższymi Stronami;

uważając, że zakres kompetencji dla Komitetu jest ustalony w art. 37 i 38 Protokołu 1 załącznika V do Umowy o partnerstwie;

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Komitet Współpracy Celnej ustanowiony w art. 37 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie, zwany dalej "Komitetem", składa się z ekspertów z Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej i urzędników Komisji odpowiedzialnych za sprawy celne, z jednej strony, oraz z ekspertów reprezentujących państwa AKP i urzędników ugrupowań regionalnych państw AKP odpowiedzialnych za sprawy celne, z drugiej strony. Komitet może, w razie konieczności, oprzeć się na odpowiednim doświadczeniu.
2.
Obie Strony powiadamiają Sekretariat Rady Ministrów AKP-WE o nazwiskach swoich przedstawicieli i o ich współprzewodniczącym.
Artykuł  2

Do obowiązków Komitetu określonych w art. 37 ust. 1-6 i art. 38 ust. 8-10 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie należy:

a) prowadzenie współpracy administracyjnej w celu poprawnego i jednolitego stosowania Protokołu 1 Umowy o partnerstwie oraz wykonywanie wszelkich innych zadań w dziedzinie celnej, które mogą mu zostać powierzone;

b) regularne badanie skutku, jaki wywiera na państwa AKP stosowanie zasad pierwotnych i zalecanie stosownych środków Radzie Ministrów AKP-WE;

c) podejmowanie decyzji w sprawie odstępstw od zasad pierwotnych na warunkach określonych w art. 38 ust. 9 i 10 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie;

d) przygotowywanie decyzji Rady Ministrów AKP-WE zgodnie z art. 40 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie.

Artykuł  3
1.
Komitet zbiera się co najmniej dwa razy w roku w terminach wspólnie wyznaczonych przez Grupę AKP i Wspólnotę Europejską, z reguły co najmniej na osiem dni przed zgromadzeniem Komitetu Ambasadorów AKP-WE; można zwoływać posiedzenia nadzwyczajne, gdy zachodzi taka potrzeba.
2.
Komitet może, jeżeli zachodzi taka potrzeba, ustanowić grupy robocze ad hoc w celu zbadania szczególnych zagadnień.
3.
Zebrania Komitetu zwołuje jego Przewodniczący. Obrady są poufne, o ile nie zdecydowano inaczej.
Artykuł  4

Stanowisko Przewodniczącego Komitetu jest zajmowane przez sześć miesięcy, na przemian przez Grupę AKP i Wspólnotę Europejską:

– od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września przez współprzewodniczącego z ramienia AKP;

– od dnia 1 października do dnia 31 marca przez współprzewodniczącego z ramienia Wspólnoty Europejskiej.

Artykuł  5
1.
Przewodniczący w porozumieniu ze współprzewodniczącym sporządza tymczasowy porządek obrad na każde zebranie a Komitet zatwierdza go na początku każdego zebrania.
2.
Zadania sekretariatu i inne prace wymagane do działania Komitetu są wykonywane przez Sekretariat Rady Ministrów AKP-WE.
3.
Sekretariat przesyła członkom Komitetu powiadomienia o zwołaniu zebrania, porządek obrad, projekty środków i wszelkie inne dokumenty robocze co najmniej na dwa tygodnie przed zebraniem.
4.
Po każdym zebraniu Sekretariat dokonuje streszczenia obrad w celu zatwierdzenia ich podczas następnego zebrania Komitetu.
Artykuł  6

Tylko obecność większości przedstawicieli wyznaczonych przez Grupę AKP i jednego przedstawiciela Komisji warunkuje ważność obrad Komitetu.

Artykuł  7
1.
Decyzje Komitetu są przyjmowane w drodze porozumienia pomiędzy państwami AKP, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską, z drugiej.
2.
W wypadku gdy Komitet nie jest w stanie przyjąć decyzji, przekazuje sprawę Komitetowi Ambasadorów AKP-WE.
3.
W wyjątkowych okolicznościach współprzewodniczący mogą postanowić o przyjęciu decyzji drogą procedury pisemnej, w szczególności, odnośnie do decyzji przyjętych zgodnie z art. 38 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie.
Artykuł  8

Komitet może, jeśli uzna to za przydatne, powołać ekspertów do uczestniczenia w omawianiu kwestii wymagających szczególnego doświadczenia.

Bez uszczerbku dla przepisów art. 1, każde państwo AKP niebędące członkiem Komitetu może uczestniczyć w zebraniu jako obserwator, poza przypadkami, w których Komitet podejmie decyzję o zebraniu na posiedzeniu z ograniczonym udziałem.

Artykuł  9

Komitet składa sprawozdania Komitetowi Ambasadorów AKP-WE.

Artykuł  10

Państwa AKP, z jednej strony, a Państwa Członkowskie i Wspólnota Europejska, z drugiej strony, są zobowiązane podejmować, odnośnie do kwestii, które ich dotyczą, niezbędne środki do wprowadzenia w życie niniejszej decyzji.

Artykuł  11

Niniejsza decyzja staje się skuteczna po jej podpisaniu. Odwołuje i zastępuje decyzję nr 2/1995 Rady Ministrów AKP-WE z dnia 8 czerwca 1995 r. w sprawie członkostwa i zasad działania Komitetu Współpracy Celnej AKP-WE.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 marca 2005 r.

W imieniu Komitetu Ambasadorów AKP-WE
M. SCHOMMER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024