Dyrektywa 2005/18/WE zmieniająca dyrektywę 2001/32/WE w odniesieniu do niektórych chronionych stref narażonych na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie

DYREKTYWA KOMISJI 2005/18/WE
z dnia 2 marca 2005 r.
zmieniająca dyrektywę 2001/32/WE w odniesieniu do niektórych chronionych stref narażonych na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h) akapit pierwszy,

uwzględniając wnioski przedłożone przez Republikę Czeską, Danię, Estonię, Grecję, Irlandię, Włochy, Szwecję i Zjednoczone Królestwo,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Z informacji przedłożonych przez Republikę Czeską, Danię, Grecję (w odniesieniu do Krety i Lesbos), Irlandię, Szwecję i Zjednoczone Królestwo (wraz z Wyspami Normandzkimi bez wyspy Man) wynika, że Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr. nie znajduje się na terytorium tych krajów. W związku z tym kraje te powinny zostać uznane za strefy chronione Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr.

(2) Z przedstawionych przez Danię, opartych na wynikach aktualnych badań informacji wynika, że Dania nie powinna dłużej być uznawana za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka, gdyż wydaje się, że ten szkodliwy organizm występuje obecnie w Danii.

(3) Z przedstawionych przez Estonię, opartych na wynikach aktualnych badań informacji wynika, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. nie występuje na terytorium Estonii. W związku z tym Estonia powinna zostać tymczasowo uznana za strefę chronioną tego organizmu.

(4) Z przedstawionych przez Zjednoczone Królestwo informacji opartych na wynikach aktualnych badań na występowanie Dendroctonus micans Kugelan wynika, że ten szkodliwy organizm występuje obecnie w niektórych częściach Zjednoczonego Królestwa, ale nie występuje ani w Irlandii Północnej, ani na wyspach Man i Jersey. W związku z powyższym strefa chroniona powinna zostać zmieniona i ograniczona do Irlandii Północnej, wyspy Man i Jersey.

(5) Z dostarczonych przez Włochy, opartych na wynikach aktualnych badań informacji oraz z dodatkowych informacji zebranych przez Biuro ds. Żywności i Weterynarii podczas misji we Włoszech w maju 2004 r. wynika, że ten szkodliwy organizm występuje obecnie w tym kraju. W związku z tym Włoch nie należy dłużej uznawać za strefę chronioną w odniesieniu do wirusa Citrus tristeza (CTV).

(6) Z informacji dostarczonych przez Szwecję wynika, że pisownia niektórych nazw okręgów w Szwecji uznanych za strefy chronione Leptinotarsa decemlineata Say musi zostać poprawiona pod względem typograficznym.

(7) Dyrektywa 2001/32/WE(2) powinna zatem zostać odpowiednio zmieniona.

(8) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 2001/32/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) na końcu art. 1 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Odnośnie do lit. b) pkt 2 w Załączniku, przedmiotową strefę w Estonii uznaje się do dnia 31 marca 2007 r.";

2) "Załączniku wprowadza się zmiany, zgodnie z Załącznikiem do niniejszej dyrektywy.".

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie przyjmują i publikują najpóźniej do dnia 14 maja 2005 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Państwa Członkowskie stosują wspomniane przepisy od dnia 15 maja 2005 r.

Wspomniane przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie to towarzyszy ich urzędowej publikacji. Państwa Członkowskie ustalają jak odniesienie takie należy poczynić.

2.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty głównych przepisów krajowego prawa, które przyjęły w obszarze regulowanym przez niniejszą dyrektywę.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 marca 2005 r.
W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000 r., str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2004/102/WE (Dz.U. L 309 z 6.10.2004 r., str. 9).

(2) Dz.U. L 127 z 9.5.2001 r., str. 38. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/32/WE (Dz.U. L 85 z 23.3.2004 r., str. 24).

ZAŁĄCZNIK

W Załączniku do decyzji 2001/32/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w lit. a):

i) w pkt 4 tekst w kolumnie prawej zastępuje się następującym tekstem:

"Grecja, Irlandia, Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna, wyspa Man i Jersey)";

ii) w pkt 13 wyrazy "Blekroge, Gotlands" w kolumnie prawej zastępuje się wyrazami "Blekinge, Gotland";

2) w lit. b), w pkt 2, wyraz "Estonia" dodaje się przed wyrazem "Francja (Korsyka)";

3) w lit. c), przed pkt 1, dodaje się następujący punkt:

"01. Cryphonectria parasitica

(Murrill.) Barr

Republika Czeska, Dania, Grecja (Kreta i Lesbos), Irlandia, Szwecja i Zjednoczone Królestwo (bez wyspy Man)";

4) w lit. d):

i) w pkt 1) skreśla się wyraz "Dania";

ii) w pkt 3) skreśla się wyraz "Włochy".

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.57.25

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2005/18/WE zmieniająca dyrektywę 2001/32/WE w odniesieniu do niektórych chronionych stref narażonych na szczególne ryzyko dla zdrowia roślin we Wspólnocie
Data aktu: 02/03/2005
Data ogłoszenia: 03/03/2005
Data wejścia w życie: 06/03/2005