Rozporządzenie 356/2005 określające szczegółowe zasady oznakowania i identyfikacji biernego sprzętu połowowego i włoków ramowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 356/2005
z dnia 1 marca 2005 r.
określające szczegółowe zasady oznakowania i identyfikacji biernego sprzętu połowowego i włoków ramowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2847/93 z dnia 12 października 1993 r. ustanawiające system kontroli mający zastosowanie do wspólnej polityki rybołówstwa(1), w szczególności jego art. 5 lit. c) i art. 20a ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niezbędne jest monitorowanie i kontrola działalności w zakresie rybołówstwa, w szczególności pewnych technicznych środków ochronnych, w tym między innymi określenie wielkości oczek sieci, ograniczeń czasu połowów i innych charakterystyk biernego sprzętu połowowego. W tym celu narzędzia połowowe używane na statkach rybackich powinny umożliwiać łatwą identyfikację i kontrolę. Aby zapewnić przestrzeganie powyższych wymagań, należy określić szczegółowe zasady oznakowania i identyfikacji wybranego sprzętu połowowego używanego korzystających z wód Wspólnoty.

(2) Dla prawidłowego wprowadzenia w życie niniejszego rozporządzenia właściwe będzie zakazanie użytkowania sprzętu rybackiego, który nie spełnia określonych w nim wymagań, oraz posiadania na pokładzie sprzętu niezgodnego z niektórymi postanowieniami niniejszego rozporządzenia.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie określa szczegółowe zasady oznakowania i identyfikacji biernego sprzętu połowowego i włoków ramowych.

Artykuł  2

Zakres

1.
Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do statków poławiających na wodach wspólnotowych.
2.
Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do 12 mil morskich mierzonych od linii podstawowej nadbrzeżnego Państwa Członkowskiego.
Artykuł  3

Definicje

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia obowiązują następujące definicje:

a) "bierny sprzęt" oznacza:

i) sznury haczykowe;

ii) sieci skrzelowe, sieci oplątujące, sieci trójścienne, dryfujące sieci skrzelowe składające się z jednej lub więcej odrębnych sieci osadzonych na górnych, dolnych i łączących linach, które mogą być wyposażone w sprzęt kotwiczny, uspławniający i nawigacyjny;

b) "włoki ramowe" oznaczają włoki, które są holowane z salingu.

Artykuł  4

Zakazy

1.
Zakazane jest wykorzystywanie do połowów biernego sprzętu połowowego, boi i włoków ramowych, które są nieoznaczone i nie mogą być zidentyfikowane zgodnie z postanowieniami niniejszego rozporządzenia.
2.
Zakazane jest posiadanie na pokładzie:

a) rozpornic włoków ramowych bez widocznych zewnętrznych alfanumerycznych oznaczeń rejestracyjnych zgodnych z art. 5;

b) sprzętu biernego bez tabliczek zgodnych z art. 7;

c) boi nieoznaczonych zgodnie z art. 10.

ROZDZIAŁ  II

WŁOKI RAMOWE

Artykuł  5

Wymagania dotyczące włoków ramowych

Kapitan statku rybackiego lub jego przedstawiciel zobowiązany jest zapewnić, aby każda złożona rozpornica włoka ramowego znajdująca się na pokładzie lub wykorzystywana do połowów była wyraźnie oznaczona zewnętrznym alfanumerycznym znakiem rejestracyjnym statku, do którego należy, umieszczonym na rozpornicy lub jej okuciu.

ROZDZIAŁ  III

SPRZĘT BIERNY

Artykuł  6

Obowiązki dotyczące sprzętu biernego

Kapitan statku rybackiego lub jego przedstawiciel zobowiązany jest zapewnić, aby każda sztuka sprzętu biernego znajdująca się na pokładzie lub wykorzystywana do połowów była wyraźnie oznaczona i możliwa do identyfikacji zgodnie z postanowieniami niniejszego rozdziału.

Artykuł  7

Sposoby oznaczania identyfikacyjnego

Każda sztuka biernego sprzętu wykorzystywanego do połowów musi być trwale oznaczona zewnętrznym alfanumerycznym znakiem rejestracyjnym umieszczonym na kadłubie statku, do którego należy, w następujący sposób:

a) na tabliczce przymocowanej do najwyższego rzędu na obu końcach każdego zestawu sprzętu biernego;

b) dla sprzętu biernego o długości przekraczającej jedną milę morską, na tabliczkach przymocowanych do najwyższego rzędu sprzętu biernego w regularnych odstępach nie dłuższych niż jedna mila morska, tak aby żadna część sprzętu biernego o długości przekraczającej jedną milę morską nie pozostała bez oznaczenia.

Artykuł  8

Tabliczki

1.
Każda tabliczka winna:

a) być wykonana z materiału o dużej trwałości;

b) być bezpiecznie przymocowana do sprzętu;

c) mieć co najmniej 65 milimetrów szerokości;

d) mieć co najmniej 75 milimetrów długości.

2.
Oznaczenia alfanumeryczne na żadnej tabliczce nie mogą być zamazane, zmieniane lub nieczytelne.

ROZDZIAŁ  IV

BOJE

Artykuł  9

Obowiązki dotyczące boi

Kapitan statku rybackiego lub jego przedstawiciel zobowiązany jest zapewnić, aby dwie końcowe boje znakowe oraz pośrednie boje znakowe, wyposażone zgodnie z załącznikiem, zostały przymocowane do każdej sztuki biernego sprzętu wykorzystywanego do połowów i rozmieszczone zgodnie z postanowieniami niniejszego rozdziału.

Artykuł  10

Sposoby oznaczania identyfikacyjnego

1.
Każda końcowa boja znakowa i pośrednia boja znakowa musi być trwale oznaczona zewnętrznym alfanumerycznym znakiem rejestracyjnym umieszczonym na kadłubie statku, do którego należy, w następujący sposób:

a) oznaczenia alfanumeryczne muszą być umieszczone jak najwyżej nad lustrem wody, tak aby były wyraźnie widoczne;

b) kolorem oznaczenie musi kontrastować z tłem, na którym jest umieszczone.

2.
Oznaczenia alfanumeryczne na bojach znakowych nie mogą być zamazane, zmieniane lub nieczytelne.
Artykuł  11

Liny

1.
Liny łączące boje ze sprzętem biernym muszą być wykonane z materiału samotonącego lub dociążone.
2.
Liny łączące końcowe boje znakowe ze sprzętem biernym muszą być przymocowane do końców tego sprzętu.
Artykuł  12

Końcowe boje znakowe

1.
Końcowe boje znakowe muszą być rozmieszczane w taki sposób, aby w każdej chwili możliwe było ustalenie położenia każdego końca sprzętu biernego.
2.
Maszt każdej końcowej boi znakowej musi mieć wysokość co najmniej 1,5 metra nad lustro wody, mierzoną od górnej krawędzi pływaka.
3.
Końcowe boje znakowe muszą być kolorowe, przy czym nie mogą być czerwone ani zielone.
4.
Każda końcowa boja znakowa musi być wyposażona w:

a) jedną lub dwie prostokątne flagi o wymiarach boków co najmniej 40 centymetrów; jeżeli na tej samej boi wymagane są dwie flagi, to odległość pomiędzy nimi musi wynosić co najmniej 20 centymetrów; odległość pomiędzy lustrem wody i pierwszą flagą musi wynosić co najmniej 80 centymetrów; flagi wskazujące krańce tego samego zestawu sieci muszą być tego samego koloru, przy czym nie może to być kolor biały, i mieć takie same rozmiary;

b) jedną lub dwie lampy koloru żółtego, emitujące jeden błysk światła co pięć sekund (F1 Y5s) i widoczne z odległości co najmniej dwóch mil morskich;

c) oznaczenie górne umieszczone na czubku boi, będące kulą o średnicy co najmniej 25 centymetrów oraz jedną lub dwie opaski fosforyzujące o kolorze innym niż czerwony i zielony oraz o szerokości nie mniejszej niż 6 centymetrów. Oznaczeniem górnym na czubku boi może być kulisty reflektor radarowy;

d) reflektory radarowe dające echo o zasięgu co najmniej dwóch mil morskich;

Artykuł  13

Mocowanie końcowych boi znakowych

Końcowe boje znakowe muszą być przymocowane do sprzętu biernego w następujący sposób:

a) boja w sektorze zachodnim (rozumianym jako połowa okręgu kompasowego od południa przez zachód do północy włącznie) musi być wyposażona w dwie flagi, dwie opaski z taśmy odblaskowej, dwie lampy oraz tabliczkę zgodnie z art. 8;

b) boja w sektorze wschodnim (rozumianym jako połowa okręgu kompasowego od północy przez wschód do południa włącznie) musi być wyposażona w jedną flagę, jedną opaskę z taśmy odblaskowej, jedną lampę oraz tabliczkę zgodnie z art. 8.

Tabliczki muszą zawierać informacje wskazane w art. 10.

Artykuł  14 1

Pośrednie boje znakowe

1.
Do sprzętu biernego o długości przekraczającej 5 mil morskich przymocowuje się pośrednie boje znakowe, w następujący sposób:

a) pośrednie boje znakowe rozmieszczane są w odstępach nie dłuższych niż 5 mil morskich, tak aby żadna część sprzętu biernego o długości przekraczającej 5 mil morskich nie pozostała bez oznaczenia;

b) pośrednie boje znakowe mają takie same cechy jak końcowe boje znakowe w sektorze wschodnim, chyba że flagi są białe.

2.
W drodze odstępstwa od ust. 1 na Morzu Bałtyckim do sprzętu biernego o długości przekraczającej 1 milę morską przymocowuje się pośrednie boje znakowe. Pośrednie boje znakowe rozmieszczane są w odstępach nie dłuższych niż 1 mila morska, tak aby żadna część sprzętu biernego o długości przekraczającej 1 milę morską nie pozostała bez oznaczenia.

Pośrednie boje znakowe mają takie same cechy jak końcowe boje znakowe w sektorze wschodnim, chyba że:

a) flagi są białe;

b) co piąta pośrednia boja znakowa jest wyposażona w reflektor radarowy dający echo o zasięgu co najmniej dwóch mil morskich.

ROZDZIAŁ  V

POSTANOWIENIE KOŃCOWE

Artykuł  15 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2006 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 marca 2005 r.

W imieniu Komisji
Joe BORG
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 261 z 20.10.1993, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1954/2003 (Dz.U. L 289 z 7.11.2003, str. 1).

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

CECHY KOŃCOWYCH I POŚREDNICH BOI ZNAKOWYCH

grafika

1 Art. 14 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1805/2005 z dnia 3 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.290.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 listopada 2005 r.
2 Art. 15 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 1805/2005 z dnia 3 listopada 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.290.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 listopada 2005 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024