Rozporządzenie 3252/87 w sprawie koordynacji i wspierania badań w sektorze rybołówstwa

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3252/87
z dnia 19 października 1987 r.
w sprawie koordynacji i wspierania badań w sektorze rybołówstwa

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady (EWG) nr 101/76(2) przewiduje, że w celu koordynacji polityki strukturalnej Państw Członkowskich w sektorze rybołówstwa, należy przyjąć środki do koordynacji ich polityki badawczej, naukowej oraz dotyczącej pomocy technicznej w tym obszarze, zgodnie z procedurą określoną w art. 43 ust. 2 Traktatu;

ostatnie zmiany dotyczące sektora rybołówstwa, w szczególności rozszerzenie stref połowowych do 200 mil, oraz ustanowienie systemu ochrony i zarządzania zasobami połowowymi Wspólnoty wzmogły potrzebę skutecznej koordynacji badań biologicznych, technologicznych i ekonomicznych w sektorze rybołówstwa Wspólnoty, w celu ułatwienia przystosowania flot Wspólnoty do nowych warunków połowowych;

wprowadzenie środków pozwalających na skuteczną koordynację badań nad połowami w ramach Wspólnoty wymaga, by postanowienia rozporządzenia (EWG) nr 101/76 odnoszące się do badań nad połowami zostały rozszerzone, w szczególności przez ustalenie systematycznej wymiany informacji naukowej, ekonomicznej i finansowej na temat badań w ramach Wspólnoty oraz koordynacji takich badań na obszarach, które mogą dotyczyć adaptacji przemysłu rybołówstwa Wspólnoty;

decyzja Rady 87/516/Euratom, EWG z dnia 28 września 1987 r. w sprawie programu ramowego działalności Wspólnoty w obszarze badań i rozwoju technologicznego (1987-1991)(3) przewiduje w szczególności wprowadzenie programów badawczych dla wzrostu produktywności, poprawy jakości oraz przetwarzania produktów rybołówstwa;

koordynacja i promocja badań oznacza, że Wspólnota powinna wspierać prace prowadzone w Państwach Członkowskich, aby można było spełnić wymogi badań oraz potrzeby wspólnej polityki rybołówstwa;

należy dokonać ustaleń dla ustanowienia programu badań i programu koordynacji badań Wspólnoty na obszarach szczególnie istotnych dla osiągnięcia celów wspólnej polityki rybołówstwa;

Stały Komitet ds. Rybołówstwa (SCFI) oraz Komitet Naukowy i Techniczny ds. Rybołówstwa (STCF) dostarczają Komisji najlepszych środków użytecznej pomocy i doradztwa w wykonaniu zadań powierzonych jej odnośnie do koordynacji i promocji badań dotyczących rybołówstwa;

prace tych komitetów oraz Komitetu Badań Naukowych i Technicznych (CREST) muszą być koordynowane;

w celu spożytkowania odkryć badań, w których uczestniczy Wspólnota, należy zapewnić, by stały się one dostępne dla zainteresowanych stron we Wspólnocie;

należy dokonać ustalenia udziału finansowego Wspólnoty w programach badawczych i programie koordynacji badań Wspólnoty,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W związku z osiągnięciem celów wspólnej polityki rybołówstwa badania dotyczące rybołówstwa podjęte w Państwach Członkowskich są koordynowane i wspierane na poziomie Wspólnoty zgodnie z ustaleniami określonymi w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Przy wprowadzaniu niniejszego rozporządzenia brane są pod uwagę ogólne wytyczne polityki badawczej i technologicznej określone przez Wspólnotę.

TYTUŁ  I

Informacja i konsultacja

Artykuł  2

Ustanawia się system wymiany informacji i konsultacji między Państwami Członkowskimi a Komisją, zgodnie z przepisami art. 3 i 4

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie każdego roku informują Komisję o naturze i zasięgu działalności badawczej nad rybołówstwem, przedsięwziętej lub planowanej w ramach ich zwierzchnictwa albo przy ich pomocy finansowej.

Dokładają wszelkich starań, by powiadamiać Komisję o takich samych danych dotyczących prac badawczych w dziedzinie rybołówstwa przeprowadzanych albo planowanych przez inne organy.

2.
Komisja przechowuje stały wykaz działań określonych w ust. 1.
3.
Szczegółowe zasady zastosowania tego artykułu, w szczególności warunków, na jakich uzyskane informacje mogą zostać udostępnione zainteresowanym stronom, Komisja przyjmie według procedury określonej w art. 47 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4028/86(4).
Artykuł  4
1.
Komisja dokonuje stałego przeglądu trendów i rozwoju w badaniach nad rybołówstwem we Wspólnocie. W tym celu prowadzi konsultacje Państwami Członkowskimi w ramach Stałego Komitetu ds. Rybołówstwa.
2.
Komisja ma zapewniać koordynację prac tego Komitetu oraz Komitetu Naukowego i Technicznego ds. Rybołówstwa oraz Komitetu Badań Naukowych i Technicznych.

TYTUŁ  II

Programy badawcze oraz koordynacji badań Wspólnoty

Artykuł  5

Rada, działając na wniosek Komisji, przyjmie, zgodnie z procedurą określoną w art. 43 Traktatu:

a) programy badawcze Wspólnoty na obszarach szczególnej wagi dla wspólnej polityki rybołówstwa;

b) programy koordynacji badań Wspólnoty opracowane w celu racjonalnego zorganizowania użytych zasobów, skutecznego zastosowania wyników oraz prowadzenia prac zgodnie z celami wspólnej polityki rybołówstwa.

Artykuł  6
1.
Komisja ma zapewnić realizację programów badawczych Wspólnoty poprzez zawieranie umów z centrami badawczymi i instytutami o dzieleniu kosztów.
2.
Komisja ma zapewnić, by programy koordynacji badań Wspólnoty były prowadzone, poprzez organizację seminariów, konferencji, podróży studyjnych, wymian naukowców i spotkań roboczych ekspertów naukowych oraz poprzez zestawienia, analizy i, jeśli to konieczne, publikację wyników.
3.
Do celów zastosowania ust. 1 i 2 Komisja może powołać ekspertów wysokiego szczebla.
4.
Decyzje dotyczące wykonania programów badawczych Wspólnoty, określonych w ust. 1, oraz programy koordynacji badań Wspólnoty mają być przyjęte przez Komisję zgodnie z procedurą określoną w art. 47 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4028/86.

TYTUŁ  III

Postanowienia ogólne

Artykuł  7

Wspólnota bierze finansowy udział w prowadzeniu badań i programów koordynacji badań Wspólnoty. Spodziewane wymogi finansowe z tym związane są określane przez Radę zgodnie z procedurą, określoną w art. 5. Przeznaczenie niezbędnych środków dla każdego roku finansowego jest określane co roku w ogólnym budżecie Wspólnot Europejskich.

Artykuł  8

Rozpowszechnianie wyników programów badawczych i koordynacji badań Wspólnoty następuje zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2380/74(5).

Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 19 października 1987 r.

W imieniu Rady
L. TØRNÆS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 255 z 13.10.1986, str. 239.

(2) Dz.U. L 20 z 28.1.1976, str. 19.

(3) Dz.U. L 302 z 24.10.1987, str. 1.

(4) Dz.U. L 376 z 31.12.1986, str. 7.

(5) Dz.U. L 255 z 20.9.1974, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024