Wyspy Świętego Tomasza i Książęca-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Bruksela.1984.02.01.

UMOWA
między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej *

EUROPEJSKA WSPÓLNOTA GOSPODARCZA zwana dalej "Wspólnotą", i

RZĄD DEMOKRATYCZNEJ REPUBLIKI WYSP ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ, zwany dalej "Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą",

UWZGLĘDNIAJĄC atmosferę współpracy wynikającą z Konwencji w Lomé i dobre stosunki między Wspólnotą a Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą,

UWZGLĘDNIAJĄC, że rząd Wysp Świętego Tomasza i Książęcej dąży do wspierania racjonalnego wykorzystania swoich zasobów połowowych na drodze zintensyfikowanej współpracy,

ZWAŻYWSZY, ŻE w zakresie połowów morskich Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej sprawują jurysdykcję nad strefą rozciągającą się do dwustu mil morskich od ich wybrzeża,

UWZGLĘDNIAJĄC prace Trzeciej Konferencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza,

ZDECYDOWANI na utrzymywanie stosunków w duchu wzajemnego zaufania i szacunku dla interesów drugiej strony w dziedzinie połowów morskich,

PRAGNĄC ustanowienia warunków regulujących działalność połowową we wspólnym interesie obu stron,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Celem niniejszej Umowy jest ustanowienie zasad i postanowień, które w przyszłości będą regulować pod każdym względem, działalność połowową statków pływających pod banderą Państw Członkowskich Wspólnoty, zwanych dalej "statkami Wspólnoty", na wodach podlegających jurysdykcji Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, zwanych dalej "strefą połowową Wysp Świętego Tomasza i Książęcej".

Artykuł  2

Rząd Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej zezwala statkom Wspólnoty na prowadzenie połowów w strefie połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, zgodnie z niniejszą Umowy.

Artykuł  3
1.
Wspólnota zobowiązuje się podjąć wszelkie właściwe środki w celu zapewnienia, że jej statki przestrzegają postanowień niniejszej Umowy, a także postanowień regulujących połowy w strefie połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.
2.
Władze Wysp Świętego Tomasza i Książęcej powiadamiają Komisję Wspólnot Europejskich o wszelkich proponowanych zmianach wymienionych postanowień.
Artykuł  4
1.
Działalność połowową w strefie połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej mogą prowadzić tylko statki Wspólnoty uprawnione przez władze Wysp Świętego Tomasza i Książęcej na wniosek Wspólnoty.
2.
Wydanie licencji jest uzależnione od wniesienia stosownej opłaty licencyjnej przez danego właściciela statku.
3.
Wysokość opłaty i formy płatności są określone w Załączniku.
Artykuł  5

Strony zobowiązują się podjąć wspólne działania, bezpośrednio lub w ramach organizacji międzynarodowych, w celu zapewnienia zarządzania i ochrony żywych zasobów, w szczególności na Środkowo-Wschodnim Atlantyku oraz w odniesieniu do gatunków masowo migrujących, oraz ułatwiać prowadzenie istotnych badań naukowych.

Artykuł  6

W zamian za możliwości połowowe uzgodnione na mocy artykułu 2, Wspólnota uczestniczy zgodnie z warunkami i postanowieniami zawartymi w Protokole załączonym do niniejszej Umowy, w realizacji projektów rozwojowych na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, bez uszczerbku dla finansowania otrzymywanego przez Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą na mocy Konwencji z Lomé.

Artykuł  7

Strony zgadzają się rozpocząć konsultacje w przypadku sporów dotyczących wykładni lub stosowania niniejszej Umowy.

Artykuł  8

W celu zapewnienia prawidłowego stosowania niniejszej Umowy oraz w celu podjęcia decyzji, jeśli zajdzie taka potrzeba, o zmianach lub uzupełnieniu Załącznika lub Protokołu do niniejszej Umowy, ustanawia się Komisję Mieszaną.

Komisja spotyka się na wniosek jednej ze Umawiających się Stron, na zmianę na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej lub we Wspólnocie.

Artykuł  9

Żadne postanowienie niniejszej Umowy nie wpływa lub nie narusza w jakikolwiek sposób poglądów którejkolwiek ze Stron w odniesieniu do jakiejkolwiek kwestii związanej z prawem morza.

Artykuł  10

Niniejszą Umowę stosuje się z jednej strony do terytoriów, na których stosowany jest Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą i na warunkach określonych w tym Traktacie, oraz z drugiej strony do terytorium Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.

Artykuł  11

Załącznik i Protokół stanowią integralną część niniejszej Umowy i jeśli nie ustalono inaczej, każde odniesienie do niniejszej Umowy stanowi odniesienie do Załącznika i Protokołu.

Artykuł  12

Niniejsza Umowa zostaje zawarta na wstępny okres trzech lat od dnia jej wejścia w życie. Jeśli żadna ze Stron nie wypowie niniejszej Umowy co najmniej sześć miesięcy przed upływem trzyletniego okresu, obowiązuje ona przez kolejne okresy roczne pod warunkiem że żadna ze Stron nie przekaże drugiej stronie wypowiedzenia co najmniej trzy miesiące przed upływem kolejnego okresu rocznego.

Artykuł  13

Niniejsza Umowa wchodzi w życie w dniu, w którym Strony powiadomią się nawzajem o zakończeniu procedur niezbędnych do jej wejścia w życie.

ZAŁĄCZNIK  1

(uchylony)

DODATEK  1

 DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA WYSP ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCEJ MINISTERSTWO ROLNICTWA I RYBOŁÓWSTWA

DODATEK  2

 DZIENNIK POŁOWOWY ICCAT DLA POŁOWÓW TUŃCZYKA

DODATEK  3

 STATKI RYBACKIE PRZEZNACZONE DO POŁOWÓW GŁĘBOKOWODNYCH POŁAWIAJĄCE KRABY

DODATEK  4

PROTOKÓŁ  2

ustanawiający uprawnienie do połowu i rekompensatę finansową za okres od dnia 1 czerwca 1987 roku do dnia 31 maja 1990 roku

Artykuł  1

Od dnia 1 czerwca 1987 roku, przez okres trzech lat, uprawnienia do połowu przyznawane zgodnie z artykułem 2 Umowy zostają ustalone na 52 okrężnicowce - przetwórnie do połowu tuńczyka i 10 tuńczykowców dokonujących połowów na wędy wędziskowe.

Dodatkowo, oprócz takich uprawnień i na wniosek Wspólnoty, mogą zostać wydane licencje dla innych typów statków rybackich, z zastrzeżeniem warunków dokonywania połowów i ustaleń finansowych, w odniesieniu do których zostanie podjęta decyzja.

Artykuł  2

Rekompensata finansowa przewidziana w artykule 6 Umowy, wynosi, za okres określony w artykule 1 Umowy 1.425.000 ECU i płatna jest w trzech równych rocznych ratach.

Kwota ta obejmuje połowy do 9.500 ton tuńczyka rocznie; jeżeli wielkość połowu dokonanego przez statki wspólnotowe w strefie połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej przekroczy tę ilość, wyżej wskazana kwota zostaje odpowiednio zwiększona. Jednakże bez względu na faktyczną wielkość połowów w okresie obowiązywania Protokołu, kwota rekompensaty finansowej ograniczona jest do kwoty 2.000.000 ECU płatnej w trzech równych rocznych ratach.

Artykuł  3

Rząd Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej ponosi wyłączną odpowiedzialność za wykorzystanie rekompensaty określonej w artykule 2 Umowy.

Rekompensata jest wpłacana na konto otwarte w Narodowym Banku Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.

Artykuł  4

Wspólnota także wnosi środki w wysokości do 450.000 ECU na rzecz finansowania programu naukowego i technicznego na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej w celu poszerzenia informacji w odniesieniu do zasobów połowowych w ramach strefy połowowej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Wkład ten jest przenaczony na:

1.
przeprowadzenie wyprawy badawczej w celu poszerzenia wiedzy o zasobach skorupiaków;
2.
pokrycie uczestnictwa Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w następujących międzynarodowych organach: w Regionalnym Komitecie Rybołówstwa Zatoki Gwinejskiej oraz ICCAT;
3.
pokrycie uczestnictwa w międzynarodowych spotkaniach dotyczących rybołówstwa.

Powyższa suma jest udostępniana Ministerstwu Rybołówstwa. Właściwe władze Wysp Świętego Tomasza i Książęcej przesyłają Komisji krótki raport z wyników wyprawy badawczej mającej na celu poszerzenie wiedzy o skorupiakach.

Artykuł  5

Nieuregulowanie płatności przewidzianych w niniejszym Protokole przez Wspólnotę powoduje zawieszenie Umowy w sprawie połowów.

* Umowa uzupełniona z dniem 1 czerwca 2002 r. Protokołem ustanawiającym na okres od dnia 1 czerwca 2002 roku do dnia 31 maja 2005 roku wielkości dopuszczalne połowów i udział finansowy przewidziane przez Umowę między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rzędem Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej sporządzonym w Brukseli dnia 9 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.02.351.80).

Umowa uzupełniona z dniem 1 czerwca 2006 r. Protokołem ustanawiającym wielkości dopuszczalne połowów i rekompensatę finansową przewidziane w umowie między Demokratyczną Republiką Wysp Świętego Tomasza i Książęcej a Wspólnotą Europejską w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej na okres od dnia 1 czerwca 2006 r. do dnia 31 maja 2010 r. (Dz.U.UE.L.2007.205.36).

1 Załącznik uchylony przez art. 11 Protokołu ustanawiającego wielkości dopuszczalne połowów i rekompensatę finansową przewidziane w umowie między Demokratyczną Republiką Wysp Świętego Tomasza i Książęcej a Wspólnotą Europejską w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej na okres od dnia 1 czerwca 2006 r. do dnia 31 maja 2010 r.(Dz.U.UE.L.2007.205.36) z dniem 1 czerwca 2006 r.
2 Protokół zmieniony przez art. 1 Umowy zmieniającej Umowę między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, podpisaną w Brukseli 1 lutego 1984 roku (Dz.U.UE.L.87.300.34) z dniem 1 czerwca 1987 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1984.54.2

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Bruksela.1984.02.01.
Data aktu: 01/02/1984
Data ogłoszenia: 25/02/1984
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/04/1985