Decyzja 67/446/EWG w sprawie tymczasowej siedziby niektórych instytucji i niektórych służb Wspólnot

DECYZJA
przedstawicieli rządów Państw Członkowskich w sprawie tymczasowej siedziby niektórych instytucji i niektórych służb Wspólnot

(67/446/EWG)
(Dz.U.UE L z dnia 13 lipca 1967 r.)

PRZEDSTAWICIELE RZĄDÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH,

uwzględniając art. 37 Traktatu ustanawiającego jedną Radę i jedną Komisję Wspólnot Europejskich,

a także mając na uwadze, co następuje:

bez uszczerbku dla postanowień art. 77 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, art. 216 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą, art. 189 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej i art. 1 ustęp drugi Protokołu dotyczącego Statutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, należy, przy okazji ustanowienia jednej Rady i jednej Komisji Wspólnot Europejskich i w celu uregulowania niektórych szczególnych problemów w Wielkim Księstwie Luksemburga, ustalić tymczasowe miejsca pracy niektórych instytucji i niektórych służb w Luksemburgu,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Luksemburg, Bruksela i Strasburg pozostają tymczasowymi miejscami pracy instytucji Wspólnot.

Artykuł  2

W miesiącach kwietniu, czerwcu i październiku Rada odbywa posiedzenia w Luksemburgu.

Artykuł  3

Siedziba Trybunału Sprawiedliwości pozostaje w Luksemburgu.

W Luksemburgu pozostają również organy sądowe lub quasi-sądowe, włącznie z organami uprawnionymi do stosowania reguł konkurencji, istniejące lub które zostaną powołane na mocy Traktatów ustanawiających Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, jak również na mocy Konwencji zawartych w ramach Wspólnot, między Państwami Członkowskimi bądź z państwami trzecimi.

Artykuł  4

Siedziba Sekretariatu Generalnego Zgromadzenia i jego służby pozostają w Luksemburgu.

Artykuł  5

Europejski Bank Inwestycyjny znajduje się w Luksemburgu, gdzie spotykają się jego organy kierownicze i gdzie prowadzona jest cała jego działalność.

Przepis ten dotyczy w szczególności rozwoju bieżącej działalności, w szczególności działalności przewidzianej w art. 130 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą, ewentualne rozszerzenie tej działalności na inne dziedziny oraz nowe misje, które zostaną powierzone Bankowi.

Siedziba biura łączności między Komisją i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, którego szczególnym zadaniem jest ułatwienie działalności Europejskiego Funduszu Rozwoju, znajduje się w Luksemburgu.

Artykuł  6

Komitet Walutowy zbiera się w Luksemburgu i w Brukseli.

Artykuł  7

Siedziby służb finansowych Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali znajdują się w Luksemburgu. W skład tych służb wchodzi dyrekcja generalna "Kredyty i inwestycje", jak również służby zobowiązane do pobierania podatków i podległe im działy księgowości.

Artykuł  8

Siedziba Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, do którego włączony jest Wspólny Urząd Sprzedaży i służby tłumaczeń średnio- i długoterminowych, znajdują się w Luksemburgu.

Artykuł  9

Ponadto w Luksemburgu siedziby mają następujące służby Komisji:

a) Urząd Statystyczny i służby przetwarzania danych;

b) Urzędy Higieny i Bezpieczeństwa Pracy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali;

c) Dyrekcja Generalna ds. Rozpowszechniania Informacji, Dyrekcja ds. Ochrony Zdrowia, Dyrekcja ds. Środków Bezpieczeństwa Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,

jak również stosowna infrastruktura administracyjna i techniczna.

Artykuł  10

Rządy Państw Członkowskich gotowe są ustanowić lub przenieść do Luksemburga inne organy i służby wspólnotowe, w szczególności z dziedziny finansów, o ile zostanie zapewnione ich właściwe funkcjonowanie.

W tym celu Państwa Członkowskie wzywają Komisję do corocznego prezentowania sprawozdań dotyczących sytuacji istniejącej w kwestii lokalizowania organów i służb wspólnotowych i możliwości podejmowania nowych środków w myśl tego przepisu, mając na uwadze konieczność właściwego funkcjonowania Wspólnot.

Artykuł  11

W celu zagwarantowania sprawnego funkcjonowania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, wzywa się Komisję do przystąpienia w sposób stopniowy i skoordynowany do przeniesienia różnych służb, przeprowadzając w ostatniej kolejności przeniesienie służb zarządu rynkiem węgla i stali.

Artykuł  12

Z zastrzeżeniem powyższych przepisów, niniejsza decyzja nie narusza tymczasowych miejsc pracy instytucji i służb Wspólnot Europejskich, jakie wynikają z wcześniejszych postanowień rządów, ani zgrupowań służb, które zostały spowodowane ustanowieniem jednej Rady i jednej Komisji.

Artykuł  13

Niniejsza decyzja wchodzi w życie tego samego dnia, co Traktat ustanawiający jedną Radę i jedną Komisję Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia ósmego kwietnia tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego piątego roku.

Paul-Henri SPAAK
Kurt SCHMÜCKER
Maurice COUVE de MURVILLE
Amintore FANFANI
Pierre WERNER
J. M. A. H. LUNS

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024