Język postępowania: włoski
(Dz.U.UE C z dnia 13 stycznia 2025 r.)
Sąd odsyłający
Tribunale di Brindisi
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: YP
Druga strona postępowania: AMCO - Asset Management Company SpA i w jej imieniu IFIS NPL Servicing SpA
Pytania prejudycjalne
1) Czy i pod jakimi warunkami art. 6 i 7 dyrektywy 93/13/EWG 1 w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej stoją na przeszkodzie uregulowaniu takiemu jak uregulowanie krajowe, które uniemożliwia sądowi egzekucyjnemu (w ramach wniosku o zawieszenie wykonania, a zatem rozpoznania sprawy w trybie uproszczonym lub w ramach rozpoznania co do istoty powództwa przeciwegzekucyjnego) przeprowadzenie z urzędu lub na wniosek dłużnika kontroli sądowego tytułu egzekucyjnego, który stał się prawomocny, a także stwierdzenie nieuczciwego charakteru - nawet tylko w sposób incydentalny i uproszczony - lub wyznaczenie terminu na wniesienie sprzeciwu po terminie w celu stwierdzenia takiego nieuczciwego charakteru przez sąd orzekający?
Ma to miejsce, gdy spełnione są następujące warunki:
a) Sprzeciw od nakazu zapłaty został wniesiony z przyczyn innych niż nieuczciwy charakter warunków umowy poręczenia i został rozstrzygnięty prawomocnym wyrokiem (w sposób dorozumiany stwierdzającym brak nieuczciwego charakteru warunku umownego);
b) nie przeprowadzono kontroli nieuczciwego charakteru w postępowaniu rozpoznawczym lub w postępowaniu w sprawie sprzeciwu;
c) ani też w momencie sporządzenia i wydania nakazu zapłaty jego adresat nie otrzymał bezpośredniej informacji o możliwości powołania się na ochronę konsumenta;
2) Czy dla powyższej oceny zgodności przepisów krajowych w niniejszej sprawie ma jakiekolwiek znaczenie, choćby tylko uzupełniająco, że konsument dowiaduje się o swoim statusie po wniesieniu w terminie pierwszego sprzeciwu, a możliwość powzięcia tej wiadomości była wcześniej wyłączona przez obowiązujące prawo (które odmawiało mu statusu konsumenta z tego tylko powodu, że jest on poręczycielem, bez rozróżnienia według obiektywnego celu poręczenia)?
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.150 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa C-667/24, AMCO: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunale di Brindisi (Włochy) w dniu 11 października 2024 r. - YP/AMCO - Asset Management Company SpA i w jej imieniu IFIS NPL Servicing SpA |
Data aktu: | 13/01/2025 |
Data ogłoszenia: | 13/01/2025 |