united kingdom
ukraine

ZALECENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO z dnia 31 stycznia 2025 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie majątku, dochodów i spożycia gospodarstw domowych (EBC/2025/5)

ZALECENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 31 stycznia 2025 r.
w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie majątku, dochodów i spożycia gospodarstw domowych

(EBC/2025/5)

(C/2025/1164)

(Dz.U.UE C z dnia 27 lutego 2025 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 5 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu podjęcia określonych zadań przewidzianych w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) Europejski System Banków Centralnych (ESBC) wymaga kompleksowych i wiarygodnych informacji statystycznych w zakresie majątku, dochodów i spożycia gospodarstw domowych. Wymogi Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczące informacji statystycznych w tej dziedzinie są określone w wytycznych EBC/2025/3 z dnia 31 stycznia 2025 r. w sprawie informacji statystycznych przekazywanych w odniesieniu do majątku, dochodów i spożycia gospodarstw domowych 1 . Wytyczne te zobowiązują krajowe banki centralne (KBC) państw członkowskich strefy euro do przekazywania EBC informacji statystycznych na temat majątku, dochodów i spożycia zgodnie z ich wymogami do celów wyjaśnionych w motywach tych wytycznych. Zgodnie z art. 34 ust. 1 tiret trzecie statutu ESBC i EBC EBC może również formułować zalecenia dotyczące zbierania informacji statystycznych niezbędnych do wykonywania zadań ESBC.

(2) Informacje na poziomie gospodarstw domowych na temat majątku, dochodów i spożycia, które są niezbędne do spełnienia wymogów EBC zgodnie z tymi wytycznymi, są obecnie dostępne wyłącznie w ramach badania finansów i spożycia gospodarstw domowych (Household Finance and Consumption Survey, HFCS), które jest przeprowadzane w poszczególnych państwach członkowskich przez KBC strefy euro i KBC spoza strefy euro lub przez inne właściwe organy na podstawie przepisów krajowych, które umożliwiają zbieranie informacji na poziomie gospodarstw domowych w drodze przeprowadzania ankiet wśród osób fizycznych. Niektóre KBC spoza strefy euro wprowadziły zatem zasady dotyczące gromadzenia informacji statystycznych, które wchodzą w zakres wytycznych EBC/2025/3, oraz gromadzą takie informacje.

(3) Odpowiednie informacje statystyczne gromadzone przez KBC spoza strefy euro byłyby wykorzystywane przez EBC do analizy skutków środków polityki pieniężnej w różnych gospodarstwach domowych, co stanowi kluczowy element oceny proporcjonalności prowadzenia polityki pieniężnej w całej Unii, zgodnie z art. 127 ust. 2 TFUE. Takie informacje byłyby również wykorzystywane na potrzeby przyczyniania się przez ESBC do należytego wykonywania polityk prowadzonych przez właściwe organy w odniesieniu do stabilności systemu finansowego, zgodnie z art. 127 ust. 5 TFUE.

(4) Jak wskazano w motywie 8 wytycznych ECB/2025/3, zgodnie z art. 5 Statutu ESBC i EBC w związku z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej, państwa członkowskie spoza strefy euro, które planują przyjęcie euro, powinny w ramach przygotowań opracować i wdrożyć środki mające na celu zbieranie informacji statystycznych koniecznych do spełnienia wymogów EBC w zakresie sprawozdawczości statystycznej. W celu umożliwienia EBC uzyskania kompleksowego obrazu informacji statystycznych zbieranych w całej Unii oraz przeprowadzenia odpowiednich analiz KBC państw członkowskich spoza strefy euro, które mają przyjąć euro, powinny być zobowiązane do przekazywania EBC informacji statystycznych obejmujących określony okres poprzedzający przyjęcie euro przez te państwa członkowskie.

(5) Spełnienie wymogów sprawozdawczych określonych w wytycznych EBC/2025/3 w sposób skoordynowany i skuteczny oraz zagwarantowanie pewności prawa wymaga, aby niniejsze zalecenie stało się skuteczne w tym samym terminie, co te wytyczne,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

I. Definicje

Do celów niniejszego zalecenia użyte terminy mają znaczenie nadane im w wytycznych EBC/2025/3.

II. Przekazywanie informacji statystycznych

a) Adresatów niniejszego zalecenia wzywa się do terminowego wywiązania się z obowiązków nałożonych na KBC strefy euro na mocy art. 3 -18 wytycznych EBC/2025/3.

b) Informacje przekazywane na podstawie wytycznych EBC/2025/3 powinny być zgodne ze standardami i wymogami statystycznymi EBC, o których mowa w tych wytycznych.

III. Przepisy końcowe

Adresatów niniejszego zalecenia wzywa się do zapewnienia skuteczności niniejszemu zaleceniu od dnia powiadomienia krajowych banków centralnych państw członkowskich, których walutą jest euro, o wytycznych EBC/2025/3.

Niniejsze zalecenie jest skierowane do KBC państw członkowskich spoza strefy euro.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 31 stycznia 2025 r.

1 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego (UE) 2025/333 z dnia 31 stycznia 2025 r. w sprawie informacji statystycznych przekazywanych w odniesieniu do majątku, dochodów i spożycia gospodarstw domowych (EBC/2025/3) (Dz.U. L, 2025/333, 27.2.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2025/333/oj).

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1164

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: ZALECENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO z dnia 31 stycznia 2025 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie majątku, dochodów i spożycia gospodarstw domowych (EBC/2025/5)
Data aktu: 31/01/2025
Data ogłoszenia: 27/02/2025