Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
(C/2024/599)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie tej zmiany nieznacznej jest podany do wiadomości publicznej w bazie danych Komisji eAmbrosia.

JEDNOLITY DOKUMENT

"ΚΟΝΣΕΡΒΟΛΙΑ ΑΡΤΑΣ / KONSERVOLIA ARTAS"

Nr UE: PGI-GR-0349-AM01 - 27.7.2021

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa

"ΚΟΝΣΕΡΒΟΛΙΑ ΑΡΤΑΣ / KONSERVOLIA ARTAS"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Grecja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) "Konservolia Artas" może być stosowane w odniesieniu do oliwek stołowych odmiany Konservolia (Olea europaea L., cv. Conservolea), uprawianych na wyznaczonym obszarze.

- Masa owocu waha się od 4 do 12 g.

- Pestka stanowi 10-15 % całkowitej masy owocu.

- Skórka stanowi 2-4 % całkowitej masy owocu, a miąższ 81-88 %.

- Wielkości:

- oliwki zielone 160 sztuk/kg

- oliwki o zmieniającej się barwie ("oliwki zmieniające kolor") 170 sztuk/kg

- oliwki czarne 150 sztuk/kg

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Surowcem do produkcji Konservolia Artas (ChOG) są oliwki odmiany Konservolia. Są uprawiane na obszarze geograficznym Konservolia Artas (ChOG), jak opisano w ust. 4.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Produkcja, obróbka i przetwarzanie produktu o nazwie Konservolia Artas odbywają się na wyznaczonym obszarze.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

W celu zapewnienia identyfikowalności produktu gotowego na opakowaniu umieszcza się numery kodów. Numery te składają się z początkowych liter nazwy geograficznej nazwy pochodzenia, po których następuje numer seryjny opakowania i dwie ostatnie cyfry roku produkcji, zapisane w następujący sposób: AP [AR] - numer seryjny opakowania - dwie ostatnie cyfry roku produkcji oliwek "Konservolia Artas" (ChOG).

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje:

w gminie Arta: cała jednostka gminna Vlacherna (miejscowości Vlacherna, Grammenitsa, Grimpovo, Korfovouni); część jednostki gminnej Xirovouni, która obejmuje miejscowości Kampi i Pantanassa oraz [obszar] miejscowości Ammotopos na południe od północnej granicy osady Ammotopos aż do starożytnej cytadeli Orraon, rozciągająca się do skrzyżowania prowadzącego do miejscowości Pistiana; wschodnia część jednostki gminnej Arta, która obejmuje obszar rozpoczynający się na wschód od drogi krajowej Arta-Ioannina od punktu, w którym położony jest zamek, na północ od ulicy Zarra i na zachód od ulicy Kommenou oraz na północ od drogi prowincjonalnej Arta- Kommeno aż do granicy z jednostką gminną Arachthos;

w gminie Kentrika Tzoumerka: część jednostki gminnej Athamania, która obejmuje południowozachodnią część miejscowości Kato Kalentini znajdującą się nad jeziorem Pournari i graniczącą z północnozachodnim krańcem miejscowości Markiniada, jak również południowowschodnią część miejscowości Kato Kalentini, która znajduje się nad jeziorem Pournari i graniczy z północnowschodnim krańcem miejscowości Markiniada;

w gminie Nikolaos Skoufas: cała jednostka gminna Peta (wspólnota gmin Peta i miejscowości Marakiniada i Megarchi); cała jednostka gminna Kompoti (wspólnota gmin Kompoti i miejscowości Sellades i Foteino); cała jednostka gminna Kommeno; oraz z jednostki gminnej Arachthos miejscowości Peranthi, Loutrotopos i Sykies i część Neochori położona na wschód od brzegu rzeki Arachthos;

w gminie Georgios Karaiskakis: część jednostki gminnej Georgios Karaiskakis, która obejmuje całą miejscowość Petra, część miejscowości Diasello na zachód od współrzędnych 21.1714 39.1528 i 21.1731 39.1610 oraz do granic północnych, praktycznie całą miejscowość Dimari, na zachód od współrzędnych 21.1714 39.1528 i 21.1731 39.1610 oraz część miejscowości Klidi wyznaczoną południowymi granicami i położoną na zachód od współrzędnych 21.1760 39.1264 i 21.1714 39.1528.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek między oznaczeniem Konservolia Artas a obszarem geograficznym opiera się na cechach jakościowych produktu.

Zgodnie z odpowiednią literaturą naukową Arta jest jednym z najważniejszych obszarów pochodzenia odmiany Kon- servolia. Od czasów starożytnych odmiana ta jest uprawiana na tym obszarze i zaaklimatyzowała się na nim, dzięki czemu uzyskuje się oliwki o szczególnych właściwościach. Z odmiany tej otrzymuje się charakterystyczne oliwki stołowe, znane ze swych doskonałych właściwości fizycznych, chemicznych i organoleptycznych. Oliwki mają jędrny miąższ, łatwo oddzielający się od pestki, oraz owocowy smak. Stosunek miąższu do pestki wynosi około 10:1. Masa waha się od 4 do 12 g. Zawartość oleju waha się od 14 do 18 %. W przypadku oliwek zielonych barwa waha się od żółtawozielonej do ciemnozielonej. Oliwki o zmieniającej się barwie mogą być jasnozielone do żółtawozielonych, z plamkami o barwie od brązowej do fioletowoczarnej. Barwa oliwek czarnych może być ciemnobrązowa do fioletowo-czarnej.

Związek między szczególną jakością produktu Konservolia Artas a wyznaczonym obszarem geograficznym można dostrzec we wpływie czynnika środowiskowego (naturalnego) i ludzkiego, jak opisano poniżej.

Klimat na wyznaczonym obszarze

Oliwki Konservolia Artas są uprawiane na obszarach należących jednostki regionalnej Arta. Miejscowy klimat jest umiarkowany, a średnie roczne opady deszczu wynoszą 900-1 000 mm.

Klimat tego obszaru sprzyja osiąganiu wysokiej wydajności przez odmianę Konservolia w Arta. Zimą występuje tu wystarczająco dużo godzin niskich temperatur, aby spowodować obfite kwitnienie i owocowanie. Podczas krytycznych etapów cyklu wegetacyjnego, tj. kwitnienia i utwardzania pestki, opady deszczu w regionie sprzyjają kwitnieniu, obfitemu zawiązywaniu się owoców i rozwojowi dużych owoców.

Gleba

Gleby na wyznaczonym obszarze geograficznym produkcji Konservolia Artas są na ogół kwaśne.

Praktyki uprawy

Tradycyjnie oliwki Konservolia Artas uprawia się prawie bez nawadniania; na krytycznych etapach cyklu wegetacyjnego (tj. podczas kwitnienia wiosną i zawiązywania się owoców w sierpniu), kiedy opady są niewystarczające do zaspokojenia potrzeb upraw, potrzebne jest bardzo nieznaczne nawodnienie. Zbiory rozpoczynają się od etapu zielonych oliwek, pod koniec września. Kończą się pod koniec listopada, na etapie czarnych oliwek. Zbieranie odbywa się ręcznie, przy użyciu grabi. Dokłada się wszelkich starań, aby nie uszkodzić owoców. Zebrany produkt jest niezwłocznie przekazywany do zakładu przetwórczego w perforowanych skrzynkach z tworzyw sztucznych.

Praktyki przetwarzania

Przetwarzanie Konservolia Artas polega na myciu oliwek w celu usunięcia ciał obcych. Oliwki są następnie zanurzane w kadziach o dowolnej wielkości z solanką, nadających się do kontaktu z żywnością, w których następuje fermentacja i konserwacja. Naturalna fermentacja oliwek, zwłaszcza oliwek czarnych, zachowuje najwyższe właściwości organoleptyczne oraz charakterystyczne właściwości fizyczne i chemiczne oliwek Konservolia Artas. Po zakończeniu fermentacji oliwek umieszcza się je w opakowaniu nadającym się do kontaktu z żywnością i udostępnia się je do spożycia. Zawartość opakowania może mieć dowolną masę.

Ta szczególna odmiana oliwek doskonale dostosowała się do warunków glebowych i klimatycznych, co w połączeniu z tradycyjnymi metodami uprawy, zbioru i przetwarzania pozwala uzyskać charakterystyczne cechy produktu końcowego.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/2021/prodiagrafes_konservolia271221.pdf

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024