Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 17 czerwca 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s. (Bratysława, Słowacja) (przedstawiciele: A. Borner i S. Henrich, adwokaci)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji C(2024) 810 wersja ostateczna z dnia 2 lutego 2024 r. potwierdzającej odmowę dostępu do niektórych dokumentów; oraz
- obciążenie strony pozwanej całością kosztów postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.
1. Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia prawa strony skarżącej do dostępu do informacji i dokumentów na podstawie art. 15 ust. 3 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej (zwanej dalej "kartą"), art. 42 TFUE oraz rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 1 , ponieważ strona pozwana niesłusznie odmówiła udzielenia dostępu do odpowiednich dokumentów na podstawie wyjątku przewidzianego w art. 4 ust. 2 tiret drugie rozporządzenia nr 1049/2001. Wyjątek dotyczący ochrony postępowań sądowych nie ma zastosowania. Pozwana nie mogła zatem powołać się na ten przepis w celu odmówienia dostępu do istotnych dokumentów.
Pozwana błędnie zinterpretowała i zastosowała przesłanki wyjątku, co potwierdza orzecznictwo dotyczące dostępu do dokumentów, które nie zostały sporządzone w ramach postępowania sądowego. W szczególności pozwana nie przedstawiła wystarczających wyjaśnień co do istnienia właściwego postępowania sądowego, w ramach którego odesłanie prejudycjalne powinno być szczególnie prawdopodobne, istotnego związku między żądanymi dokumentami a krajowym postępowaniem sądowym oraz nie wykazała i nie wyjaśniła, dlaczego ujawnienie każdego żądanego dokumentu stanowiłoby konkretne i hipotetyczne naruszenie równości broni stron postępowania sądowego.
Ponadto decyzja pozwanej stanowi naruszenie właściwych ustaw i praw skarżącej, ponieważ nie uznała ona, że dostęp do żądanych dokumentów powinien zostać udzielony ze względu na nadrzędny interes publiczny uzasadniający ujawnienie.
2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia przysługującej skarżącej prawa dostępu do informacji i dokumentów, ponieważ strona pozwana niesłusznie odmówiła dostępu do istotnych dokumentów na podstawie wyjątku przewidzianego w art. 4 ust. 2 tiret trzecie rozporządzenia nr 1049/2001.
Pozwana nie może skutecznie powoływać się na wyjątek dotyczący ochrony celów dochodzenia, ponieważ w chwili wydania przez nią decyzji o odmowie dostępu do żądanych dokumentów nie toczyło się żadne dochodzenie. Pozwana nie może uzasadniać odmowy dostępu wyłącznie na podstawie ewentualnych przyszłych dochodzeń. Pozwana nie może również twierdzić, że jakiekolwiek dochodzenie (aktualne lub potencjalne) byłoby poważnie zagrożone w przypadku ujawnienia. Pozwana nie przedstawiła wystarczających wyjaśnień na poparcie takich obaw oraz brak jest rzeczywistego ryzyka naruszenia dochodzenia.
Nawet gdyby wyjątek miał zastosowanie (czemu się zaprzecza), nie można odmówić dostępu do odpowiednich dokumentów ze względu na nadrzędny interes publiczny uzasadniający ujawnienie.
3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia prawa dostępu do informacji strony skarżącej, ponieważ strona pozwana bezprawnie odmówiła dostępu do istotnych dokumentów na podstawie wyjątku przewidzianego w art. 4 ust. 3 akapit pierwszy rozporządzenia nr 1049/2001.
Pozwana nie może powoływać się na wyłączenie dotyczące ochrony procesu podejmowania decyzji przez instytucję, ponieważ każda właściwa decyzja została już wydana, jeżeli dokumenty te nie zostały sporządzone lub otrzymane na użytek wewnętrzny, a pozwana nie wyjaśniła w wystarczający sposób, dlaczego ujawnienie poważnie naruszyłoby proces podejmowania decyzji przez pozwaną.
Nawet gdyby wyjątek miał zastosowanie (czemu się zaprzecza), nie można odmówić dostępu do odpowiednich dokumentów ze względu na nadrzędny interes publiczny uzasadniający ujawnienie.
4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia prawa Unii Europejskiej, w szczególności przysługującego skarżącej prawa dostępu do informacji i dokumentów, ponieważ strona pozwana naruszyła ogólną zasadę proporcjonalności ustanowioną w art. 4 ust. 6 rozporządzenia nr 1049/2001 i obowiązek uzasadnienia.
5. Zarzut piąty dotyczący naruszenia przysługującego skarżącej prawa do dostępu do mających istotne znaczenie dla skarżącej akt sprawy strony pozwanej na mocy art. 41 ust. 2 lit. b) karty.
Decyzja pozwanej narusza prawo Unii Europejskiej, ponieważ skarżąca ma prawo dostępu do odpowiednich dokumentów również w odniesieniu do akt jej dotyczących, ponieważ przedmiotowe dokumenty dotyczą dochodzeń zakończonych zgodnie z art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 2 , co spowodowało bezpośrednie i podstawowe konsekwencje dla skarżącej.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.3621 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-185/24: Skarga wniesiona w dniu 2 kwietnia 2024 r. - Novis/Komisja |
Data aktu: | 17/06/2024 |
Data ogłoszenia: | 17/06/2024 |