Sprawa T-776/20: Wyrok Sądu z dnia 26 lipca 2023 r. - Stockdale v. Rada Unii Europejskiej i in.

Wyrok Sądu z dnia 26 lipca 2023 r. - Stockdale/Rada i in.
(Sprawa T-776/20) 1

[Skarga o stwierdzenie nieważności oraz o odszkodowanie i zadośćuczynienie - Międzynarodowy pracownik kontraktowy zatrudniony przy Specjalnym Przedstawicielu Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie - Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa - Rozwiązanie umowy o pracę w następstwie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii - Właściwość sądu Unii - Umowny charakter sporu - Brak klauzuli arbitrażowej i klauzuli prorogacyjnej - Artykuły 263, 268, 272 i 274 TFUE - Rozporządzenie (UE) nr 1215/2012 - Dopuszczalność - Określenie pozwanych - Pojęcie "organu lub jednostki organizacyjnej Unii" - Częściowa niewłaściwość i częściowa niedopuszczalność]

(C/2023/213)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 23 października 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: Robert Stockdale (Bristol, Zjednoczone Królestwo) (przedstawiciel: N. de Montigny, adwokat)

Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej (przedstawiciele: A. Vitro, M. Bauer i J. Rurarz, pełnomocnicy), Komisja Europejska (przedstawiciele: D. Bianchi i G. Gattinara, pełnomocnicy), Europejska Służba Działań Zewnętrznych (przedstawiciele: S. Marquardt, K. Kouri, R. Spáč i S. Rodríguez Sánchez-Tabernero, pełnomocnicy), Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie (przedstawiciele: B. Bajic, pełnomocnik, którą wspierała E. Raoult, adwokat)

Przedmiot

W skardze opartej na art. 263, 268 i 272 TFUE skarżący, wnosi, tytułem głównym, po pierwsze, o stwierdzenie niezgodności z prawem decyzji Specjalnego Przedstawiciela Unii Europejskiej (zwanego dalej "SPUE") w Bośni i Hercegowinie z dnia 17 listopada 2020 r., na mocy której rozwiązał on z nim umowę o pracę z dniem 31 grudnia 2020 r., oraz o naprawienie szkody i krzywdy, jakie miał ponieść w wyniku tej decyzji, po drugie, o przekształcenie jego stosunku umownego z SPUE w Bośni i Hercegowinie na umowę o pracę na czas nieokreślony, po trzecie, o naprawienie szkody, jaką miał ponieść z powodu nieprzyjęcia przez Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ), jasnego regulaminu, który miałby do niego zastosowanie, oraz, tytułem ewentualnym, o stwierdzenie powstania odpowiedzialności pozaumownej Unii w przypadku oddalenia jego żądań przedstawionych tytułem głównym.

Sentencja

1) Skarga zostaje odrzucona:

- ze względu na niewłaściwość Sądu w zakresie, w jakim zmierza ona do nakazania przywrócenia Roberta Stockdale'a do pracy jako członka personelu Specjalnego Przedstawiciela Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie;

- ze względu na niewłaściwość Sądu w zakresie, w jakim zmierza ona do przekształcenia umów o pracę zawartych z Robertem Stockdalem na czas określony w jedną umowę zawartą na czas nieokreślony i do stwierdzenia naruszenia przez pozwanych ich obowiązków umownych;

- jako niedopuszczalna w odniesieniu do Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) w zakresie, w jakim zmierza ona do stwierdzenia nieważności decyzji Specjalnego Przedstawiciela Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie z dnia 17 listopada 2020 r., na mocy której umowa o pracę z Robertem Stockdalem została rozwiązana, oraz do naprawienia szkody i do zadośćuczynienia za krzywdę, które miały zostać wyrządzone przez tę decyzję;

- jako niedopuszczalna w pozostałym zakresie w odniesieniu do Komisji i ESDZ.

2) Zarzuty niewłaściwości i niedopuszczalności zostają oddalone w pozostałym zakresie.

3) Komisja i ESDZ pokrywają własne koszty w związku z zarzutami niewłaściwości i niedopuszczalności.

4) Rozstrzygnięcie o kosztach poniesionych przez Robertem Stockdale'a, przez Radę i przez Specjalnego Przedstawiciela Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie w związku z zarzutami niewłaściwości i niedopuszczalności nastąpi w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.

1 Dz.U. C 128 z 12.4.2021.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.213

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Sprawa T-776/20: Wyrok Sądu z dnia 26 lipca 2023 r. - Stockdale v. Rada Unii Europejskiej i in.
Data aktu: 26/07/2023
Data ogłoszenia: 23/10/2023