Sprawa C-591/22: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez College van Beroep voor het bedrijfsleven (Niderlandy) w dniu 12 września 2022 r. - L. VOF/Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez College van Beroep voor het bedrijfsleven (Niderlandy) w dniu 12 września 2022 r. - L. VOF/Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit
(Sprawa C-591/22)

Język postępowania: niderlandzki

(2022/C 472/34)

(Dz.U.UE C z dnia 12 grudnia 2022 r.)

Sąd odsyłający

College van Beroep voor het bedrijfsleven

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: L. VOF

Druga strona postępowania: Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit

Pytania prejudycjalne

1) W jakiej sytuacji zachodzi wyjątkowy przypadek w rozumieniu pkt 2.2.2.2. lit. c) załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 200/2010 z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (WE) nr 2160/2003 1  Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do celu unijnego ograniczenia częstości występowania serotypów salmonelli w dorosłych stadach hodowlanych gatunku Gallus gallus 2 , gdy właściwy organ ma powody, aby podjąć wątpliwości do co prawidłowości dodatnich wyników badana na obecność salmonelli przeprowadzonego w ramach rutynowego pobrania próbek z inicjatywy podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo spożywcze, co umożliwia właściwemu organowi podjęcie decyzji o powtórzeniu badania?

2) Czy następujące czynniki mają znaczenie dla ustalenia, czy zachodzi wyjątkowy przypadek w rozumieniu pkt 2.2.2.2 lit. c) załącznika do rozporządzenia nr 200/2010:

i) uzyskanie (kilku) ujemnych wyników badań na obecność danego rodzaju salmonelli w kolejnych próbkach pobranych z inicjatywy podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo spożywcze;

ii) okoliczność, że tylko jedna z dwóch próbek pobranych w danym budynku dała dodatni wynik na zakażenie salmonellą;

iii) status zaszczepienia (objętego próbą) stada przeciwko danemu rodzajowi salmonelli w odniesieniu do wieku stada;

iv) liczba budynków z dodatnim wynikiem badań w kierunku salmonelli w odniesieniu do częstotliwości pobierania próbek obowiązującej dla danego rodzaju salmonelli;

v) historia gospodarstwa pod względem częstości występowania wykrytego (odzwierzęcego) typu salmonelli?

3) Jeżeli na pytanie drugie pkt i) zostanie udzielona odpowiedź twierdząca: jakiego okresu czasu można udzielić podmiotowi prowadzącemu przedsiębiorstwo spożywcze na pobranie (ewent. zlecenie pobrania) kolejnych próbek i dostarczenie wyników ich badań, zanim właściwy organ rozpocznie wykonanie środków o nieodwracalnych skutkach, nałożonych na skutek stwierdzenia zakażenia?

1 Dz.U. 2003, L 325, s. 1.
2 Dz.U. 2010, L 61, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024