Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2022/C 410/11)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Segarcea"

PDO-RO-A1214-AM01

Data przekazania informacji: 1 sierpnia 2022 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Wprowadzenie nowych odmian winorośli jako głównych odmian produkcyjnych

W specyfikacji wprowadzono zmiany polegające na włączeniu odmian winorośli Feteasca regala i Touriga nacional na potrzeby produkcji, odpowiednio, win białych i win czerwonych.

Wprowadzenie odmiany Feteasca regala - starej rumuńskiej odmiany, powszechnie uprawianej w tym kraju - poszerzyło możliwości wykorzystania szczególnych warunków panujących na obszarze ChNP Segarcea w produkcji win gatunkowych, co zwiększyło renomę nazwy pochodzenia dzięki zróżnicowaniu gamy odmian i wyrażeniu złożoności aromatycznej cenionych odmian krajowych.

W regionie Segarcea odmiana ta wykazuje dobre możliwości adaptacyjne i pozwala osiągnąć wysoką jakość, ponieważ w winogronach kumulują się aromaty i cukier. Z odmiany tej można wyprodukować delikatne wina, które są jasne, klarowne, o wyraźnej słomkowożółtej barwie z zielonkawymi refleksami, o zapachu kwiatu winorośli i o odpowiednim poziomie kwasowości wynikającym z cech doliny, w której się tę odmianę uprawia.

Odmiana Touriga nacional wykazuje dobre zdolności adaptacyjne w obszarze ChNP Segarcea i zachowuje specyficzne cechy odmiany, na które wpływa również struktura gleby, warunki hydrologiczne i lokalny klimat. Odmiana ta charakteryzuje się owocowymi nutami, jasnoczerwoną barwą, wysoką zawartością alkoholu i dużą zawartością ekstraktu, ze zrównoważoną akumulacją cukrów, co wynika z uprawy winorośli na glebach o wysokiej zawartości węglanu wapnia i bogatych w tlenki żelaza oraz z położenia winnic na łagodnych zboczach, które są zasadniczo skierowane na południe, co sprzyja akumulacji cukrów i antocyjanów oraz wysokiej zawartości minerałów.

Zróżnicowanie gamy odmian dzięki wprowadzeniu powyższych odmian umożliwi poszerzenie oferty win, wyprodukowanie win z odmian uznanych w kraju/na arenie międzynarodowej poprzez wykorzystanie ich złożoności aromatycznej.

Wprowadzono zmiany w rozdziałach IV i XI specyfikacji oraz pkt 7 jednolitego dokumentu.

2. Zmiana wydajności winorośli (zwiększenie)

Zwiększono dopuszczalne wielkości zbiorów winogron i produkcji wina.

Zmiana wydajności produkcji wina jest konieczna dla obszaru objętego ChNP Segarcea, ponieważ w ostatnich latach osiągnięto postępy w produkcji: wzrost plonów winogron w momencie pełnej dojrzałości zbiorów oraz przy późniejszych zbiorach ze względu na zmiany w nowych strukturach winnic, ze względu na czynnik biotyczny (struktura klonalna, podkładki) oraz ze względu na czynnik enologiczny (wykorzystanie nowych technologii produkcji wina).

Od 2004 r., jeszcze przed programami transformacji/restrukturyzacji winnic, przekształcano winnice, w których osiągano pewien poziom zbiorów ze względu na stosunkowo niską gęstość nasadzeń. Podczas gdy wcześniejsze, wykar- czowane winnice charakteryzowały się gęstością 2 800-3 200 roślin na hektar, to na nowo utworzonych plantacjach sadzi się ponad 4 545 roślin na hektar: znacznie wzrosła gęstość nasadzeń w młodych winnicach w porównaniu z gęstością wcześniejszych plantacji, co również doprowadziło do wyższych plonów winogron.

Nowo wprowadzone odmiany są bardziej dopasowane do cech tego obszaru, a nowe klony starszych odmian w większym stopniu korzystają z bogatej mieszanki minerałów i składników odżywczych w glebie, jak również warunków enoklimatycznych obszaru.

Wspomniane zmiany wynikają z czynników enologicznych związanych z nowymi urządzeniami do produkcji wina oraz z wykorzystaniem nowych rozwiązań technicznych w dziedzinie materiałów do produkcji wina. Dobrym przykładem nowych urządzeń, które w znacznym stopniu przyczyniły się do zwiększenia produkcji wina, bez obniżenia jego jakości, są prasy pneumatyczne, które umożliwiły zwiększenie produkcji wina o ponad 15 % (w przypadku swobodnie spływającego moszczu). Również zautomatyzowane kadzie fermentacyjne o kontrolowanej temperaturze pozwoliły znacznie zwiększyć produkcję wina przy jednoczesnym podwyższeniu jego jakości, w szczególności poprzez utrzymanie, a w niektórych przypadkach zwiększenie profilu aromatycznego wina.

Wprowadzono zmiany w rozdziałach V i VII specyfikacji oraz pkt 7 jednolitego dokumentu.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Segarcea

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

1. Wina białe

ZWIĘZŁY OPIS SŁOWNY

Wina są energiczne, mają słomkowożółtą barwę z zielonkawymi refleksami oraz intensywne aromaty świeżo kwitnących kwiatów akacji. Dzięki dojrzewaniu w kadziach na osadzie i długiej fermentacji wino zawiera nuty trawy i bzu, owoców egzotycznych, brzoskwiń (odczuwalne zarówno w bukiecie jak i na podniebieniu).

W smaku dominują świeżość, kruchość, cytrusowa kwasowość, nuty kwiatowe, nuta owocowa, ponadprzeciętna cytrusowa kwasowość i długie wykończenie, solidna struktura o charakterze owoców, masła, ciepłej brioszki, cytrusów i świeżo uprażonych orzechów laskowych.

Są to typowe wina aromatyczne (wytrawne/półwytrawne) o bukiecie róż, słodkiej pulpy owocowej, białych kwiatów, o typowych aromatach winogron muskat, chłodnym smaku, określonej kwasowości, żywotności i o pełnym smaku.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15,00
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 11,00
Minimalna kwasowość ogólna 4,0 miliekwiwalentów na litr
Ogólne cechy analityczne
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 18
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 200

2. Wina czerwone

ZWIĘZŁY OPIS SŁOWNY

Wina mają barwę fioletowoczerwoną, ciemną rubinowoczerwoną, rubinowoczerwoną z fioletowymi refleksami: intensywną i jasną granatowoczerwoną lub ceglastą, nawet gdy krótko dojrzewają. Dzięki zastosowanym procesom produkcji wina można lepiej wydobyć barwę i taniny oraz uzyskać delikatny zapach i smak drewna, wanilii, z bukietem zdominowanym przez owoce (wiśnie, maliny i truskawki) i przyprawy. Na podniebieniu wino charakteryzuje się równowagą pomiędzy nutami owocowymi i nutami lukrecji, delikatnymi śladami przypalonego drewna, dobrze zintegrowanymi okrągłymi taninami, pełnym smakiem oraz dominującym aromatem jagód, dżemów, aromatycznych ziół, aromatów drzewnych i wanilii (wino beczkowe).

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15,00
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 11,00
Minimalna kwasowość ogólna 4,0 miliekwiwalentów na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 20
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 150

3. Wina różowe

ZWIĘZŁY OPIS SŁOWNY

Wina dojrzewające na osadzie, mieszane kijem, o świeżym, owocowym (czerwone porzeczki, wiśnie i białe czereśnie) i chłodnym charakterze. Wina mają intensywne aromaty czerwonych jagód, dżemu i malin oraz są łagodne i zrównoważone świeżą kwasowością.

Mają barwę intensywnie łososioworóżową, aromaty białych wiśni, płatków róży, zielonego pieprzu, miodu, dzikich truskawek oraz świeży i intensywny owocowy smak, żywą kwasowość i intensywne wykończenie.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15,00
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 11,00
Minimalna kwasowość ogólna 4,0 grama na litr wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 18
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 200

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

1. Praktyki enologiczne

Odpowiednie ograniczenia dotyczące produkcji win

Stosowanie wzbogacania w produkcji win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia Segarcea jest niedozwolone.

Zwiększanie naturalnej objętościowej zawartości alkoholu w moszczu winogronowym, częściowo sfermentowanym moszczu winogronowym lub w winie na etapie fermentacji jest niedozwolone.

2. Praktyka uprawy

Praktyka uprawy

- Minimalna dopuszczalna gęstość nasadzeń wynosi: 3 000 roślin na hektar.

- W nowo założonych winnicach gęstość wynosi co najmniej 4 132 roślin na hektar.

- System uprawy jest niezabezpieczony lub częściowo zabezpieczony; zaleca się formowanie pnia za pomocą metody Guyota, z zastosowaniem pojedynczego lub dwustronnego kordonu oraz okresowo wymienianych łóz.

- Stosuje się długi lub mieszany system cięcia, a maksymalne obciążenie owocami wynosi 15 pąków/m2.

5.2. Maksymalna wydajność

1. Feteasca alba, Feteasca regala, Riesling Italian, Riesling de Rhin, Sauvignon, Viognier, Pinot gris, Chardonnay

14 000 kilogramów winogron z hektara

2. Tamaioasa romaneasca, Tamaioasa roza

14 000 kilogramów winogron z hektara

3. Pinot noir, Merlot, Syrah, Feteasca neagra, Marcelan, Negru de Dragasani, Touriga nacional, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon

12 000 kilogramów winogron z hektara

4. Feteasca alba, Feteasca regala, Riesling Italian, Riesling de Rhin, Sauvignon, Viognier, Pinot gris, Chardonnay

112 hektolitrów z hektara

5. Tamaioasa romaneasca, Tamaioasa roza

112 hektolitrów z hektara

6. Pinot noir, Merlot, Syrah, Feteasca neagra, Marcelan, Negru de Dragasani, Touriga nacional, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon

96 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Okręg Dolj:

- miasto Segarcea

- gmina Lipovu - wsie Lipovu i Lipovu de Sus;

- gmina Cerat - wsie Cerat i Malaica

7. Odmiany winorośli

Cabernet Franc N

Cabernet Sauvignon N - Petit Vidure, Bourdeos tinto

Chardonnay B - Gentil blanc, Pinot blanc Chardonnay

Feteascä alba B - Päsäreascä alba, Poama fetei, Mädchentraube, Leanyka, Leanka

Feteascä neagra N - Schwarze Mädchentraube, Poama fetei neagra, Päsäreascä neagra, Coada randunicii

Feteascä regala B - Königliche Mädchentraube, Königsast, Kiralyleanka, Danasana, Galbena de Ardeal

Marcelan N

Merlot N - Bigney rouge

Negru de Draga§ani N

Pinot Gris G - Affumé, Grau Burgunder, Grauburgunder, Grauer Mönch, Pinot cendré, Pinot Grigio, Ruländer

Pinot noir N - Blauer Spätburgunder, Burgund mic, Burgunder roter, Klavner Morillon Noir

Riesling de Rhin B - Weisser Riesling, White Riesling

Riesling italian B - Olasz Riesling, Olaszriesling, Welschriesling

Sauvignon B - Sauvignon verde

Syrah N - Shiraz, Petit Syrah

Touriga Nacional R

Tamaioasa romaneasca B - Rumanische Weihrauchtraube, Tamianka

Tamaioasa roza Rs - Muscat rouge de Frontignan

Viognier B - Petit Vionnier, Viogne, Galopine, Vugava bijela

8. Opis związku lub związków

8.1. Związek z wyznaczonym obszarem

Ośrodek uprawy winorośli Segarcea jest częścią obszaru uprawy winorośli Dealurile Munteniei §i Olteniei (wzgórza Oltenii i Muntenii). Ośrodek jest położony na Nizinie Wołoskiej, 29 km na południe od miasta Krajowa, w większości na wysokości 145 m n.p.m. Segarcea znajduje się na 44°10' szerokości geograficznej północnej i 23°72' długości geograficznej wschodniej.

Segarcea znajduje się w centralnej części Niziny Oltenijskiej w międzyrzeczu rzek Jiu (na wschodzie) i Desnätui (na zachodzie) i jest częścią Campia Desnätuiului (Niziny Desnätui). To międzyrzecze nazywane jest Campia Segarcei (Nizina Segarcea). Razem z Campia Bäile§tiului (Równina Bäilesti) tworzą Nizinę Desnätui.

Nizina Segarcea nie posiada terenu eolicznego (formowanego w wyniku działania wiatru) i obejmuje podgórską równinę Sälcuta oraz tarasy naddunajskie, z których pięć (z ośmiu) ciągnie się na wschód od rzeki Desnätui.

Obszary uprawy winorośli należące do ośrodka uprawy winorośli Segarcea znajdują się na południowym krańcu podgórskiej równiny Sälcuta i na zboczu o przeważającej ekspozycji południowej, na którym łączą się trzeci taras Dunaju i wyniesiona równina Sälcuta. Obszar ten znajduje się pomiędzy krzywymi hipsograficznymi 100 m n.p.m. i 150 m n.p.m. Najbardziej wyniesione punkty tego obszaru to Dealul Viilor, na wysokości 151,7 m n.p.m., i Dealul Robului, na wysokości 150,3 m n.p.m. Na obszarze ośrodka uprawy winorośli Segarcea występują następujące rodzaje gleb: typowe wyługowane czarnoziemy, erodowane wyługowane czarnoziemy oraz gleby erodowane (na zboczach).

Z punktu widzenia geologii i litologii osadów powierzchniowych Równinę Oltenijską datuje się na późny pliocen, jeżeli chodzi o uformowanie pierwszego suchego lądu, ale na okres czwartorzędu, jeżeli chodzi o kształtowanie terenu, które nastąpiło w późniejszym okresie.

Jeśli chodzi o materiał litologiczny, to jest on w większości złożony z osadów lessowych, osadów gliniastych z plejstocenu oraz glin piaszczystych o wysokiej zawartości węglanów. Ten materiał pochodzenia aluwialnego i deluwialnego osadził się w erze czwartorzędu, w okresie międzylodowcowym. Osady te tworzą na głębokości 8-15 m kilkucentymetrową warstwę, przykrywając starsze, piaszczysto-gliniaste, piaszczyste lub piaszczysto-margliste osady z późnego pliocenu.

Na tym obszarze znajdują się strefy poddane wyraźnym procesom deluwialnym. Osady deluwialne związane są z przemieszczaniem się niektórych, już istniejących osadów plejstoceńskich w wyniku działania wody płynącej w sposób rozproszony w postaci spływu wywołanego opadami deszczu i topnieniem śniegu oraz w wyniku grawitacji (osuwiska). Na niektórych powierzchniach osady deluwialne w całości pokrywają doliny bez liniowego odpływu wzdłużnego, o zboczach łatwych do ustabilizowania i wykorzystania do celów rolniczych.

Klimat jest kontynentalny umiarkowany, ze słabym wpływem śródziemnomorskim spowodowanym częstym napływem mas powietrza z zachodu i południowego zachodu, nie wspominając o masach powietrza zwrotnikowego napływających z południa i masach powietrza znad Europy Wschodniej.

Wieloletnia średnia temperatura wynosi 11,6 °C. Średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu wynosi 24,1 °C i waha się w granicach 22,7-26,8 °C.

Suma rocznych opadów wynosi 565 mm (średnia z 5 lat), z czego 281 mm w okresie wegetacyjnym.

Uprawę winorośli i produkcję wina odnotowano na piśmie już w 1557 r., w dokumencie, w którym Patrascu cel Bun (Patrascu Dobry), ojciec Michała Walecznego (rum. Mihai Viteazul) przekazał "ziemie Segarcea swojej córce Marii" w formie posagu. W tamtym czasie winorośl i wina z Segarcea były dobrze znane. Ośrodek uprawy winorośli Segarcea po raz pierwszy uznano, wraz z 27 innymi rumuńskimi ośrodkami uprawy winorośli, za uprawniony do produkcji win objętych kontrolowaną nazwą pochodzenia na podstawie dekretu Rady Ministrów z 25 maja 1929 r.

8.2. Zależność przyczynowa

Dzięki nowym odmianom i nowoczesnym technologiom uprawy winorośli i produkcji wina ChNP Segarcea cieszy się obecnie rewelacyjną renomą.

Czas nasłonecznienia, temperatura otoczenia i opady atmosferyczne są najważniejszymi cechami klimatu obszaru uprawy winorośli, mającymi decydujący wpływ na procesy biologiczne, fizjologiczne i biochemiczne w winorośli, które wpływają na jakość i szczególny charakter win produkowanych w Segarcea.

Większość gleb wykorzystywanych do uprawy winorośli cechuje się wysoką zawartością węglanu wapnia i jest bogata w tlenki żelaza, co nadaje wytwarzanym na tym obszarze winom czerwonym barwę jasnoczerwoną i sprawia, że są one bardzo łagodne i mają wyrazisty charakter. Wina te można poddać procesowi dojrzewania.

Winnice mają zazwyczaj ekspozycję południową, południowozachodnią lub południowowschodnią, ponieważ większość z nich znajduje się na stosunkowo łagodnych zboczach i na płaskowyżach. Istotnymi czynnikami wpływającymi na jakość wina (skutkującymi intensywnymi aromatami czerwonych owoców, solidnością i świeżością) są znaczne nasłonecznienie, duży potencjał heliotermiczny i ograniczone opady.

Połączenie warunków glebowych i klimatycznych sprzyja produkcji win o cechach typowych dla tego obszaru, o intensywnych nutach owocowych i dużych możliwościach w zakresie dojrzewania. Hodowla winogron z gatunku vitis vinifera zaszczepionych na podkładkach, starannie rozmieszczonych zgodnie z "potencjałem" terenu, pozwala na uzyskanie win gatunkowych.

Winogrona do produkcji win białych zbiera się metodą zmechanizowaną, poddaje maceracji w temperaturze 8-10 °C, przy powolnej fermentacji, w zbiornikach ze stali nierdzewnej o kontrolowanej temperaturze 15-18 °C oraz poddaje się je dojrzewaniu na osadzie, zazwyczaj przez okres 3-5 miesięcy, a w przypadku niektórych win przez 21-30 dni.

Wino nabiera słomkowożółtego wyglądu z zielonkawymi refleksami oraz intensywnych aromatów świeżo kwitnących białych kwiatów akacji. Dzięki dojrzewaniu w zbiornikach na osadzie i długiej fermentacji wino zawiera nuty trawy i bzu, owoców egzotycznych, brzoskwiń (odczuwalne zarówno w bukiecie jak i na podniebieniu).

W smaku dominują świeżość, kruchość, cytrusowa kwasowość, zrównoważona nutami kwiatowymi lub owocowymi, ponadprzeciętna cytrusowa kwasowość i długie wykończenie, solidna struktura o charakterze owoców, masła, ciepłej brioszki, białych owoców, cytrusów, świeżo uprażonych orzechów laskowych.

Typowe wina aromatyczne (winogrona zbierane ręcznie) otrzymuje się najczęściej w wariantach wytrawnych i półwy- trawnych, a ich złożony bukiet sięga od róż do słodkiej pulpy owocowej, od białych kwiatów do klasycznych aromatów winogron muskat. Są żywe i mają pełną strukturę dzięki szczególnemu poziomowi kwasowości.

Wina czerwone/różowe powstają z winogron zbieranych metodą zmechanizowaną. W celu wydobycia bardziej intensywnej barwy i większej ilości tanin stosuje się tradycyjne procesy produkcji wina; wina dojrzewają średnio 6-8 miesięcy w dębowych beczkach, aby dodać aromaty powstające w kontakcie z drewnem. Bukiet zdominowany przez owoce (wiśnie, maliny, truskawki) i przyprawy staje się bogatszy zarówno pod względem zapachu, jak i smaku. Na podniebieniu wina charakteryzują się równowagą pomiędzy nutami owocowymi i nutami lukrecji, z delikatnymi śladami przypalonego drewna i dobrze zintegrowanymi okrągłymi taninami; wina mają pełny smak z nutami jagód, aromatycznych ziół, a w przypadku wina beczkowego - również z nutami drewna i wanilii.

Zmechanizowany zbiór winogron, maceracja-fermentacja w kadziach z przepompowywaniem moszczu (fr. remontage), kontrola temperatury fermentacji i liczba czynności przepompowywania moszczu - to wszystko ma na celu wyprodukowanie owocowych win z mniejszą zawartością tanin. Dojrzewanie odbywa się głównie w zbiornikach ze stali nierdzewnej i częściowo w beczkach dębowych średnio przez 6-8 miesięcy. Szeroki wachlarz aromatów powstały podczas długiej maceracji trwającej około ośmiu tygodni i dojrzewania przez 8-18 miesięcy w dębowych beczkach obejmuje między innymi dżemy, świeże jagody i wanilię.

8.3. Szczegółowe informacje o produkcie

Wina białe mają słomkowożółtą (zielonkawą) barwę, intensywne aromaty kwiatów akacji oraz nuty trawy i bzu powstałe podczas długiej fermentacji, a także nuty owoców egzotycznych i brzoskwiń. Smak jest świeży, charakteryzuje się cytrusową kwasowością, nutami kwiatowymi (akacji), miodu, dojrzałych owoców, ponadprzeciętną cytrusową kwasowość i długim wykończeniem, solidną strukturą o charakterze owoców, masła, ciepłej brioszki, cytrusów i świeżo uprażonych orzechów laskowych.

Typowe wina aromatyczne mają złożony bukiet (róże, słodka pulpa owocowa), a także klasyczne aromaty winogron muskat, ze żwawym charakterem i pełną strukturą dzięki specyficznej kwasowości.

Wina czerwone mają bukiet zdominowany przez czerwone owoce (wiśnie, maliny i truskawki), przyprawy, z równowagą pomiędzy nutami owoców i lukrecji, zintegrowane i umiarkowane okrągłe taniny, mają pełny smak, zawierają nuty jagód, aromatycznych ziół, a w winie beczkowym również nuty drewna i wanilii.

Szeroki wachlarz aromatów powstały podczas długiej maceracji trwającej około ośmiu tygodni i dojrzewania przez 8-18 miesięcy w dębowych beczkach obejmuje między innymi dżemy, świeże jagody i wanilię.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Warunki w zakresie wprowadzania do obrotu

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

W zależności od interesów producentów chronioną nazwę pochodzenia Segarcea można uzupełnić na etykietach win jedną z następujących nazw pojedynczych winnic: DEALU ROBULUI, PIETRICEAUA, GRADINA POPESTI, DEALU VIILOR, MALAICA, PLAIU VIILOR, LA CARIERA, LA TUFAN lub DEALU LIPOVULUI.

Link do specyfikacji produktu

https://www.onvpv.ro/sites/default/files/caiet_sarcini_doc_segarcea_modif_standard_cf_cerere_2020_no_track_changes_final.pdf

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.410.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 26/10/2022
Data ogłoszenia: 26/10/2022