Zawiadomienie komisji w sprawie interpretacji niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania kwalifikującej się działalności gospodarczej i kwalifikujących się aktywów

Zawiadomienie komisji w sprawie interpretacji niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania kwalifikującej się działalności gospodarczej i kwalifikujących się aktywów
(2022/C 385/01)

Celem niniejszego dokumentu zawierającego odpowiedzi na często zadawane pytania (FAQ) jest wyjaśnienie treści aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki ("akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji") 1  służące ułatwieniu jego wdrożenia.

Odpowiedzi na często zadawane pytania zawarte w niniejszym dokumencie wyjaśniają przepisy zawarte już w mającym zastosowanie prawodawstwie. Nie rozszerza się w nich w żaden sposób praw i obowiązków wynikających z takiego prawodawstwa ani nie wprowadza żadnych dodatkowych wymogów dotyczących zainteresowanych podmiotów gospodarczych i właściwych organów. Odpowiedzi na często zadawane pytania mają na celu jedynie wsparcie przedsiębiorstw finansowych i niefinansowych we wdrażaniu odpowiednich przepisów prawnych. Jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest upoważniony do interpretowania prawa Unii w wiążący sposób. Poglądy przedstawione w niniejszym zawiadomieniu nie mogą przesądzać o stanowisku, jakie Komisja Europejska może zająć przed sądami unijnymi i krajowymi.

W dniu 20 grudnia 2021 r. Komisja opublikowała dokument zawierający odpowiedzi na często zadawane pytania (22 pytania) dotyczące sposobu, w jaki przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe powinny ujawniać informacje dotyczące działalności gospodarczej i aktywów kwalifikujących się do systematyki zgodnie z aktem delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Niniejszy dokument uzupełnia wspomnianą publikację.

SPIS TREŚCI

KWESTIE OGÓLNE

1. Do jakich przedsiębiorstw ma zastosowanie obowiązek sprawozdawczy, o którym mowa w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki? ..

2. Jak definiuje się "działalność gospodarczą" w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawnienia informacji?

3. Czym jest działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki?

4. Czym jest działalność "wspomagająca" i działalność "na rzecz przejścia" w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

5. W jaki sposób można zidentyfikować i zgłosić kwalifikowalność w przypadku działalności gospodarczej związanej z adaptacją do zmian klimatu?

6. W jaki sposób należy korzystać z kodów NACE w celu identyfikacji działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności?

7. Czy przedsiębiorstwa mogą zgłaszać dobrowolne informacje w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

PRZEDSIĘBIORSTWA NIEFINANSOWE

8. W jakim stopniu przedsiębiorstwa powinny oceniać i zgłaszać działalność kwalifikującą się do systematyki w ich łańcuchu wartości na rynku wyższego i niższego szczebla?

9. W jaki sposób identyfikuje się działalność gospodarczą kwalifikującą się do systematyki, której opis zawiera określenia takie jak "niskoemisyjne" i "ryzyko związane z klimatem"?

10. Czy w kontekście kwalifikowalności do systematyki przedsiębiorstwa powinny zgłaszać podział działalności według celu środowiskowego?

11. Jak definiuje się obrót, nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

12. Jaki jest zakres stosowania sformułowania "inne bezpośrednie wydatki" zawartego w załączniku I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

13. W jaki sposób przedsiębiorstwa powinny ujmować ujemne przychody w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

14. Czy przedsiębiorstwa powinny unikać podwójnego zgłaszania działalności kwalifikującej się do systematyki?

15. Czy jednostka powinna zgłaszać obrót kwalifikujący się do systematyki, jeżeli dana działalność gospodarcza jest realizowana przez podwykonawcę, a nie przez tę jednostkę?

16. W jaki sposób przedsiębiorstwo niefinansowe powinno zgłaszać produkty i usługi, które są zarówno konsumowane w ramach tego przedsiębiorstwa, jak i sprzedawane na zewnątrz?

17. Jak przedsiębiorstwa niefinansowe powinny traktować wartości niematerialne i prawne w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

18. Czy przedsiębiorstwa niefinansowe powinny zgłaszać kwalifikowalność do systematyki swojej działalności prowadzonej poza UE?

19. Jak przedsiębiorstwa niefinansowe powinny traktować obrót z kwalifikującej się działalności, która została zdekonsolidowana w danym roku obrotowym?

PRZEDSIĘBIORSTWA FINANSOWE

20. Jakie informacje powinny zgłaszać przedsiębiorstwa finansowe, jeśli informacje dotyczące jednostek bazowych nie są publicznie dostępne?

21. Jaka jest różnica między aktywami objętymi zabezpieczeniem a aktywami ogółem w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

22. Czy środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych należy uwzględnić w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

PODMIOTY ZARZĄDZAJĄCE AKTYWAMI

23. W jaki sposób podmioty zarządzające aktywami mogą ważyć swoje udziały w portfelu, aby zgłosić aktywa kwalifikujące się do systematyki?

24. Czy kredyty hipoteczne kwalifikują się dla podmiotu zarządzającego aktywami (jako inwestycja) czy jedynie dla banku, który pierwotnie udzielił kredytu?

UBEZPIECZYCIELE

25. Jakie działania powinien brać pod uwagę ubezpieczyciel i reasekurator podczas zgłaszania swojej działalności ubezpieczeniowej w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

INSTYTUCJE KREDYTOWE

26. Czy obowiązki sprawozdawcze wynikające z aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji mają zastosowanie do dużej jednostki, która nie jest instytucją kredytową w rozumieniu art. 4 rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych, ale jest traktowana jako przedsiębiorstwo finansowe zgodnie z art. 19a i 29a dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej?

27. W jaki sposób można powiązać nakłady inwestycyjne z kredytowaniem ogólnego przeznaczenia w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

28. W jaki sposób instytucja kredytowa posiadająca licencję firmy inwestycyjnej na podstawie dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych powinna zgłaszać swoją działalność gospodarczą kwalifikującą się do systematyki?

RYNEK DŁUGU

29. Jak należy oceniać i zgłaszać kwalifikowalność do systematyki aktywów dłużnych, takich jak obligacje czy pożyczki?

30. Czy przeznaczenie wszystkich wpływów z produktów dłużnych należy weryfikować niezależnie w przypadku ich zgłoszenia jako kwalifikujących się do systematyki?

31. Czy zielone instrumenty dłużne z jednostek spoza UE można zgłaszać jako kwalifikujący się do systematyki?

32. Czy zielony dług państwowy można zgłaszać jako kwalifikujący się do systematyki?

INTERAKCJE Z INNYMI REGULACJAMI

33. W jaki sposób akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji wchodzi w interakcję z proponowanymi wymogami dotyczącymi sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju?. ..

KWESTIE OGÓLNE

1. Do jakich przedsiębiorstw ma zastosowanie obowiązek sprawozdawczy, o którym mowa w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki?

Akt delegowany uzupełniający art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki (rozporządzenie (UE) 2021/2178) ("akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji") określa szczegółowe wymogi dotyczące zgłaszania przez przedsiębiorstwa objęte dyrektywą (UE) 2014/95 (dyrektywa w sprawie sprawozdawczości niefinansowej) 2  informacji związanych z systematyką.

W szczególności art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2020/852 3  (rozporządzenie w sprawie systematyki) zawiera odniesienie do art. 19a i 29a dyrektywy 2013/34/UE 4  (dyrektywa o rachunkowości), które zostały wprowadzone dyrektywą 2014/95/UE (dyrektywa w sprawie sprawozdawczości niefinansowej). Mówiąc ściślej, w rozporządzeniu w sprawie systematyki określono, że "każde przedsiębiorstwo podlegające obowiązkowi publikowania informacji nie- finansowych na mocy art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE zawiera w swoim oświadczeniu na temat informacji niefinansowych lub w skonsolidowanym oświadczeniu na temat informacji niefinansowych informacje na temat tego, w jaki sposób i w jakim stopniu działalność tego przedsiębiorstwa jest związana z działalnością gospodarczą, która kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo na podstawie art. 3 i 9 niniejszego rozporządzenia". Innymi słowy, przedsiębiorstwa, które podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu na mocy dyrektywy o rachunkowości, podlegają również obowiązkowi sprawozdawczemu na mocy rozporządzenia w sprawie systematyki.

Zgodnie z art. 19a i 29a dyrektywy o rachunkowości obowiązkowi publikowania informacji niefinansowych podlegają następujące jednostki: duże jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 4 tej dyrektywy będące jednostkami interesu publicznego w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej dyrektywy, które w roku obrotowym zatrudniają średnio ponad 500 pracowników; jednostki interesu publicznego będące jednostkami dominującymi dużej grupy w rozumieniu art. 3 ust. 7 tej dyrektywy, które w roku obrotowym - w ujęciu skonsolidowanym - zatrudniają średnio ponad 500 pracowników. Na podstawie art. 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie systematyki przedsiębiorstwa te podlegają również obowiązkom ujawniania informacji wynikającym z rozporządzenia w sprawie systematyki.

Art. 8. ust. 1 rozporządzenia w sprawie systematyki nie odnosi się konkretnie do krajowych środków transponujących dyrektywę w sprawie sprawozdawczości niefinansowej, które potencjalnie rozszerzają zakres jej stosowania o inne kategorie mniejszych przedsiębiorstw. W związku z tym wymogi dotyczące sprawozdawczości określone w art. 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie systematyki mają zastosowanie do przedsiębiorstw bezpośrednio objętych zakresem stosowania dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej. Nie mają one zastosowania do przedsiębiorstw objętych jedynie przepisami prawa krajowego transponującymi dyrektywę w sprawie sprawozdawczości niefinanso- wej. Na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa objęte jedynie przepisami prawa krajowego transponującymi dyrektywę w sprawie sprawozdawczości niefinansowej mogą jednak dobrowolnie przekazywać informacje o zgodności swojej działalności z systematyką.

2. Jak definiuje się "działalność gospodarczą" w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawnienia informacji?

W rozporządzeniu w sprawie systematyki ustanowiono klasyfikację zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej. Klasyfikacja opiera się w znacznym stopniu na nomenklaturze działalności gospodarczej NACE, tj. statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej w Unii Europejskiej.

Działalność gospodarcza polega na połączeniu zasobów takich jak kapitał, towary, siła robocza, techniki wytwarzania lub produkty pośrednie celem wytworzenia określonych towarów lub usług. Charakteryzują ją wniesione nakłady, proces produkcji i produkcja wyrobów (towarów lub usług).

W rozporządzeniu(UE) 2021/2139 (akt delegowany w sprawie klimatu) 5  opisano i przyporządkowano kryteria na poziomie ogólnym. Rozporządzenie nie dotyczy wyłącznie jednej konkretnej działalności gospodarczej, lecz różnych kategorii działalności gospodarczej. Ustanawia się w nim na przykład kryteria mające zastosowanie do całej kategorii "produkcji cementu", a nie do produkcji cementu w jednym określonym zakładzie lub przez jeden określony podmiot.

Odwołanie do sektorów według klasyfikacji NACE w akcie delegowanym w sprawie klimatu ma charakter wyłącznie orientacyjny i niekoniecznie jest wyczerpujące. Oznacza to, że działalność gospodarcza może odpowiadać opisowi działalności i technicznym kryteriom kwalifikacji zawartym w akcie delegowanym w sprawie klimatu (załączniki I i II do tego aktu), nawet jeżeli w odpowiedniej sekcji tego aktu nie wymieniono sektora według klasyfikacji NACE, do którego należy przedsiębiorstwo.

3. Czym jest działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki?

Zgodnie z art. 1 pkt 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki oznacza działalność opisaną w aktach delegowanych przyjętych na podstawie art. 10 ust. 3, art. 11 ust. 3, art. 12 ust. 2, art. 13 ust. 2, art. 14 ust. 2 i art. 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie systematyki. W odniesieniu do okresu sprawozdawczego kończącego się w 2022 r. (i do działalności prowadzonej w 2021 r.) definicja ta odpowiada działalności gospodarczej opisanej w akcie delegowanym w sprawie klimatu w brzmieniu na dzień 4 czerwca 2021 r.

W bardziej szczegółowym ujęciu, zgodnie z art. 1 pkt 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, działalność gospodarcza kwalifikuje się do systematyki niezależnie od tego, czy spełnia jakiekolwiek lub wszystkie techniczne kryteria kwalifikacji określone w akcie delegowanym w sprawie klimatu (i w przyszłych aktach delegowanych). Fakt, że dana działalność gospodarcza klasyfikuje się do systematyki, nie świadczy zatem w żaden sposób o jej efektywności środowiskowej ani zrównoważonym charakterze.

Co do zasady, jeżeli przedsiębiorstwo generuje obrót lub ponosi nakłady inwestycyjne lub wydatki operacyjne odpowiadające działalności gospodarczej opisanej w akcie delegowanym w sprawie klimatu, zostanie uznane za kwalifikujące się do ujawniania informacji w zakresie kwalifikowalności do systematyki. Jeżeli z kolei nie uwzględniono jeszcze danego rodzaju działalności w akcie delegowanym, nie należy uznawać jej za kwalifikującą się. Co więcej, systematyka stanowi dynamiczne ramy, które wraz z upływem czasu będą ulegać rozszerzeniu o kolejne rodzaje działalności, przede wszystkim w drodze uwzględnienia innych celów środowiskowych, co powinno odpowiednio rozszerzyć zakres kwalifikujących się działalności.

W praktyce wskazanie działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki jest pierwszym krokiem w kierunku oceny zgodności działalności gospodarczej z technicznymi kryteriami kwalifikacji określonymi w systematyce. Kwalifikujące się rodzaje działalności stanowią bazowy zbiór rodzajów działalności, które mogą potencjalne być zgodne z technicznymi kryteriami kwalifikacji, w tym jako działalność na rzecz przejścia lub działalność wspomagająca.

Co do zasady, sprawozdawczość w zakresie kwalifikowalności, zgodnie z art. 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, powinna pomóc przedsiębiorstwom przygotować się do ujawniania informacji na temat zgodności w przyszłości 6 .

Co więcej, rozporządzenie w sprawie systematyki, akt delegowany w sprawie klimatu i akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie wprowadzają rozróżnienia między podstawową a dodatkową działalnością gospodarczą lub biznesową. Jak wyjaśniono powyżej, przedsiębiorstwa powinny zatem zgłaszać całość swojej działalności gospodarczej zgodnej z definicją kwalifikowalności zawartą w art. 1 pkt 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Ramy czasowe ujawniania informacji w zakresie kwalifikowalności i zgodności opisano bardziej szczegółowo w pytaniu nr 2 w dokumencie zawierającym odpowiedzi na często zadawane pytania opublikowanym w dniu 20 grudnia 2021 r.

4. Czym jest działalność "wspomagająca" i działalność "na rzecz przejścia" w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

W art. 16 i art. 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie systematyki zdefiniowano działalność wspomagającą i działalność na rzecz przejścia 7 . Działalność na rzecz przejścia to taka, dla której alternatywne niskoemisyjne rozwiązania nie są jeszcze dostępne i która wytwarza emisje gazów cieplarnianych na poziomie odpowiadającym najlepszym wynikom w danym sektorze lub danej gałęzi przemysłu, spełniająca dwa następujące warunki: (i) nie utrudnia rozwoju i wdrażania alternatywnych niskoemisyjnych rozwiązań oraz (ii) nie prowadzi do uzależnienia od aktywów wysokoemisyjnych, z uwzględnieniem ekonomicznego cyklu życia tych aktywów. Z drugiej strony działalność wspomagająca to taka, która bezpośrednio wspomaga inne rodzaje działalności we wnoszeniu istotnego wkładu w realizację celu środowiskowego.

Do celów sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności zgodnie z art. 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji działalności gospodarczej określonej jako działalność wspomagająca lub działalność na rzecz przejścia nie należy traktować odmiennie od innych rodzajów działalności. Jeżeli mieści się ona w zakresie odpowiedniego opisu, należy uznać ją za kwalifikowalną.

Należy jednak zauważyć, że działalność gospodarcza tylko wtedy będzie działalnością na rzecz przejścia lub działalnością wspomagającą na podstawie unijnej systematyki, jeżeli spełnia techniczne kryteria kwalifikacji zawarte w odpowiedniej sekcji załącznika I i II do aktu delegowanego w sprawie klimatu. W związku z tym, a w szczególności w pierwszym roku (pierwszych latach) sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności zgodnie z art. 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, działalność tę można uznać za kwalifikującą się do kategorii działalności na rzecz przejścia lub działalności wspomagającej i zgłosić, tj. oznaczyć jako taką, na zasadzie dobrowolności. Nie różni się to od sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności dla innych rodzajów działalności, w przypadku których kwalifikowalność nie świadczy o efektywności środowiskowej działalności.

5. W jaki sposób można zidentyfikować i zgłosić kwalifikowalność w przypadku działalności gospodarczej związanej z adaptacją do zmian klimatu?

W załączniku II do aktu delegowanego w sprawie klimatu wyróżnia się dwa rożne rodzaje działalności, które mogą wnieść istotny wkład w adaptację do zmian klimatu:

- działalność w celu adaptacji do zmian klimatu, tj. działalność obejmującą rozwiązania w zakresie adaptacji zgodnie z art. 11 ust. 1 lit. a) rozporządzenia w sprawie systematyki 8 ;

- działalność wspomagającą, tj. działalność obejmującą rozwiązania w zakresie adaptacji zgodnie z art. 11 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie systematyki 9 .

Wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności różnią się w zależności od tego, czy daną działalność gospodarczą oznaczono jako działalność wspomagającą czy jako działalność w celu adaptacji do zmian klimatu w załączniku II do aktu delegowanego w sprawie klimatu. W przypadku tej pierwszej kategorii (działalność wspomagająca) obrót i odpowiednie nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne mogą kwalifikować się jako odnoszące się do kwalifikującej się działalności 10 .

W przypadku drugiej kategorii (działalność w celu adaptacji do zmian klimatu) jednostka sprawozdająca musi wykazać, że przeprowadzono ocenę ryzyka związanego z klimatem i narażenia na to ryzyko oraz opracowano plan wydatków w celu wdrożenia rozwiązań w zakresie adaptacji, które zmniejszają najważniejsze zidentyfikowane ryzyka fizyczne związane z klimatem, które są istotne dla tej działalności, wskazane w dodatku A do załącznika II. Dopiero gdy wymogi te są spełnione, jednostka sprawozdająca może uwzględnić nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne związane z daną działalnością w celu adaptacji do zmian klimatu na potrzeby kwalifikowalności do systematyki.

W tym przypadku należy zauważyć, że obrotu pochodzącego z produktów i usług związanych z przystosowaną działalnością nie można uznać na potrzeby kwalifikowalności w zakresie systematyki. Wynika to z faktu, że po tym, jak dana działalność wniesie istotny wkład w adaptację do zmian klimatu (tj. po osiągnięciu odporności danej działalności gospodarczej na zmiany klimatu), obrotu związanego z tą działalnością nie należy uznawać za kwalifikowalny. Należy zauważyć, że działalność przystosowana może, ale nie musi przynosić korzyści dla środowiska.

6. W jaki sposób należy korzystać z kodów NACE w celu identyfikacji działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności?

NACE to system klasyfikacji produktów i działalności gospodarczej. Kody NACE zapewniają ramy dotyczące gromadzenia i przedstawiania szeregu danych statystycznych w obszarach gospodarczych na podstawie działalności gospodarczej.

NACE to klasyfikacja czteropoziomowa. W ramach krajowej transpozycji kodów NACE czasem przyjmuje się więcej niż cztery poziomy, ale pierwsze cztery poziomy są takie same w przypadku wszystkich państw członkowskich.

We wszystkich opisach działalności gospodarczej zawartych w załączniku I i II do aktu delegowanego w sprawie klimatu wskazano, że działalność gospodarcza w danej kategorii może być powiązana z jednym konkretnym kodem NACE lub większą liczbą tych kodów.

Ponadto w motywie 6 aktu delegowanego w sprawie klimatu wyjaśniono, że odniesienia do kodów NACE należy rozumieć jako orientacyjne. Oceny kwalifikowalności do systematyki należy dokonywać, biorąc pod uwagę konkretny opis danej działalności zawarty w załącznikach do aktu delegowanego w sprawie klimatu.

W szczególności kody NACE powinny pomóc użytkownikom w poruszaniu się po systematyce, zwłaszcza tym użytkownikom, którzy już mają styczność z kodami NACE. Kody NACE mogą być pomocne przy identyfikacji działalności kwalifikującej się do systematyki (a nie działalności zgodnej z systematyką). Dokładny zakres działalności uwzględnionej w akcie delegowanym w sprawie klimatu określono jednak wyłącznie w konkretnym opisie działalności zawartym w tym akcie.

W praktyce oznacza to, że:

- jeżeli zakres kodu NACE jest szerszy niż opis działalności, wówczas opis działalności ma pierwszeństwo względem zakresu kodu NACE;

- jeżeli działalność gospodarcza nie jest objęta kodem NACE, ale wypełnia opis działalności, wówczas można ją uznać za kwalifikującą się do systematyki;

- jeżeli opis działalności nie jest w pełni zgodny z działalnością przedsiębiorstwa, konieczne może okazać się podzielenie działalności przedsiębiorstwa tak, aby odpowiednie części wypełniały opis danej działalności lub by można je było zaliczyć do kilku rodzajów działalności opisanych oddzielnie;

- jeżeli w akcie delegowanym w sprawie klimatu nie podano kodu NACE danej działalności gospodarczej, która jest jednak zgodna z opisem działalności, wówczas taką działalność można uznać za kwalifikującą się do systematyki.

7. Czy przedsiębiorstwa mogą zgłaszać dobrowolne informacje w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

Zasadniczo w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie wykluczono dobrowolnego ujawniania informacji na temat działalności przedsiębiorstw. Wręcz przeciwnie - wszystkie przedsiębiorstwa podlegające obowiązkowi sprawozdawczemu zachęca się do dobrowolnego zgłaszania wszelkich istotnych dodatkowych informacji, jeżeli uznają, że udzielenie takich informacji pozwoli inwestorom lepiej zrozumieć kwalifikowalność jednostki do systematyki.

Zasadniczo w przypadku wszystkich przedsiębiorstw dobrowolnie ujawnianych informacji nie należy traktować jako informacji ujawnianych obowiązkowo na podstawie art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki, a jednostki zawsze powinny wyjaśnić powód, dla którego dobrowolnie ujawniły informacje.

Ponadto informacje ujawniane dobrowolnie nie powinny być sprzeczne z informacjami objętymi obowiązkiem sprawozdawczym na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ani nie powinny przedstawiać ich w sposób błędny. Nie należy też ich uwypuklać kosztem informacji ujawnianych obowiązkowo. Jeżeli przedsiębiorstwo uwzględnia informacje ujawniane dobrowolnie, powinno podać szczegółowe informacje uzupełniające określające 11 :

- podstawę ujawnienia takich informacji;

- metody zastosowane do ich przygotowania; oraz

- wyraźne wyjaśnienie, w jaki sposób informacje przekazane dobrowolnie różnią się od informacji objętych obowiązkiem sprawozdawczym.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości i dobrowolnego stosowania wzorów w zakresie kwalifikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 12  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

PRZEDSIĘBIORSTWA NIEFINANSOWE

8. W jakim stopniu przedsiębiorstwa powinny oceniać i zgłaszać działalność kwalifikującą się do systematyki w ich łańcuchu wartości na rynku wyższego i niższego szczebla?

Zasadniczo ze zgłoszeniem działalności kwalifikującej się do systematyki nie wiąże się ocena łańcucha wartości przedsiębiorstwa, gdyż w większości przypadków opisy działalności podane w akcie delegowanym w sprawie klimatu nie zawierają odniesień do łańcucha wartości. Podobnie od przedsiębiorstw nie oczekuje się przeprowadzenia oceny zrównoważonego charakteru ich dostaw w szczególności na etapie sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności.

W systematyce określono kryteria według sektora i rodzaju działalności, a nie według linii produktów lub przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa osiągające przychody w kilku sektorach w ramach łańcucha wartości jednego produktu muszą ujawnić poszczególne procesy i części łańcucha wartości w odniesieniu do tych sektorów i rodzajów działalności. Dotyczy to działalności prowadzonej przez jednostkę sprawozdającą, a nie przez jej dostawców. Podmioty, które prowadzą działalność w kilku sektorach w obrębie łańcucha wartości jednego produktu lub jednej technologii, ale uzyskują przychód z danego produktu wyłącznie w ramach jednego rodzaju działalności, muszą ujawniać wyłącznie informacje dotyczące tej konkretnej działalności przynoszącej przychód.

W przypadku zgłaszania obrotu aktywa i procesy w łańcuchu wartości danej działalności kwalifikują się wyłącznie wówczas, gdy zostały wyraźnie uwzględnione w opisie działalności. Na przykład, jeżeli opis odnosi się wyłącznie do wytwarzania produktu końcowego, wówczas działalność pośrednia w łańcuchu wartości nie stanowi automatycznie kwalifikującej się działalności. W związku z tym wytwarzanie określonych komponentów samochodów i pojazdów nie kwalifikuje się automatycznie do sekcji "Wytwarzanie niskoemisyjnych technologii na potrzeby transportu". Z punktu widzenia dostawcy oznacza to, że działalność przedsiębiorstwa będącego dostawcą na potrzeby działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki z definicji nie stanowi działalności kwalifikującej się do systematyki, a wytwarzanie konkretnych komponentów samochodów domyślnie nie kwalifikuje się do działalności polegającej na "wytwarzaniu niskoemisyjnych technologii na potrzeby transportu". Wynika to z faktu, że w unijnej systematyce dotyczącej zrównoważonego rozwoju nie stosuje się całościowego podejścia w odniesieniu do działalności na rynkach wyższego szczebla. Zamiast tego w jej ramach określono konkretne kryteria w odniesieniu do poszczególnych uwzględnionych działalności, w tym odpowiednie kryteria w zakresie zasady "nie czyń poważnych szkód".

Kwalifikującymi się komponentami są jednak niektóre podstawowe komponenty wskazane w oddzielnych sekcjach, takie jak baterie lub wodór (w sekcji 3.2 i 3.4). Ponadto wytwarzanie komponentów może kwalifikować się na podstawie sekcji "Wytwarzanie innych technologii niskoemisyjnych" (sekcja 3.6 załącznika I do aktu delegowanego w sprawie klimatu), jeżeli działalność ta nie jest objęta innymi sekcjami i jest zgodna z opisem działalności. Ponieważ opis działalności w sekcji 3.6 jest bardzo szeroki, należy uznać, że zakres tej działalności orientacyjnie wskazują kody NACE C22, C25, C26, C27 i C28. Zakres stosowania kodów NACE w przypadku tej działalności obejmuje w szczególności opony i półprzewodniki, jeżeli produkty te są zgodne z opisem działalności (zob. również pytanie nr 19). Opis ten nie obejmowałby natomiast górnictwa.

Jeżeli chodzi o zgłaszanie nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych, kwalifikują się również wszystkie zakupy aktywów i procesów lub usług niezbędnych do prowadzenia danej kwalifikującej się działalności. Kwalifikują się komponenty nabywane przez producentów samochodów do produkcji samochodów niskoemisyjnych. W ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności producenci samochodów lub pojazdów nie muszą dokonywać kwalifikacji swoich dostawców i poszczególnych zakupów. Muszą jedynie ustalić, czy ich własny proces produkcji stanowi działalność gospodarczą kwalifikującą się do systematyki. Jeżeli działalność własną uznaje się za kwalifikującą się do systematyki, wówczas uznaje się kwalifikowalność nakładów inwestycyjnych na inwestycje w podstawowe aktywa lub komponenty związane z tą działalnością. Kolejnym przykładem jest zakup oprogramowania niezbędnego do opracowania lub stosowania rozwiązań ICT służących łagodzeniu zmian klimatu, jeżeli rozwiązania te kwalifikują się w ramach działalności w sekcji 8.2.

Z punktu widzenia klienta zakup produktów, które powstały w wyniku działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki, nie kwalifikuje się z definicji do systematyki. Na przykład zakup energii odnawialnej nie kwalifikuje się z definicji do systematyki 13 . Zakup produktu kwalifikującego się do systematyki kwalifikuje się wyłącznie wówczas, gdy może zostać zgłoszony jako jeden z wielu rodzajów nakładów inwestycyjnych lub wydatków operacyjnych opisanych w załączniku I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji; jako przykład można podać w szczególności montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach ujęty w nakładach inwestycyjnych kategorii c) wskazanej w sekcji 1.1.2.2 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji (zob. również pytanie nr 11).

9. W jaki sposób identyfikuje się działalność gospodarczą kwalifikującą się do systematyki, której opis zawiera określenia takie jak "niskoemisyjne" i "ryzyko związane z klimatem"?

Opisy działalności zawarte w akcie delegowanym w sprawie klimatu stanowią punkt odniesienia na potrzeby identyfikacji rodzajów działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki. Niektóre opisy zawierają jednak określenia, takie jak określenie "niskoemisyjne", które można rozumieć w sposób subiektywny, co w niektórych przypadkach może mieć wpływ na kwalifikowalność.

Kwalifikowalność nie zależy od zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji, a ocenę kwalifikowalności przeprowadza się wyłącznie na podstawie opisu działalności. Określenia takie jak "niskoemisyjne" pojazdy czy "niskoemi- syjne" statki do celów sekcji 3.3 załącznika I do aktu delegowanego w sprawie klimatu ("Wytwarzanie niskoemisyjnych technologii na potrzeby transportu"), które nie zostały wyraźnie zdefiniowane, należy brać pod uwagę wyłącznie przy ustalaniu zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji i tym samym nie są istotne w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności. Na przykład producent samochodów mógłby zgłosić jako działalność kwalifikującą się całą swoją działalność w zakresie produkcji samochodów, w tym samochodów z silnikami spalinowymi.

Z drugiej strony, w przypadku działalności "Wytwarzanie innych technologii niskoemisyjnych" (sekcja 3.6) w opisie tej działalności wskazano jej cel. Działalność ta obejmuje wytwarzanie technologii "ukierunkowanych na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w innych sektorach gospodarki". Aby dowolna działalność lub dowolny produkt kwalifikowały się w ramach tej kategorii jako przyczyniające się do łagodzenia zmiany klimatu, celem takiej działalności lub takiego produktu musi być umożliwienie osiągnięcia znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych w innym sektorze gospodarki. Oznacza to, że nie kwalifikowałaby się technologia, która jest najlepsza w swoim sektorze, ale nie służy do znacznej redukcji emisji w innym sektorze. Na przykład nie kwalifikowałby się bardzo energooszczędny proces produkcji wkrętów, który nie ma na celu redukcji emisji w innym sektorze.

Podobnie działalność w sekcji 10.1 załącznika II do aktu delegowanego w sprawie klimatu ("Ubezpieczenia inne niż ubezpieczenia na życie: ubezpieczenie ryzyka związanego z klimatem") odnosi się do "ryzyka związanego z klimatem". Rodzaje takiego ryzyka określono w dodatku A do załącznika II do aktu delegowanego w sprawie klimatu ("Klasyfikacja zagrożeń związanych z klimatem"). Zakłady ubezpieczeń mogą uznać daną linię biznesową za kwalifikującą się do systematyki, jeżeli obejmuje ona polisę ubezpieczeniową, w której warunkach przewiduje się pokrycie ryzyka związanego z klimatem.

10. Czy w kontekście kwalifikowalności do systematyki przedsiębiorstwa powinny zgłaszać podział działalności według celu środowiskowego?

Działalność wnosząca wkład zarówno w łagodzenie zmian klimatu, jak i adaptację do zmian klimatu zgodnie z definicją zawartą w akcie delegowanym w sprawie klimatu wchodzi w zakres sprawozdawczości w pierwszym roku (pierwszych latach).

W art. 10 ust. 2 i 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie zawarto wymogu stosowania wzorów sprawozdań przedstawionych w załącznikach na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności. Przepisy te nie zawierają ponadto wyraźnego wymogu stosowania rozróżnienia na cele środowiskowe w zakresie łagodzenia i cele środowiskowe w zakresie adaptacji w pierwszym roku (w pierwszych latach) sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności.

Przedsiębiorstwom zaleca się jednak dobrowolne korzystanie z wzorów przedstawionych w załącznikach do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, w których to wzorach wymaga się rozróżnienia celów środowiskowych na potrzeby sprawozdawczości w zakresie zgodności.

Zalecenie to jest uzasadnione ze względu na fakt, że zgłaszając kluczowe wskaźniki wyników w zakresie zgodności z systematyką zgodnie z aktem delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji, przedsiębiorstwa będą musiały przedstawić podział działalności gospodarczej pod względem wkładu w osiągnięcie poszczególnych celów środowiskowych, jak określono w tabelach w załącznikach do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Ułatwi to porównywanie sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki i sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką. W ten sposób ponadto ujednolicono by sprawozdawczość przedsiębiorstw w pierwszym roku (w pierwszych latach) sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności w kontekście przygotowań do sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką, na zasadzie dobrowolności.

W dużej mierze działalność wnosząca wkład w łagodzenie zmian klimatu pokrywa się z działalnością wnoszącą wkład w adaptacji do tych zmian. Jeżeli jednak chodzi o zgłaszanie kluczowych wskaźników wyników w zakresie adaptacji, należy zauważyć, że istnieją pewne istotne różnice między tymi dwoma załącznikami do aktu delegowanego w sprawie klimatu w związku ze specyfiką poszczególnych celów. Różnice te przedstawiono w punktach poniżej.

- Niektóre rodzaje działalności uwzględniono wyłącznie w przypadku łagodzenia zmian klimatu (załącznik I) i nie występują w przypadku adaptacji do zmian klimatu (załącznik II); są to w szczególności:

- "oparte na danych rozwiązania na potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych" (sekcja 8.2);

- "działalność badawcza, rozwojowa i innowacyjna dotycząca bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza" (sekcja 9.2); oraz

- "usługi fachowe związane z charakterystyką energetyczną budynku" (sekcja 9.3).

- Niektóre rodzaje działalności uwzględniono wyłącznie w przypadku adaptacji do zmian klimatu (załącznik II) i nie występują w przypadku łagodzenia zmian klimatu (załącznik I); są to w szczególności:

- "działalność związana z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie informatyki i działalność powiązana" (sekcja 8.2);

- "nadawanie programów ogólnodostępnych i abonamentowych" (sekcja 8.3); oraz

- "działalność w zakresie inżynierii oraz związane z nią doradztwo techniczne w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu" (sekcja 9.1).

- Ponadto działalność w następujących sektorach uwzględniono wyłącznie w przypadku adaptacji do zmian klimatu:

- ubezpieczenia;

- edukacja;

- opieka zdrowotna;

- pomoc społeczna; oraz

- kultura, rozrywka i rekreacja.

- Niektóre rodzaje działalności są uwzględnione w obu załącznikach do aktu delegowanego w sprawie klimatu, przy czym różnią się ich nazwy i opisy. W szczególności dotyczy to określonej infrastruktury wspomagającej działalność transportową (sekcje 6.15, 6.16 i 6.17) oraz niektórych rodzajów działalności produkcyjnej (w tym sekcje 3.2 i 3.4). Nazwy i opisy tych rodzajów działalności dostosowano do specyfiki określonego celu.

- Ponadto pojawiają się sygnały dotyczące niespójności tytułów i opisów działalności wskazanych w załączniku I i załączniku II. Na przykład brakuje określeń "lekkimi" i "wynajem" odpowiednio w tytule i opisie działalności "Transport motocyklami, samochodami osobowymi i pojazdami użytkowymi" w załączniku II sekcja 6.5. Wszelkie takie niespójności należy sygnalizować Komisji w celu ich poprawienia.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 14  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

11. Jak definiuje się obrót, nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

W akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji zdefiniowano kluczowe wskaźniki wyników związane z obrotem, nakładami inwestycyjnymi i wydatkami operacyjnymi w załączniku I, odpowiednio, sekcje 1.1.1, 1.1.2 i 1.1.3.

Przedsiębiorstwa niefinansowe powinny ujawniać część osiąganych przychodów netto ze sprzedaż (jak określono w sekcji 1.1.1 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji) związaną z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki.

Jeżeli chodzi o kwalifikujące się informacje w zakresie nakładów inwestycyjnych, zgodnie z sekcją 1.1.3.2 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, w sprawozdawczości wyróżnia się przede wszystkim trzy kategorie nakładów inwestycyjnych:

a) nakłady inwestycyjne dotyczące aktywów lub procesów związanych z działalnością gospodarczą kwalifikującą się do systematyki;

b) nakłady inwestycyjne będące częścią planu mającego na celu rozszerzenie działalności gospodarczej zgodnej z systematyką lub umożliwienie działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki dostosowanie się do systematyki;

c) nakłady inwestycyjne wskazane w kategorii c) sekcji 1.1.2.2 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, dotyczące zakupu produktów z działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki oraz indywidualnych środków umożliwiających docelowej działalności stanie się niskoemisyjną lub umożliwiających jej ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, w szczególności rodzajów działalności wymienionych w pkt 7.3 do 7.6 załącznika I do aktu delegowanego w sprawie klimatu, jak również innych rodzajów działalności gospodarczej wymienionych w aktach delegowanych przyjętych zgodnie z art. 10 ust. 3, art. 11 ust. 3, art. 12 ust. 2, art. 13 ust. 2, art. 14 ust. 2 lub art. 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie systematyki.

Środki odnoszące się do kategorii c) muszą zostać wdrożone i uruchomione w ciągu 18 miesięcy.

W przypadku nakładów inwestycyjnych wskazanych w kategorii c) ocena dotyczy w szczególności produktów i poszczególnych środków. Ocena ta nie dotyczy docelowej działalności gospodarczej, na potrzeby której poniesiono dane wydatki. Jednostki muszą ocenić, czy wydatki należy zakwalifikować jako:

- zakup produktów z działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki; czy jako

- indywidualny środek umożliwiający poprawę efektywności energetycznej działalności uwzględnionej w systematyce.

Innymi słowy, takie produkty i środki muszą być wymienione w akcie delegowanym w sprawie klimatu. Do kategorii c) nie kwalifikują się wydatki na aktywa lub procesy, które mogą być przydatne, aby umożliwić docelowej działalności stanie się niskoemisyjną, ale które nie stanowią działalności wymienionej w akcie delegowanym w sprawie klimatu.

W przypadku niekwalifikującej się działalności docelowej, takiej jak zakup i montaż paneli fotowoltaicznych przez restaurację, takie wydatki mogą zaliczać się do kategorii c). W przypadku renowacji budynków kategoria c) obejmuje wyłącznie środki związane z działalnością wymienioną w akcie delegowanym w sprawie klimatu (np. niektóre energooszczędne okna).

To samo podejście należy stosować przy zgłaszaniu wydatków operacyjnych w pierwszym roku (w pierwszych latach) wdrażania aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Sprawozdawczość w zakresie tych trzech kategorii wymienionych w sekcji 1.1.3.2 powinna dotyczyć w szczególności kwalifikowalności działalności gospodarczej, z którą wiążą się dane wydatki. W związku z powyższym te trzy kategorie a), b) i c) wymienione w sekcjach 1.1.2.2 i 1.1.3.2 dotyczących odpowiednio licznika nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych mają znaczenie w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności w pierwszym roku (w pierwszych latach) wdrażania aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Na przykład w przypadku kategorii b) wszystkie nakłady inwestycyjne na kwalifikującą się działalność poniesione w 2021 r. (i zgłoszone w informacjach ujawnionych w 2022 r.) należałoby uznać za kwalifikowalne w sprawozdaniu z 2022 r. I to niezależne od tego, czy inwestycja przewidziana w planie dotyczącym nakładów inwestycyjnych będzie spełniać techniczne kryteria kwalifikacji określone w akcie delegowanym w sprawie klimatu w terminie zapadalności.

Podobnie wydatki operacyjne kategorii b) na kwalifikującą się działalność poniesione w 2021 r. (i zgłoszone w informacjach ujawnionych w 2022 r.) należałoby uznać za kwalifikowalne w sprawozdaniu z 2022 r. Nie ma tu znaczenia, czy odpowiednia działalność gospodarcza spełnia techniczne kryteria kwalifikacji. Wynika to z faktu, że jednostki nie muszą składać sprawozdań dotyczących zgodności ich działalności gospodarczej w pierwszym roku sprawozdawczym.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 15  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

12. Jaki jest zakres stosowania sformułowania "inne bezpośrednie wydatki" zawartego w załączniku I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

W sekcji 1.1.3.1 ("Mianownik") załącznika 1 do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wskazano, że mianownik kluczowego wskaźnika wyników na potrzeby sprawozdawczości zgodnej z systematyką "obejmuje bezpośrednie, nieskapitalizowane koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi, działaniami w zakresie renowacji budynków, leasingiem krótkoterminowym, konserwacją i naprawami oraz wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą składników rzeczowych aktywów trwałych przez przedsiębiorstwo lub osobę trzecią, którym zlecono na zasadzie outsourcingu działania niezbędne do zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania tych aktywów".

W tym znaczeniu kategoria wydatków operacyjnych ściśle wiąże się z kosztami związanymi z konserwacją i naprawami, które wyraźnie wskazano już w definicji wydatków operacyjnych podanej w załączniku I sekcja 1.1.3.1.

W praktyce oznacza to, że w mianowniku KPI dotyczących wydatków operacyjnych na potrzeby sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką uwzględnia /pomija się koszty określone w tabeli poniżej.

Koszty uwzględniane Koszty pomijane 16

- Materiały użyte w związku z konserwacją - Koszty ogólne

- Koszt pracownika zajmującego się naprawą maszyny - Surowce

- Koszt pracownika sprzątającego zakład - Koszt pracownika obsługującego maszynę

- rozwiązania IT stosowane przy pracach konserwacyj- - Koszt zarządzania projektami badawczo-rozwojonych wymi

- Energia elektryczna, płyny lub odczynniki konieczne do obsługi rzeczowych aktywów trwałych

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwalifi- kowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 17  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

13. W jaki sposób przedsiębiorstwa powinny ujmować ujemne przychody w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

W akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie wskazano, w jaki sposób należy ujmować ujemne przychody w sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki.

Na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki ujemnym przychodom można przypisywać wartość 0 %. Przedsiębiorstwa mogą jednak zgłaszać wartość ujemną w kwocie pieniężnej.

Jeżeli jednostka osiąga ujemny przychód w ramach jednego rodzaju działalności, mianownik można wyrazić jako wartość bezwzględną dodatniego obrotu z pozostałych części działalności. Można to wykorzystać do obliczenia udziału kwalifikującej się działalności. W tabeli 2 przedstawiono przykład.

Tabela 2

Przykład ukazujący sposób zgłaszania obrotu kwalifikującego się do systematyki w przypadku ujemnego przychodu

Działalność Przykład: obrót (wartość bezwzględna) Przykład: część obrotu

Działalność A 50 mln EUR 33%

Działalność B 100 mln EUR 67%

Działalność C -50 mln EUR 0 %

14. Czy przedsiębiorstwa powinny unikać podwójnego zgłaszania działalności kwalifikującej się do systematyki?

Na podstawie art. 10 ust. 2 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa muszą stosować załącznik I sekcja 1.2 do celów zgłaszania informacji dotyczących kwalifikowalności do systematyki. W załączniku I sekcja 1.2.2.1 lit. c) wyraźnie stwierdzono, że przedsiębiorstwa powinny wyjaśnić, w jaki sposób uniknęły podwójnego liczenia przy przypisywaniu w liczniku odpowiednich KPI dotyczących obrotu, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych. Wymóg ten ma zapewnić wiarygodność i spójność sprawozdawczości w zakresie tych trzech kategorii KPI.

Zaleca się, aby w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki przedsiębiorstwa przyjęły podejście podobne do podejścia określonego w załączniku I sekcja 1.2.2.1. Przedsiębiorstwa muszą wyjaśnić, w jaki sposób uniknęły podwójnego liczenia odpowiednich kwot obrotu i wydatków przy zgłaszaniu kwalifikującej się działalności gospodarczej.

15. Czy jednostka powinna zgłaszać obrót kwalifikujący się do systematyki, jeżeli dana działalność gospodarcza jest realizowana przez podwykonawcę, a nie przez tę jednostkę?

W załączniku I sekcja 1.1.1 wyjaśniono, że zgłoszony obrót z działalności gospodarczej zgodnej z systematyką musi obejmować przychód ujęty zgodnie z paragrafem 82 lit. a) międzynarodowego standardu rachunkowości 1 przyjętego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1126/2008 18 .

W odniesieniu do sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki zgodnie z art. 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji jednostki sporządzające sprawozdania na podstawie międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF) zachęca się do stosowania przychodu ujętego w ich sprawozdaniu finansowym zgodnie z MSSF w celu ujawniania ich obrotu z kwalifikującej się działalności gospodarczej.

Jednostka powinna w pierwszej kolejności określić bazową działalność gospodarczą zgodnie z załącznikiem I do aktu delegowanego w sprawie klimatu, aby ocenić, w jaki sposób ma zgłosić obrót z działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki, choć to podwykonawca dostarczył towary lub świadczył usługi. Jest to zgodne z zasadami MSSF. Następnie jednostka powinna określić, czy sprawuje kontrolę nad działalnością gospodarczą prowadzoną przez podwykonawcę. "Kontrola" w tym kontekście oznacza sprawowanie przez jednostkę kontroli nad okolicznościami, w jakich pracuje podwykonawca.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 19  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

16. W jaki sposób przedsiębiorstwo niefinansowe powinno zgłaszać produkty i usługi, które są zarówno konsumowane w ramach tego przedsiębiorstwa, jak i sprzedawane na zewnątrz?

W załączniku I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wyjaśniono, że do obliczenia swojego obrotu z działalności zgodnej z systematyką przedsiębiorstwa muszą stosować te same zasady rachunkowości, które stosują do sporządzania swoich skonsolidowanych rocznych sprawozdań finansowych. Takie rozwiązanie ma zapewnić porównywalność z obrotem zgłoszonym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jednostki. W rezultacie zgodnie z zasadami rachunkowości dotyczącymi konsolidacji sprzedaż wewnątrz przedsiębiorstwa i obrót wynikający z własnej konsumpcji byłyby wyłączone przy opracowywaniu skonsolidowanego oświadczenia na temat informacji niefinansowych.

W sekcji 1.2.3 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji stwierdzono jednak, że przedsiębiorstwa niefinansowe przekazują "informacje na temat kwot dotyczących działalności gospodarczej zgodnej z systematyką prowadzonej w celu konsumpcji własnej przedsiębiorstwa niefinansowego".

W rezultacie w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki jednostka powinna uwzględniać w liczniku jedynie obrót ze sprzedaży zewnętrznej. Obrót ze "sprzedaży wewnętrznej" można ujawnić dobrowolnie, odrębnie od informacji ujawnianych obowiązkowo na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 20 .

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 21  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

17. Jak przedsiębiorstwa niefinansowe powinny traktować wartości niematerialne i prawne w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

W akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji odniesienie do wartości niematerialnych i prawnych w kontekście sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką występuje w dwóch sekcjach:

a) w sekcji 1.1.1 w odniesieniu do KPI obrotu oraz

b) w sekcji 1.1.2.1 w odniesieniu do mianownika KPI dotyczących nakładów inwestycyjnych.

W związku z tym sprawozdawczość w zakresie nakładów inwestycyjnych na podstawie art. 10 ust. 2 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji musi obejmować wartości niematerialne i prawne odpowiadające kwalifikującej się działalności gospodarczej, zgodnie z definicją zawartą w art. 1 pkt 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

To samo podejście należy przyjąć w odniesieniu do ujawniania informacji dotyczących kwalifikującego się obrotu. Oznacza to, że obrót netto z wartości niematerialnych i prawnych należy uwzględnić w obliczeniach, jeżeli odpowiada kwalifikującej się działalności gospodarczej na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Wartości niematerialne i prawne nie zostały uwzględnione w definicji wydatków operacyjnych. W definicji mianownika KPI w odniesieniu do wydatków operacyjnych przedstawionej w sekcji 1.1.3.1 odniesiono się jednak do bezpośrednich, nieskapitalizowanych kosztów (zob. odpowiedź na pytanie nr 12 powyżej). W związku z tym wartości niematerialne i prawne nieskapitalizowane zgodnie z międzynarodowym standardem rachunkowości 38 nie są traktowane jako aktywa, a co za tym idzie są przypisane do wydatków operacyjnych.

18. Czy przedsiębiorstwa niefinansowe powinny zgłaszać kwalifikowalność do systematyki swojej działalności prowadzonej poza UE?

Przedsiębiorstwa niefinansowe wchodzące w zakres dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej muszą w swojej sprawozdawczości niefinansowej uwzględnić swoją działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy prowadzą ją w Unii czy poza nią. Takie samo podejście należy zastosować w odniesieniu do obowiązku sprawozdawczego na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki i na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 22 .

W art. 10 ust. 2 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji określono obowiązek sprawozdawczy przedsiębiorstw niefinansowych w ich pierwszym roku sprawozdawczym. Przy ujawnianiu informacji w zakresie kwalifikowalności przedsiębiorstwa niefinansowe muszą uwzględnić obrót, nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne związane z kwalifikującą się działalnością prowadzoną poza UE.

Oczekuje się również, że przedsiębiorstwa niefinansowe przedstawią informacje dotyczące oceny działalności gospodarczej prowadzonej w państwach nienależących do UE w informacjach opisowych wymaganych na mocy załącznika I sekcja 1.2 ("Specyfikacja ujawnień towarzyszących kluczowym wskaźnikom wyników przedsiębiorstw niefinanso- wych"). Informacje ujawnianie na podstawie tej sekcji koncentrują się na ocenie kwalifikowalności działalności gospodarczej.

19. Jak przedsiębiorstwa niefinansowe powinny traktować obrót z kwalifikującej się działalności, która została zdekonsolidowana w danym roku obrotowym?

W załączniku I sekcja 1.1.1 wyjaśniono, że zgłoszony obrót z działalności gospodarczej zgodnej z systematyką musi obejmować przychód ujęty zgodnie z paragrafem 82 lit. a) międzynarodowego standardu rachunkowości 1 przyjętego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1126/2008.

W odniesieniu do sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki i zgodnie z art. 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji jednostki sporządzające sprawozdania na podstawie MSSF zachęca się do stosowania przychodu ujętego w ich sprawozdaniu finansowym zgodnie z MSSF do celów ujawniania ich obrotu z kwalifikującej się działalności gospodarczej.

Zgodnie z paragrafami 25 i B98 MSSF 10, jeśli jednostka dominująca utraci kontrolę nad jednostką zależną, musi w dalszym ciągu ujmować w rachunku zysków i strat wszelkie wpływy i wydatki wynikające z działalności tej jednostki zależnej i uzyskane/poniesione przez nią do dnia dekonsolidacji (tj. do momentu, gdy jednostka zależna przestanie być częścią jednostki dominującej/grupy). Z chwilą dekonsolidacji należy jednak zaprzestać ujmowania wszystkich powiązanych aktywów i zobowiązań w sprawozdaniu z sytuacji finansowej.

Przykładowo spółka zależna, którą sprzedano dnia 30 czerwca, do dnia sprzedaży generowała obrót kwalifikujący się do systematyki. W związku z tym z dniem 31 grudnia jednostka dominująca sporządzająca sprawozdania na podstawie MSSF nie będzie już dokonywać konsolidacji aktywów i zobowiązań tej jednostki zależnej, ponieważ w dniu 30 czerwca utraciła nad nią kontrolę. W rachunku zysków i strat będzie jednak musiała ująć obrót kwalifikujący się do systematyki, który jej była jednostka zależna wygenerowała do dnia 30 czerwca. W odniesieniu do sprawozdawczości na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji oznacza to, że musi także ująć prowadzoną do dnia 30 czerwca sprzedaż kwalifikującą się do systematyki.

PRZEDSIĘBIORSTWA FINANSOWE

20. Jakie informacje powinny zgłaszać przedsiębiorstwa finansowe, jeśli informacje dotyczące jednostek bazowych nie są publicznie dostępne?

Przedsiębiorstwa objęte dyrektywą w sprawie sprawozdawczości niefinansowej muszą zgłaszać swoją kwalifikowal- ność do systematyki w oświadczeniu na temat informacji niefinansowych dołączonym do rocznego sprawozdania finansowego. Różne przedsiębiorstwa przekazują swoje roczne sprawozdania finansowe w różnych momentach roku obrotowego. W związku z tym nie wszystkie informacje mogą być publicznie dostępne dla przedsiębiorstw finansowych, których to informacji przedsiębiorstwa finansowe mogłyby potrzebować do ujawnienia swoich własnych informacji w zakresie kwalifikowalności w pierwszym cyklu sprawozdawczym (w 2022 r.) 23 .

Art. 10. ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie wyklucza możliwości zastosowania art. 8 ust. 4 tego aktu. Zgodnie z tym drugim artykułem na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwa- lifikowalności przedsiębiorstwa finansowe muszą wykorzystywać najnowsze dostępne informacje przekazane przez jednostki, w których dokonano inwestycji, będące przedsiębiorstwami finansowymi lub niefinansowymi bądź przez kontrahentów. Takie rozwiązanie sprzyja spójności między sprawozdawczością w zakresie kwalifikowalności do systematyki a sprawozdawczością w zakresie zgodności z systematyką, a także między różnymi przedsiębiorstwami.

Jeśli informacje nie są łatwo lub publicznie dostępne, zachęca się przedsiębiorstwa finansowe do kontaktowania się z jednostkami bazowymi, które są objęte zakresem dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej. Aby przekazać informacje związane z systematyką, przedsiębiorstwa finansowe mogłyby skorzystać z dobrowolnie ujawnionych informacji albo z informacji uzyskanych w ramach dwustronnej wymiany informacji prowadzonej ze swoimi jednostkami bazowymi, w których dokonano inwestycji, lub z kontrahentami.

Ponadto przedsiębiorstwa finansowe mogą zdecydować się na oszacowanie ujawnianych przez siebie informacji w zakresie kwalifikowalności i zgłaszać je na zasadzie dobrowolności niezależnie od informacji ujawnianych obowiązkowo na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 24 .

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 25  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

21. Jaka jest różnica między aktywami objętymi zabezpieczeniem a aktywami ogółem w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

W załącznikach do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji określono zakres kluczowych wskaźników wyników na potrzeby sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką.

Przykładowo załącznik V sekcja 1.1 ("Zakres kluczowych wskaźników wyników") stanowi, że w przypadku instytucji kredytowych za aktywa objęte zabezpieczeniem uznaje się wszystkie aktywa bilansowe minus te aktywa, które są wyłączone z obliczeń wskaźnika zielonych aktywów. Oznacza to, że aktywa objęte zabezpieczeniem to wszystkie aktywa w bilansie lub portfelu podmiotu zarządzającego aktywami, z wyłączeniem ekspozycji wobec banków centralnych, emitentów ponadnarodowych i rządów centralnych, jak określono w art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. W przypadku instytucji kredytowych KPI nie obejmują również aktywów przeznaczonych do obrotu zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/451 26  (FINREP).

Zgodnie z wyłączeniami na mocy art. 10 ust. 3 lit. b) i c) przedsiębiorstwa finansowe powinny na potrzeby ujawnień w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności stosować zakres aktywów objętych zabezpieczeniem podobny do zakresu aktywów objętych zabezpieczeniem na potrzeby sprawozdawczości w zakresie zgodności. Ułatwi to porównywanie sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki i sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką.

Oznacza to, że przedsiębiorstwo finansowe powinno wyraźnie wskazać:

- aktywa wyłączone z mianownika wskaźnika aktywów kwalifikujących się do systematyki (np. ekspozycje wobec rządów centralnych, banków centralnych i emitentów ponadnarodowych; portfele handlowe instytucji kredytowych) oraz

- wartość procentową kwalifikujących się do systematyki aktywów objętych zabezpieczeniem w stosunku do aktywów ogółem.

22. Czy środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych należy uwzględnić w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

Art. 10. ust. 3 należy odczytywać w związku z art. 7 ust. 1, 2 i 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych nie są wyłączone z ekspozycji, o których mowa w art. 7 ust. 1, 2 i 3.

Na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji i załącznika I do tego aktu ekspozycje te ujmuje się w mianowniku zgodnych z systematyką kluczowych wskaźników wyników instytucji finansowych. Nie wydaje się jednak, aby ocena kwalifikowalności środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych była wykonalna, ponieważ nie służą one faktycznemu finansowaniu działalności gospodarczej. Ponadto nie jest jasne, do której działalności gospodarczej aktywa te zostaną przydzielone. Można je zgłosić jako środki na finansowanie kwalifikującej się działalności dopiero po przypisaniu ich do konkretnej działalności.

PODMIOTY ZARZĄDZAJĄCE AKTYWAMI

23. W jaki sposób podmioty zarządzające aktywami mogą ważyć swoje udziały w portfelu, aby zgłosić aktywa kwalifikujące się do systematyki?

W art. 10 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie zawarto wymogu stosowania wzorów sprawozdań przedstawionych w załącznikach na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifi- kowalności. Przedsiębiorstwom zaleca się jednak dobrowolne korzystanie z wzorów przedstawionych w załącznikach do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przy przygotowywaniu sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki.

W tym względzie w załączniku III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji określono szczegółowe informacje dotyczące licznika i mianownika zgodnych z systematyką kluczowych wskaźników wyników podmiotów zarządzających aktywami.

Zgodnie z załącznikiem III sekcja 1 ("Zawartość kluczowych wskaźników wyników, które mają być ujawniane przez podmioty zarządzające aktywami") sprawozdawczość w zakresie kwalifikowalności nie jest ważona udziałem w kapitale własnym przedsiębiorstwa, jego zadłużeniu ani wartości przedsiębiorstwa obejmującej środki pieniężne. Jest ona ważona wartością ekspozycji w aktywach ogółem podmiotu zarządzającego aktywami (zob. definicja licznika w załączniku III sekcja 1.1).

Na przykład w przypadku gdy podmiot zarządzający aktywami ma ekspozycję na dwa składniki aktywów:

- akcje o wartości 100 mln EUR przedsiębiorstwa A kwalifikującego się w 100 %

- obligacje o wartości 100 mln EUR przedsiębiorstwa B kwalifikującego się w 0 %

= aktywa ogółem o wartości 200 mln EUR.

Oznacza to: kwalifikowalność na poziomie 50 % w stosunku do aktywów ogółem = (100*100 % + 100*0 %)/200.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 27  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

24. Czy kredyty hipoteczne kwalifikują się dla podmiotu zarządzającego aktywami (jako inwestycja) czy jedynie dla banku, który pierwotnie udzielił kredytu?

Art. 10. ust. 3 należy odczytywać w związku z art. 7 ust. 1, 2 i 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Kredyty hipoteczne nie są wyłączone z ekspozycji, o których mowa w art. 7 ust. 1, 2 i 3. W związku z tym należy je traktować jak aktywa kwalifikujące się zarówno dla podmiotów zarządzających aktywami, jak i dla instytucji kredytowych.

UBEZPIECZYCIELE

25. Jakie działania powinien brać pod uwagę ubezpieczyciel i reasekurator podczas zgłaszania swojej działalności ubezpieczeniowej w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

W akcie delegowanym w sprawie klimatu określono rodzaje działalności wchodzące w zakres działalności ubezpieczeniowej. Odnoszą się one do działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie obejmującej ubezpieczanie od ryzyka związanego z klimatem.

Kwalifikującą się działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie wyszczególniono w sekcji 10.1 podsekcja "Opis działalności" lit. a)-h) załącznika II do aktu delegowanego w sprawie klimatu. Jak wynika z nazwy działalności, oprócz tego, że musi ona należeć do odpowiedniej linii biznesowej, warunki polisy ubezpieczeniowej muszą przewidywać pokrycie "ryzyk związanych z klimatem" w świetle dodatku A do załącznika II do aktu delegowanego w sprawie klimatu w celu uwzględnienia ich na potrzeby kwalifikowalności do systematyki.

Reasekuracja kwalifikującej się działalności ubezpieczeniowej również może być uwzględniana na potrzeby kwalifiko- walności do systematyki.

INSTYTUCJE KREDYTOWE

26. Czy obowiązki sprawozdawcze wynikające z aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji mają zastosowanie do dużej jednostki, która nie jest instytucją kredytową w rozumieniu art. 4 rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych, ale jest traktowana jako przedsiębiorstwo finansowe zgodnie z art. 19a i 29a dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej?

Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli wyspecjalizowane przedsiębiorstwa finansowe (np. przedsiębiorstwa zajmujące się faktoringiem lub gwarancjami), które nie są instytucjami kredytowymi w rozumieniu art. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 28  (rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych (CRR)), są traktowane jako takie na mocy prawa krajowego. Jeśli jednostka nie spełnia wymogów określonych w definicji instytucji kredytowej zawartej w art. 4 CRR, zazwyczaj nie jest objęta zakresem stosowania aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Jeżeli jednak ta sama jednostka jest uznawana za duże przedsiębiorstwo działające w interesie publicznym zatrudniające ponad 500 pracowników, wchodzi w zakres dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej i tym samym aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. W takim przypadku podlega ona również rozporządzeniu w sprawie systematyki i powiązanym obowiązkom w zakresie ujawniania informacji. Ponadto takie przedsiębiorstwa zachęca się do ujawniania na zasadzie dobrowolności informacji zgodnie z załącznikiem VI, jeżeli ich zdaniem załącznik ten jest bardziej odpowiedni, a także jeśli przedkładają swoim właściwym organom krajowym sprawozdania nadzorcze zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/451 29  (FINREP).

27. W jaki sposób można powiązać nakłady inwestycyjne z kredytowaniem ogólnego przeznaczenia w kontekście sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki?

W art. 10 ust. 2 i 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie zawarto wymogu stosowania wzorów sprawozdań przedstawionych w załącznikach na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności. Przedsiębiorstwom zaleca się jednak dobrowolne korzystanie z wzorów przedstawionych w załącznikach do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przy przygotowywaniu sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki.

W tym względzie w załączniku V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji określono szczegółowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób instytucje kredytowe muszą zgłaszać swoje kluczowe wskaźniki wyników w odniesieniu do zgodności z systematyką.

W przypadku gdy przeznaczenie środków nie jest znane ((i) kredyty i zaliczki - ogólne przeznaczenie, (ii) dłużne papiery wartościowe - ogólne przeznaczenie oraz (iii) udziały w kapitale własnym, przy czym wszystkie te elementy są ujmowane w portfelu bankowym), ekspozycje zgodne z systematyką/kwalifikujące się do systematyki należy wliczać dwukrotnie. Stanowią one sumę wartości bilansowej brutto wszystkich kredytów i zaliczek, dłużnych papierów wartościowych i udziałów w kapitale własnym o nieznanym sposobie wykorzystania środków udzielonych przedsiębiorstwom niefinansowym. Suma ta musi być ważona udziałem procentowym działalności gospodarczej kontrahenta zgodnej z systematyką/kwalifikującej się do systematyki, obliczonym na podstawie:

- kluczowego wskaźnika wyników kontrahenta dotyczącego obrotu (udział obrotu zgodnego z systematyką) oraz - kluczowego wskaźnika wyników kontrahenta dotyczącego nakładów inwestycyjnych (udział nakładów inwestycyjnych zgodnych z systematyką).

W związku z tym, aby zgłosić kluczowe wskaźniki wyników w odniesieniu do zgodności z systematyką, instytucje kredytowe muszą przypisać opublikowane kluczowe wskaźniki wyników dotyczące nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstwa bazowego do odpowiedniego kredytu, dłużnego papieru wartościowego lub udziału kapitałowego ogólnego przeznaczenia w taki sam sposób jak to ma miejsce w przypadku kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego obrotu 30 .

Na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności instytucje kredytowe mogą ujawnić wartość procentową swoich kwalifikujących się aktywów ogólnego przeznaczenia na podstawie:

- zgłoszonego kwalifikującego się obrotu jednostki bazowej

- oraz zgłoszonych kwalifikujących się nakładów inwestycyjnych jednostki bazowej.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności i korzystania z wzorów sprawozdań w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 31  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

28. W jaki sposób instytucja kredytowa posiadająca licencję firmy inwestycyjnej na podstawie dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych powinna zgłaszać swoją działalność gospodarczą kwalifikującą się do systematyki?

Jeśli jednostka dominująca jest zaklasyfikowana jako instytucja kredytowa (zgodnie z CRR), ale prowadzi działalność inwestycyjną, powinna stosować się do wymogów dla instytucji kredytowych określonych w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W art. 10 ust. 2 i 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie zawarto wymogu stosowania wzorów sprawozdań przedstawionych w załącznikach na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności. Przedsiębiorstwom zaleca się jednak dobrowolne korzystanie z wzorów przedstawionych w załącznikach do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przy przygotowywaniu sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki.

W tym względzie w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedstawiono wzory, które instytucje kredytowe muszą stosować w celu zgłaszania swoich kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do zgodności z systematyką działalności inwestycyjnej. W związku z tym na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności instytucje kredytowe mogą ujawnić na zasadzie dobrowolności wartość procentową swojej kwalifikującej się działalności inwestycyjnej.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności i korzystania z wzorów sprawozdań w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 32  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

RYNEK DŁUGU

29. Jak należy oceniać i zgłaszać kwalifikowalność do systematyki aktywów dłużnych, takich jak obligacje czy pożyczki?

W art. 10 ust. 2 i 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie zawarto wymogu stosowania wzorów sprawozdań przedstawionych w załącznikach na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności. Przedsiębiorstwom zaleca się jednak dobrowolne korzystanie z wzorów przedstawionych w załącznikach do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przy przygotowywaniu sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki.

W tym względzie w załączniku V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji określono szczegółowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób należy oceniać i zgłaszać pożyczki i instrumenty dłużne na potrzeby kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do zgodności z systematyką. W załączniku V wyjaśniono, że kredytowanie lub zadłużenie ogólnego przeznaczenia obejmują wartość obrotu lub nakładów inwestycyjnych jednostki bazowej (tj. spółki, w której dokonano inwestycji, lub kontrahenta) kwalifikujących się do systematyki.

Do obliczenia kwalifikowalności do systematyki instrumentów dłużnych ogólnego przeznaczenia zaleca się zastosować kwalifikującą się wartość jednostki bazowej (obrót i nakłady inwestycyjne).

Jeżeli przeznaczenie wpływów z instrumentu dłużnego w całości lub w części kwalifikuje się do systematyki, zgłaszanie tej wartości będzie miało pierwszeństwo przed wartością na poziomie emitenta w ramach kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do zgodności z systematyką. Takie wpływy mogą być bezpośrednio przypisane do działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki lub mogą stanowić część planu dotyczącego nakładów inwestycyjnych lub wydatków operacyjnych mającego na celu dostosowanie działalności lub składnika aktywów do systematyki.

Na potrzeby sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności do systematyki można na przykład uznać, że jeśli 50 % wpływów z instrumentu dłużnego jest przydzielonych do projektów lub programów kwalifikujących się do systematyki, wartość obrotu i nakładów inwestycyjnych obligacji w odniesieniu do kwalifikowalności do systematyki powinna wynosić 50 %.

W tym sensie przeznaczenie wpływów z (zielonego) instrumentu dłużnego będzie się kwalifikować do systematyki jedynie częściowo. Będzie się jednak kwalifikować w odniesieniu do wartości procentowej wpływów, którą można przypisać do działalności kwalifikującej się do systematyki.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 33  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

30. Czy przeznaczenie wszystkich wpływów z produktów dłużnych należy weryfikować niezależnie w przypadku ich zgłoszenia jako kwalifikujących się do systematyki?

Nie ma wymogu przeprowadzania niezależnej weryfikacji wpływów z produktów dłużnych pod względem kwalifiko- walności do systematyki. Powyższa odpowiedź pozostaje bez uszczerbku dla szczegółowych wymogów dotyczących przeglądu zewnętrznego lub zewnętrznej weryfikacji na podstawie przepisów prawa Unii.

31. Czy zielone instrumenty dłużne z jednostek spoza UE można zgłaszać jako kwalifikujący się do systematyki?

W art. 10 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wyjaśniono, że przedsiębiorstwa finansowe powinny ujawniać informacje, biorąc pod uwagę przepisy art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa, które nie wchodzą w zakres dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (w tym przedsiębiorstwa spoza UE), wyłącza się z licznika, ale uwzględnia się w mianowniku kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw finansowych w zakresie zgodności z systematyką. Ten tryb postępowania zostanie poddany przeglądowi do dnia 30 czerwca 2024 r.

W art. 7 ust. 4 stwierdzono jednak: "Bez uszczerbku dla ust. 1 obligacje ekologiczne lub ekologiczne dłużne papiery wartościowe mające na celu finansowania określonych zidentyfikowanych rodzajów działalności, które to obligacje lub dłużne papiery wartościowe są emitowane przez spółkę, w której dokonano inwestycji, są uwzględniane w liczniku kluczowych wskaźników wyników do pełnej wartości działalności gospodarczej zgodnej z systematyką finansowanej przez przychody z tych obligacji i dłużnych papierów wartościowych, na podstawie informacji dostarczonych przez spółkę, w której dokonano inwestycji".

W związku z tym do celów ujawniania informacji w zakresie kwalifikowalności przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględniać w liczniku kwalifikujące się do systematyki wpływy z obligacji ekologicznych i ekologicznych dłużnych papierów wartościowych mających na celu finansowanie określonych zidentyfikowanych rodzajów działalności.

Dłużne papiery wartościowe, o których mowa w art. 7 ust. 4, obejmują wpływy emitentów spoza UE z obligacji i nie obejmują wpływów z pożyczek, zgodnie z definicjami zawartymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/451 (FINREP) 34 .

Uwaga ogólna: zgodnie z art. 9 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji zakres tego wyłączenia z licznika kluczowych wskaźników wyników zostanie poddany przeglądowi w 2024 r.

Ponadto akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie uniemożliwia przedsiębiorstwom finansowym zamieszczania dobrowolnych informacji na temat ich ekspozycji wobec inwestycji jednostek spoza UE, w przypadku których przeznaczenie wpływów uważa się za kwalifikujące się. Informacje takie należy zawsze zgłaszać odrębnie od informacji ujawnianych obowiązkowo na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 35 .

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 36  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

32. Czy zielony dług państwowy można zgłaszać jako kwalifikujący się do systematyki?

W art. 10 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wyjaśniono, że przedsiębiorstwa finansowe powinny ujawniać informacje, biorąc pod uwagę przepisy art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ekspozycje wobec rządów centralnych, banków centralnych i emitentów ponadnarodowych są wyłączone z obliczania licznika i mianownika kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych. W związku z tym, zgodnie z art. 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, przedsiębiorstwa finansowe nie powinny uwzględniać swoich ekspozycji z tytułu długu państwowego w informacjach ujawnianych w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifikowalności.

Dalsze wskazówki dotyczące najlepszych praktyk w odniesieniu do dobrowolnej sprawozdawczości w zakresie kwali- fikowalności w pierwszym roku sprawozdawczym (pierwszych latach sprawozdawczych) można znaleźć na stronie informacyjnej 37  platformy ds. zrównoważonego finansowania.

INTERAKCJE Z INNYMI REGULACJAMI

33. W jaki sposób akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji wchodzi w interakcję z proponowanymi wymogami dotyczącymi sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju?

Proponowana dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju zmieniająca istniejące wymogi dotyczące sprawozdawczości, które wprowadzono do dyrektywy o rachunkowości dyrektywą w sprawie sprawozdawczości niefinansowej, powinna stanowić uzupełnienie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, którego obowiązkowy zakres stosowania jest taki sam jak przepisów dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zawartych w dyrektywie o rachunkowości 38 . Proponowana dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju rozszerzy zakres podmiotowy obecnych wymogów dotyczących sprawozdawczości, tak aby obejmował on:

- wszystkie duże przedsiębiorstwa notowane i nienotowane na rynku regulowanym oraz

- wszystkie MŚP notowane na rynku regulowanym, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw.

Oprócz wymogów dotyczących sprawozdawczości w zakresie systematyki obecnie opisanych szczegółowo w akcie delegowanym dotyczącym systematyki te przedsiębiorstwa będą musiały publikować w sprawozdaniach zarządu informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju, zgodnie ze standardami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, które Komisja przyjmie w drodze aktów delegowanych.

Zgodnie z wnioskiem dotyczącym dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju zainteresowane przedsiębiorstwa po raz pierwszy będą musiały ujawnić informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju na podstawie nowych wymogów w 2024 r. za rok obrotowy 2023. Zgodnie z wnioskiem MŚP notowane na rynku regulowanym będą objęte trzyletnim okresem przejściowym i będą musiały ujawnić te informacje po raz pierwszy w 2027 r. za rok obrotowy 2026.

Co do zasady i w zależności od wyniku procesu legislacyjnego dotyczącego dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju wymogi dotyczące sprawozdawczości wynikające z poszczególnych rozporządzeń będą jasno określone i powinny być w miarę możliwości uproszczone i spójne, tak aby przedsiębiorstwa nie musiały dwukrotnie zgłaszać tych samych informacji.

Informacje zgłaszane na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji powinny być zgłaszane w tym samym sprawozdaniu zarządu na poziomie przedsiębiorstwa, wraz z innymi informacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju wymaganymi na podstawie przepisów wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Do tych informacji stosuje się takie same wymogi dotyczące weryfikacji i cyfryzacji jak w przypadku pozostałych zgłaszanych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju.

1 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 przez sprecyzowanie treści i prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku ujawniania informacji, Dz.U. L 443 z 10.12.2021, s. 9.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z dnia 22 października 2014 r. zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy (Dz.U. L 330 z 15.11.2014, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (Dz.U. L 198 z 22.6.2020, s. 13).
4 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19).
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Dz.U. L 442 z 9.12.2021, s. 1).
6 Do celów jasności należy zauważyć, że kwalifikujące się rodzaje działalności nie odpowiadają mianownikowi kluczowych wskaźników wyników w zakresie zgodności z systematyką. W przypadku przedsiębiorstw niefinansowych uwzględnia się całkowite nakłady inwestycyjne, wydatki operacyjne i obrót. Aktywa objęte zabezpieczeniem dla kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych.
7 Zob. art. 10 ust. 2 i art. 16 rozporządzenia (UE) 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje.
8 Art. 11 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2020/852 w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje dotyczy działalności obejmujących rozwiązania w zakresie adaptacji, które istotnie ograniczają ryzyko niekorzystnych skutków obecnych i oczekiwanych przyszłych warunków klimatycznych dla tej działalności gospodarczej albo istotnie ograniczają te niekorzystne skutki bez zwiększania ryzyka niekorzystnych skutków wywieranych na ludzi, przyrodę lub aktywa.
9 Art. 11 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie systematyki dotyczy działalności zapewniających rozwiązania w zakresie adaptacji, które - oprócz tego, że spełniają warunki określone w art. 16 - wnoszą istotny wkład w zapobieganie ryzyku niekorzystnych skutków obecnych i oczekiwanych przyszłych warunków klimatycznych wywieranych na ludzi, przyrodę lub aktywa, lub w ograniczanie tego ryzyka, bez zwiększania ryzyka niekorzystnych skutków wywieranych na ludzi, przyrodę lub aktywa.
10 Zgodnie z motywem 48 aktu delegowanego w sprawie klimatu "[...] Jeżeli jednak podstawowy przedmiot działalności gospodarczej wspomagającej adaptację zgodnie z art. 11 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) 2020/852 obejmuje dostarczanie technologii, produktów, usług, informacji lub praktyk mających zwiększyć poziom odporności innych osób, przyrody, dziedzictwa kulturowego, aktywów lub innej działalności gospodarczej na ryzyka fizyczne związane z klimatem, obok nakładów inwestycyjnych za udział procentowy obrotów pochodzących z produktów lub usług związanych z działalnością, która kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo, należy uznać obroty pochodzące z produktów lub usług związanych z tą działalnością gospodarczą".
11 Zob. również pytanie 12 w dokumencie zawierającym odpowiedzi na często zadawane pytania opublikowanym w dniu 20 grudnia 2021 r.
12 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
13 Z czasem podejście to może zostać zrewidowane w świetle pakietu "Gotowi na 55" i celów klimatycznych uzgodnionych przez Radę i Parlament Europejski.
14 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
15 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
16 Wykaz ten jest niewyczerpujący i zawiera przykładowe wydatki, które nie mieszczą się we wskazanej w załączniku I sekcja 1.1.3.1 kategorii wydatków operacyjnych obejmującej koszty związane z "konserwacją i naprawami oraz wszelkie inne bezpośrednie wydatki związane z bieżącą obsługą składników rzeczowych aktywów trwałych przez przedsiębiorstwo lub osobę trzecią, którym zlecono na zasadzie outsourcingu działania niezbędne do zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania tych aktywów". Uwaga ogólna: wydatki związane z kosztami ogólnymi należy pominąć, aby w miarę możliwości uniknąć subiektywnego podejścia właściwego dla przypisywania tych kosztów ogólnych do określonej pozycji rzeczowych aktywów trwałych.
17 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
18 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1126/2008 z dnia 3 listopada 2008 r. przyjmujące określone międzynarodowe standardy rachunkowości zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 320 z 29.11.2008, s. 1).
19 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
20 Informacje zgłaszane dobrowolnie powinny być przygotowywane w taki sposób, aby nie były sprzeczne z informacjami objętymi obowiązkiem sprawozdawczym na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ani nie przedstawiały ich w sposób błędny, i nie należy ich uwypuklać kosztem informacji ujawnianych obowiązkowo. W przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzi dobrowolną sprawozdawczość, powinno dołączyć szczegółowe informacje uzupełniające określające podstawę ujawnienia takich informacji oraz metody zastosowane do ich przygotowania, a także zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób informacje przekazane dobrowolnie różnią się od informacji objętych obowiązkiem sprawozdawczym.
21 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
22 W odniesieniu do przedsiębiorstw finansowych w art. 7 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wyjaśniono, że w liczniku kluczowych wskaźników wyników nie ujawnia się ekspozycji wobec przedsiębiorstw, które nie podlegają dyrektywie w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (w tym przedsiębiorstw działających poza UE), z zastrzeżeniem przeglądu przeprowadzanego zgodnie z art. 9 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
23 Aby uzyskać więcej informacji na temat obowiązków sprawozdawczych, zob. pytanie nr 4 ("W jaki sposób grupy mieszane składające się z przedsiębiorstw finansowych i niefinansowych lub prowadzące zróżnicowaną i wieloraką działalność powinny sporządzać sprawozdania?") w dostępnym w internecie dokumencie zawierającym odpowiedzi na często zadawane pytania.
24 Informacje zgłaszane dobrowolnie nie powinny być sprzeczne z informacjami objętymi obowiązkiem sprawozdawczym na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ani nie powinny przedstawiać ich w sposób błędny. Nie należy też ich uwypuklać kosztem informacji ujawnianych obowiązkowo. W przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzi dobrowolną sprawozdawczość, powinno dodać do niej szczegółowe informacje uzupełniające określające podstawę ujawnienia takich informacji, metody zastosowane do ich przygotowania oraz zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób informacje przekazane dobrowolnie różnią się od informacji objętych obowiązkiem sprawozdawczym.
25 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
26 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/451 z dnia 17 grudnia 2020 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do sprawozdań nadzorczych instytucji oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 680/2014 (Dz.U. L 97 z 19.3.2021, s. 1).
27 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
28 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościo- wych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).
29 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/451 z dnia 17 grudnia 2020 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do sprawozdań nadzorczych instytucji oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 680/2014 (Dz.U. L 97 z 19.3.2021, s. 1).
30 Takie podejście jest zgodne z przepisami dotyczącymi sprawozdawczości określonymi w dyrektywie w sprawie sprawozdawczości niefinansowej. W przypadku braku informacji o emitencie jednostka może wykorzystać informacje ujawnione przez jednostkę dominującą, o ile wchodzi ona w zakres dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej.
31 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
32 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
33 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
34 Zob. załącznik V do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/451 oraz art. 1 ust. 2 lit. a) zalecenia Komisji z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącego definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (Dz.U. L 124 z 20.5.2003, s. 36).
35 Informacje zgłaszane dobrowolnie nie powinny być sprzeczne z informacjami objętymi obowiązkiem sprawozdawczym na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ani nie powinny przedstawiać ich w sposób błędny. Nie należy też ich uwypuklać kosztem informacji ujawnianych obowiązkowo. W przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzi dobrowolną sprawozdawczość, powinno dodać do niej szczegółowe informacje uzupełniające określające podstawę ujawnienia takich informacji, metody zastosowane do ich przygotowania oraz zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób informacje przekazane dobrowolnie różnią się od informacji objętych obowiązkiem sprawozdawczym.
36 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
37 Uwagi zamieszczone na platformie dotyczące zgłaszania dobrowolnych informacji w ramach sprawozdawczości w zakresie kwalifiko- walności.
38 Proponowana dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju ma zmienić przepisy dyrektywy o rachunkowości wprowadzone w dyrektywie w sprawie sprawozdawczości niefinansowej, z zastrzeżeniem wyniku negocjacji dotyczących przedmiotowego wniosku. Zob. wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, COM(2021) 189 final.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.385.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie komisji w sprawie interpretacji niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania kwalifikującej się działalności gospodarczej i kwalifikujących się aktywów
Data aktu: 05/10/2022
Data ogłoszenia: 06/10/2022
Data wejścia w życie: 06/10/2022