Publikacja istotnych części postanowienia o ogłoszeniu upadłości oraz o likwidacji majątku Sberbank CZ, a.s. w likwidacji zgodnie z art. 13 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych - Zaproszenie do wnoszenia roszczeń - Obowiązują limity czasowe - Zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących roszczeń - Obowiązują limity czasowe

Publikacja istotnych części postanowienia o ogłoszeniu upadłości oraz o likwidacji majątku Sberbank CZ, a.s. w likwidacji zgodnie z art. 13 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych
Zaproszenie do wnoszenia roszczeń - Obowiązują limity czasowe Zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących roszczeń - Obowiązują limity czasowe
(2022/C 362/04)

Nazwa dłużnika: Sberbank CZ, a.s. w likwidacji, spółka akcyjna założona i istniejąca zgodnie z prawem Republiki Czeskiej, z siedzibą w Pradze pod adresem: U Trezorky 921/2, Jinonice, 158 00 Praga 5, IČO: 25083325, wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Městský soud v Praze (sąd grodzki w Pradze), sekcja B, poz. 4353.

Nazwa sądu upadłościowego: Městský soud v Praze, z siedzibą pod adresem Slezská 9, 120 00 Praha 2, Česká republika.

Imię i nazwisko likwidatora: JUDr. Jiřina Lužová, adwokat z siedzibą pod adresem: Dušní 866/22, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 44686650, e-mail: ak@akluzova.cz, nr tel +420 222327902.

W dniu 26 sierpnia 2022 r. Městský soud v Praze (sąd grodzki w Pradze) wydał zgodnie z prawem Republiki Czeskiej (ustawa nr 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), z późniejszymi zmianami (dalej: prawo upadłościowe)), postanowienie nr ref. MSPH 95 INS 12575/2022-A-72, dotyczące m.in.:

a) ogłoszenia upadłości dłużnika Sberbank CZ, a.s. w likwidacji, spółki akcyjnej założonej i istniejącej zgodnie z prawem Republiki Czeskiej, z siedzibą w Pradze pod adresem: U Trezorky 921/2, Jinonice, 158 00 Praga 5, IČO: 25083325, wpisanej do rejestru handlowego prowadzonego przez Městský soud v Praze (sąd grodzki w Pradze), sekcja B, poz. 4353 (dalej: dłużnik) oraz

b) postawienia majątku dłużnika w stan likwidacji (dalej: "postanowienie").

Równocześnie powyższym postanowieniem na likwidatora powołano JUDr. Jiřinę Lužovą, adwokat z siedzibą pod adresem: Dušní 866/22, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 44686650.

Roszczenia wierzycieli wynikające z ksiąg rachunkowych dłużnika uważa się za zgłoszone. Wierzyciele zostaną powiadomieni o tym fakcie indywidualnie, w terminie 60 dni od dnia ogłoszenia upadłości. Termin ten upływa w dniu 25 października 2022 r.

Wierzyciel, który nie zgadza się z kwotą lub charakterem roszczenia podanymi w powiadomieniu, o którym mowa w akapicie powyżej, może w terminie czterech miesięcy od daty ogłoszenia upadłości wnieść do likwidatora sprzeciw w formie pisemnej. Jeżeli tego nie zrobi, uznaje się, że zgadza się z informacjami podanymi w powiadomieniu. Termin ten upływa w dniu 26 grudnia 2022 r. Wierzyciel, którego siedziba, centrala, miejsce zamieszkania lub pobytu znajduje się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może wnieść sprze- ciw w języku urzędowym tego państwa. Sprzeciw należy opatrzyć nagłówkiem "Podání námitky proti výši pohledávky" ["Sprzeciw wobec kwoty roszczenia"] w języku czeskim. Jeżeli likwidator uzna, że treść sprzeciwu jest oczywista, rozpatrzy go, nawet jeśli nie jest on opatrzony odpowiednim nagłówkiem. Rozpatrzenie sprzeciwu, który wpłynął po terminie, nie jest obowiązkowe, chyba że jest oczywiste, że został on wniesiony w terminie do organu, który miał obowiązek go doręczyć. Likwidator może zażądać, aby wierzyciel dostarczył tłumaczenie sprzeciwu na język czeski.

W terminie trzech miesięcy od dnia opublikowania niniejszego wypisu z postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wierzyciel może zgłosić skargę z tytułu niedoręczenia powiadomienia zgodnie z par. 373 ust. 2 prawa upadłościowego. W skardze należy podać wysokość roszczenia w stosunku do dłużnika w dniu ogłoszenia jego upadłości. Do skargi należy dołączyć urzędowo poświadczone kopie dokumentacji potwierdzającej kwotę określoną w skardze, datę powstania roszczenia oraz jego charakter, a w szczególności, czy roszczenie jest roszczeniem wobec majątku dłużnika (par. 168 prawa upadłościowego), jest równorzędne z roszczeniem wobec majątku dłużnika (par. 169 prawa upadłościowego), jest roszczeniem z prawem do zaspokojenia z zabezpieczenia, jest inaczej zabezpieczonym roszczeniem lub jest roszczeniem zależnym (par. 172 ust. 2 prawa upadłościowego). Należy podać również ewentualne zastrzeżenie prawa własności. Wierzyciel, którego siedziba, centrala, miejsce zamieszkania lub pobytu znajduje się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może wnieść skargę w języku urzędowym tego państwa. Skargę należy opatrzyć nagłówkiem "Přihláška pohledávky" ["Zgłoszenie wierzytelności"] w języku czeskim. Jeżeli likwidator uzna, że treść skargi jest oczywista, rozpatrzy ją, nawet jeśli nie jest ona opatrzona odpowiednim nagłówkiem. Rozpatrzenie skargi, która wpłynęła po terminie, nie jest obowiązkowe, chyba że jest oczywiste, że została ona złożona w terminie do organu, który miał obowiązek ją doręczyć. Likwidator może zażądać, aby wierzyciel dostarczył tłumaczenie skargi na język czeski.

JUDr. Jiřina Lužová, likwidator Sberbank CZ, a.s., w likwidacji

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.362.38

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja istotnych części postanowienia o ogłoszeniu upadłości oraz o likwidacji majątku Sberbank CZ, a.s. w likwidacji zgodnie z art. 13 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych - Zaproszenie do wnoszenia roszczeń - Obowiązują limity czasowe - Zaproszenie do zgłaszania uwag dotyczących roszczeń - Obowiązują limity czasowe
Data aktu: 21/09/2022
Data ogłoszenia: 21/09/2022