Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej

Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej
(2022/C 233/08)

Zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 1  w Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej 2  wprowadza się następujące zmiany:

Na stronie 405 dodaje się uwagę wyjaśniającą w brzmieniu:

"9405 31 00

oraz Sznury oświetleniowe, w rodzaju używanych na choinkach bożonarodzeniowych

9405 39 00

Podpozycje te obejmują sznury oświetleniowe/łańcuchy świetlne, w rodzaju używanych na choinkach bożonarodzeniowych.

Obiektywne cechy tych artykułów, takie jak długość łańcucha, rodzaj świateł, odległość między lampkami, kształt »żarówki« (standardowy lub związany z okresem świąt Bożego Narodzenia), łatwość umieszczenia ich na choince bożonarodzeniowej, wskazują, że są one przeznaczone głównie/zasadniczo do dekoracji choinki bożonarodzeniowej przez oświetlenie.

»Żarówki« związane z Bożym Narodzeniem mogą mieć kształt płatków śniegu, gwiazd lub sopli lub inny kształt kojarzący się z zimą; nie jest wymagane powiązanie oparte na wieloletnich tradycjach.

Przykłady produktów, które należy klasyfikować do podpozycji 9405 31 00 i 9405 39 00 jako »sznury oświetleniowe w rodzaju używanych na choinkach bożonarodzeniowych«:

Siatka lampek składająca się z ciemnozielonych kabli elektrycznych łączących 160 miniżarówek (1,5 V/0,5 W) w taki sposób, aby stworzyć siatkę o wymiarach 320 cm x 150 cm. Rozmiar siatki umożliwia łatwe umieszczenie jej na choince bożonarodzeniowej. Kolor kabli i rozmiar pojedynczego oka 19 cm x 19 cm, co umożliwia przeciągnięcie siatki do wewnątrz poprzez zewnętrzne końce gałęzi, zapewniają, że kiedy lampki są zapalone, przewody i lampki są ukryte, natomiast światło jest widoczne na zewnątrz, zapewniając jednolity efekt dekoracyjny. Łańcuch świetlny o długości 55 m składający się z kabla elektrycznego łączącego 240 miniżarówek (2,5 V/0,25 W). Odległość między sąsiednimi żarówkami wynosi 21 cm. Łańcuch świetlny jest wykonany do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Podpozycje te nie obejmują sznurów oświetleniowych, które nie są przeznaczone do stosowania głównie na choinkach bożonarodzeniowych i które są przeznaczone do różnych celów dekoracyjnych przez cały rok, na przykład do dekoracji domów, balkonów, miejsc organizacji przyjęć weselnych, ogrodów lub do ozdoby mniejszych przedmiotów, takich jak wieniec, doniczka lub stół.

Ponadto sznury oświetleniowe z lampami w kształcie np. dyni lub serc nie są objęte tą podpozycją, ponieważ takie lampy nie mają żadnego związku z Bożym Narodzeniem.

Przykłady produktów, które należy klasyfikować do podpozycji 9405 4x jako »Pozostałe elektryczne oprawy i osprzęt oświetleniowy«:

Kurtyny LED w formie girland (występujące w różnych długościach), wykonane z dwóch izolowanych przewodów elektrycznych, z których zwisają sploty o różnej długości (30-70 cm) w odstępach w przybliżeniu 15 cm. Sploty są wyposażone w łącznie około 200 źródeł światła LED. Girlanda jest wyposażona w kabel przyłączeniowy i transformator. Łańcuch świetlny Micro LED o całkowitej długości 240 cm, składający się z przewodu metalowego i 40 źródeł światła rozmieszczonych w odstępach co 5 cm, zasilany bateriami.
Łańcuch świetlny Micro LED, o całkowitej długości 860 cm (z czego 500 cm stanowi przewód łączący), składający się z metalowego przewodu i 360 źródeł światła rozmieszczonych w odstępach co 1 cm. Łańcuch świetlny jest wyposażony w transformator."
1 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).
2 Dz.U. C 119 z 29.3.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024