Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego.

Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego
(2021/C 402/05)

Władze określonych państw członkowskich wyznaczyły wymienione poniżej organizacje, stowarzyszenia i podmioty publiczne jako mające prawo do wniesienia sprawy do właściwych sądów krajowych w Unii - zgodnie z art. 14 ust. 1 i 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego 1  - w celu powstrzymania lub zakazania wszelkich przypadków nieprzestrzegania przez dostawców usług pośrednictwa internetowego lub dostawców wyszukiwarek internetowych odpowiednich wymogów ustanowionych w tym rozporządzeniu.
Państwo członkowskie Nazwa i rodzaj podmiotu Dane kontaktowe Cel
Republika

Austrii

Bundeswettbewerbsbehörde [austriacki Federalny Urząd ds. Konkurencji] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny) Radetzkystraße 2 1030 Wien

Tel. +43 1245080

E-mail: wettbewerb@bwb.

gv.at

Zadaniem Federalnego Urzędu ds. Konkurencji jest realizowanie określonego ustawowo celu, jakim jest badanie i zwalczanie domniemanych lub stwierdzonych zakłóceń lub ograniczeń konkurencji.
Republika

Austrii

Wirtschaftskammer

Österreich [austriacka Federalna Izba

Gospodarcza] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)

Wiedner Hauptstraße 63 1045 Wien

Tel. +43 5909004294

E-mail: rp@wko.at

Zadaniem Austriackiej Krajowej Izby Gospodarczej jest - zgodnie z jej określonym ustawowo celem - reprezentowanie wspólnych interesów jej członków. W większości są to małe i średnie przedsiębiorstwa, które występują w charakterze użytkowników biznesowych lub użytkowników korzystających ze strony internetowej w celach biznesowych. Konkretny zakres zadań izby określa ustawa. Wynika z niego również, że jej działania leżą w ogólnym interesie przedsiębiorstw i nie mają charakteru komercyjnego.
Republika

Austrii

Schutzverband gegen unlauteren Wettbewerb [Stowarzyszenie do spraw ochrony przed nieuczciwą konkurencją] (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny) Ditscheinergasse 4 1030 Wien

Tel. +43 15057893

E-mail:

office@schutzverband.at

Zadania Schutzverband gegen unlauteren Wettbewerb (Stowarzyszenia na rzecz Ochrony przed Nieuczciwą Konkurencją) wynikają z jego celów statutowych. Do celów stowarzyszenia, którego działalność ma charakter niezarobkowy, należy zwalczanie wszelkich form nieuczciwej konkurencji oraz ograniczeń konkurencji, w stosownych przypadkach we współpracy z właściwymi organami wymiaru sprawiedliwości, tak aby wyeliminować naruszenia obowiązujących norm prawnych. Ma on ono na celu również wspieranie i reprezentowanie gospodarczych interesów przedsiębiorców w rozumieniu sekcji 14 ustawy federalnej o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UWG) i sekcji 7 ustawy federalnej w sprawie poprawy warunków gospodarczych oraz zaopatrzenia na poziomie lokalnym. Zadaniem stowarzyszenia jest również wspieranie uczciwego obrotu poprzez działania o charakterze informacyjnym i uświadamiającym.
Królestwo

Hiszpanii

Centro Español de Derechos Reprograficos EGDPI - CEDRO [Hiszpańskie Centrum praw do Zwielokrotniania

Utworu - Organizacja Zbiorowego Zarządzania] (art. 14 ust. 5 lit. a), stowarzyszenie)

Calle Alcalá 26, 3o, Madrid Tel. +34 913085455 E-mail: direccion@cedro.

org

a) Wydaje się, że podmiot został prawidłowo utworzony na mocy prawa hiszpańskiego, o czym świadczy jego akt założycielski i statut oraz wpis do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń;

(b) podmiot realizuje cele odpowiadające zbiorowym interesom grupy użytkowników zawodowych lub użytkowników korzystających ze strony internetowej w celach biznesowych, których stale reprezentuje, ponieważ jej celem jest zarządzanie prawami własności intelektualnej autorów i wydawców wszelkiego rodzaju utworów, w tym utworów cyfrowych, jak określono w statucie;

(c) jest organizacją non-profit, zgodnie ze swoim statutem;

(d) wydaje się, że żaden podmiot finansujący będący stroną trzecią, w szczególności dostawca usług pośrednictwa internetowego lub wyszukiwarek internetowych, nie ma nadmiernego wpływu na proces decyzyjny podmiotu, o czym świadczy oświadczenie pod przysięgą złożone sekretarzowi stanu ds. cyfryzacji i sztucznej inteligencji.

Należy również zauważyć, że CEDRO opublikowało w swoim statucie pełne informacje na temat swoich członków i źródeł finansowania.

Republika Irlandii Komisja Ochrony Konkurencji

i Konsumentów (art. 14 ust. 5 lit. b), podmiot publiczny)

Bloom House, Railway St, Mountjoy, Dublin, D01 C576, Ireland Tel. +353 14703646 E-mail: p2b@ccpc.ie Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) to organ nadzoru odpowiedzialny za promowanie przestrzegania i egzekwowania prawa konkurencji i ochrony konsumentów w Irlandii. CCPC dąży do poprawy dobrobytu konsumentów w całej gospodarce i ma na celu poprawę funkcjonowania rynków z korzyścią dla konsumentów. CCPC jest odpowiedzialna za monitorowanie przestrzegania rozporządzenia P2B. CCPC może również prowadzić dochodzenie w sprawie podejrzewanych naruszeń tych przepisów, wydawać wezwanie do dopełnienia obowiązków lub wszczynać postępowanie karne, jeżeli miały miejsce naruszenia.
1 Dz.U. L 186 z 11.7.2019, s. 57.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.402.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Wykaz wyznaczonych organizacji, stowarzyszeń i podmiotów publicznych sporządzony i opublikowany na podstawie art. 14 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego.
Data aktu: 05/10/2021
Data ogłoszenia: 05/10/2021