Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2021/C 248/07)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZMIANY STANDARDOWEJ W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Condado de Huelva"

PDO-ES-A1485-AM03

Data przekazania informacji: 16 kwietnia 2021 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Odesłanie do chronionej nazwy (sekcja A specyfikacji produktu)

Niniejszy akapit uproszczono, usuwając zbędne informacje.

Uzasadnienie:

w sekcji tej należy wskazać, że chroniona nazwa jest nazwą pochodzenia; nie musi ona zawierać poszczególnych rodzajów wina objętych tą nazwą.

2.
Opis win (sekcja B specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu)

Rodzaje wina zostały ponownie uporządkowane i pogrupowane w kategoriach 1 i 3 części II załącznika VII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 2 .

Do kategorii "vinos generosos" włączono "Amontillado". Wino to było chronione na mocy pierwszego rozporządzenia w sprawie nazwy pochodzenia, opublikowanego w hiszpańskim Dzienniku Urzędowym nr 14 z dnia 16 stycznia 1964 r. Specyfikacja produktu obejmuje obecnie również wina różowe, ponieważ w Condado de Huelva od lat produkuje się wysokiej jakości wina różowe, które zyskują znaczną renomę wśród konsumentów.

Od początku swojego istnienia wino "Palo Cortado" jest produkowane w regionie Condado de Huelva poniekąd przez przypadek. Początkowo jest to wino dojrzewające biologicznie typu "Fino", które w miarę dojrzewania traci warstwę drożdży "flor". W związku z tym zostaje ono ponownie wzmocnione i poddane procesowi dojrzewania tlenowego podobnemu do dojrzewania wina "Oloroso", przy czym wino to posiada inne właściwości organoleptyczne.

Informacje dotyczące win "Moscatel", "Dulce" i "Pedro Ximénez" przeorganizowano i dodano do grupy "vinos de licor dulces", aby poprawić ich czytelność pod względem zawartości cukru.

Tabelę z analitycznymi cechami charakterystycznymi zmieniono poprzez dodanie nowych rodzajów wina i ich właściwości chemicznych oraz poprawienie struktury i czytelności.

Ponadto, aby określenie tradycyjne "Oloroso" stosowano zgodnie z pozostałymi andaluzyjskimi nazwami pochodzenia, minimalną zawartość alkoholu zmieniono na 16 % obj.

Zmieniono także opis właściwości organoleptycznych win objętych chronioną nazwą pochodzenia. Zastosowanie normy UNE-EN-ISO 17065 spowodowało konieczność wprowadzenia tej zmiany, aby można było powiązać cechy charakterystyczne win z określonymi deskryptorami i dokonać lepszej oceny sensorycznej.

3.
Sprostowanie dotyczące maksymalnego dopuszczalnego stopnia ekstrakcji (sekcja C specyfikacji produktu i pkt 5 jednolitego dokumentu)

Skorygowano błąd, który pojawił się w kilku zmianach specyfikacji i który słusznie powinien zostać skorygowany w niniejszej specyfikacji. Słowo "moszcz" zastąpiono słowem "wino", ponieważ w rzeczywistości mowa jest o winie. W poprzednich wersjach nowe wino określano mianem "moszczu", zgodnie z decyzją z dnia 16 lutego 1999 r. dotyczącą rozporządzenia w sprawie ChNP "Condado de Huelva".

4.
Wymogi dotyczące dojrzewania "vinos generosos" i "vinos generosos de licor" (sekcja C.3.2 specyfikacji produktu)

Obliczanie średniego wieku dodano jako obiektywną metodę określania okresu dojrzewania. Dodano również system "añadas" [pojedyncze roczniki] jako system tradycyjnie stosowany przy dojrzewaniu tych win.

5.
Wymogi dotyczące dojrzewania win białych, czerwonych i różowych (sekcja C.3.3 specyfikacji produktu)

Sekcję tę zmieniono w celu zamieszczenia obszerniejszego opisu cech wyróżniających wina białe, czerwone i różowe.

6.
Aktualizacja odniesień do stosowanych produktów uzupełniających (sekcja C.5 specyfikacji produktu)

Uaktualniono odniesienia do prawodawstwa i dodano odniesienie do neutralnej okowity z winogron.

7.
Informacje dotyczące wyznaczonego obszaru (sekcja D specyfikacji produktu i pkt 6 jednolitego dokumentu)

Usunięto ograniczenie dotyczące obszaru przetwarzania "vinos generosos" i "vinos generosos de licor", które dojrzewały i leżakowały na innym obszarze niż obszar produkcyjny winogron.

8.
Zmiana dotycząca maksymalnej wydajności z hektara (sekcja E specyfikacji produktu i pkt 5.2 jednolitego dokumentu)

Wydajność zależy od liczby zasadzonych winorośli, liczby kiści na każdej winorośli i objętości kiści. Poszczególne odmiany winorośli nie zachowują się w ten sam sposób. Liczbę kiści [i] ich wagę określa indeks powierzchni liści. Należy również wziąć pod uwagę znaczenie fotosyntezy, ponieważ ma ona znaczący wpływ na poziom cukru w winogronach.

W ostatnich latach winnice w Condado de Huelva zostały przekształcone i zrestrukturyzowane. Ogólnie rzecz biorąc, rzędy sadzi się w odległości 3 metrów od siebie, zachowując odległość 1,5 metra między winoroślami. Stare winnice z roślinami przycinanymi w kształcie kielicha zostały również wykarczowane i zastąpione plantacjami z palikami. W tym względzie palikowanie ma pozytywny wpływ, ponieważ pozwala uzyskać wino gatunkowe.

Plantator winorośli podejmuje decyzje, które określają wydajność winnicy, w zależności od czynników stałych i zmiennych, w ciągu roku i z roku na rok. W tym celu dostępne są różne mechanizmy kontroli wzrostu roślin, takie jak przycinanie, przerzedzanie, trymowanie i usuwanie liści.

Krótko mówiąc, zrównoważona winnica będzie sprzyjać dojrzewaniu owoców i rozwojowi właściwej koncentracji barwy, aromatu, cukrów, pH, kwasów, polifenoli i wszystkich elementów jakościowych, które są kluczowe dla uzyskania wina gatunkowego.

Najlepsi producenci winogron to ci, którzy kształtują liście w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, optymalizując tym samym ekspozycję na światło słoneczne i zapewniając dobry rozwój winogron, co w rezultacie daje wino wyższej jakości.

Badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że plon odmiany Zalema w wysokości 8 kg/winorośl z jednego hektara winnicy z 2 200 krzewami daje wartości fizykochemiczne 11 i 12 stopni Baumego, z kwasowością ogólną 3,5-4,5 g/l wyrażoną jako kwas winowy, pH 3,75 i wskaźnikiem kwasu glukonowego poniżej 0,5. Te średnie wartości uzyskiwane na przestrzeni wielu lat dają w rezultacie wino o doskonałej jakości.

9.
Dodanie nowych odmian winorośli (sekcja F specyfikacji produktu i pkt 7 jednolitego dokumentu)

Dodaje się dwie nowe odmiany białe: Verdejo i Moscatel de Grano Menudo. Są to odmiany występujące już od wielu lat na obszarze objętym ChNP, które osiągają doskonałe wyniki i są dobrze przyjmowane. Umożliwiają również produkcję win, które zachowują profil charakterystyczny dla win objętych ChNP. Wprowadzenie tych odmian nie powoduje żadnej znaczącej zmiany właściwości produktu końcowego.

10.
Dodanie mniejszej jednostki geograficznej (sekcja H.4 specyfikacji produktu i pkt 9 jednolitego dokumentu)

Dodano możliwość odniesienia do Parku Narodowego Donana, jako mniejszej jednostki geograficznej, na etykietach win zgodnie z art. 55 rozporządzenia (UE) 2019/33.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Condado de Huelva

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

3. Wino likierowe

4.
Opis wina lub win

1. Wino białe

KRÓTKI OPIS TEKSTOWY

"Joven": barwa od jasnożółtej do jasnozłotej. Aromaty owocowe, takie jak zielone jabłko, oraz kwiatowe. Wyczuwalna kwasowość na podniebieniu.
"Condado de Huelva": barwa od słomkowożółtej do patynowanego złota. Aromaty owocowe, takie jak owoce pestkowe. Wyczuwalna kwasowość na podniebieniu.
"Tradicional": barwa słomkowożółta do złotej. Aromaty owocowe, takie jak owoce pestkowe. Lekko kwaśny smak na podniebieniu.

* W przypadku gdy nie podano wartości granicznych, zastosowanie mają wartości określone w odpowiednich przepisach UE.

** W zależności od zawartości cukru wina z podkategorii win białych "Condado de Huelva" mogą być: "wytrawne", jeżeli zawartość cukru jest mniejsza lub równa 4 gramom na litr; "półwytrawne", jeżeli zawartość cukru jest większa niż 4 gramy na litr, ale mniejsza niż 12 gramów na litr; "półsłodkie", jeżeli wynosi co najmniej 12 gramów na litr, ale mniej niż 45 gramów na litr; "słodkie", jeżeli wynosi 45 gramów na litr lub więcej.

*** Wina białe "Joven" i "Tradicional" muszą mieć zawartość cukru mniejszą niż 5 gramów na litr.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

10

Minimalna kwasowość ogólna:

w miliekwiwalentach na litr

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

-

2.
Wino czerwone i różowe

KRÓTKI OPIS TEKSTOWY

Wina czerwone:

barwa od wiśniowej do ceglastoczerwonej. Wyczuwalna intensywność aromatyczna i owocowa, z lekko wyczuwalnymi lub wyczuwalnymi aromatami ziołowymi. Wyczuwalna intensywność smaku i wyczuwalna kwasowość na podniebieniu, z cierpkością i wyczuwalną gęstością.

Wina różowe:

barwa od bladoróżowej do czerwonoróżowej, aromaty owocowe i kwiatowe, wyczuwalna intensywność smaku na podniebieniu, z goryczką i lekką cierpkością.

* W przypadku gdy nie podano wartości granicznych, zastosowanie mają wartości określone w odpowiednich przepisach UE.

** W zależności od zawartości cukru wina mogą być: "wytrawne", jeżeli zawartość cukru jest mniejsza lub równa 4 gramom na litr; "półwytrawne", jeżeli zawartość cukru jest większa niż 4 gramy na litr, ale mniejsza niż 12 gramów na litr; "półsłodkie", jeżeli wynosi co najmniej 12 gramów na litr, ale mniej niż 45 gramów na litr; "słodkie", jeżeli wynosi 45 gramów na litr lub więcej.

*** Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu w przypadku win opatrzonych terminami dojrzewania "Joven", "Roble" i "Crianza" wynosi 11 % obj., natomiast w przypadku win opatrzonych terminami "Reserva" i "Gran reserva" wynosi 12 % obj.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

11

Minimalna kwasowość ogólna:

w miliekwiwalentach na litr

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

-

3.
"Vinos generosos"

KRÓTKI OPIS TEKSTOWY

"Condado Pálido" lub "Fino": barwa od słomkowożółtej do patynowanego złota. Aromaty związane z dojrzewaniem, np. aromat drożdżowy. Lekko gorzki i słony na podniebieniu.
"Condado Viejo" lub "Oloroso": barwa patynowanego złota lub ciemnego mahoniu. Aromaty orzechowe i drzewne związane z dojrzewaniem tlenowym, ewentualnie z nutami lakieru. Trwały na podniebieniu, z możliwą tłustością.
"Amontillado": barwa od złotej do mahoniowej. Aromat orzechów z drzewnym posmakiem wynikającym z podwójnego dojrzewania biologicznego i tlenowego. Lekko kwaśny, gorzki i trwały smak na podniebieniu.
"Palo cortado": barwa od kasztanowej do mahoniowej. Aromaty orzechowe i drzewne. Bardzo intensywny i trwały smak na podniebieniu.

* W przypadku gdy nie podano wartości granicznych, zastosowanie mają wartości określone w odpowiednich przepisach UE.

** "Condado Pálido" lub "Fino" muszą mieć mniej niż 5 gramów cukrów redukujących na litr.

*** Wina "Condado Viejo" lub "Oloroso", "Amontillado" i "Palo Cortado" mogą - w wyniku procesów koncentracji związanych z dojrzewaniem tlenowym - zawierać do 9 gramów cukrów redukujących na litr, pod warunkiem że kwasowość ogólna wyrażona w gramach kwasu winowego na litr jest niższa o co najwyżej 2 gramy na litr od zawartości cukrów redukujących.

**** Rzeczywista zawartość alkoholu w "Condado Pálido" lub "Fino" musi wynosić od 15 % do 17 % obj.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

16

Minimalna kwasowość ogólna:

w miliekwiwalentach na litr

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

4.
"Vinos generosos de licor"

KRÓTKI OPIS TEKSTOWY

"Pale Dry": barwa jasnożółta do złotej. Średnio intensywny aromat drożdży. Mocny, aromatyczny smak na podniebieniu, od półwytrawnego do półsłodkiego.
"Pale Cream": barwa od słomkowożółtej do patynowanego złota. Aromaty związane z dojrzewaniem biologicznym, np. aromat drożdży.
"Medium": barwa od bursztynowej do intensywnie mahoniowej. Aromat specyficzny dla procesu leżakowania, z możliwymi aromatami suszenia.
"Cream": barwa od patynowanego złota do intensywnego mahoniu. Aromat związany z procesem leżakowania, z możliwymi aromatami suszenia. Gęsty na podniebieniu.

* W przypadku gdy nie podano wartości granicznych, zastosowanie mają wartości określone w odpowiednich przepisach UE.

** Zawartość cukru redukującego w gramach na litr: "Pale Dry" od 5 do 45, "Pale Cream" od 45 do 115, "Medium" od 5 do 115, "Cream" od 115 do 140.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

15

Minimalna kwasowość ogólna:

w miliekwiwalentach na litr

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

5.
"Vinos de licor dulces"

KRÓTKI OPIS TEKSTOWY

"Dulce": barwa od złotej do intensywnie mahoniowej. Owocowy aromat. Gęsty na podniebieniu.
"Pedro Ximénez": barwa od mahoniu do intensywnego mahoniu lub gagatu. Aromaty suszenia, ewentualnie z nutami łodyg. Bardzo gęsty na podniebieniu.
"Moscatel": barwa od bursztynowej do intensywnie mahoniowej. Aromaty charakterystyczne dla danej odmiany, takie jak nuty kwiatowe i owocowe, z możliwymi aromatami suszenia. Lekko kwaśny i gęsty na podniebieniu.
"Mistela": barwa od złotej do intensywnie mahoniowej. Owocowy aromat. Gęsty na podniebieniu.

* W przypadku gdy nie podano wartości granicznych, zastosowanie mają wartości określone w odpowiednich przepisach UE.

** Zawartość cukru redukującego w gramach na litr: powyżej 45 dla "Dulce" i powyżej 150 dla "Pedro Ximénez", "Moscatel" i "Mistela".

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):

-

Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości):

15

Minimalna kwasowość ogólna:

-

Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):

-

Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr): -

5.
Praktyki enologiczne
5.1.
Szczególne praktyki enologiczne
1.
Szczególna praktyka enologiczna

Obszar produkcyjny jest obszarem geograficznym, na którym znajdują się zarejestrowane winnice z glebami typu Albariza, Arenas i Barros. Po fermentacji wina mogą dojrzewać w ramach procesu biologicznego lub tlenowego, z wykorzystaniem systemu dynamicznego zwanego "criaderas y soleras" [system mieszania frakcji] lub systemu statycznego "añadas" [pojedyncze roczniki].

Podczas dojrzewania biologicznego na odsłoniętej powierzchni wina tworzy się pływająca warstwa lub warstwa drożdży zwana "flor". W trakcie dojrzewania tlenowego wina dojrzewają w wyniku wystawienia ich na działanie tlenu. Inną stosowaną praktyką jest "cabeceo" [mieszanie], które polega na mieszaniu lub łączeniu różnych win, a nawet mieszaniu win z dodatkowymi produktami.

2.
Ograniczenie mające zastosowanie do produkcji wina

Ciśnienie stosowane do ekstrakcji moszczu nie powinno prowadzić do uzyskania więcej niż 70 litrów moszczu z każdych 100 kg zebranych winogron.

Do produkcji Pedro Ximénez i Moscatel można stosować zagęszczony moszcz i wytrawne wino odmian Zalema, Palomino Fino, Listán del Condado i Garrido Fino, pod warunkiem że łącznie nie stanowią one więcej niż 30 % całkowitego produktu końcowego, a udział wytrawnych win tych odmian nie przekracza 15 % całkowitego produktu. Dojrzewanie odbywa się w beczkach o maksymalnej pojemności 1 000 litrów w przypadku win białych i 330 litrów w przypadku win czerwonych.

3.
Praktyki uprawy

Praktyki uprawy muszą być zawsze stosowane z poszanowaniem środowiska, a w szczególności muszą zapobiegać zanieczyszczeniu wody i gleby. Gęstość sadzenia musi wynosić od 1 950 do 4 000 winorośli na hektar. Winorośl może być prowadzona z wykorzystaniem metody wolnostojącej (kształt kielicha) lub metody przycinania ("vara y pulgar", podobna do metody Guyota, lub podwójny sznur). W przypadku gdy plantacje mieszane mają być zarejestrowane przez Radę Regulacyjną, należy zapewnić całkowite odizolowanie odmian podczas zbiorów.

5.2.
Maksymalna wydajność
1.
Zalema

18 000 kg winogron z hektara

2.
Inne dozwolone odmiany

12 000 kilogramów winogron z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar produkcji i dojrzewania win objętych chronioną nazwą pochodzenia "Condado de Huelva" obejmuje obszary uprawy winorośli i posiadłości znajdujące się w gminach Almonte, Beas, Bollullos Par del Condado, Bonares, Chucena, Gibraleón, Hinojos, La Palma del Condado, Lucena del Puerto, Manzanilla, Moguer, Niebla, Palos de la Frontera, Rociana del Condado, San Juan del Puerto, Trigueros, Villalba del Alcor i Villarrasa, wszystkie w prowincji Huelva.

7.
Główne odmiany winorośli

CABERNET FRANC

CABERNET SAUVIGNON

CHARDONNAY

COLOMBARD

GARRIDO FINO

LISTAN DEL CONDADO

MERLOT

MOSCATEL DE ALEJANDRÍA

MOSCATEL DE GRANO MENUDO

PALOMINO FINO

PEDRO XIMÉNEZ

SAUVIGNON BLANC

SYRAH

TEMPRANILLO

VERDEJO

ZALEMA

8.
Opis związku lub związków

Związek

Przedmiotowa ChNP odpowiada Nizinie Andaluzyjskiej i rozciąga się na terenach płaskich lub lekko pofałdowanych. Klimat jest śródziemnomorski, chociaż ekspozycja obszaru na Atlantyk, ułatwiona przez topografię, przynosi wpływy oceaniczne, które - wraz z bliskością Parku Narodowego Doñana i tradycyjną wiedzą fachową na tym obszarze - mają wpływ na rodzaje produkowanego tam wina. Wina likierowe, w tym "vinos generosos", dojrzewają z wykorzystaniem tradycyjnych systemów - systemu "criaderas y soleras" i systemu statycznego - w których obchodzenie się z dębowymi beczkami ma kluczowe znaczenie dla jakości win. Architektura i zarządzanie piwnicami winiarskimi zapewnia optymalny mikroklimat na potrzeby procesu dojrzewania.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

określone w przepisach krajowych

Rodzaj wymogu dodatkowego:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

nazwa pochodzenia "Condado de Huelva", poza informacjami ogólnie określonymi w obowiązujących przepisach, musi być umieszczona w widocznym miejscu na etykietach win butelkowanych i pakowanych. Ponadto, zgodnie z art. 120 ust. 1 lit. g) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, na etykiecie win opatrzonych chronioną nazwą pochodzenia można opcjonalnie umieścić odniesienie do nazwy jednostki geograficznej mniejszej lub większej niż obszar, do którego odnosi się nazwa pochodzenia, co oznacza nazwy gmin w obrębie obszaru produkcji jako mniejszych jednostek geograficznych oraz odniesienie do Andaluzji jako większej jednostki geograficznej. Etykiety win produkowanych w gminach Almonte, Hinojos, Bollullos Par del Condado, Rociana del Condado, Bonares, Lucena del Puerto, Palos de la Frontera i Moguer mogą również zawierać odniesienie do Parku Narodowego Doñana jako mniejszej jednostki geograficznej.

Link do specyfikacji produktu

https://juntadeandalucia.es/export/drupaljda/PC_Condado_modificado_2.pdf

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.248.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 25/06/2021
Data ogłoszenia: 25/06/2021