united kingdom
ukraine

Protokół posiedzenia porannego ze środy dnia 20 marca 2019 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA PORANNEGO ZE ŚRODY DNIA 20 MARCA 2019 R.

(2020/C 334/04)

(Dz.U.UE C z dnia 8 października 2020 r.)

SPIS TREŚCI

18. Oświadczenie Tjekera Twegi, ministra ds. industrializacji, handlu i rozwoju MŚP (Namibia), urzędującego przewodniczącego Rady AKP

19. Oświadczenie Marii-Magdaleny Grigore, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, urzędującej przewodniczącej Rady UE

20. Tura pytań do Rady

21. Debata z udziałem Rady - pytania z sali

22. Rumunia i państwa AKP - współpraca na arenie międzynarodowej

23. Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA PORANNEGO ZE ŚRODY DNIA 20 MARCA 2019 R.

Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.02

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Joseph OWONA KONO

Współprzewodniczący

18.
Oświadczenie Tjekera Twegi, ministra ds. industrializacji, handlu i rozwoju MŚP (Namibia), urzędującego przewodniczącego Rady AKP

Tjekero Twega, minister ds. industrializacji, handlu i rozwoju MŚP (Namibia), urzędujący przewodniczący Rady AKP, mówił o wyjątkowości partnerstwa AKP-UE i podkreślił znaczenie jego podtrzymania, nadając mu nowe znaczenie i nową treść. Potwierdził zaangażowanie Namibii w partnerstwo AKP. Powiedział również, że Namibia wierzy w multilateralizm i wielostronne podejście do rozwiązywania konfliktów. Następnie opisał wysiłki Namibii na rzecz wzmocnienia współpracy międzykontynentalnej w obszarach polityki, gospodarki i handlu. W tym kontekście minister przedstawił wysiłki kraju na rzecz tworzenia nowych i wysokiej jakości miejsc pracy na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i kontynentalnym poprzez stworzenie korzystnych warunków, począwszy od odpowiednich ram prawnych i regulacyjnych, łatwy dostęp do kredytów dla lokalnych przedsiębiorców i MŚP, w szczególności dla nowo powstających przedsiębiorstw, dostęp do infrastruktury i sieci energetycznych, ekspansywną krajową politykę gospodarczą sprzyjającą popytowi wewnętrznemu oraz dostęp do bezcłowych i bezkontyngentowych rynków eksportowych. Podkreślił znaczenie lokalnego wytwarzania towarów i usług o wysokiej wartości dodanej, a nie tylko wydobywania surowców, a następnie wysyłania ich gdzie indziej do przetworzenia i wykorzystania. Minister wspomniał również o znaczeniu partnerstwa regionalnego SADC i potencjalnej wartości dodanej umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a SADC w promowaniu rozwoju.

19.
Oświadczenie Marii-Magdaleny Grigore, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, urzędującej przewodniczącej Rady UE

Maria-Magdalena Grigore, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, urzędująca przewodnicząca Rady UE, nakreśliła główne priorytety, jakie UE widzi w swoich stosunkach z grupą państw AKP. Obejmują one wdrożenie porozumienia paryskiego w sprawie działań w dziedzinie klimatu, ramy współpracy AKP-UE zastępujące umowę z Kotonu oraz kwestie dotyczące młodzieży, migracji i bezpieczeństwa.

20.
Tura pytań do Rady

Do Rady AKP skierowano 9 pytań, a do Rady UE - 5.

Tjekero Twega odpowiedział w imieniu Rady AKP na następujące pytania wymagające odpowiedzi na piśmie i pytanie dodatkowe:

Autor pytania nr 1 był nieobecny.

Pytanie nr 2, które zadała Nathalie Griesbeck (zastąpiona przez Thierry'ego Cornelileta), w sprawie współpracy w sprawach dotyczących rejestru cywilnego.

Pytanie uzupełniające dotyczące kwestii, które poszczególne kraje są gotowe do współpracy z UE dotyczącej odnośnych krajów.

Pytanie nr 2, które zadała Nathalie Griesbeck (zastąpiona przez Catherine Bearder), w sprawie realizacji partnerstwa AKP-UE.

Autor pytania nr 4 był nieobecny.

Autor pytania nr 5 był nieobecny.

Pytanie nr 6 zadane przez Julie Ward w sprawie ochrony osób LGBTIQ+ w Tanzanii.

Pytanie nr 7 zadane przez Jo Leinena w sprawie sytuacji w Gabonie.

Pytanie uzupełniające dotyczące ewentualnego wkładu UA i UE na rzecz ułatwienia rozwiązania kryzysu politycznego w Gabonie.

Autor pytania nr 8 był nieobecny.

Pytanie nr 9 zadane przez Halifa Sallaha (Gambia) w sprawie współpracy między państwami AKP przeciw syndromowi uzależnienia

Maria Magdalena Grigore, w imieniu Rady UE, odpowiedziała na następujące pytania:

Autor pytania nr 10 był nieobecny.

Autor pytania nr 11 był nieobecny.

Pytanie nr 12 zadane przez Nathalie Griesbeck w sprawie przyszłości stosunków AKP-UE i konkurencji międzynarodowej

Autor pytania nr 13 był nieobecny.

Pytanie nr 14 zadane przez Halifa Sallaha (Gambia) w sprawie funduszu powierniczego UE dla Afryki

21.
Debata z udziałem Rady - pytania z sali

Pytania i uwagi członków dotyczyły głównie umowy z Kotonu i tego, co powinno nastąpić później, parlamentarnego wymiaru stosunków AKP-UE, dążenia do zawarcia afrykańskiej kontynentalnej umowy o wolnym handlu, środków wspierających industrializację w krajach AKP, postępów w zmniejszaniu ubóstwa w Senegalu, masowych zniszczeń w Malawi, Mozambiku i Zimbabwe spowodowanych przez cyklon Idai oraz tego, czy interwencje na Haiti muszą zostać zmienione, aby miały rzeczywisty wpływ na warunki życia.

Głos zabrali: Halifa Sallah (Gambia), Mmadi Hassani (Komory), Norbert Neuser, Adjedoue Weidou (Czad), Michel Kamano (Gwinea), Clifford Andre (Seszele), Price Cyprien (Haiti), Ben Abdallah Banda (Ghana), Stefan Gehrold, Jomo Mfanawemakhosi Dlamin (Królestwo Eswatini), Raphael Mhone (Malawi), Agnima Alain-Michel Lobognon (Wybrzeże Kosci Słoniowej), Jacob Oulanyah (Uganda)

Tjekero Twega, w imieniu Rady AKP oraz Maria Magdalena Grigore, w imieniu Rady UE, odpowiedzieli na pytania.

22.
Rumunia i państwa AKP - współpraca na arenie międzynarodowej

Wymiana poglądów z Teodorem Meleęcanu, ministrem spraw zagranicznych.

Minister Meleęcanu zwrócił uwagę na wkład Rumunii w misje pokojowe ONZ na Haiti i w Mali. Podkreślił zaangażowanie Rumunii na rzecz skutecznego multilateralizmu i wspomniał o jej obecnej kandydaturze na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Członkowie wyrazili wdzięczność za przyjęcie przez Rumunię, w czasach komunistycznego reżimu, afrykańskich studentów na rumuńskie uniwersytety. Zachęcili do podejmowania dalszych kroków w kierunku ożywienia takiej współpracy. Również działania na rzecz klimatu zostały uznane za ważny obszar, na którym należy się skupić.

Głos zabrali: Michael Gahler, Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Julie Ward, Moses Cheboi (Kenia), Louis Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Clifford Andre (Seszele), Stefan Gehrold, Agathon Rwasa (Burundi), Michael Reuben Nyambuya (Zimbabwe), Jacob Oulanyah (Uganda), Babiker Mohamed Tom Bakhit Dafaalla (Sudan), Salomào Luheto Xirimbimbi (Angola), Adjedoue Weidou (Czad), Michel Kamano (Gwinea), Mmadi Hassani (Komory)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Clifford Andre (Seszele)

23.
Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych

Wystąpienie Jarosława Mulewicza, przewodniczącego komisji monitorującej AKP, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Jarosław Mulewicz, przewodniczący komisji monitorującej AKP, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, przedstawił sprawozdanie. Podkreślił znaczenie odpowiedniego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego we współpracę AKP-UE. Odnosząc się do obecnego nacisku na zwiększenie inwestycji prywatnych w krajach AKP, zauważył potrzebę rzeczywistego zaangażowania i dialogu z przedsiębiorstwami, które mogłyby zapewnić pożądane inwestycje.

Głos zabrali: Michel Kamano (Gwinea), Adjedoue Weidou (Czad), Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Julie Ward, Alpha Ousmane (Burkina Faso)

Jarosław Mulewicz odpowiedział na zadane pytania.

Patrick I. Gomes podsumował debatę.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 13.11 i wznowione o godz. 14.49)
Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Louis MICHEL José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (p.o.)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.334.11

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Protokół posiedzenia porannego ze środy dnia 20 marca 2019 r.
Data aktu: 08/10/2020
Data ogłoszenia: 08/10/2020