Zaproszenie do składania wniosków o akredytację - EAC/A02/2020 Akredytacja Erasmus w obszarze kształcenia dorosłych, kształcenia i szkolenia zawodowego i edukacji szkolnej.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O AKREDYTACJĘ - EAC/A02/2020
Akredytacja Erasmus w obszarze kształcenia dorosłych, kształcenia i szkolenia zawodowego i edukacji szkolnej

(2020/C 178/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 maja 2020 r.)

Klauzula zastrzeżenia

Unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 zaproponowany przez Komisję Europejską w dniu 30 maja 2018 r. (zwany dalej "programem") nie został jeszcze przyjęty przez europejskich prawodawców. Jednakże niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację jest publikowane celem ułatwienia potencjalnym beneficjentom dotacji unijnych składania wniosków zaraz po przyjęciu podstawy prawnej przez europejskich prawodawców.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację nie jest prawnie wiążące dla Komisji Europejskiej. W przypadku istotnej zmiany podstawy prawnej przez europejskich prawodawców niniejsze zaproszenie może zostać zmienione lub anulowane, a także mogą zostać ogłoszone inne zaproszenia do składania wniosków o akredytację o innej treści, z odpowiednimi terminami udzielenia odpowiedzi.

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działania wynikające z niniejszego zaproszenia do składania wniosków o akredytację podlegają następującym warunkom, których wdrożenie wykracza poza zakres kontroli Komisji:

przyjęciu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznego tekstu podstawy prawnej ustanawiającej program,
przyjęciu rocznych programów prac na 2021 r. i na kolejne lata, jak również ogólnych wytycznych dotyczących wdrażania, kryteriów i procedur wyboru, po konsultacjach z komitetem programu, oraz
przyjęciu budżetu Unii Europejskiej na 2021 r. i na kolejne lata przez władzę budżetową.

Proponowany unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 opiera się na art. 165 i 166 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz na zasadzie pomocniczości.

1.
Wprowadzenie i cele

Akredytacje Erasmus są narzędziem dla organizacji zajmujących się kształceniem i szkoleniem, które chcą otworzyć się na transgraniczną wymianę i współpracę.

Organizacje posiadające akredytację Erasmus uzyskają uproszczony dostęp do możliwości finansowania w ramach działania kluczowego 1 przyszłego programu (na lata 2021-2027). Warunki dostępu akredytowanych organizacji do finansowania zostaną określone w corocznych zaproszeniach do składania wniosków publikowanych przez Komisję Europejską.

Przyznanie akredytacji Erasmus potwierdza, że wnioskodawca ustanowił plan realizacji wysokiej jakości działań w zakresie mobilności i wykorzystania ich do poprawy oferty edukacyjnej i szkoleniowej. Plan ten nazywany jest "planem Erasmus" i stanowi kluczowy element wniosku o akredytację Erasmus.

Szczegółowe cele w podziale na poszczególne dziedziny określono w zasadach stosowania.

2.
Kwalifikowalność

Ubiegać się o akredytację mogą wyłącznie wnioskodawcy posiadający osobowość prawną w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1288/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiającego "Erasmus+": unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu oraz uchylającego decyzje nr 1719/2006/wE, 1720/2006/WE i 1298/2008/WE.

Wnioskodawcy mający siedzibę w jednym z następujących krajów mogą ubiegać się o akredytację Erasmus:

w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
w państwach trzecich stowarzyszonych z programem, na warunkach określonych w podstawie prawnej 1 .

Dodatkowo, aby kwalifikować się w każdym z trzech obszarów objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków, wnioskodawcy muszą być uznani przez organy krajowe swojego kraju za jeden z kwalifikujących się rodzajów organizacji, jak opisano w zasadach stosowania.

Wcześniejsze doświadczenia w ramach programu Erasmus+ (2014-2020) nie są wymagane.

3.
Ostateczny termin składania wniosków oraz przybliżony termin publikacji wyników wyboru

Termin składania wniosków o akredytacje Erasmus upływa w dniu 29 października 2020 r. Przybliżony termin publikacji wyników wyboru przypada na dzień 16 lutego 2021 r.

4.
Procedura selekcji

W drodze wyjątku zostaną zastosowane dwie oddzielne procedury składania wniosków w ramach niniejszego zaproszenia.

1.
Standardowa procedura: otwarta dla wszystkich kwalifikujących się wnioskodawców. Wnioskodawcy ubiegający się o akredytacje w ramach procedury standardowej zostaną poddani ocenie pod kątem kryteriów wykluczenia, wyboru i przyznania akredytacji.
2.
Uproszczona procedura: otwarta dla organizacji, które posiadają ważną Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego Erasmus+. Wnioskodawcy ubiegający się o akredytacje w ramach procedury uproszczonej zostaną poddani ocenie pod kątem kryteriów wykluczenia i wyboru.

Agencja narodowa odpowiadająca za procedurę wyboru wyznaczy komisję oceniającą, aby nadzorowała zarządzanie całym procesem wyboru. Na podstawie oceny przeprowadzonej przez ekspertów komisja oceniająca ustali listę wniosków proponowanych do wyboru.

5.
Szczegółowe informacje

Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 jest dostępny na następującej stronie internetowej:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?qid=1585129325950&uri=CELEX:52018PC0367

Szczegółowe warunki, zasady i procedury związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków o akredytację można znaleźć w zasadach stosowania pod następującym adresem internetowym:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/calls/2020-erasmus-accreditation

Zasady stosowania stanowią integralną część niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a zawarte w nich warunki udziału mają w pełni zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Nie przyjęto jeszcze podstawy prawnej. W programie Erasmus+ na lata 2014-2020 wykaz ten obejmuje: Islandię, Norwegię, Liechtenstein, Turcję, Macedonię Północną oraz Serbię.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024