(Dz.U.UE C z dnia 4 maja 2020 r.)
INFORMACJE OGÓLNE
Nazwa stanowiska: | Dyrektor |
Grupa funkcyjna i stopień zaszeregowania: | AD 14 |
Podstawa prawna: | Art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego 1 |
Miejsce pracy: | Bruksela |
Ostateczny termin składania zgłoszeń: | 31 maja 2020 r. |
Preferowana data rozpoczęcia pracy: | W możliwie najszybszym terminie |
KIM JESTEŚMY
Misją Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest krzewienie demokracji poprzez współpracę z instytucjami Unii Europejskiej (UE) celem tworzenia bardziej skutecznej, odpowiedzialnej, przejrzystej i etycznej administracji Ue. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich wspiera dobrą administrację i dąży do zidentyfikowania złych praktyk administracyjnych w celu ich naprawienia.
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich bada skargi obywateli, począwszy od niedostatecznej komunikacji i niskiej jakości usług, poprzez brak przejrzystości w podejmowaniu decyzji i odmowę dostępu do dokumentów, aż po przypadki naruszeń praw podstawowych i kwestie umowne. Biuro prowadzi również dochodzenia z własnej inicjatywy w przedmiocie kwestii systemowych mających wpływ na jakość administracji UE. Zasadami przewodnimi Biura są niezależność, uczciwość, sprawiedliwość, odpowiedzialność, przejrzystość, dialog oraz służba.
Biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest niewielkim, dynamicznym urzędem dysponującym planem zatrudnienia obejmującym około 70 stanowisk oraz rocznym budżetem w wysokości około 12 milionów euro. Biura rzecznika znajdują się w Brukseli i Strasburgu. Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich oferuje dynamiczne i oparte na wzajemnym szacunku miejsce pracy z płaskimi hierarchiami i nowoczesnymi narzędziami pracy zapewniającymi wydajność, elastyczność, dobre warunki pracy umożliwiające zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz przyjemną atmosferę pracy. Osiągnęliśmy równowagę płci na stanowiskach kierowniczych oraz stanowiskach zajmowanych przez administratorów.
OPIS STANOWISKA
Dyrekcja ds. dochodzeń będzie odpowiedzialna za podstawową działalność Biura, w tym prowadzenie dochodzeń w sprawie ewentualnych przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje Unii Europejskiej, organy i agencje, oraz promowanie dobrych praktyk administracyjnych.
Dyrektor będzie podlegał Sekretarzowi Generalnemu oraz ściśle współpracował z Gabinetem Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dyrektor będzie zapewniał wysoką jakość usług świadczonych przez Dyrekcję, a także skuteczną komunikację i współpracę, zarówno w ramach Dyrekcji i Gabinetu Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, jak i w ramach Sekretariatu Generalnego.
Ponieważ intencją Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jest stosowanie polityki na rzecz mobilności kadry kierowniczej, tak by mogła ona poszerzać swoje doświadczenie, osoby kandydujące powinny być przygotowane do pracy w różnych dziedzinach w czasie swojej kariery w Biurze Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Niniejsza procedura naboru, której celem jest zapewnienie organowi powołującemu możliwie najszerszego wyboru kandydatów, będzie prowadzona równolegle z wewnętrznymi i międzyinstytucjonalnymi procedurami rekrutacji 2 .
KOGO SZUKAMY
Poszukujemy doświadczonego kierownika z udokumentowaną znajomością dobrej administracji, procesów kształtowania polityki UE oraz spraw UE, a także z doświadczeniem w zakresie prowadzenia dochodzeń oraz doskonałym zrozumieniem kwestii instytucjonalnych UE.
Osoba zajmująca przedmiotowe stanowisko będzie musiała wykazać się umiejętnością kierowania silnym zespołem liczącym 30-35 pracowników oraz motywowania zespołu; zarządzania zmianami; zapewniania sprawności, elastyczności i wydajności ogólnego funkcjonowania biura.
Niezbędna jest znajomość obszarów i działań wchodzących w zakres działalności Dyrekcji, jak również umiejętność zarządzania budżetem, zamówieniami oraz pozostałymi kwestiami związanymi z zasobami.
Kluczowe znaczenie mają silne zaangażowanie w utrzymanie pozytywnego środowiska pracy oraz umiejętność rozwiązywania sporów.
Zakres obowiązków dyrektora ds. dochodzeń będzie obejmował:
MIEJSCE ZATRUDNIENIA
Miejscem zatrudnienia będzie Bruksela. Stanowisko to wiązać się będzie z podróżami służbowymi do biura Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w Strasburgu oraz do innych miejsc pracy instytucji UE. może również obejmować wyjazdy do innych krajów Unii Europejskiej lub poza jej terytorium.
KANDYDACI
W momencie ubiegania się o stanowisko osoby kandydujące muszą spełniać następujące warunki:
WYMAGANA WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI
Ponadto osoba zajmująca przedmiotowe stanowisko musi posiadać:
PROCEDURA WYBORU
Przy wyborze organ powołujący korzysta z pomocy doradczej komisji selekcyjnej.
Doradcza komisja selekcyjna najpierw na podstawie zgłoszeń oceni i porówna kwalifikacje, doświadczenie i motywację wszystkich osób ubiegających się o stanowisko. Na podstawie oceny porównawczej doradcza komisja selekcyjna sporządzi listę najodpowiedniejszych osób kandydujących, które miałyby zostać zaproszone na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.
Podstawą pierwszej selekcji jest ocena porównawcza zgłoszeń. Spełnienie określonych wymogów nie gwarantuje otrzymania zaproszenia na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Po przeprowadzeniu rozmów doradcza komisja selekcyjna może podjąć decyzję o zaproszeniu najwyżej ocenionych kandydatów na drugą rozmowę kwalifikacyjną z komisją.
W oparciu o ogólny wynik rozmowy(-ów) kwalifikacyjnej(-ych) najwyżej ocenieni kandydaci wezmą udział w decydującej rozmowie z Europejskim Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
W przypadku dalszego stosowania środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa w czasie rozmów kwalifikacyjnych, kandydaci mogą odbyć je w formie wideokonferencji.
Wszyscy kandydaci zostaną poinformowani o wyniku każdego etapu procedury naboru.
PODSTAWA PRAWNA
Niniejsze ogłoszenie jest publikowane zgodnie z art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej 7 (stanowisko kierownicze wyższego szczebla).
RÓWNE SZANSE
Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich jest pracodawcą stosującym politykę równości szans, który zachęca wykwalifikowane osoby do nadsyłania zgłoszeń oraz dąży do aktywnego promowania różnorodności w miejscu pracy.
NIEZALEŻNOŚĆ I OŚWIADCZENIE O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW
Przed objęciem stanowiska kandydaci mają obowiązek złożyć oświadczenie, że będą działać w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym, oraz oświadczenie dotyczące braku konfliktu interesów, który mógłby zaważyć na ich niezależności.
OCHRONA DANYCH
Dane osobowe podane przez kandydatów w ramach niniejszej procedury naboru będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE 8 .
SKŁADANIE KANDYDATUR
Kandydaci zobowiązani są do składania zgłoszeń za pośrednictwem internetowego systemu zgłoszeń znajdującego się na stronie internetowej Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (www.ombudsman.europa.eu/office/careers) do dnia 31 maja 2020 r. do godz. 12.00 w południe (czas obowiązujący w Brukseli).
Zgłoszenia nadesłane po terminie nie będą rozpatrywane.
Wszelką korespondencję dotyczącą procedury naboru należy kierować na następujący adres e-mail: career@ombudsman.europa.eu (podając w tytule wiadomości e-mail: OMB/4/2020).
Przed wysłaniem zgłoszenia osoby kandydujące powinny dokładnie sprawdzić, czy spełniają wszystkie kryteria kwalifikacyjne, gdyż ich niespełnienie skutkuje automatycznym wykluczeniem z procedury wyboru.
Rozpatrywane będą tylko zgłoszenia zawierające:
Zapytania dotyczące kwestii technicznych należy kierować na adres: webmaster@ombudsman.europa.eu
(i) wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom uniwersyteckim, trwającym w normalnym trybie co najmniej cztery lata, potwierdzone dyplomem; lub
(ii) wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom wyższym potwierdzone dyplomem oraz przynajmniej roczne, odpowiednie doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny tryb studiów wyższych wynosi co najmniej trzy lata.
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2020.146A.1 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Ogłoszenie o naborze OMB/04/2020 - Dyrektor ds. dochodzeń. |
Data aktu: | 04/05/2020 |
Data ogłoszenia: | 04/05/2020 |