Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.

KOMUNIKAT KOMISJI
zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

(2020/C 101 I/01)

(Dz.U.UE C z dnia 28 marca 2020 r.)

I.
Wprowadzenie
1)
Komunikat Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych 1  ("komunikat") stanowi w pkt 13, że ubezpieczyciele państwowi 2  nie mogą oferować krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do ryzyka zbywalnego. Ryzyko zbywalne zdefiniowane jest w pkt 9 komunikatu jako ryzyko polityczne i handlowe o maksymalnym okresie ryzyka krótszym niż dwa lata, odnoszące się do nabywców publicznych i niepublicznych w państwach wymienionych w załączniku do komunikatu.
2)
Nagła epidemia COVID-19 w pierwszych miesiącach 2020 r. spowodowała nie tylko poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, ale również poważne wstrząsy w gospodarce światowej i unijnej. W jej rezultacie przedsiębiorstwa borykają się z poważnym brakiem płynności, a ich warunki transakcji obciążone są zwiększonym ryzykiem finansowym. W imieniu państw członkowskich działająca w ramach Rady grupa robocza ds. kredytów eksportowych poinformowała Komisję, że prywatni ubezpieczyciele wycofują się z rynku krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych, co prowadzi do niewystarczających możliwości zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej wszystkich ekonomicznie uzasadnionych rodzajów ryzyka w zakresie wywozu do wszystkich państw świata, w tym wszystkich państw członkowskich.
3)
W tych okolicznościach, zgodnie z pkt 35 komunikatu, Komisja przeprowadziła konsultacje publiczne w celu oceny zdolności sektora prywatnego do zapewnienia ubezpieczeń i reasekuracji kredytów w odniesieniu do wywozu do państw o ryzyku zbywalnym oraz w celu ustalenia, czy obecne i przewidywane warunki rynkowe uzasadniają tymczasowe usunięcie z listy któregokolwiek z wymienionych w niej państw.
II.
Ocena
4)
Zgodnie z sekcją 5.2 komunikatu ocena Komisji opiera się na kryteriach określonych w jego pkt 33: możliwościach sektora prywatnych ubezpieczeń kredytów, ratingu państwa oraz wynikach sektora przedsiębiorstw.
5)
Przy określaniu, czy niewystarczające zdolności sektora prywatnego do objęcia ochroną ubezpieczeniową wszelkiego handlowego i politycznego ryzyka w zakresie eksportu uzasadniają usunięcie danego państwa z listy państw o ryzyku zbywalnym, Komisja zwróciła się o opinie i informacje do państw członkowskich, prywatnych ubezpieczycieli kredytów oraz innych zainteresowanych stron, m.in. eksporterów i ich stowarzyszeń, brokerów ubezpieczeń kredytowych i organizacji branżowych. W dniu 23 marca 2020 r. Komisja opublikowała wezwanie do udzielenia informacji na temat dostępności krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych w odniesieniu do wywozu do wszystkich państw uznanych w komunikacie za państwa o ryzyku zbywalnym 3 . Termin nadsyłania odpowiedzi upłynął dnia 25 marca 2020 r. Komisja otrzymała 64 odpowiedzi od państw członkowskich, prywatnych ubezpieczycieli, eksporterów i organizacji branżowych.
6)
Informacje, które uzyskała Komisja w kontekście publicznego wezwania do udzielenia informacji, wskazują na gwałtownie kurczące się obecnie możliwości uzyskania na rynku prywatnym ochrony ubezpieczeniowej wszelkich kredytów eksportowych. Niektórzy państwowi ubezpieczyciele odnotowali już wzrost liczby wniosków o ubezpieczenie kredytu w odniesieniu do wywozu do krajów o ryzyku zbywalnym. Większość respondentów spodziewa się problemów z dostępnością ochrony ubezpieczeniowej, co wskazuje, że w bardzo krótkim czasie można oczekiwać niewystarczającej dostępności prywatnych ubezpieczeń w odniesieniu do tych państw.
7)
Zgodnie z najnowszymi wskaźnikami makroekonomicznymi gospodarka światowa i unijna doświadczają pogorszenia koniunktury w związku z epidemią COVID-19 i tendencja ta najprawdopodobniej utrzyma się w najbliższej przyszłości. Obecne ratingi państw nie odzwierciedlają jeszcze w pełni skutków epidemii. Biorąc pod uwagę wskaźniki prognoz ekonomicznych, można się racjonalnie spodziewać rychłego pogorszenia ratingów państw wskutek kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Wyniki w sektorze przedsiębiorstw najprawdopodobniej ulegną pogorszeniu 4  i należy się spodziewać, że Komisja dokona znacznej korekty prognozy wzrostu gospodarczego, przewidując wzrost ujemny, w porównaniu z zimową prognozą dla UE na 2020 r. (1,4 %).
8)
W celu wsparcia gospodarki UE w kontekście epidemii COVID-19 Komisja przyjęła tymczasowe ramy 5 , które umożliwiają państwom członkowskim zapewnienie dodatkowych środków wsparcia z wykorzystaniem pełnej elastyczności obowiązujących zasad pomocy państwa. W dziedzinie ubezpieczeń krótkoterminowych kredytów eksportowych we wspomnianych ramach przewidziano zwiększoną elastyczność w zakresie potwierdzania tymczasowej niezbywalności niektórych rodzajów ryzyka ze względu na ograniczoną dostępność ubezpieczeń kredytów eksportowych zgodnie z pkt 18 lit. d) komunikatu.
9)
Taka elastyczność może być niewystarczająca do szybkiego zaradzenia problemom, z którymi przedsiębiorstwa zmagają się obecnie i które najprawdopodobniej będą napotykać w najbliższej przyszłości. Konieczna jest szybsza reakcja służąca złagodzeniu wszelkich negatywnych skutków nagłego wycofania się prywatnych ubezpieczycieli z rynku krótkoterminowych kredytów eksportowych. W świetle wyników konsultacji publicznych oraz ogólnych oznak destrukcyjnego wpływu COVID-19 na całą gospodarkę Unii, Komisja jest zdania, że istnieje ogólny brak wystarczającej zdolności sektora prywatnego do zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka w zakresie wywozu do państw obecnie sklasyfikowanych jako państwa o ryzyku zbywalnym. Jednocześnie, biorąc pod uwagę dostępne obecnie informacje dotyczące przyszłego rozwoju epidemii COVID-19, niewykluczone jest, że przed upływem okresu jednego roku, o którym mowa w pkt 36 komunikatu, prywatni ubezpieczyciele ponownie zaczną zwiększać swoją ekspozycję w zakresie krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych. Dlatego też zmiana listy państw o ryzyku zbywalnym na okres 12 miesięcy może być nadmiernym środkiem.
10)
W tych okolicznościach Komisja postanowiła uznać wszelkie ryzyko handlowe i polityczne związane z wywozem do państw wymienionych w załączniku do komunikatu za tymczasowo niezbywalne do dnia 31 grudnia 2020 r., zgodnie z okresem obowiązywania tymczasowych ram. Zgodnie z pkt 36 komunikatu Komisja rozważy ewentualne przedłużenie tego tymczasowego wyjątku na trzy miesiące przed końcem 2020 r.

ZMIANA KOMUNIKATU

11)
Od dnia 27 marca 2020 r. do końca 2020 r. stosuje się następującą zmianę komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych:
załącznik otrzymuje brzmienie:

"Lista państw o ryzyku zbywalnym

Komisja uznaje, że wszelkie ryzyko handlowe i polityczne związane z wywozem do krajów wymienionych poniżej jest tymczasowo niezbywalne do dnia 31 grudnia 2020 r.

Belgia Cypr Słowacja
Bułgaria Łotwa Finlandia
Republika Czeska Litwa Szwecja
Dania Luksemburg Zjednoczone Królestwo
Niemcy Węgry Australia
Estonia Malta Kanada
Irlandia Niderlandy Islandia
Grecja Austria Japonia
Hiszpania Polska Nowa Zelandia
Francja Portugalia Norwegia
Chorwacja Rumunia Szwajcaria
Włochy Słowenia Stany Zjednoczone Ameryki"
1 Dz.U. C 392 z 19.12.2012, s. 1.
2 Ubezpieczyciel państwowy jest zdefiniowany w komunikacie jako przedsiębiorstwo lub inna organizacja oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych, przy wsparciu państwa członkowskiego lub działające w jego imieniu, lub państwo członkowskie oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych.
4 Jakkolwiek wielu respondentów uczestniczących w konsultacjach publicznych Komisji twierdziło, że dokładna ocena skutków epidemii COVID-19 na tym etapie jest trudna, niektóre zainteresowane strony przedstawiły dane sugerujące, że obecny kryzys może doprowadzić do wzrostu skali niewypłacalności przedsiębiorstw w Europie nawet o 20 %. W tym samym duchu należy się spodziewać zmniejszenia zdolności ubezpieczeniowych o 15 % w ujęciu ogólnym i aż o 40 % w przypadku małych przedsiębiorstw. Spadki o podobnych rzędach wielkości odnotowano w 2009 r., a wielu respondentów konsultacji wyrażało nawet bardziej pesymistyczne oczekiwania co do skutków epidemii COVID-19 z 2020 r.
5 Komunikat Komisji z dnia 19 marca 2020 r. - Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (Dz.U. C 91I z 20.3.2020, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.101I.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.
Data aktu: 27/03/2020
Data ogłoszenia: 28/03/2020
Data wejścia w życie: 27/03/2020